Рішення
від 18.01.2024 по справі 587/3555/23
СУМСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 587/3555/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2024 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Черних О.М., за участю секретаря судового засідання Овчаренко М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до товариства з обмеженою відповідальністю «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» ( смт Степанівка, вул. Заводська, 1А, Сумського району Сумської області, Сумського району) треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) про визнання припиненим трудових відносин та зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

Представник позивача ОСОБА_1 - адвокат Петрищев О.О. звернувся до суду з позовною заявою, в подальшому уточнивши її, та свої вимоги мотивує наступним, що ОСОБА_1 призначений на посаду директора ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» з 16.07.2018 року згідно протоколу загальних зборів учасників товариства. Засновниками ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 . На даний час позивач позбавлений можливості припинити свій трудовій договір, оскільки втрачено зв`язок з засновником даного товариства, кореспонденція повертається. Неодноразові спроби зібрати загальні збори товариства не дали результату. Станом на 18.12.2023 року реєстрація підприємства не припинена, підприємство не перебуває у стані припинення. Учасники ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» не провели загальних зборів товариства та заяву позивача про звільнення з посади директора не вирішили, тоді як позивач виконав вимоги закону щодо процедури звільнення за власним бажанням. У випадку відсутності рішення загальних зборів учасників товариства про звільнення керівника, зокрема через неможливість зібрати кворум для проведення загальних зборів, керівнику з метою захисту своїх прав надано можливість звернутися до суду із вимогою про визнання припиненими трудових відносин. Виходячи з наведеного, позивач просить визнати трудові відносини між ним та ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» припиненими з 14.12.2023 року.

Сторони в судове засідання не з`явились, про час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином.

Від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність сторони позивача, уточнені позовні вимоги підтримав.

Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, 03.06.2013 року TOB «УКРСПЕЦ - СЕРВІС» зареєстровано як юридичну особу. Засновниками ТОВ «УКРСПЕЦ - СЕРВІС» є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .(а.с.13-15).

Відповідно до протоколу зборів учасників ТОВ «УКРСПЕЦ - СЕРВІС» №13 від 16.07.2018 року, засновниками товариства було прийнято рішення про обрання директором товариства ОСОБА_1 , та відомості про якого, як керівника ТОВ «УКРСПЕЦ - СЕРВІС», були внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб.(а.с.21).

ОСОБА_1 приступив до виконання обов`язків директора товариства відповідно до наказу ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» від 17.07.2018 року №4. (а.с.22).

З жовтня 2021 року ТОВ «УKP СПЕЦ СЕРВІС» призупинило свою господарську діяльність в зв`язку з відсутністю об`ємів робіт.

З січня 2023 року ОСОБА_1 не виконував та фактично припинив трудові відносини з підприємством.

Відповідно до п.п. «в», п. 5.3 Статуту ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» призначення та відкликання виконавчого органу директора товариства є виключно компетенцією Загальних зборів. (а.с.).

ОСОБА_1 ,08.11.2023 написав заяву про звільнення з посади директора ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» за власним бажанням на підставі ч. 1 ст. 28 КЗпП України та письмово звернувся до кожного з засновників (Учасників) товариства з заявою про скликання зборів товариства, як вищого органу управління товариством для вирішення питання про його звільнення з посади директора, що стверджується відповідною заявою, супровідним листом з описом та повідомленням про скликання Загальних позачергових зборів учасників ТОВ «УКРСПЕЦ - СЕРВІС». (а.с.26-32).

В зв`язку із неявкою засновників товариства загальні позачергові збори учасників ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС», скликані 14.12.2023 року, початок 10 год. 00 хв., не відбулись та рішення про звільнення ОСОБА_1 , з посади директора ТОВ «УКРСПЕЦ - СЕРВІС» не було прийнято (а.с.33).

Згідно абз. 1 п. 1 ст. 31 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» Загальні збори учасників скликаються у випадках, передбачених цим Законом або статутом товариства, а також з ініціативи; виконавчого органу товариства.

Таким чином, питання про звільнення директора у даному випадку мало б вирішуватись не за правилами і в порядку, передбаченому КЗпП України, (за наказом керівника), згідно якого заява про звільнення за власним бажанням подається працівником за два тижні до звільнення, а у відповідності до Статут товариства, тобто шляхом вирішення даного питання загальними зборами учасників товариства.

Статтею 43 Конституції Українивстановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання примусової праці забороняється.

Відповідно до частини першоїстатті 21 КЗпП Українитрудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов`язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов`язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

За змістомстатті 22 КЗпП Українибудь-яке пряме або непряме обмеження прав чи встановлення прямих або непрямих переваг при укладенні, зміні та припиненні трудового договору не допускається.

Згідно з ч. 1ст. 38 КЗпП Українипрацівник має право розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника або уповноважений ним орган письмово за два тижні. У разі, коли заява працівника про звільнення з роботи за власним бажанням зумовлена неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею чотирнадцятирічного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім`ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), власник або уповноважений ним орган повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник.

Отже, відповідно до зазначених нормст.38 КЗпП Українипрацівник має право вимагати розірвання трудового договору за власною ініціативою.

При цьому суд враховує, щоКЗпП Українивстановлює загальні вимоги до порядку розірвання трудових відносин, не враховуючи специфіку становища керівника товариства з обмеженою відповідальністю. У цьому разі директор об`єднує в собі і статус найманого працівника (який визначається на підставі норм трудового права) і статус виконавчого органу господарського товариства (який визначається на підставі норм корпоративного права). Проте, і у такому випадку ні норми трудового договору, ні положення Статуту не повинні погіршувати становище директора порівняно з обсягом гарантій, наданих йому трудовим законодавством. Тобто, директор також може скористатисяст. 38 КЗпП Україний ініціювати розірвання трудового договору за власним бажанням.

Правовий статус товариств з обмеженою відповідальністю, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов`язки їх учасників регламентуєтьсяЗаконом України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Відповідно до п. 7 ч. 2ст. 30 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», до компетенції загальних зборів учасників належить обрання одноосібного виконавчого органу товариства.

Таким чином, у випадку звільнення одноосібного виконавчого органу товариства власником в розумінніКЗпП Українивиступають загальні збори учасників такого товариства.

Згідно зіст. 32 Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», загальні збори учасників скликаються виконавчим органом товариства. Виконавчий орган товариства скликає загальні збори учасників шляхом надсилання повідомлення про це кожному учаснику товариства. Виконавчий орган товариства зобов`язаний повідомити учасників товариства не менше ніж за 30 днів до запланованої дати проведення загальних зборів учасників, якщо інший строк не встановлений статутом товариства. Повідомлення, передбачене частиною третьою цієї статті, надсилається поштовим відправленням з описом вкладення. Статутом товариства може бути встановлений інший спосіб повідомлення. У повідомленні про загальні збори учасників зазначаються дата, час, місце проведення, порядок денний. Виконавчий орган товариства приймає рішення про включення запропонованих питань до порядку денного загальних зборів учасників.

З огляду на викладене, своєю бездіяльністю, яка виразилася у невжитті заходів для прийняття рішення про звільнення позивача в межах статутної діяльності Товариства, відповідачем порушені трудові права позивача, зокрема, його право бути звільненим із займаної посади за власним бажанням, та право на вільне обрання місця роботи на власний розсуд.

Згідно ст.25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» та Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: 1/ документів, що подаються заявником для державної реєстрацій ; 2/ судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".

Аналізуючи зазначені вище обставини та норми чинного трудового законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання припиненими трудових відносин між ОСОБА_1 та ТОВ «УКРСПЕЦ-СЕРВІС», у зв`язку із звільненням позивача з посади директора за власним бажанням, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Наведена вище правова позиція узгоджується з висновком Верховного Суду, викладеним в постанові від 24.12.2019 р. у справі № 758/1861/18, який суд враховує в силу вимог ч. 4ст. 264 ЦПК України.

Керуючись ст.ст.263-265,280-284 ЦПК України, ст.ст.3,4,36,38,221 Кодексу законів про працю України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до товариства з обмеженою відповідальністю «УКРСПЕЦ-СЕРВІС» ( смт Степанівка, вул. Заводська, 1А, Сумського району Сумської області, Сумського району) треті особи: ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_3 ) про визнання припиненим трудових відносин та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати трудові відносити між ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) та товариством з обмеженою відповідальністю «УКРСПЕЦ - СЕРВІС» (Код ЄДРПОУ 38575637, Сумська область, Сумський район, смт. Степанівна, вул. Заводська, буд. 1А), припиненими з 14.12.2023 року у зв`язку зі звільненням ОСОБА_1 за власним бажанням на підставі ч.1 ст.38 Кодексу законів про працю України.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.М. Черних

СудСумський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення18.01.2024
Оприлюднено22.01.2024
Номер документу116412713
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —587/3555/23

Ухвала від 18.01.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Рішення від 18.01.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Ухвала від 03.01.2024

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

Ухвала від 20.12.2023

Цивільне

Сумський районний суд Сумської області

Черних О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні