У Х В А Л А
23 січня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/92/24 Господарський суд Чернігівської області у складі судді Ноувен М.П., розглянувши матеріали позовної заяви№ 01-10 від 15.01.2024
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву»,
бульв. Лесі Українки, 26, м. Київ, 01133;
до відповідача: Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 ,
АДРЕСА_1 ;
про стягнення 18104,46 грн;
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву» звернувся до Господарського суду чернігівської області з позовом до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення 18104,46 грн заборгованості.
Свої вимоги позивач обгартовує неналежним виконання відповідачем в частині сплати орендних платежів відповідно до умов договорів оренди нерухомого майна:
№ 2017/46 від 28.04.2017, об`єкт оренди: частина кімнати № 404(1) площею 13,6 кв.м та частина коридору площею 1,36 кв.м адміністративного будинку Орендодавця за адресою: АДРЕСА_2 ;
№2021/45 від 09.08.2021, об`єкт оренди: частина кімнати № 404(4) площею 18,2 кв.м та частина коридору площею 1,82 кв.м адміністративного будинку Орендодавця за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Частиною 1 ст. 27 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Тобто загальне правило територіальної підсудності щодо пред`явлення позову за місцезнаходженням відповідача застосовується лише у випадку, коли інші правила підсудності не встановлені положеннями Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 30 Господарського процесуального кодексу України встановлена виключна підсудність справ.
Виключна підсудність - це правило, відповідно до якого справа має бути розглянута тільки певним господарським судом. Виключна підсудність означає, що деякі категорії справ не можуть розглядатися за загальними правилами підсудності, а також за правилами альтернативної' підсудності. У цих категоріях справ не допускається також договірна підсудність.
Так, ч. 3 ст. 30 Господарського процесуального кодексу України передбачає, спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов`язані між собою позовні вимоги пред`явлені одночасно щодо декількох об`єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об`єкта, вартість якого є найвищою.
Перелік позовів, для яких визначено виключну підсудність є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає. Виключну підсудність встановлено, зокрема, для позовів щодо спорів, які виникають з приводу нерухомого майна.
Верховний Суд у постанові від 09 вересня 2020 року у справі №910/6644/18 дійшов висновку про те, що виключна підсудність застосовується до тих позовів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов`язків, що пов`язані із нерухомим майном.
У постанові від 16 лютого 2021 року у справі N 911/2390/18 Великої Палати Верховного Суду визначила, що словосполучення "з приводу нерухомого майна" у ч. 3 ст. 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов`язків, що пов`язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов`язково виступає як безпосередній об`єкт спірних правовідносин.
Позиція Великої Палати Верховного Суду ґрунтується, зокрема, на висновку про те, що, враховуючи аналіз змін у законодавчому регулюванні та лексичне тлумачення поняття, виключна підсудність справ застосовується до відповідних правовідносин загалом, а не щодо їх окремих складових.
Тому на спори, предметом яких є стягнення заборгованості, що виникла внаслідок невиконання зобов`язань за договором, який укладений щодо користування нерухомим майном, поширюються норми ч. 3 ст. 30 ГПК України.
З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що нерухоме майно (нежитлові приміщення), щодо яких були укладені спірні договори, знаходиться в м. Київ, суд дійшов висновку, що за правилами виключної підсудності вирішення даного спору відноситься до територіальної підсудності Господарського суду міста Києва.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно із ч. 3 ст. 31 Господарського процесуального кодексу України передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Керуючись ст. 1, 27, 30, 31, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Справу №927/92/24 за позовом Публічного акціонерного товариства «Український зональний науково-дослідний і проектний інститут по цивільному будівництву» до Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення 18104,46 грн заборгованості передати за виключною підсудністю до Господарського суду м. Києва (Богдана Хмельницького, 44В, Київ, 01054)
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 23.01.2024.
Ухвала може бути оскаржена до Північного апеляційного господарського суду у строки та порядку, що передбачені ст.256 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://court.gov.ua/ або у Єдиному державному реєстрі судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя М.П.Ноувен
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2024 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116480026 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Ноувен М.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні