Рішення
від 09.01.2024 по справі 910/16170/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

09.01.2024Справа № 910/16170/23

Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Демидова В.О., за участю секретаря судового засідання Ятковської К.К. розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Автостояночного кооперативу "ПІВНІЧНИЙ" (02217, місто Київ, вулиця Драйзера, будинок 1) про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів,

Представники учасників справи:

від позивача - ОСОБА_2

від відповідача - Півнєв С.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

17.10.2023 на адресу Господарського суду міста Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Автостояночного кооперативу «Північний» про визнання недійсним та скасування рішення загальних зборів та була передана 18.10.2023 судді Демидову В.О. відповідно до автоматизованого розподілу судової справи між суддями.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15 грудня 2021 року відбулись загальні збори членів АСК «Північний», було прийнято ряд рішень, оформлених протоколом № 1.

Одним із таких рішень, оформлених пп. 1.3. п. 1 Протоколу № 1 від 15.12.2022р., було затверджено вибуття членів кооперативу за 2021 рік, зокрема ОСОБА_1 .

Позивач вважає, що оскільки загальними зборами членів кооперативу було прийнято рішення про виключення ОСОБА_1 з членів кооперативу без жодного правового обгрунтування, а також з врахуванням не повідомлення про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів членів кооперативу останній просить визнати недійсним та скасувати рішення загальних зборів членів АСК «Північний» від 15 грудня 2022 року, оформлені Протоколом № 1 від 15.06.2021р., а саме в частині підпункту 1.3. пункту 3 щодо: - затвердження вибуття члена кооперативу за 2021 рік - ОСОБА_1 .

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2023 відкрито провадження у справі №910/16170/23 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 21.11.2023.

10.11.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, який ухвалою суду від 13.11.2023 повернуто без розгляду.

Судове засідання, призначене на 21.11.2023, не відбулось у зв`язку з перебуванням судді Демидова В.О. у відпустці.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.11.2023 продовжено строк підготовчого провадження у справі, підготовче засідання призначено на 12.12.2023.

23.11.2023 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що ОСОБА_1 був виключений із членів кооперативу у зв`язку із несплатою членських внесків. Оголошення про проведення загальних зборів було вивішено на території автостоянки за 20 днів до проведення зборів. Крім того зазначав, що на цей час автостояночний кооператив припинив свою роботу у зв`язку із рейдерським захопленням автостоянки 17.10.2023, тому поновлення ОСОБА_1 є неможливим.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 12.12.2023, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, яка занесена до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження у справі №910/16170/23 та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.01.2024.

У судове засідання 09.01.2024 з`явилися представники позивача та відповідача, надали пояснення по справі.

В судовому засіданні 09.01.2024 оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини.

21.09.2004 було створено автостояночний кооператив «Північний», одним з членів якого є ОСОБА_1 .

Відповідно до п. 1.3 Статуту кооперативу засновниками кооперативу є громадяни України.

Кооператив створено з метою надання послуг по зберіганню та технічному обслуговуванню транспортних засобів, створення належного автосервісу і отримання прибутку.

За умовами п. 4.7 Статуту членство в кооперативі припиняється у разі: добровільного виходу з нього; виключення з нього; смерті члена кооперативу - фізичної особи; ліквідації члена кооперативу - юридичної особи; припинення діяльності кооперативу.

Відповідно до п. 4.8 Статуту члена кооперативу може бути виключено з кооперативу у випадках: систематичного руйнування або псування місця стоянки, або використання його не за призначенням, що робить неможливим для інших членів кооперативу користуватися своїми правами, якщо заходи запобігання і громадського впливу виявилися безрезультатними; несплати без поважних причин обов`язкових внесків більше трьох місяців; порушення вимог статуту; за самовільну установку наметів, ящиків та інших споруд.

Рішення про припинення членства в кооперативі приймається на засіданні правління кооперативу і затверджується загальними зборами його членів (зборами уповноважених) (п. 4.9 Статуту).

Член кооперативу має право приймати участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, має право голосу на його загальних зборах (п. 5.1 Статуту).

Згідно з п. 8.7 Статуту чергові загальні збори (збори уповноважених) членів кооперативу скликаються правлінням кооперативу у разі потреби, але не рідше одного разу на рік.

Пунктом 8.8 Статуту визначено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу, члени (уповноважені) кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення шляхом їх персонального повідомлення чи опублікування цієї інформації в місцевій пресі (районній чи міста Києва), та розміщення вказаної інформації на дошці об`яв кооперативу. За рішенням правління та при наявності для цього достатніх коштів в кооперативі, може бути проведена додаткова персональна поштова розсилка повідомлень членам (уповноваженим) кооперативу щодо запланованих загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу.

У цьому ж порядку скликаються й позачергові загальні збори (збори уповноважених) членів кооперативу.

Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених (п. 8.11 Статуту).

Відповідно до п. 8.13 Статуту рішення загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу про прийняття, внесення змін та доповнень до статуту, вступ до кооперативного об`єднання або вихід з нього та про реорганізацію та ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менше 75 % членів кооперативу (уповноважених), присутніх на загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу. З інших питань рішення приймається простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах (зборах уповноважених) членів кооперативу.

15.12.2022 відбулись загальні збори членів АСК «Північний», на яких було прийнято ряд рішень, оформлених протоколом №1, зокрема й затверджено вибуття членів кооперативу зв 2021 рік, а саме ОСОБА_1 .

Позивач зазначає, що вказане рішення загальних зборів не містить жодного посилання на підстави припинення його членства у кооперативі, передбачені п.п. 4.7 та 4.8 Статуту кооперативу.

Крім того, про вказані збори він дізнався лише у червні 2023 року, отримавши від відповідача копію протоколу разом з клопотанням в іншій справі №754/18783/21, що перебувала у провадженні Деснянського районного суду м. Києва.

Вважає, що всупереч вимогам Закону та Статуту кооперативу він не був повідомлений про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів членів кооперативу, чим порушеного його права, закріплені як у Закону України «Про кооперацію», так і в Статуті кооперативу.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Законом України «Про кооперацію» визначено особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами.

Законодавство про кооперацію ґрунтується на нормах Конституції України і ЦК України, цього Закону, інших нормативно-правових актах з питань кооперації (ст. 5 Закону України «Про кооперацію»).

Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог ГК України, інших законодавчих актів (ст. 94 цього Кодексу).

У ст. 3 Закону України «Про кооперацію» вказано, що метою кооперації є задоволення економічних, соціальних та інших потреб членів кооперативних організацій на основі поєднання їх особистих та колективних інтересів, поділу між ними ризиків, витрат і доходів, розвитку їх самоорганізації, самоуправління та самоконтролю.

Ст. 8 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що статут кооперативу є правовим документом, що регулює його діяльність. Статут кооперативу повинен містити, зокрема, такі відомості: умови і порядок вступу до кооперативу та виходу чи виключення з нього; форми участі членів кооперативу в його діяльності; порядок скликання загальних зборів тощо.

Згідно до ст. 12 Закону України «Про кооперацію» визначені основні права члена кооперативу, серед яких: участь у господарській діяльності кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати і бути обраним в органи управління; користування послугами кооперативу; одержання кооперативних виплат та виплат на паї; одержання паю у разі виходу з кооперативу в порядку і в строки, визначені його статутом; право вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб.

За змістом наведених норм корпоративні права характеризуються тим, що особа, яка є учасником (засновником, акціонером, членом) юридичної особи має право на участь в управлінні господарською організацією та інші правомочності, передбачені законом і статутними документами.

Відповідно, члени обслуговуючого кооперативу незалежно від напряму його діяльності є носіями корпоративних прав, а відносини між його членами та кооперативом, які пов`язані зі створенням, діяльністю, управлінням або припиненням діяльності такої юридичної особи, є корпоративними.

Здійснення членом кооперативу права на участь у діяльності і управлінні кооперативом, в тому числі при прийнятті рішень органом управління кооперативу забезпечується, в першу чергу, порядком скликання і проведення загальних зборів членів кооперативу, передбаченим ст. 15 Закону України «Про кооперацію» та Статутом кооперативу.

Ст. 15 Закону України «Про кооперацію» передбачено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. У разі коли з організаційних причин (через територіальне розміщення чи значну чисельність членів кооперативу) проведення загальних зборів членів кооперативу неможливе, статутом кооперативу може бути передбачено скликання зборів уповноважених кооперативу. Кількість членів кооперативу, які мають право делегувати уповноважених, та порядок делегування уповноважених для участі у зборах уповноважених визначаються статутом кооперативу. Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу приймаються відповідно до його статуту відкритим або таємним голосуванням.

Для визнання недійсним рішення загальних зборів (зборів уповноважених) товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера, члена) товариства. Також слід з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів (зборів уповноважених), зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори.

Підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів учасників господарського товариства можуть бути: порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства; позбавлення учасника товариства можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав чи законних інтересів учасника товариства рішенням загальних зборів. Разом з тим, не всі порушення законодавства, допущені під час скликання та проведення загальних зборів господарського товариства, є підставою для визнання недійсними прийнятих на них рішень.

Безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв`язку з прямою вказівкою закону є: прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення; прийняття загальними зборами рішень з питань, не включених до порядку денного загальних зборів товариства; прийняття загальними зборами рішення про зміну статутного капіталу товариства, якщо не дотримано процедури надання акціонерам (учасникам) відповідної інформації. При вирішенні питання про недійсність рішень загальних зборів у зв`язку з іншими порушеннями, допущеними під час скликання та проведення загальних зборів, господарський суд повинен оцінити, наскільки ці порушення могли вплинути на прийняття загальними зборами відповідного рішення.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 28.01.2021 у справі № 910/15906/19 та від 05.07.2022 у справі № 911/2269/20.

Статтею 15 Закону України «Про кооперацію» визначено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення.

Пунктом 8.8 Статуту визначено, що про дату, місце, час проведення та порядок денний загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу, члени (уповноважені) кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення шляхом їх персонального повідомлення чи опублікування цієї інформації в місцевій пресі (районній чи міста Києва), та розміщення вказаної інформації на дошці об`яв кооперативу. За рішенням правління та при наявності для цього достатніх коштів в кооперативі, може бути проведена додаткова персональна поштова розсилка повідомлень членам (уповноваженим) кооперативу щодо запланованих загальних зборів (зборів уповноважених) членів кооперативу.

В матеріалах справи відсутні докази повідомлення позивача відповідно до вимог п. 8.8 Статуту про зазначені загальні збори і їх порядок денний, на яких прийнято рішення, оформлене протоколом №1 загальних зборів членів кооперативу АСК «Північний» від 15.12.2022, щодо затвердження вибуття члена кооперативу за 2021 рік - ОСОБА_1

Верховний Суд зазначав, що при виникненні спору, має бути доведено реальність вчинення дій з направлення кооперативом кореспонденції адресату та дотримання строків повідомлення, встановлених статтею 15 Закону України «Про кооперацію» (пункт 5.31 постанови Верховного Суду від 07.09.2021 у справі № 916/2506/20).

Особа, яка скликає загальні збори учасників, повинна вжити всіх розумних заходів для повідомлення учасників про проведення цих зборів. Обраний особою, що скликає загальні збори учасників, спосіб повідомлення про їх проведення повинен забезпечити реальне персональне повідомлення учасника і не бути лише формальним направленням такого повідомлення.

Наведене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 10.05.2018 у справі №906/592/17.

У випадку заперечення учасником факту повідомлення його про проведення загальних зборів, обов`язок доказування обставин повідомлення позивача про проведення загальних зборів покладається на відповідача, як особу, рішення органу управління якої оспорюється.

Даний правовий висновок Верховного Суду викладено в постановах від 05.05.2020 у справі №916/1996/19 та від 06.02.2020 у справі №906/307/19.

При цьому, відповідач не заперечував неналежне повідомлення позивача про проведення загальних зборів, зазначивши лише, що оголошення про проведення загальних зборів було вивішено на території автостоянки за 20 днів до проведення зборів.

Тобто, відповідач не заперечував, що персонально не повідомляв позивача про проведення зборів та не публікував цієї інформації в місцевій пресі (районній чи міста Києва), як то передбачено вимогами п. 8.8 Статуту.

Отже, неповідомлення члена кооперативу про проведення загальних зборів членів кооперативу є достатньою підставою для визнання недійсними відповідних рішень.

Разом з тим, для визнання недійсним рішення загальних зборів товариства необхідно встановити факт порушення цим рішенням прав та законних інтересів учасника (акціонера, члена) товариства. Також слід з`ясувати дотримання порядку скликання загальних зборів, зокрема щодо належного повідомлення позивача про такі збори.

Права члена кооперативу можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо. При цьому позивачеві не може бути відмовлено у задоволенні вимог про визнання недійсними рішень загальних зборів тільки з мотивів недостатності його голосів для зміни результатів голосування з прийнятих загальними зборами членів рішень, оскільки вплив члена на прийняття загальними зборами рішень не вичерпується лише голосуванням.

Аналогічна правова позиція Верховного Суду викладена в постанові від 06.08.2020 у справі №918/636/19.

Як зазначалося вище, 15.12.2022 відбулись загальні збори членів АСК «Північний», на яких було прийнято ряд рішень, оформлених протоколом №1, зокрема й затверджено вибуття членів кооперативу за 2021 рік, а саме ОСОБА_1 .

У протоколі №1 загальних зборів членів АСК «Північний» від 15.12.2022 не зазначено жодних підстав, за яких ОСОБА_1 був виключений з членів кооперативу.

Суд констатує, що питання виключення осіб з числа членів товариства з будь-яких підстав має особливе значення, оскільки зачіпає фундаментальні права особи щодо володіння та користування майном.

Верховний Суд у постанові від 30.06.2022 у справі № 904/4718/21 зазначив, що виключення члена з кооперативу - це передбачена законом форма корпоративної відповідальності, спрямована на одностороннє припинення корпоративних правовідносин за рішенням юридичної особи внаслідок порушення членом кооперативу своїх статутних обов`язків. На відміну від виходу з числа членів кооперативу, виключення має примусовий характер і не залежить від бажання цього члена кооперативу та можливе лише за наявності підстав, визначених законом та установчими документами кооперативу.

У рішенні загальних зборів кооперативу про виключення його члена повинні міститися обґрунтовані причини такого виключення і зазначено, які саме факти невиконання статутних обов`язків стали підставою для виключення. Відсутність відповідних відомостей у рішенні про виключення члена кооперативу може бути підставою для визнання зазначеного рішення недійсним судом за позовом такого члена кооперативу. Недоведеність під час судового розгляду справи у встановленому процесуальним законом порядку обставин порушення позивачем положень Статуту, як необхідної умови його виключення зі складу членів кооперативу, є достатньою самостійною підставою для визнання незаконним рішення кооперативу про виключення позивача з членів кооперативу.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.02.2021 у справі № 923/226/20, від 07.09.2021 у справі № 916/2506/20.

Так, суд зазначає, що протокол №1 загальних зборів членів АСК «Північний» від 15.12.2022 не містить доказів на підтвердження порушення позивачем відповідних норм Статуту щодо його корпоративних обов`язків.

Суд не приймає до уваги доводи відповідача з посиланням на порушення позивачем обов`язків щодо сплати членських внесків, адже, як вище встановлено судом, зміст оскаржуваного рішення не містить посилання на відповідні обставини, як на підставу для виключення позивача зі складу товариства.

Враховуючи вищевикладену позицію Верховного Суду, відсутність таких відомостей у рішенні про виключення члена кооперативу є достатньою самостійною підставою для визнання незаконним рішення кооперативу про виключення позивача з членів кооперативу.

Також суд відхиляє доводи відповідача про те, що автостояночний кооператив припинив свою роботу у зв`язку із рейдерським захопленням автостоянки 17.10.2023, оскільки такі на вирішення вказаних позовних вимог не впливають та не підтверджені жодним чином.

З огляду на вказане вище у сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову у повному обсязі.

Згідно зі ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позову.

Враховуючи що суддя Демидов В.О. у період з 15.01.2024 по 19.01.2024 перебував у відпустці, рішення у даній справі винесено у перший робочий день 22.01.2024.

Керуючись статтями 226, 233, 237-240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним та скасувати рішення загальних зборів членів автостояночного кооперативу «Північний» від 15 грудня 2022 року, оформлені протоколом №1 від 15 грудня 2022 року, а саме в частині підпункту 1.3 пункту 3 щодо затвердження вибуття члена кооперативу за 2021 рік - ОСОБА_1 .

3. Стягнути з Автостояночного кооперативу «Північний» (02217, місто Київ, вулиця Драйзера, будинок 1, код ЄДОРПОУ 32978734) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

4. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.

Рішення набирає законної сили у строк та в порядку, встановленому статтею 241 Господарського процесуального кодексу України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду в строк, встановлений статтею 256 Господарського процесуального кодексу України та в порядку, передбаченому статтею 257 Господарського процесуального кодексу України.

З повним текстом рішення можна ознайомитись у Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою:http://reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення складено та підписано 22.01.2024

Суддя Владислав ДЕМИДОВ

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення09.01.2024
Оприлюднено24.01.2024
Номер документу116444965
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з корпоративних відносин про оскарження рішень загальних зборів учасників товариств, органів управління

Судовий реєстр по справі —910/16170/23

Ухвала від 05.02.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Рішення від 09.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 12.12.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 22.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 13.11.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

Ухвала від 23.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Демидов В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні