Справа №: 272/1127/23
Провадження № 2-о/272/4/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 січня 2024 року
Андрушівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді Чуб І.А.
секретаря судових засідань Хитоніній М.С.,
з участю: представника заявника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Андрушівка цивільну справу за заявою Червоненської селищноїради Бердичівськогорайону Житомирськоїобласті провизнання спадщинивідумерлою, суд,-
встановив:
Заявник звернувся до суду з заявою в якій просили визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді земельної ділянки площею 2,3977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 1820355600:04:000:0079, яка знаходиться на території Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області та передати у комунальну власність Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області земельну ділянку площею 2,3977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 1820355600:04:000:0079, яка знаходиться на території Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області. В обгрунтування заяви зазначають, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка проживала в АДРЕСА_1 . Після її смерті відкрилась спадщина на земельну ділянку, що розташована на території Червоненської селищної ради, площею 2,3977 га
- для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 1820355600:04:000:0079, яка належала спадкодавцю на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 552375 від 09.08.2006 року. ОСОБА_2 проживала одиноко, заповіту не залишила, за прийняттям спадщини ніхто не звертався, спадкоємці будь-якої черги відсутні. Враховуючи, що спадщина ніким не прийнята, з метою вирішення правової долі майна, яке залишилось після померлої особи, заявник просить визнати спадщину відумерлою та передати спадкове майно у комунальну власність територіальної громади за місцем знаходження нерухомого майна.
В судовому засіданні представник заявника заявлені вимоги підтримав в повному обсязі з вищевикладених підстав та просив їх задовольнити.
Суд, вислухавши пояснення представника заявника, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення її по суті, прийшов до висновку, що заява підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
В ході судового розгляду судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 від 16.12.2019 року (а.с. 3). Довідкою Червоненської селищної ради від 18.10.2023 року № 181 підтверджується, що ОСОБА_2 до дня смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 . На день смерті спадкодавця у даному спадковому буднку заєстрованих осіб не було (а.с. 6).
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина у виді земельної ділянки площею 2,3977 га - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки 1820355600:04:000:0079, що належала померлій ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯБ № 552375 від 09.08.2006 року (а.с. 4).
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до іншої особи (спадкоємця).
Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За змістом ст.1218 ЦК Українидо складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
У відповідності до ст.ст. 1220-1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу).
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Згідно ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі не охоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені устаттях 1261 - 1265 цього Кодексу(спадкоємці за законом). Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст.ст. 1268-1269 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Прийнята спадщина визнається власністю спадкоємця з часу відкриття спадщини.
З матеріалів справи встановлено, що на спадкове майно, яке залишилося після смерті ОСОБА_2 ніхто не претендує, до Червоненської селищної ради ніхто не звертався з питаннями, що стосуються спадкових прав. Відповідно до відомостей Андрушівської держнотконтори та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилась (а.с.11-12). Таким чином, судом встановлено, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні .
Статтею 1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням. Спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою відповідно достатті 1283 цього Кодексу.
Згідно з ч.1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Положеннями ч.1 ст.293 ЦПК Українивизначено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з пунктом 8 частини 2 статті 293 ЦПК Українисуд в порядку окремого провадження розглядає справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Враховуючи, що після смерті ОСОБА_2 спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, спадщина не прийнята, з часу відкриття спадщини сплив термін більше ніж рік, суд вважає, що є підстави для задоволення заявлених вимог про визнання спадщини після смерті ОСОБА_2 відумерлою та передачу спадкового майна у комунальну власність Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 80 - 81, 89, 259, 264, 265, 268, 293-294, 334-338, 354 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області про визнання спадщини відумерлою задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вигляді земельної ділянки площею 2,3977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 1820355600:04:000:0079, яка знаходиться на території Червоненської селищної ради Бердичівського району, Житомирської області.
Передати у комунальну власність Червоненської селищної ради Бердичівського району Житомирської області земельну ділянку площею 2,3977 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер земельної ділянки 1820355600:04:000:0079, яка знаходиться на території Червоненської селищної ради Бердичівського району, Житомирської області.
Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Житомирського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня проголошення. В разі проголошення вступної та резолютивної частини або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, в той же строк з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до п.1 п.п.15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Андрушівський районний суд Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заявник: Червоненська селищна рада Бердичівського району Житомирської області, код ЄДРПОУ -04346793, адреса розташування: смт. Червоне, вул. Миру, 28, Бердичівського району, Житомирської області.
Повне судове рішення складено 17.01.2024 року.
Суддя:І. А. Чуб
Суд | Андрушівський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116383809 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Андрушівський районний суд Житомирської області
Чуб І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні