Рішення
від 18.01.2024 по справі 916/4747/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"18" січня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4747/23Господарський суд Одеської області у складі судді Погребної К.Ф. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін матеріали справи №916/4747/23

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (65014, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 39/1, оф. 3, код ЄДРПОУ 41390541)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (65029, м. Одеса, вул. Ольгіївська, буд. 37, код ЄДРПОУ 43996195)

про стягнення 290 265,67грн.

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП звернулось до господарського суду із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 про стягнення 290 265,67грн.

Ухвалою від 06.11.2023р. судом, у порядку ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП було залишено без руху.

08.11.2023р. до господарського суду надійшла заява (вх. №40510/23) Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 13.11.2023р. прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №916/4747/23. Справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

Вказаною ухвалою суду було запропоновано сторонам надати у відповідні строки заяви по суті спору, а також роз`яснено сторонам про можливість звернення до суду з клопотанням про призначення проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін у строки, визначені ч.7 ст. 252 ГПК України.

Відповідачу по справі ухвала про відкриття провадження у справі була доставлена до його електронної скриньки, що підтверджується Довідкою про доставку електронного документу. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Згідно з ч.ч.5, 7 ст. 252 ГПК України ст.252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учассуд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін від учасників справи до суду не надходило.

Водночас, суд зауважує, що відповідно до пунктів 3 та 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Зі змісту ст. 165 ГПК України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 ГПК України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву не скористався, жодних заперечень проти позову не надав, з огляду на що суд вважає за можливе відповідно до ч.9 ст.165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Згідно положень ст. 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі неявки всіх учасників справи у судове засідання, яким завершується розгляд справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив наступне.

05.02.2021р. між Товариством з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (Суборендар) було укладено договір суборенди №17 СЛ, за умовами якого Орендар передає, а Суборендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення №28, загальною площею 113 кв.м., розташоване на 1 (першому) поверсі будівлі, за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, вул. Жемчужна, ж/м «Дружний», буд. 5, приміщення 101, згідно зі схемою, вкладеної в Додатку 1 до Договору, який ж невід`ємною частиною цього Договору (п.1.1 договору).

Відповідно до п.1.2 договору, приміщення належить Товариству з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ІНВЕСТ ТАІРОВА», (ідентифікаційний код юридичної особи 40761460), що підтверджується Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності індексний номер 190285672 від 26.11.2019 року, право власності зареєстровано 23.11.2019 року, номер запису 34318072. Приміщення передано Орендарю на підставі Договору оренди №15/01-20 АЛ від 15 січня 2020 року, укладеного з власником.

Пунктом 1.3 договору передбачено, що приміщення передається Суборендареві в суборенду для використання з метою організації та розміщення в ньому магазину роздрібної торгівлі продуктами з м`яса під назвою «Кабанчик».

Приміщення вважається фактично переданим Орендарем та прийнятим Суборендарем в користування за цим Договором з моменту підписання Сторонами Акту приймання-передачі Приміщення. Після підписання Акту приймання-передачі, Суборендар має право використовувати Приміщення за цільовим призначенням, поводити підготовку Приміщення до використання відповідно до п.1.3 договору, а саме проводити декорування, установку і підключення устаткування , меблів, систем та ін.(п.2.1 договору).

Згідно п.2.3 договору, передача Приміщення Суборендареві здійснюється протягом 7 (семи) робочих днів з дати підписання Сторонами цього Договору у вигляді, придатному для його використання за цільовим призначення.

Позивач вказує, що 09.02.2021р. між Товариством з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (Суборендар) було підписано Акт приймання-передачі.

Відповідно до п. 3.1 договору, за користування Приміщенням Суборендар сплачує Орендарю суборендну плату в порядку і розмірі, передбачені цим Договором. Суборендна плата не підлягає індексації.

Суборендна плата за 1 (перший місяць) суборенди становить 120,00 грн. (сто двадцять гривень ОО коп.). в тому числі ПДВ.

Починаючи з 2 (другого) місяця суборенди, включно, суборендна плата за один місяць суборенди, з урахуванням ПДВ, становить суму в гривнях, що еквівалентна Базовій суборендній платі в доларах США за один місяць за міжбанківським курсом продажу долара США, встановленого в інтернет ресурсі (www.minfin.com.ua) станом на момент закриття торгів дня, що передує дню виставлення відповідного рахунку Орендарем.

Базова суборендна плата за 1 (один) місяць розраховуються за наступною формулою:

Базова суборендна плата= К1 х S

де S площа Приміщення

К1 коефіцієнт, що становить вартість суборенди за 1 кв.м в місяць з урахуванням ПДВ.

В період з 2 (другого) по 12 (дванадцятий) місяці суборенди, включно К1 становість 16 (шістнадцять) доларів США за 1 кв.м в місяць, з урахуванням ПДВ.

16 х 113 = 1 808 $ (одна тисяча вісімсот вісім доларів США) - Базова суборендна плата за один місяць, в тому числі ПДВ, що еквівалентно 50 370,88 грн. (п`ятдесят тисяч триста сімдесят гривень 88 коп.), в тому числі ПДВ згідно з курсом продажу долара США, встановленого на міжбанківському валютному ринку України станом на момент закриття торгів дня, що передує дню укладення Договору (www.minfin.com.ua), згідно з яким 1 долар США = 27.86 грн.

Починаючи з 13 (тринадцятого) місяця суборенди, включно, К1 становить 18 (вісімнадцять) доларів США за 1 кв.м в місяць, з урахуванням ПДВ

18 х 113 = 2 034 $ (дві тисячі тридцять чотири долара США) - Базова суборендна плата за один місяць, в тому числі ПДВ, що еквівалентно 56 667,24 грн. (п`ятдесят шість тисяч шістсот шістдесят сім гривень 24 коп.), в тому числі ПДВ згідно з курсом продажу долара США встановленого на міжбанківському валютному ринку України станом на момент закриття торгів дня, що передує дню укладення Договору (www.minfin.com.ua), згідно з яким 1 долар США = 27.86 грн.

Розрахунок суборендної плати Сторонами проводиться виходячи з календарного місяця суборенди: з першого числа поточного місяця по останнє число поточного місяця. Суборендна плата за неповний місяць визначається розрахунково шляхом ділення розміру суборендної плати, встановленої для місяця, за який здійснюється оплата, на кількість календарних днів в такому місяці та помноження на кількість днів фактичного користування Примішення Суборендарем в такому місяці.

Комунальні послуги не входять до суборендної плати та сплачуються (відшкодовуються) Суборендарем Орендарю додатково, згідно з умовами цього Договору.

Експлуатаційні витрати (що включають комплекс витрат з обслуговування загальнобудинкових інженерних систем Будівлі, витрати на утримання обслуговуючого та управлінського персоналу, витрати на охорону Будівлі території та місць загального користування) входять до суборендної плати та додатково Суборендарем Орендарю не сплачуються (не відшкодовуються).

Згідно п. 3.3. договору, протягом 7 (семи) банківських днів після підписання Сторонами Договору та до підписання Сторонами Акту приймання-передачі Приміщення, Суборендар вносить на поточний рахунок Орендаря Базову суборендну плату за останній місяць суборенди (далі «Гарантійний платіж»). Гарантійний платіж є засобом забезпечення прав Орендаря на своєчасне отримання суборендної плати та інших платежів за Договором та використовується як суборендна плата за останній місяць суборенди.

Відповідно до п. 3.4. договору, суборендар сплачує (відшкодовує) Орендарю комунальні платежі за фактом спожитих ресурсів, за тарифами, затвердженими відповідними постачальниками таких послуг, згідно даних приладів обліку, встановлених в Приміщенні (електроенергія. водопостачання водовідведення) і пропорційно площі Приміщення (опалення, кондиціонування, утримання котельні), на підставі рахунків Орендаря.

Нарахування комунальних послуг Суборендареві здійснюються Орендарем з дати підписання Сторонами Акту приймання передачі, згідно з п.2.1 даного Договору (п.3.5 договору).

Пунктом 3.6 договору передбачено, що оплата комунальних послуг проводиться Суборендарем на поточних рахунок Орендаря в національній валюті України щомісяця за кожний минулий місяць, протягом 5 (п`ять) робочих днів з дати виставлення рахунку Орендарем.

Згідно п.3.7 договору, суборендна плата перераховується Суборендарем на поточний рахунок Орендаря в національній валюті України щомісяця за кожний поточний місяць суборенди, протягом 3 (трьох) банківських днів з дати виставлення рахунку Орендарем, але не пізніше 15 (п`ятнадцятого) числа поточного місяця суборенди.

Відповідно до п.3.8 договору, по закінченню кожного розрахункового періоду (місяця) Сторони складають Акти приймання- передачі наданих послуг за Договором. Якщо протягом 15 (п`ятнадцяти) календарних днів з моменту складання Орендарем відповідних Актів приймання-передачі наданих послуг Суборендар не надасть другий примірник підписаного Акту або не надасть свої мотивовані, документально підтверджені заперечення щодо відмови від його підписання, Сторони погоджуються вважати такі Акти приймання -передачі наданих послуг підписаними обома Сторонами, а послуги такими, які були надані Орендарем та прийняті Суборендарем належним чином відповідно до умов цього Договору.

Пунктами 3.9. та 3.10. договору передбачено, що для цілей цього договору, зокрема, для щомісячного розрахунку розміру суборендної плати, сторони узгодили, що курс долара США по відношенню до гривні визначається згідно з курсом продажу долара США, встановленого на міжбанківському валютному ринку України в інтернет ресурсі www.minfin.com.ua станом на момент закриття торгів дня, що передує дню виставлення відповідного рахунку Орендарем. Всі платежі за цим Договором здійснюються в безготівковій формі в національній валюті України - гривні, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Орендаря і розраховуються відповідно до умов цього Договору.

Відповідно, до п.4.3.2 договору, Суборендар зобов`язаний вчасно і в повному обсязі сплачувати суборендну плату та інші передбачені Договором платежі в порядку встановленому цим Договором і незалежно від наслідків власної господарської діяльності.

Разом з тим, як вказує позивач відповідач свої зобов`язання за договором щодо сплати суборендної плати та комунальних послуг належним чином не здійснив, внаслідок чого в нього утворилась заборгованість з суборендної плати в розмірі 86 229,92грн. та комунальних послуг в сумі 121 719,65грн.

Як зазначає позивач, Товариством було направлено на адресу відповідача Повідомлення про існування заборгованості за Договором суборенди №17 СЛ від 05 лютого 2021 року за вих. №02/12-1 від 02.12.2021 року. Проте зазначене повідомлення було залишено відповідачем без відповіді та задоволення.

Пунктом 9.2 Договору передбачено, що Орендар має право в односторонньому порядку розірвати Договір без повернення внесеного Суборендарем Гарантійного платежу в разі затримки Суборендарем сплати суборендної плати та/або затримки сплати комунальних послуг на строк більше, ніж 30 (тридцять) календарних днів.

У разі дострокового розірвання Договору суборенди з ініціативи однієї зі Сторін в односторонньому порядку, крім випадків, зазначених у п.9.2 - п.9.4 Договору, Сторона, яка є ініціатором розірвання Договору, зобов`язана письмово повідомити іншу Сторону про розірвання Договору, не пізніше ніж за 2 (два) місяці до дати розірвання. У випадках, зазначених у п.9.2 - п.9.4 Договору суборенди, Договір вважається розірваним з дати, зазначеної у відповідному повідомленні ініціюючої Сторони (п.9.5 договору).

Позивач вказує, що ним було направлено на адресу Боржника Повідомлення про дострокове розірвання Договору суборенди № 17 СЛ від 05 лютого 2021 року за вих. № 06/12-2 від 06.12.2021 року. У повідомленні про дострокове розірвання Договору суборенди зазначено про дострокове розірвання Договору суборенди № 17 СЛ від 05 лютого 2021 року без повернення Суборендарю сплаченого за Договором Гарантійного платежу - з 07 грудня 2021 року.

04.01.2022р. відповідач надав відповідь на Повідомлення позивача про дострокове розірвання Договору суборенди № 17 СЛ від 05 лютого 2021 року за вих. № 06/12-2 від 06.12.2021 року, згідно якої проти розірвання договору не заперечував.

Пунктом 7.4. договору передбачено, що у разі порушення Суборендарем умов Договору і якщо таке порушення не припинене, та/або наслідки порушення не усунуті на письмову вимогу Орендаря, Орендар має право вимагати оплати Суборендарем штрафу в розмірі суми в гривнях, що еквівалентна 10% Базової суборендної плати, встановленої для періоду з 13 (тринадцятого) місяця суборенди, за кожен випадок.

Крім того, позивачем в зв`язку з неналежним виконання відповідачем зобов`язань за Договором суборенди № 17 СЛ від 05.02.2021р., відповідно до п.7.4 договору та положень ст. 235 ГПК України було нараховано останньому, штраф в розмірі 5 666,72грн., 3% річних за прострочення сплати суборендної плати в сумі 4 883,21грн., 3% річних за прострочення сплати комунальних послуг в розмірі 6 893грн., інфляційні витрати за прострочення сплати суборендної плати в сумі 26 900,79грн. та інфляційні витрати за прострочення сплати комунальних послуг в розмірі 37 972,38грн.

Невиконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором суборенди № 17 СЛ від 05.02.2021р. стало підставою для звернення Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП до суду з відповідним позовом для захисту свого порушеного права.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази у сукупності та давши їм відповідну правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

В силу положень ст. ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до вимог ч.ч.1,2 ст.509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно ст.173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Відповідно до ст.175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України, Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вище встановлено господарським судом, 05.02.2021р. між Товариством з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (Орендар) та Товариством з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (Суборендар) було укладено договір суборенди№17 СЛ, за умовами якого Орендар передає, а Суборендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення №28, загальною площею 113 кв.м., розташоване на 1 (першому) поверсі будівлі, за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, село Лиманка, вул. Жемчужна, ж/м «Дружний», буд. 5, приміщення 101, згідно зі схемою, вкладеної в Додатку 1 до Договору, який ж невід`ємною частиною цього Договору (п.1.1 договору).

Відповідно до статті 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Статтею 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Згідно з ч.1 ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

В силу вимог ч.1 ст.525 ЦК України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ст.193 ГК України.

Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Пунктом 3.6 договору передбачено, що оплата комунальних послуг проводиться Суборендарем на поточних рахунок Орендаря в національній валюті України щомісяця за кожний минулий місяць, протягом 5 (п`ять) робочих днів з дати виставлення рахунку Орендарем.

Згідно п.3.7 договору, суборендна плата перераховується Суборендарем на поточний рахунок Орендаря в національній валюті України щомісяця за кожний поточний місяць суборенди, протягом 3 (трьох) банківських днів з дати виставлення рахунку Орендарем, але не пізніше 15 (п`ятнадцятого) числа поточного місяця суборенди.

З наданого розрахунку позивачем, вбачається, що за період з лютого 2021 року по грудень 2021 року за відповідачем рахується борг з суборендної плати у розмірі 86 229,92грн. та заборгованість за витрати на комунальні послуги становить 121 719,65 грн.

Дослідивши обставини спору, судом було встановлено факт неналежного виконання Товариства з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1, як суборендарем, прийнятих на себе договірних зобов`язань за умовами Договору суборенди № 17 СЛ від 05.02.2021р., що підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, не спростовано з боку відповідача належними та допустимими доказами, у зв`язку з чим вимоги про стягення з останнього заборгованісті з суборендної плати у розмірі 86 229,92грн. та заборгованість за витрати на комунальні послуги становить 121 719,65 грн.. підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Згідно ч. 1 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Відповідно до ч. 2 ст. 549 ЦК України штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання.

Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства (ч.2 ст.551 ЦК України).

Пунктом 7.4. договору передбачено, що у разі порушення Суборендарем умов Договору і якщо таке порушення не припинене, та/або наслідки порушення не усунуті на письмову вимогу Орендаря, Орендар має право вимагати оплати Суборендарем штрафу в розмірі суми в гривнях, що еквівалентна 10% Базової суборендної плати, встановленої для періоду з 13 (тринадцятого) місяця суборенди, за кожен випадок.

Перевіривши розрахунок штрафу, який здійснений позивачем та згідно з яким розмір штрафу за договором суборенди №17 СЛ від 05.02.2021 становить 5 666,72 грн., господарським судом встановлено відповідність цього розрахунку умовам договору щодо нарахування штрафу та встановленим судом обставинам справи щодо несплати відповідачем суборендної плати у строки, які встановлені умовами договору

Проаналізувавши здійснений позивачем розрахунок штрафу, заявленого до стягнення, господарський суд дійшов висновку про правильність та обґрунтованість здійсненого позивачем розрахунку штрафу в зв`язку з чим позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП в частині стягнення з відповідача штрафу в розмірі 5 666,72грн. за порушення грошових зобов`язань за Договором суборенди № 17 СЛ від 05.02.2021р. підлягають задоволенню.

Щодо нарахування 3% річних та інфляційних втрат суд зазначає наступне.

Виходячи з системного аналізу законодавства, обов`язок боржника сплатити кредитору суму боргу з нарахуванням процентів річних та відшкодувати кредитору спричинені інфляцією збитки випливає з вимог ст. 625 ЦК України.

Зокрема, частиною другою статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.

Слід зазначити, що виходячи з положень ст. 625 ЦК України, право кредитора на стягнення 3% річних та інфляційних втрат не залежить від моменту пред`явлення вимоги про таке стягнення (до моменту погашення боргу або після цього). При цьому визначальним є наявність факту порушення боржником строків виконання грошового зобов`язання. Таким чином, право кредитора на стягнення 3% річних може бути реалізовано у будь-який момент при наявності вищезазначених вимог, передбачених законодавством.

Наразі слід зазначити, що згідно положень ЦК проценти річних є самостійною формою цивільно-правової відповідальності за порушення грошових зобов`язань. Так, розмір таких процентів річних може бути визначений сторонами в договорі. З огляду на те, що умовами спірного договору не встановлено іншого відсотку річних, відповідно сплаті підлягають саме 3% річних від простроченої суми за відповідний час прострочення грошового зобов`язання у гривневому вираженні.

Враховуючи вищенаведене та порушення відповідачем зобов`язань за договором щодо сплати суборендної плати, суд вважає, що позивачем цілком правомірно нараховано 3% річних. Дослідивши та перевіривши здійснені позивачем розрахунки сум 3% річних, нарахованих за прострочення сплати суборендної плати в сумі 4 883,21грн. та за прострочення сплати комунальних платежів в розмірі 6 893грн., судом встановлено, що вказані розрахунки 3% річних були здійснені позивачем вірно, також вказані розрахунки відповідачем не оспорювались. Відтак, з відповідача підлягають стягненню 3% річних, нарахованих за прострочення сплати суборендної плати в сумі 4 883,21грн. та за прострочення сплати комунальних платежів в розмірі 6 893грн.,

Так, індекс інфляції це додаткова сума, яка сплачується боржником і за своєю правовою природою є самостійним засобом захисту цивільного права кредитора у грошових зобов`язань і спрямована на відшкодування його збитків, заподіяних знеціненням грошових коштів внаслідок інфляційних процесів в державі. Офіційний індекс інфляції, що розраховується Державною службою статистики України, визначає рівень знецінення національної грошової одиниці України, тобто зменшення купівельної спроможності гривні.

Враховуючи викладене та з урахуванням наведених рекомендацій щодо порядку застосування індексів інфляції, судом було перевірено здійснений позивачем розрахунок інфляційних втрати, нарахованих за прострочення сплати з суборенді плати в сумі 26 900,79 грн. та комунальних послуг в розмірі 37 972,38грн., наразі встановлено, що вказані розрахунки інфляційних втрат були здійснені позивачем вірно. Відтак, з відповідача підлягають стягненню інфляційні втрати, нараховані за прострочення сплати суборендної плати в сумі 26 900,79грн. та за прострочення сплати комунальних платежів в розмірі 37 972,38грн.

У відповідності до частини першої статті 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно вимог ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.

Згідно зі ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.

Згідно зі ст.78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.79 ГПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами ч.ч.1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідачем у встановленому законом порядку позовні вимоги позивача не спростовано.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами, наявними в матеріалах справи в зв`язку з чим підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 185, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (65014, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 39/1, оф. 3, код ЄДРПОУ 41390541) до Товариства з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (65029, м. Одеса, вул. Ольгіївська, буд. 37, код ЄДРПОУ 43996195) задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю М`ЯСНА ЛАВКА №1 (65029, м. Одеса, вул. Ольгіївська, буд. 37, код ЄДРПОУ 43996195) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю БІЗНЕС ТРЕЙД ГРУПП (65014, м. Одеса, вул. Успенська, буд. 39/1, оф. 3, код ЄДРПОУ 41390541) заборгованість по суборендній платі в розмірі 86 229 (вісімдесят шість тисяч двісті двадцять дев`ять)грн. 92коп., заборгованість за комунальні послуги в сумі 121 719 (сто двадцять одна тисяча сімсот дев`ятнадцять) грн. 65коп., штраф в розмірі 5 666 (п`ять тисяч шістсот шістдесят шість)грн. 72коп., 3% річних за прострочення сплати суборендної плати в сумі 4 883 (чотири тисячі вісімсот вісімдесят три)грн. 21коп., 3% річних за прострочення сплати комунальних послуг в розмірі 6 893грн., інфляційні витрати за прострочення сплати суборендної плати в сумі 26 900 (двадцять шість тисяч дев`ятсот)грн. 79коп. та інфляційні витрати за прострочення сплати комунальних послуг в розмірі 37 972 (тридцять сім тисяч дев`ятсот сімдесят дві)грн. 38коп. та судовий збір в 4 353 (чотири тисячі триста п`ятдесят три)грн. 99коп.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено та підписано 18 січня 2024 р. з урахування перебування судді господарського суду Одеської області Погребної К.Ф. з 27.12.2023р. по 12.01.2024р. (включно) у відпустки.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.01.2024
Оприлюднено19.01.2024
Номер документу116381857
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди

Судовий реєстр по справі —916/4747/23

Рішення від 18.01.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 06.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні