Доманівський районний суд Миколаївської області
вул. Центральна, 35 м. смт. Доманівка Вознесенський район Миколаївська область Україна 56400
e-mail: inbox@dm.mk.court.gov.ua
Справа № 475/915/23
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
24.01.2024смт. Доманівка
Доманівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючої судді: Кривенко О.В.,
при секретареві: Куш О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до об`єднаної територіальної громади в особі Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області, про надання додаткового строку для прийняття спадщини
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 .
Позовні вимоги мотивовані там, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 .
Після його смерті залишилося спадкове майно, до складу якого входить: житловий будинок по АДРЕСА_1 .
Померлим чоловіком заповіту на вказане майно складено не було, тому за відсутності заповіту має місце спадкування за законом, з урахуванням цього, позивачка є єдиною спадкоємицею першої черги, яка має право на спадщину і бажає її прийняти.
У січня 2023 р. з метою отримання спадщини за законом, позивачка ОСОБА_1 звернулася з заявою про прийняття спадщини до нотаріуса.
Однак їй нотаріусом було роз`яснено, що у січня місяці, ще рано подавати заяву про прийняття спадщини, адже спадкування під час воєнного стану регулюються постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" від 28.02.2022 № 164, тобто перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці, тобто становить 10 місяців.
Однак, при зверненні до нотаріуса в серпні 2023 року для подання заяви про прийняття спадщини, позивачці було повідомлено, що нею пропущений строк для прийняття спадщини, оскільки законодавець повернув назад норму щодо шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спдщини.
Тобто позивачка стала жертвою змін законодавства, тому вважає, що така причина пропуску строку є поважною, адже воєнний стан не скасовано і позивачка не могла передбачити, що відбудуться такі зміни щодо строків подачі заяви про прийняття спадщини.
Вказану причину вона просить визнати поважною та визначити їй додатковий строк у 2 місяці для подачі заяви про прийняття спадщини.
07.09.2023 року ухвалою Доманівського районного суду Миколаївської області відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено справу до розгляду в підготовчому засіданні.
01.12.2023 року ухвалою Доманівського районного суду Миколаївської області закрито підготовче судове засідання та призначено справу до розгляду по суті.
Витребувано від приватного нотаріуса Вознесенського районного нотаріального
округу Миколаївської області Лацановської С.М. завірену належним чином копію спадкової справи №8/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала на адресу суду письмову заяву в якій позов підтримала повністю, покликаючись на обставини викладені в ньому, просила позов задовільнити повністю та надати їй додатковий строк для прийняття спадщини після смерті чоловіка в строк 2 місяці.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав письмову заяву, в якій просив справу розглядати у відсутність представника відповідача, не заперечував проти проти задоволення позову.
Згідно ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу звукозаписувальним технічним засобом не здійснювалося через неявку учасників.
Відповідно до ч.4 ст.206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила частини третьоїстатті 1272 ЦК Україниможуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини, то правові підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини відсутні.
Відповідно до ч.4 ст.263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладених в постановах Верховного Суду.
У судовому засіданні встановлено, що згідно з копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Воля Вознесенського району Миколаївської області помер ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок за адресою АДРЕСА_1 , який належав спадкодавцю на підставі договору купівлі -продажу нерухомого майна зареєстрованого Універсальною товарною біржею м.Вознесенськ Миколаївської області 17 лютого 2001 року за №113 та зареєстрованого Вознесенським МБТІ Миколаївської області 02 травня 2001 року за реєстровим №182.
Згідно довідки виданої виконавчим комітетом 4 Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , постійно проживав та був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 з 2021 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За даною адресою на день смерті зі спадкодавцем ніхто не був зареєстрований та не проживав.
Спадщина після смерті ОСОБА_2 на даний житловий будинок ніким не прийнята у відповідності до положень як ст.1268, так і ст.1269 ЦК України.
З копії спадкової справи №8/2023, заведеної після смерті ОСОБА_2 , вбачається, що 31 липня 2023 року видано свідоцтво про право на спадщину за заповітом посвідченого приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М. згідно якого ОСОБА_2 заповів ОСОБА_3 земельну ділянку площею 9,8891 га, кадастровий номер 4822783200:03:000:0112 розташованої на території Доманівської (Маринівської) селищної
ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Також, згідно свідоцтво про право на спадщину за заповітом від 31 липня 2023 року посвідченого приватним нотаріусом Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М. згідно якого ОСОБА_2 заповів ОСОБА_4 земельну ділянку площею 2,0000 га, кадастровий номер 4822783200:05:000:0245 розташованої на території Доманівської (Маринівської) селищної ради Вознесенського району Миколаївської області для ведення особистого селянського господарства.
З копій свідоцтв про шлюб серії НОМЕР_2 встановлено, що 10 травня 2013 року зареєстрований шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_5 . Прізвище після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_6 .
Згідно копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , 04 квітня 2023 року зареєстрований шлюб між ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Прізвище після державної реєстрації шлюбу ОСОБА_9 .
Судом встановлено, що померлий ОСОБА_2 дійсно на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 був чоловіком позивачки ОСОБА_1 .
За такого позивачка ОСОБА_1 є спадкоємцем першої черги після смерті ОСОБА_2 за ступенем споріднення.
Зважаючи на те, що спадщину на житловий будинок після смерті ОСОБА_8 ніким не прийнята, виходячи з вимог ч.1 ст.1221, ст.1277 ЦК України, об`єднана територіальна громада в особі Доманівської селищної ради Вознесенського району Миколаївської області є належним відповідачем у справі.
Постановою приватного нотаріуса Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М. від 30 серпня 2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смеррті чоловіка ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , через пропуск нею шестимісячного строку для прийняття спадщини.
Позивачка пояснює причину пропуску строку для звернення з заявою тим, що шестимісячний строк, до нотаріальної контори не звернулася, оскільки нотаріусом їй було роз"яснено, що особливості спадкування під час воєнного стану регулюються постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" від 28.02.2022 № 164, тобто перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Однак, при зверненні до нотаріуса в серпні 2023 року для подання заяви про прийняття спадщини, їй було повідомлено, що нею пропущений строк для прийняття спадщини, оскільки законодавець повернув назад норму щодо шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спдщин..
Статтями15та16ЦК Українипередбачено право особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно до ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ч. 1 ст. 1222 ЦК України, спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Як визначено ч.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 2 ст. 1220 ЦК України передбачено, що часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Отже, часом відкриття спадщини є день смерті ОСОБА_2 , а саме ІНФОРМАЦІЯ_1 , і саме з цього часу починається строк для прийняття спадщини спадкоємцями.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; ці обставини визнані судом поважними.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
В судовому засіданні знайшли своє підтвердження пояснення позивача стосовно того, що вона зверталася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, проте 30 серпня 2023 року постановою приватного нотаріуса Вознесенського районного нотаріального округу Миколаївської області Лацановською С.М. повідомлено останньому, що нею пропущено строк, необхідний для оформлення спадщини після померлого чоловіка.
У відповідності до п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що суди відкривають провадження по справам у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину.
Це положення також закріплено у інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/04-13 від 16.05.2013 року «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування». Також, вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, не може перевищувати шестимісячного строку, встановленого статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини.
Згідно зазначеної вище Постанови Пленуму Верховного Суду України поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Загальновідомим є факт того, що території України, відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку із військовою агресією російської федерації проти України в Україні, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався, та станом на день ухвалення рішення діє на території України.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 06.03.2022) установлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 164 від 28.02.2022 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» (в редакції від 29.06.2022), перебіг строку для
прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», 19.06.2023 р. цей пункт вилучено з постанови КМУ № 164 від 28.02.2022, а тому причини пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини суд вважає поважними, а тому за вказанних обставин позовні вимоги про визначення додаткового строку для прийняття спадщини підлягають задоволенню.
Водночас відповідні зміни щодо строків прийняття спадщини не були внесені до ЦК України, а відтак норми постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 не змінюють та не зупиняють визначених ст. 1270 ЦК України строків для прийняття спадщини.
Судом встановлено, що строк для прийняття спадщини пропущено ОСОБА_1 в результаті військового вторгнення російської федерації на територію України 24 лютого 2022 року, проведенням активних бойових дій та встановленням обмежувальних заходів у зв`язку з цим, що в сукупності свідчить про поважність причин пропуску строку, встановленого статті 1270 ЦК України.
Представником відповідача позов визнано, заперечень він не має.
Доказів, які спростовують твердження позивача щодо поважності причин пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, суду не надано.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем шестимісячний строк для прийняття спадщини пропущений з поважних причин, а тому позовні вимоги є обґрунтованими, законними, та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 15, 60, 61, 159, 174, 208, 209, 212, 213-215, 222, 223 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк тривалістю в два місяці (з моменту набрання рішенням законної сили) для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення набирає законної сили через 30 днів, якщо не буде подана апеляційна скарга.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду або через Доманівський районний суд.
Суддя : О. В. Кривенко
Суд | Доманівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 25.01.2024 |
Номер документу | 116497763 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Доманівський районний суд Миколаївської області
Кривенко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні