Справа № 163/2385/23
Провадження № 2/163/30/24
ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 січня 2024 року Любомльський районний суд Волинської області
в складі головуючого судді Шеремети С.А.
розглянувши в приміщенні суду в місті Любомль Волинської області в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Крушинецької гімназії Головненської селищної ради Ковельського району Волинської області про визнання протиправним та скасування наказу щодо припинення виплати середнього заробітку (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Головненська селищна рада Ковельського району Волинської області),
в с т а н о в и в :
У позовній заяві позивач просить ухвалити рішення про визнання незаконним і скасування наказу відповідача про припинення виплати середнього заробітку, зобов`язати відповідача поновити виплату середнього заробітку з 19.07.2022 року.
Заявлені позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що з 01 вересня 2021 року працює вчителем фізичного виховання та історії Крушинецької гімназії, а на даний час проходить військову службу по мобілізації. Наказом директора Крушинецької гімназії №6 від 25.02.2022 року його увільнено від роботи з 25 лютого 2022 року зі збереженням робочого місця, посади та середнього заробітку. Відповідно до наказу директора Крушинецької гімназії №15б-К від 19.07.2022 року позивачу було припинено виплату середнього заробітку на період проходження військової служби з 19 липня 2022 року у зв`язку з набранням чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 року №2352-ІХ та внесенням змін до частини 3 статті 119 Кодексу законів про працю України. З урахуванням вимог ч.2 ст. 57 Закону України «Про освіту», враховуючи те, що позивач є педагогічним працівником, який згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 25.02.2022 року №38 мобілізований на військову службу до Збройних Сил України в зв`язку з введенням воєнного стану, який діє і на даний час, продовжує проходити військову службу, відповідач протиправно не нараховує та не виплачує середній заробіток, а його наказ про заборону таких нарахувань та виплат є незаконним.
Ухвалою суду від 24 жовтня 2023 року за позовом відкрито провадження, розгляд справи постановлено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Сторонам згідно їх процесуального статусу надано строки для подання заяв по суті спору у формі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив, та пояснення щодо позову або відзиву.
Поданий відповідачем в особі директора Крушинецької гімназії відзив на позовну заяву суд до уваги не приймає і залишає його без розгляду оскільки відповідачем не надано підтвердження надіслання такого відзиву позивачу.
Третя особа - Головненська селищна рада Ковельського району Волинської області пояснень щодо позову не подала.
Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від учасників справи до суду не надходили.
Враховуючи вищевикладене та положення ст.279 ЦПК, суд розглянув справу за наявними у справі матеріалами.
Аналізом доказів по справі суд встановив наступні фактичні обставини.
Відповідно до наказу директора Крушинецької гімназії №19-к від 31.08.2021 року ОСОБА_1 перебуває у трудових правовідносинах із Крушинецькою гімназією Головненської селищної ради Волинської області, а саме з 01.09.2021 року працює на посаді вчителя фізичного виховання та історії.
На виконання Указу Президента України № 641/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні», Указу Президента України №69 2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», ОСОБА_1 25.02.2022 був призваний по мобілізації та проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 , що підтверджується довідкою т.в.о.командира військової частини НОМЕР_1 від 06.07.2021 за №494.
Наказом директора Крушинецької гімназії №6 від 25.02.2022 року ОСОБА_1 увільнено від роботи з 25 лютого 2022 року зі збереженням робочого місця, посади та середнього заробітку.
Відповідно до наказу директора Крушинецької гімназії №15б-К від 19.07.2022 року ОСОБА_1 припинено виплату середнього заробітку за період проходження військової служби з 19.07.2022 року.
Із досліджених матеріалів, судом також встановлено, що позивачу, з моменту мобілізації до липня 2022 року за основним місцем роботи проводилася виплата середнього заробітку, однак з 19 липня 2022 року вказані виплати були припинені.
Законодавство про працю складається з Кодексу законів про працю України та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього (стаття 4 КЗпП України).
Положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства (частина перша статті 9 ЦК України).
Положення ЦК України субсидіарно застосовуються для регулювання трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавствами (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 вересня 2023 року в справі № 593/1156/21 (провадження № 61-11963св23).
Згідно ч. 2 ст. 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частиною третьою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 53 і частиною другою статті 57 Закону України "Про освіту", частиною другою статті 44, частиною першою статті 54 і частиною третьою статті 63 Закону України "Про фахову передвищу освіту", частиною другою статті 46 Закону України "Про вищу освіту".
Указом Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 03 березня 2022 року, у зв`язку із введенням воєнного стану на території України, відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» оголошено та проводиться загальна мобілізація.
Законом України від 01 липня 2022 року № 2352-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» (далі - Закон № 2352-IX), який набрав чинності з 19 липня 2022 року, внесено зміни та у частині третій статті 119 КЗпП слова «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».
Згідно ч. 2 ст. 57 Закону України «Про освіту», в редакції на день подання позову, у разі захворювання педагогічного чи науково-педагогічного працівника, яке тимчасово унеможливлює виконання ним посадових обов`язків і обмежує можливість перебування у колективі осіб, які навчаються, або тимчасового переведення за цих чи інших обставин на іншу роботу чи проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за таким працівником зберігається попередній середній заробіток. У разі хвороби або каліцтва попередній середній заробіток виплачується до відновлення працездатності або встановлення інвалідності.
Станом на день подання позову - 23.10.2023, будь-яких змін до Закону України «Про освіту» щодо припинення збереження попереднього середнього заробітку працівникам, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації або військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, не внесено.
Отже, частина друга статті 57 Закону України «Про освіту» щодо збереження за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками попереднього середнього заробітку на період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, на день подання позову, була чинна і мала реалізовуватися в повному обсязі.
У частині другій статті 57 Закону України «Про освіту» міститься спеціальна норма щодо положень частини третьої статті 119 КЗпП України, оскільки поширюється на педагогічних чи науково-педагогічних працівників.
Спеціальна норма (частина друга статті 57 Закону України «Про освіту») має перевагу над загальною (частина третя статті 119 КЗпП) нормою. Прийнята пізніше в часі загальна норма (частина третя статті 119 КЗпП) не скасовує спеціальної норми. Тому за педагогічними чи науково-педагогічними працівниками призваними на військову службу за призовом під час мобілізації зберігається попередній середній заробіток.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду в постанові від 16.10.2023 року у справі № 718/209/23.
Отже, враховуючи ту обставину, що у спірних правовідносинах положення статті 119 КЗпП України не є пріоритетними над нормами Закону України «Про освіту» суд приходить до висновку, що позивачу безпідставно припинено нарахування та виплату середнього заробітку.
Разом з цим, після підписання та опублікування Закону №3494, який встановлює нові правила надання відпусток під час та після воєнного стану, який набрав чинності 24 грудня 2023 року, встановлено, що він торкнувся і питання прав педагогічних працівників, мобілізованих на військову службу.
Так, з ч. 2 ст. 57 Закону про освіту, яка гарантує збереження попереднього середнього заробітку в певних випадках для педагогічного чи науково-педагогічного працівника, виключили період проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
Окрім того, аналогічний період військової служби виключили з ч. 3 ст. 63 Закону про фахову передвищу освіту, яка містить гарантії збереження середнього заробітку за педагогічним, науково-педагогічним чи іншим працівником закладів фахової передвищої освіти.
У зв`язку із чим, вищевказаним законом усунуто суперечності між положеннями статті 119 КЗпП в частині виключення норми щодо збереження роботодавцем середнього заробітку працівникам, які стали в той чи інший спосіб військовослужбовцями та ч. 2 ст. 57 Закону про освіту.
Отже, суд приходить до висновку, що останнім днем, коли за педагогами, що стали тимчасово військовослужбовцями, зберігався середній заробіток у закладі освіти, є 23 грудня 2023 року, а тому позов підлягає частковому задовленю.
Позивач звільнений від сплати судового збору, на підставі п. 12 ч. 1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір», як військовослужбовець у справах, пов`язаних з виконанням військового обов`язку, у зв`язку із чим судовий збір підлягає стягненню із відповідача в користь держави.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 27, 77-81, 141, 247, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, ст. 119 КЗпП України, ст. 57 ЗУ «Про освіту», ст. 39 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», суд, -
у х в а л и в :
Позов задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ директора Крушинецької гімназії Головненської селищної ради Ковельського району Волинської області в частині припинення виплати середнього заробітку ОСОБА_1 .
Зобов`язати Крушинецьку гімназію Головненської селищної ради Ковельського району Волинської області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 середню заробітну плату на період мобілізації на час воєнного стану з 19.07.2022 року по 23.12.2023 року.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Крушинецької гімназії Головненської селищної ради Ковельського району Волинської області в користь держави 1073 (одну тисячу сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення протягом 30 днів з дня його складання може бути подано апеляційну скаргу до Волинського апеляційного суду.
Інформація про сторін:
позивач ОСОБА_1 ; зареєстроване місце проживання АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ;
відповідач Крушинецька гімназія Головненської селищної ради Ковельського району Волинської області; місце знаходження вулиця Лесі Українки, 21, село Крушинець Ковельського району Волинської області; ЄДРПОУ 23018385;
третя особа - Головненська селищна рада Ковельського району Волинської області; місце знаходження - вулиця Лесі Українки, 2, селище Головне Ковельського району Волинської області; ЄДРПОУ 04333187.
Головуючий : суддя С.А.Шеремета
Суд | Любомльський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116541939 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Любомльський районний суд Волинської області
Шеремета С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні