ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
"24" січня 2024 р. м. Одеса № 916/233/24
Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,
розглянувши матеріали за вх. № 245/24 від 19.01.2024
за позовом Неприбуткової релігійної організації ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ (Nonprofit Corporation CA religious «WORLD VISION INTERNATIONAL»), яка діє через відокремлений підрозділ ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ в Україні
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС-КОМПАНІ»
про стягнення 653 709,00 грн,
ВСТАНОВИВ:
Неприбуткова релігійна організація ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ, яка діє через відокремлений підрозділ ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ в Україні, звернулась до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС-КОМПАНІ» про стягнення 653 709,00 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Подання позовної заяви за правилами Господарського процесуального кодексу України означає, що позовна заява повинна бути подана за правилами предметної та суб`єктної юрисдикції справ відповідно до статті 20 Господарського процесуального кодексу України.
Статтею 45 Господарського процесуального кодексу України визначено, що сторонами в судовому процесі позивачами і відповідачами можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
У силу приписів ст. 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Відповідно до чинного законодавства, юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами.
Згідно зі ст. 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством.
Частиною 1 ст. 95 Цивільного кодексу України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.
Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення (ч. 3 ст. 95 ЦК України).
Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру (ч. 5 ст. 95 ЦК України).
Тобто філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відособлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу.
Слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відособлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу. Необхідно також враховувати, що саме лише зазначення в установчих документах чи положенні про наявність у відокремленого підрозділу права представляти юридичну особу в суді (господарському суді) не свідчить про надання такому підрозділові відповідних повноважень та визначення кола таких повноважень.
Таким чином, у спірних правовідносинах за правилами, встановленими процесуальним законодавством, позивачем може виступати юридична особа або юридична особа в особі її відокремленого підрозділу (якщо відокремлений підрозділ наділений відповідними повноваженнями і про це є належні докази).
Відповідно до ст. 4 та ст. 45 ГПК України сторонами в господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування. Тобто можливість самостійного подання позову відокремленим підрозділом юридичної особи Господарським процесуальним кодексом України не передбачена.
Як вбачається з позовної заяви, позов цілком правомірно подано від імені юридичної особи Неприбуткової релігійної організації ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ (Nonprofit Corporation CA religious «WORLD VISION INTERNATIONAL») в особі відокремленого підрозділу ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ в Україні.
При цьому відокремленим підрозділом не подано до суду доказів надання Неприбутковою релігійною організацією ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ (Nonprofit Corporation CA religious «WORLD VISION INTERNATIONAL») відповідних повноважень на подачу до суду даної позовної заяви від імені юридичної особи, тобто за таких обставин відокремленим підрозділом не надано доказів наявності у нього процесуальної дієздатності для звернення до суду з даним позовом.
Крім того, у відповідності з ч.ч. 1, 3 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника. Юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.
Представником у суді може бути адвокат або законний представник (ч. 1 ст. 58 ГПК України).
За ч. 4 ст. 60 ГПК України повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3) дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Статтею 26 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути:
1) договір про надання правничої допомоги;
2) довіреність;
3) ордер;
4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги.
Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Позовну заяву від імені позивача підписано адвокатом Базелюком Юрієм Володимировичем, який діє згідно з Ордером про надання правничої (правової) допомоги серії АА № 1392907 від 15.01.2024 (далі Ордер), виданим на підставі договору про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги № 25-2023 від 25.12.2023. Водночас вказаного договору до позовної заяви не додано.
Як встановлено судом, Ордер датовано 15.01.2024, в той час як позовну заяву підписано адвокатом 15.01.2023, тобто до дати видачі зазначеного Ордеру, яким уповноважено адвоката Базелюка Юрія Володимировича бути представником позивача. Разом з тим, в Ордері не зазначено повної назви відокремленого підрозділу Неприбуткової релігійної організації ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ, на який виписано ордер, а саме відокремлений підрозділ ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ в Україні.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд доходить висновку, що до позовної заяви не подано належних доказів, які підтверджують повноваження особи, яка підписала позовну заяву. Отже, позовна заява підписана особою, яка не має права її підписувати.
Відповідно до п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи якщо, заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
За таких обставин, суд доходить висновку, що подана позовна заява підлягає поверненню на підставі п. 1 ч. 5 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 8 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України, повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Керуючись п. 1 ч. 5 ст. 174, ст.ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву (вх. № 245/24 від 19.01.2024) Неприбуткової релігійної організації ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ (Nonprofit Corporation CA religious «WORLD VISION INTERNATIONAL», яка діє через відокремлений підрозділ ВОРЛД ВІЖИН ІНТЕРНЕШИНАЛ в Україні, до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «ТС-КОМПАНІ» про стягнення 653 709,00 грн повернути заявнику.
Додаток: позовна заява з доданими до неї документами на 119 арк.
Ухвала набирає законної сили 24.01.2024 та може бути оскаржена до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги в строк, визначений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Р.В. Волков
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 26.01.2024 |
Номер документу | 116510025 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Волков Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні