Справа № 626/2778/23
Провадження № 2/626/49/2024
УХВАЛА
про призначення експертизи та зупинення провадження
19.01.2024 м.Красноград
Красноградський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Дудченка В.О.,
за участю секретаря Зінченко Л.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в м.Краснограді, в порядку загального позовного провадження, у відсутності сторін, цивільну справу №626/2778/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,
В С Т А Н О В И В:
В провадженні Красноградського районного суду Харківської області перебуває цивільна справа №626/2778/23 за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Музиченко О.В. подала до суду клопотання про призначення судово-почеркознавчої експертизи для встановлення справжності підпису в договорі оренди земельної ділянки від 03.04.2023 року укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки загальною площею 6,3897 га, кадастровий номер 6323381500:11:000:0051, яка знаходиться на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області. Проведення експертизи просить доручити Полтавському відділенню національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», який занходиться за адресою: 36004, м. Полтава, вул. Чураївни, 1/1.
На вирішення експертизи просить поставити наступне питання:
-чи виконаний підпис від імені ОСОБА_1 у розділі «реквізити сторін» в графі «Орендодавець ОСОБА_1 » договору № _ оренди землі від 03.04.2023 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки загальною площею 6,3897 га, кадастровий номер 6323381500:11:000:0051, яка знаходиться на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області, ОСОБА_1 чи іншою особою.
Від представника позивача до суду надійшла заява відповідно до якої просить підготовче засідання, призначене на 19.01.2024 року, проводити без її участі та участі позивача. Просить розглянути клопотання про призначення експертизи.
Відповідач та його представник в судове засідання не з`явились.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів не здійснюючи фіксування судового процесу.
Розглянувши клопотання суд приходить до наступного.
У відповідності до вимог чинного законодавства, розгляд справи має бути справедливим, неупередженим та своєчасним, а метою вирішення цивільних справ є ефективний захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч.3 ст.13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
При цьому, положенням ч. 1 ст. 44 ЦПК України визначено, що учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Відповідно до ст.103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності. Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз`яснення яких, на їхню думку, потребує висновку експерта. У разі відхилення або зміни питань, запропонованих учасниками справи, суд зобов`язаний мотивувати таке відхилення або зміну.
Згідно з п.4 ст.129 Конституції України однією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до ч.3 ст.103 ЦПК України при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. Суд з урахуванням обставин справи має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза).
Згідно з ст.7-1 Закону України «Про судову експертизу» підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою, якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.
Згідно з ч.7 ст.72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом до суду.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про судову експертизу» витрати на проведення судових експертиз науково-дослідними установами Міністерства юстиції України та судово-медичними і судово-психіатричними установами Міністерства охорони здоров`я України у цивільних і господарських справах відшкодовуються в порядку, передбаченому чинним законодавством. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника
Згідно з ч. 4 ст. 139 ЦПК України суми, що підлягають виплаті залученому судом експерту, спеціалісту, перекладачу або особі, яка надала доказ на вимогу суду, сплачуються особою, на яку суд поклав такий обов`язок, або судом за рахунок суми коштів, внесених для забезпечення судових витрат.
Пунктом 2 частини 3 статті 133 ЦПК України визначено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати пов`язані з проведенням експертизи.
Відповідно до ч.1 ст.104 ЦПК України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Враховуючи, що для повного та вичерпного з`ясування обставин, що мають істотне значення для справи, необхідно спеціальні знання, суд враховуючи вимоги ст. 103 ЦПК України, вважає доцільним призначити по даній справі судово-почеркознавчу експертизу.
Витрати з проведення експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
Крім того, враховуючи, що для проведення експертизи потрібний значний проміжок часу, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.103, 104, 247 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В:
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 адвоката Музиченко Оксани Володимирівни про призначення судової почеркознавчої експертизи задовольнити.
Призначити по даній цивільній справі судово-почеркознавчу експертизу, проведення, якої доручити експертам Полтавського відділення національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», який занходиться за адресою: 36004, м. Полтава, вул. Чураївни, 1/1.
На вирішення експертизи поставити таке питання:
-чи виконаний підпис від імені ОСОБА_1 у розділі «реквізити сторін» в графі «Орендодавець ОСОБА_1 » договору № _ оренди землі від 03.04.2023 року, укладеного між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 щодо земельної ділянки загальною площею 6,3897 га, кадастровий номер 6323381500:11:000:0051, яка знаходиться на території Хрестищенської сільської ради Красноградського району Харківської області, ОСОБА_1 чи іншою особою.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність передбачену ст.ст.384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Витрати по проведенню експертизи покласти на позивача ОСОБА_1 .
У розпорядження експерта надати матеріали цивільної справи №626/2778/23.
Зупинити провадження у справі на час проведення експертизи.
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду шляхом подачі протягом 15 днів з дня проголошення ухвали апеляційної скарги.
Суддя
Суд | Красноградський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2024 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116489251 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Красноградський районний суд Харківської області
Дудченко В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні