Рішення
від 21.12.2023 по справі 495/9729/23
БІЛГОРОД-ДНІСТРОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 495/9729/23

Номер провадження 2/495/4584/2023

21 грудня 2023 рокум. Білгород-Дністровський

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючої судді Анісімової Н.Д.,

при секретарі судового засідання Коліниченко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Білгород-Дністровський цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування, суд

ВСТАНОВИВ:

13.09.2023 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання права власності в порядку спадкування, у якому просить суд:

- встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 ;

- визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 4,3884, кадастровий номер 5120887700:01:002:0437, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В обґрунтування позовних вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла двоюрідна сестра позивача, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Також відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 4,3884, кадастровий номер 5120887700:01:002:0437, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

В установленому порядку позивач звернулась до державного нотаріуса щодо заведення спадкової справи та отримання свідоцтва про право на спадщину на вказане майно, однак отримала відмову нотаріуса у зв`язку із тим, що відсутні усі необхідні документи, які підтверджують факт родинних відносин та відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно. Листом завідувача Першої Білгород-Дністровської державної нотаріальної контори Саданова О.В. рекомендовано звернутись для захисту її прав до суду.

Факт того, що померла ОСОБА_2 є її двоюрідною сестрою мотивує наступним.

Дошлюбне прізвище позивача - ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.11.1970 року. Батьками позивача є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 . Батьком ОСОБА_6 був ОСОБА_7 .

Дідусем позивача і дідусем її двоюрідної сестри ОСОБА_2 був ОСОБА_7 , 1887 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Дошлюбне прізвище ОСОБА_2 було ОСОБА_8 . Батьками ОСОБА_9 були ОСОБА_8 . Батьком ОСОБА_10 був ОСОБА_7 .

З наведеного вбачається, що у позивача та у ОСОБА_2 був спільний дідусь - ОСОБА_7 , що підтверджує те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 13.09.2023 року позовна заява ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування була залишена без руху.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 28.09.2023 року провадження по вказаній справі було відкрито.

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 28.09.2023 року було витребувано з Білгород-Дністровського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місто Одеса) копію актового запису щодо реєстрації смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 та з КП «Білгород-Дністровське МБТІ» відомості щодо права власності на житловий будинок,що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Ухвалою Білгород-Дністровського міськрайонного суду Одеської області від 10.11.2023 року було витребувано з Першої Білгород-Дністровської державної нотаріальної контори Одеської області належним чином завірену копію спадкової справи після смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за їх відсутності, заявлені вимоги підтримують.

Відповідач - Шабівська сільська рада, у відповідності до заяви просить розглядати справу без їх участі, проти позову не заперечують.

Свідок ОСОБА_11 пояснила, що позивачка є її двоюрідною сестрою, покійній ОСОБА_2 позивачка була двоюрідною сестрою, адже вони росли разом, завжди збиралися на свята.

Свідок ОСОБА_12 підтвердила, що позивачка та ОСОБА_2 є двоюрідними сестрами.

Свідок ОСОБА_13 пояснив, що знає позивачку, бо є родичами. Підтвердив, що позивачка та ОСОБА_2 були родичами, а саме двоюрідними сестрами. Пояснив, що вони разом всі спілкувалися та підтримували родинні відносини, дітей у ОСОБА_2 не було.

За змістом ч. 1 ст. 206 ЦПК України, відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Положенням ч. 3 та ч. 4 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому ст. 206 цього Кодексу.

Згідно з ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Перевіривши матеріали справи, вислухавши свідків, з урахуванням визнання позову, суд, з урахуванням вимог ст. 200 ЦПК України, вважає, що позов підлягає до задоволення повністю і рішення у справі можливо ухвалити на стадії підготовчого розгляду справи.

Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до копії актового запису про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , № 80 від 08.12.2022 року, складеного виконавчим комітетом Шабівської сільської ради Білгород-Дністровського району Одеської області ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_8 .

Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно, а саме на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Також відкрилась спадщина на земельну ділянку площею 4,3884, кадастровий номер 5120887700:01:002:0437, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Батьками ОСОБА_14 є ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , що підтверджується копією повторного свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 10.03.2023 року Білгород-Дністровським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Білгород-Дністровському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Після укладання шлюбу позивач ОСОБА_1 змінила своє дошлюбне прізвище з ОСОБА_15 на ОСОБА_16 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 від 15.11.1970 року.

Батьком ОСОБА_6 був ОСОБА_7 .

Дідусем позивача і дідусем її двоюрідної сестри ОСОБА_2 був ОСОБА_7 , 1887 року народження, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Дошлюбне прізвище ОСОБА_2 було ОСОБА_8 . Батьками ОСОБА_9 були ОСОБА_8 . Батьком ОСОБА_10 був ОСОБА_7 .

З наведеного вбачається, що у ОСОБА_1 та у ОСОБА_2 був спільний дідусь - ОСОБА_7 , що підтверджує те, що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

В установленому порядку позивач звернулась до державного нотаріуса щодо заведення спадкової справи та отримання свідоцтва про право на спадщину на вказане майно, однак отримала відмову нотаріуса у зв`язку із тим, що відсутні усі необхідні документи, які підтверджують факт родинних відносин та відсутні оригінали правовстановлюючих документів на спадкове майно. Вказане підтверджується відомостями з витребуваної судом копії спадкової справи.

Суд, задовольняючи позов, виходить з наступного.

Відповідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Стаття 13 ЦПК України передбачає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч. 1 ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно з ч. 1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно з ч. 2 п. 1 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів, зокрема може бути: визнання права.

Відповідно до ч. 1,4 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Відповідно ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Стаття 392 ЦК України передбачає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщина) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно ст. 1217 ЦК України спадкоємство здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути, зокрема, фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини (ч.1 ст.1222 ЦК України).

Відповідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ст. 1258, 1265 ч. 1 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Для прийняття спадщини ст.1270 ЦК України встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Стаття 1296 ЦК України передбачає, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із визначенням імені та часток у спадщині інших спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Відповідно ч. 1 ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Згідно з ч. 1 ст. 1298 ЦК України свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини.

Пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31.03.95 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» встановлено, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника, тощо.

Згідно п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» у разі відмови нотаріуса в оформлені права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

В п. 3.1 Інформаційного листа ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою. Відповідно ст.67 Закону України «Про нотаріат» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розгляду у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Факт родинних відносин ОСОБА_1 з спадкодавцем ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , як двоюрідних сестер, підтверджується вищезазначеними письмовими доказами та показаннями свідків, а тому суд вважає доведеним даний факт.

Суд доходить висновку, що позивач виконала всі вимоги, які визначені в законодавстві для прийняття спадщини після двоюрідної сестри, але через об`єктивні обставини вона не має змоги оформити спадщину належним чином.

А тому враховуючи те, що позивач прийняла спадщину за законом після двоюрідної сестри, подавши відповідну заяву нотаріусу у встановлений законом строк, в належному порядку звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом, однак у зв`язку з відсутністю документів, що підтверджують родинні відносини з померлою вона не може отримати свідоцтва про право на спадщину за законом, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 76-83, 89, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України, ст.ст. 15, 16, 1216, 1218, 1220, 1268, 1269, 1270, 1297 ЦК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Шабівської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

???Встановити факт, що має юридичне значення, а саме що ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є двоюрідною сестрою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

???Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на житловий будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

???Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , право власності на земельну ділянку площею 4,3884, кадастровий номер 5120887700:01:002:0437, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження,якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 21.12.2023 року.

Суддя Н.Д. Анісімова

СудБілгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення21.12.2023
Оприлюднено23.01.2024
Номер документу116429998
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —495/9729/23

Рішення від 21.12.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Рішення від 21.12.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 10.11.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 28.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 28.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

Ухвала від 13.09.2023

Цивільне

Білгород-Дністровський міськрайонний суд Одеської області

Анісімова Н. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні