Рішення
від 18.01.2024 по справі 554/9880/23
ОКТЯБРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ПОЛТАВИ

Дата документу 18.01.2024Справа № 554/9880/23 Провадження № 2/554/1459/2024

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

18 січня 2024 року м. Полтава

Октябрський районний суд м.Полтави в складі:

головуючого судді Гольник Л.В.,

за участю секретаря Михайленко К.О.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Полтава цивільну справу за позовом Акціонерного Товариства «Полтава - банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

в с т а н о в и в:

Позивач АТ «Полтава - банк» звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором про надання банківських послуг від 21.09.2020 року. Позов мотивований тим, що 21.09.2020 року ОСОБА_1 звернулась до АТ «Полтава - банк», де було укладено заяву договір №SO-81/228062_010920 про акцепт публічної пропозиції на укладення договору на відкриття карткового рахунку, кредитного ліміту та обслуговування платіжної картки в АТ «Полтава банк», що є договором про приєднання до умов Публічної пропозиції АТ «Полтава банк» про укладення договору на відкриття карткового рахунку, кредитного ліміту та обслуговування платіжної картки в АТ «Полтава банк», шляхом подання заяви про акцепт. 09.10.2020 року боржником була отримана платіжна картка № НОМЕР_1 для здійснення операцій за картковим рахунком № НОМЕР_2 . З 25.02.2022 року по 21.03.2022 року ОСОБА_1 здійснила сімнадцять операцій з карткового рахунку № НОМЕР_2 у валюті злотий, внаслідок чого виникла несанкціонована заборгованість. Станом на 13.10.2023 року у зв`язку з невиконанням відповідачем умов договору заборгованість перед банком складає 5162,91 грн. У зв`язку з вищенаведеним позивач звернувся до суду.

Ухвалою Октябрського районного суду м. Полтави від 23.11.2023 року за позовною заявою АТ «Полтава - банк» відкрито спрощене позовне провадження з викликом сторін.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, а також про те, що проти ухвалення заочного рішення не заперечував.

Відповідач, будучи повідомленим про розгляд справи судом за останнім відомим місцем реєстрації, відзив на позовну заяву та будь-які клопотання до суду не подавав.

Ураховуючи викладене та те, що позивач не заперечував проти ухвалення заочного рішення, суд ухвалив провести заочний розгляд справи на підставі ст.ст. 280-281 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниу разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цьогокодексурозгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд дійшов такого.

Судом встановлено, що 21.09.2020 року між ОСОБА_1 та АТ «Полтава - банк» було укладено договір №SO-81/228062_010920 про акцепт публічної пропозиції на укладення договору на відкриття карткового рахунку, кредитного ліміту та обслуговування платіжної картки в АТ «Полтава банк», що є договором про приєднання до умов Публічної пропозиції АТ «Полтава банк» про укладення договору на відкриття карткового рахунку, кредитного ліміту та обслуговування платіжної картки в АТ «Полтава банк», шляхом подання заяви про акцепт.

Згідно п. 3.1. Публічного договору АТ «Полтава-банк» Про укладання договору на відкриття карткового рахунку, кредитного ліміту та обслуговування платіжної картки (діє з 04.10.2018 року, затверджено Рішенням Правління АТ «Полтава» Протокол № 94 від 02.10.2018) (надалі - Договір на відкриття карткового рахунку) Договір визначає умови та порядок здійснення Банком обслуговування поточних рахунків операції за якими здійснюються з використанням електронних платіжних засобів (Карток) Клієнта (далі по тексту - Картковий рахунок (КР)), регулює відносини Сторін при наданні Клієнту, в тому числі, але не виключно, послуг Банку з відкриття і обслуговування поточних рахунків, операції за якими здійснюються з використанням Карток, надання Кредитного ліміту/ Овердрафту.

Відповідно до п. 3.2 Договору на відкриття карткового рахунку, приєднання до цього Договору відбувається під час звернення Клієнта до Банку шляхом оформлення та підписання Клієнтом відповідної Заяви-Договору у двох примірниках. При цьому, Клієнт повинен надати документи і відомості, необхідні для з`ясування його особи, суті діяльності та фінансового стану, перелік яких визначається відповідно до вимог чинного законодавства України, якщо інший порядок не встановлений будь-якими іншими умовами Договору. Договір вважається укладеним (приєднання Клієнту до Договору), а умови Договору акцептованими Клієнтом з дати підписання Клієнтом Заяви-Договору.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу.

Відповідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ч.ч.1,2 ст. 536 ЦК України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Відповідно доумов Договорупозивач відкриввідповідачу картковийрахунок та09.10.2020року дляздійснення операційза картковимрахунком ОСОБА_1 отримала платіжнукартку № НОМЕР_1 для здійсненняоперацій закартковим рахунком№ НОМЕР_2 .

Згідно п. 8.8 Договору на відкриття карткового рахунку, сума заборгованості за несанкціонованою заборгованістю, що не повернена до останнього банківського робочого дня місяця в місяці її виникнення, вважається простроченою заборгованістю.

Відповідно до п. 15.24 Договору на відкриття карткового рахунку, у випадку виникнення випадків одержання, збереження, користування Клієнтом грошовими коштами Банку без достатньої на те правової підстави Клієнт зобов`язаний на вимогу Банку повернути всі одержані, збережені чи використані Клієнтом грошові кошти Банку на його першу вимогу, а також у разі не повернення коштів протягом трьох банківських днів сплатити проценти за безпідставне користування таким грошовими коштами у розмірі 50 % від суми безпідставно використаних, одержаних чи збережених грошових коштів. Умови цього пункту застосовуються в повній мірі і до випадків, коли підстава, на якій Клієнтом одержано, збережено, використано грошові кошти Банку згодом відпала.

Згідно п.п. 13, 14 Додатку № 1 до Договору на відкриття карткового рахунку, Держатель Картки повинен самостійно та постійно контролювати стан свого КР та відстежувати рух коштів за всіма операціями, які він здійснював в тому числі, але не виключно шляхом щомісячного отримання від Банку виписку за КР.

Відповідно до постанови НБУ №18 від 24.02.2022 року «про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» з 24.02.2022 року, було зафіксовано офіційний курс валют, який становив 29.2549 грн. за 1 долар США та 33.1707 за 1 євро.

При перевірці операцій, проведених гривневою карткою клієнта в іноземних валютах (як за кордоном, так і в межах України) було виявлено помилку в валютному курсі процесингового центру - курс значно занижений, що призвело до невірних розрахунків при списанні коштів. З 25.02.2022 року по 21.03.2022 року, відповідач ОСОБА_1 здійснила сімнадцять операції з карткового рахунку НОМЕР_3 в валюті 985 - злотий. Відповідно до розпорядження № 43 від 08.04.2022 року Банком було проведено врегулювання сум даних операцій до значення курсу НБУ, в результаті чого було проведено додаткове списання коштів з рахунку клієнта.

Станом на 25.11.2022 заборгованість становить 2361,15 грн., з яких: 1016, 92 грн. прострочена несанкціонована заборгованість за овердрафтом, 1205, 23 грн. прострочена заборгованість за відсотками нарахованими з 31.07.2020 по 29.11.2022, 139 грн. комісія за обслуговування карткового рахунку за 2020-2022.

З метою досудового врегулювання спору 14.10.2022 року та 13.09.2023 року на адресу ОСОБА_1 направлено листи про погашення заборгованості, які повернулись на адресу банку в зв`язку з неотриманням боржником.

За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.(ч.1 ст.611 ЦК України)

Відповідно до ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).

Частиною другою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

У порушення умов договору свої зобов`язання відповідач ОСОБА_1 за договором №SO-81/228062_010920 не виконала, внаслідок чого станом на 13.10.2023 року утворилась заборгованість, яка становить 2361,15 грн., з яких: 1016, 92 грн. прострочена несанкціонована заборгованість за овердрафтом, 1205, 23 грн. прострочена заборгованість за відсотками нарахованими з 31.07.2020 по 29.11.2022, 139 грн. комісія за обслуговування карткового рахунку за 2020-2022.

При цьому, розрахунок заборгованості за вищевказаним договором сумніву у суду не викликає, доказів на його спростування відповідачем не надано.

У відповідності до положень ч. 3 ст. 12 та ч. 1 ст. 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, які мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості, та кожна із сторін повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

З огляду на вищевикладене, розглядаючи спір в межах доводів позову, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.141,142 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір в розмірі 2684 грн.

На підставі ст. ст.1054,1048,1049,1050,1052 ЦК України, керуючись ст.ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 141, 258, 263-265 ЦПК України, суд,

в и р і ш и в:

Позовні вимоги Акціонерного Товариства «Полтава - банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного Товариства «Полтава - банк» суму заборгованості за кредитним договором від 21.09.2020 року в розмірі 5162 грн 91 коп та 2684 грн. судових витрат, а всього 7846 грн 91 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Акціонерне товариства «Полтава-Банк», адреса місцезнаходження: 36000, м. Полтава, вул. Пилипа Орлика, буд. 40-А, ЄДРПОУ: 09807595.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Суддя Л.В.Гольник

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення18.01.2024
Оприлюднено23.01.2024
Номер документу116432565
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —554/9880/23

Рішення від 18.01.2024

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

Ухвала від 23.11.2023

Цивільне

Октябрський районний суд м.Полтави

Гольник Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні