БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №761/33495/23
Провадження № 2/730/40/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" січня 2024 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області у складі:
головуючої судді - Данько О.В.,
з участю секретаря судового засідання Граб С.О.
представника позивача адвоката Олефіренка Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку спрощеного позовного провадження (з повідомленням сторін) цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Сидорівське» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу нерухомого майна, -
У С Т А Н О В И В :
1. Описова частина
Стислий виклад позицій учасників справи
ТОВ «Сидорівське» звернулося до суду з позовом у якому просить стягнути із ОСОБА_1 на його користь заборгованість за договором купівлі-продажу нерухомого майна від 24.09.2020 у розмірі 94 949,00 грн. у рахунок стягнення основного боргу, 43 599,78 грн. - інфляційних втрат, 8 223,99 грн. у рахунок відшкодування трьох відсотків річних.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що між товариством та ОСОБА_1 укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна від 24.09.2020та посвідченийнотаріально,а саменежитлового приміщення,зерноскладу №1загальною площею520,2кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Відповідач,як покупець,зобов`язався протягомодного місяцявід дняпідписання договоруперерахувати нарозрахунковий рахуноквідповідача грошовікошти урозмірі 94949,00 грн. За умовами договору, право власності покупця було зареєстроване у день підписання Договору. Порушивши умови вказаного договору, відповідач не здійснив розрахунку за придбане майно, чим порушив майнові права позивача. У зв`язку з чим просить стягнути з нього суму основного боргу, інфляційні втрати та три відсотки річних від простроченої суми.
Представник позивача у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з вищевказаних підстав. Також просив стягнути з на користь позивача судові витрати по справі, зокрема вказав, що після ухвалення рішення по справі сторона позивача має намір звернутися до суду із заявою про ухвалення додаткового рішення щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу та надасть акт приймання-передачі послуг у вигляді правової допомоги.
Відповідач був належним чином та своєчасно повідомлений про дату, час і місце розгляду справи за місцем реєстраційного обліку (ч.7, 8ст.128 ЦПК України), що підтверджується роздруківкою відстеження поштового відправлення за трек-номером із офіційного сайту ДП «Укрпошта», але у судове засідання не з`явився, про причини неприбуття не повідомив, відзиву на позов не подав.
Процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 11 грудня 2023 року відкрите спрощене позовне провадження у справі та призначене перше судове засідання для розгляду справи по суті.
Протокольною ухвалою суду від 04.01.2024 постановлено про відкладення розгляду справи за клопотанням відповідача та у зв`язку з тим, що не сплинув строк для подання відзиву на позовну заяву.
Неявка належним чином повідомлених учасників справи не перешкоджає розгляду справи по суті (ч. 1 ст. 223 ЦПК України).
2. Мотивувальна частина
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин та оцінка аргументів і доказів учасників справи
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд установив, що 24.09.2020 між ТОВ «Сидорівське» та ОСОБА_1 укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Красовським О.О. та зареєстрований у реєстрі за №1337.
За умовами п. 1.1. вищезазначеного Договору, позивач зобов`язався передати у власність відповідача нежитлове приміщення, зерносклад № 1 загальною площею 520,2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідач, як покупець зобов`язався протягом одного місяця від дня підписання договору перерахувати на розрахунковий рахунок ТОВ «Сидорівське» грошову суму у розмірі 94 949,00 грн., без ПДВ, що є ціною договору. (п.2.1, 2.2 Договору)
Сторони договору обумовили, що право власності покупця буде зареєстроване в день підписання Договору, до моменту повної оплати (п. 5.6. Договору).(а.с. 9-10).
24.09.2020 право власності на вищевказане нерухоме майно було зареєстроване за ОСОБА_1 (а.с.11)
Згідно виписки по рахунку відкритому в АТ «Райффайзен банк» IBAN № НОМЕР_1 ТОВ «Сидорівське», який зазначений у п. 2.2 Договору від 24.09.2020 для перерахування коштів за придбане майно, за період з 24.09.2020 по 27.10.2020 грошові кошти від ОСОБА_1 на рахунок товариства не надходили. (а.с 12-13)
16.08.2023 позивач направив на адресу відповідача Претензію № 1 від 15.08.2023 з вимогою здійснити розрахунок за договором з урахуванням індексу інфляції за весь час прострочення та трьох відсотків річних від простроченої суми. Тут же були вказані актуальні банківські реквізити ТОВ «Сидорівське» для сплати боргу, проте вона була залишена без реагування. (а.с. 14-18).
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За змістом ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу нерухомого майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню, крім договорів купівлі-продажу майна, що перебуває в податковій заставі.
Статтями 691, 692 України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі-продажу. Покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.
Статтею 530 ЦК України передбачено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Отже, між позивачем та відповідачем був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна, у якому сторони обумовили, що оплата за придбане нерухоме майно повинна бути здійсненна протягом одного місяця від дня підписання договору. Позивач взяті на себе зобов`язання за вказаним договором виконав належним чином передавши відповідачу у власність приміщення зерноскладу за адресою АДРЕСА_1 . Натомість відповідач свої зобов`язання за договором не виконав та не перерахував визначену у договорі грошову суму 94949,00 грн. на рахунок відповідача у встановлений договором строк.
ОСОБА_1 всупереч положенням ст.12,81 ЦПК Українине надав до суду жодних доказів на підтвердження належного виконання ним своїх зобов`язань за договором купівлі-продажу та спростування позовних вимог.
Відповідно дост.610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до п. 4 ч.1 ст.611ЦК України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та моральної шкоди.
Відповідно до ч.1ст.612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом статті 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно доч.3ст.692ЦК України,у разі прострочення оплати товару продавець має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими грошовими коштами.
Таким чином, позивач довів належними та допустимими доказами, що ОСОБА_1 прострочив виконання зобов`язання по оплаті вартості придбаного нерухомого майна за договором купівлі-продажу за період з 25.10.2020 по 13.09.2023, при цьому суд погоджується з розрахунком інфляційних втрат та трьох процентів річних наданим позивачем та приймає його до уваги при ухваленні рішення по справі.
Ураховуючи вищевказані обставини справи, позов ТОВ «Сидорівське» є обґрунтованим і підлягає до задоволення у повному обсязі.
Відповідно дост.141 ЦПК Українисудові витрати понесені позивачем у зв`язку із розглядом справи (судовий збір, витрати на правничу допомогу адвоката) необхідно стягнути на його користь з відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 625, 629, 655, 657, 692 ЦК України, ст.2-4, 12, 19, 23, 76-89, 141, 258-268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Сидорівське» до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості за договором купівлі-продажу нерухомого майна задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сидорівське» заборгованість за договором купівлі-продажу нерухомого майна від 24 вересня 2020 року, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Красовським О.О. та зареєстрованим у реєстрі за №1337, у розмірі 146772,77 грн. (сто сорок шість тисяч сімсот сімдесят дві гривні сімдесят сім копійок), що включає заборгованість за сумою основного боргу 94949,00 грн.; інфляційні втрати 43599,78 грн.; відшкодування трьох відсотків річних 8223,99 грн.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Сидорівське» 2684,00 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. у рахунок відшкодування судового збору.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день йогопроголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення суду складений 19 січня 2024 року
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сидорівське», код ЄДРПОУ: 40347909, с.Сидорівка Ніжинського району Чернігівської області, вул. Шевченка, буд.27.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_2 .
Суддя О.В. Данько
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 22.01.2024 |
Номер документу | 116413384 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Данько О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні