Рішення
від 25.01.2024 по справі 728/3457/23
БАХМАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Єдиний унікальний номер: 728/3457/23

Номер провадження 2/728/67/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2024 року Бахмацький районний суд Чернігівської області

в складі:

головуючої судді Глушко О.І.

при секретарі Коваленко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бахмачі за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ:

28.11.2023 року ОСОБА_1 звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просив визнати за ним в порядку спадкування, як спадкоємцем за заповітом, після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_2 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями за АДРЕСА_1 та на земельну частку (пай) розміром 4.6 умовних кадастрових гектарів, із земель колишнього КСП «Нива» с. Митченки Бахмацького району Чернігівської області, розташованих на території Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, яку ОСОБА_2 успадкував після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 дружини ОСОБА_3 .

Ухвалою суду від 01.12.2023 року відкрито провадження по справі визначенням її розгляду за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.12.2023 року.

Ухвалою суду від 25.12.2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.01.2024 року.

Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. У наданій заяві просив суд розглядати справу без його участі та задовольнити позовні вимоги.

Представник відповідача - Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області в судове засідання не з`явився. У наданій заяві просили розглядати справу без участі їх представника. Проти задоволення позовних вимог не заперечували. У визначений судом строк відзив на позов не подали.

Представник третьої особи - СТОВ «Нива» в судове засідання не з`явився.

Третя особа - приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Бублик Т.М. в судове засідання не з`явилася.

В зв`язку з неявкою в судове засідання осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні ОСОБА_2 , який за життя 26.12.2011 року склав заповіт на все своє майно на користь позивача (а.с.21), помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с. 19).

ОСОБА_3 , яка доводилася матір`ю позивачу, померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 20).

Батьками позивача, згідно свідоцтва про його народження, є ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с. 18), які були подружжям (а.с. 28).

Як вбачається зі змісту довідки за № 115, виданої 15.05.2023 року Митченківським старостинським округом Бахмацької міської ради Чернігівської області, домоволодіння за адресою АДРЕСА_1 станом на 15.04.1991 року належало до суспільної групи - колгоспний двір, головою якого був ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , членами господарства: дружина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 26).

Згідно з п.6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 20 від 22 грудня 1995 року «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності» «Право власності на майно, яке належало колгоспному двору і збереглося після припинення його існування, мають ті члени двору, котрі до 15 квітня 1991 року не втратили права на частку в його майні. Розмір частки члена двору визначається виходячи з рівності часток усіх його членів, включаючи неповнолітніх та непрацездатних».

Таким чином розмір часток кожного зі співвласників будинку складав по 1/2 його частині.

Згідно з Указом Президента України «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємств і організаціям» № 720\95 від 08 серпня 1995 року, паювання земель передбачає визначення розміру земельної частки (паю) у колективній власності на землю кожного члена колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства без виділення земельних ділянок в натурі (на місцевості). Право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, сільськогосподарського кооперативу, сільськогосподарського акціонерного товариства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.

Зі змісту довідок, виданих СТОВ «Нива», яке є правонаступником КСПП «Нива» (а.с.35), вбачається, що громадянки ОСОБА_3 в списку громадян - власників сертифікатів, які мають право на земельну частку (пай) із земель с. Митченки Бахмацького району Чернігівської області немає (а.с. 38); по СТОВ «Нива» с. Митченки Ніжинського району Чернігівської області вся земля розпайована, вільної землі немає (а.с.37); середній розмір земельних часток (паїв) по сертифікатах становить 4.6 умовних кадастрових гектарів (а.с. 36).

За повідомленням ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 24.05.2023 року державний акт на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000100 видано колективному сільськогосподарському підприємству «Нива» с. Митченки Бахмацького району Чернігівської області та зареєстровано в Книзі записів державних актів на право колективної власності на землю за № 10 від 10.09.1995 року.

ОСОБА_3 , місце проживання с. Митченки, включена до списку членів КСП «Нива» с. Митченки, який є додатком № 1 до державного акту на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000100, виданого КСП «Нива», за № 875. Відповідно до Книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) по КСП «Нива» с. Митченки, сертифікат на ім`я ОСОБА_3 не виписувався (а.с. 29).

Зі змісту списку членів КСП «Нива» с. Митченки, який є додатком до Державного акта на право колективної власності на землю серії І-ЧН № 000100, виданого КСП «Нива» 10.09.1995 року, вбачається, що за № 875 зазначена ОСОБА_3 (а.с. 30-32).

Відповідно до п.п. 2,3,4 п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» за № 7 від 16 квітня 2004 року, член колективного сільськогосподарського підприємства (далі КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай). Невнесення до зазначеного вище списку особи, яка була членом КСП на час передачі у колективну власність землі, не може позбавити її права на земельну частку. При неможливості надати такій особі земельну частку (пай) з колективної власності через відсутність необхідної для цього землі остання відповідно до п.7 Указу Президента України Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємств і організаціям № 720\95 від 08 серпня 1995 року має бути надана із земель запасу, створеного місцевою радою під час передачі землі у колективну власність. Позови громадян, пов`язані з паюванням земель (зокрема, про визнання права на земельну частку (пай), її розмір, незаконність відмови у видачі сертифіката, виділення паю в натурі), можуть бути предметом розгляду судів. Відповідачами в таких справах є КСП, сільськогосподарські кооперативи, районна державна адміністрація, яка затверджувала розмір паю, вирішувала питання про видачу сертифіката, а також виконавчий орган чи орган місцевого самоврядування, що має вирішувати питання про виділення земельної частки (паю) в натурі, тощо.

Таким чином, ОСОБА_3 , як член КСП «Нива» с. Митченки, яка включена до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набула права на земельну частку (пай) 10.09.1995 року- з дня видачі державного акта на право колективної власності на землю.

Як вбачається зі змісту інформації про міські, селищні і сільські ради об`єднаних територіальних громад Чернігівської області станом на 01.12.2020 року, на підставі Постанови ВРУ № 807-1Х від 17.07.2020 року утворено Ніжинський район та ліквідовано Бахмацький район. До складу Батуринської міської ради (ОТГ) увійшла Митченківська сільська рада.

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до складу якої, окрім іншого, входить житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований заадресою АДРЕСА_1 , 1/2 частину якого ОСОБА_2 успадкував після смерті своє дружини ОСОБА_3 , та право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області, яка належала ОСОБА_3 , як члену КСПП «Нива» с. Митченки, яку успадкував ОСОБА_2 , як спадкоємець першої черги за законом відповідно до положень ч.1 ст. 529 ЦК УРСР, оскільки проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини (ч.1 ст. 549 ЦК УРСР) (а.с. 27), але не оформив спадкових прав.

Згідно з повідомленням Бахмацької державної нотаріальної контори від 05.12.2023 року спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 не відкривалася, оскільки ніхто зі спадкоємців не звертався із заявою про прийняття спадщини чи відмову у її прийнятті (а.с. 54).

Як вбачається зі змісту довідки за № 367, виданої 20.12.2023 року Митченківським старостинським округом Бахмацької міської ради Чернігівської області, ОСОБА_2 проживав за адресою: АДРЕСА_1 без реєстрації. Помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день його смерті в даному будинку ніхто не проживав (а.с. 79).

До складуспадщини входятьусі правата обов`язки,що належалиспадкодавцеві намомент відкриттяспадщини іне припинилисявнаслідок йогосмерті,що передбачено ст. 1218 ЦК України.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленогостаттею 1270цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

За приписами ч.1 ст. 1269 ЦПК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини, що визначено ч.1 ст. 1270 ЦК України.

Позивач, як спадкоємець за заповітом, своєчасно прийняв спадщину після смерті батька ОСОБА_2 , оскільки у передбачений законодавствомшестимісячний термін (06.05.2022 року) звернувся з відповідною заявою до нотаріуса (а.с. 57).

Зі змісту довідки за № 11, виданої 27.01.2023 року КП «Прилуцьке МБТІ» вбачається, що станом на 31.12.2012 року право власності на житловий будинок за АДРЕСА_1 не зареєстровано (а.с. 39).

В судовому засіданні встановлено, що перешкодою позивачу у реалізації спадкових прав після померлого ОСОБА_2 в передбаченому законодавством нотаріальному порядку є неналежне оформлення спадкодавцем права власності на житловий будинок з надвірними будівлями, та права на земельну частку (пай) (відсутність правовстановлюючих документів), внаслідок чого нотаріус відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказане майно (а.с. 24,25).

Відповідно до абз. 3 п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» «У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження».

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про порядоквиділення внатурі (намісцевості)земельних діляноквласникам земельнихчасток (паїв)» основним документом,що посвідчуєправо наземельну частку(пай),є сертифікатна правона земельнучастку (пай),виданий районною(міською)державною адміністрацією. Документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Статтею 3 вищевказаного Закону передбачено, що підставами для виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) є рішення відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації.

Статтею 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Виходячи з вищевикладеного, враховуючи, наявність перешкодв реалізації спадкових праву нотаріальному порядку, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258-259, 263 - 265 ЦПК, суд

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцем села Митченки Бахмацького району Чернігівської області, право власності на житловий будинок з надвірними будівлями за АДРЕСА_1 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженцем села Митченки Бахмацького району Чернігівської області право на земельну частку (пай) розміром 4,6 умовних кадастрових гектари, що розташована на території Батуринської міської ради Ніжинського району Чернігівської області та належала його покійній матері ОСОБА_3 , як члену КСП «Нива» с. Митченки Бахмацького району Чернігівської області, спадщину після якої прийняв чоловік - ОСОБА_2 .

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1

Відповідач: Батуринська міська рада Ніжинського району Чернігівської області, м. Батурин Ніжинського району Чернігівської області вулиця Ющенка, 30, код ЄДРПОУ 04412354.

Третя особа: СТОВ «Нива», с. Митченки Ніжинсьткого району Чернігівської області вул. Центральна, 29Б, код ЄДРПОУ 03794839.

Третя особа: приватний нотаріус Ніжинського районного нотаріального округу Бублик Тетяна Миколаївна, Чернігівська обл. м. Ніжин вул. Шевченка, 37.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено тільки вступну і резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.

Повне судове рішення складено 25.01.2024 року.

Суддя О.І. Глушко

СудБахмацький районний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення25.01.2024
Оприлюднено29.01.2024
Номер документу116557696
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —728/3457/23

Рішення від 25.01.2024

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Рішення від 17.01.2024

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 25.12.2023

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

Ухвала від 01.12.2023

Цивільне

Бахмацький районний суд Чернігівської області

Глушко О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні