Справа № 697/2295/23
Провадження № 2/697/137/2024
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2024 року м. Канів
Канівський міськрайонний суд Черкаської області в складі:
головуючого судді - Скирди Б.К.,
за участю секретаря судового засідання - Васянович Ю.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні у м. Канів, Черкаської області у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про встановлення додаткового терміну для прийняття спадщини, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до ОСОБА_2 (далі також - ОСОБА_2 , відповідач 1), Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області (далі також - Степанецька ОТГ Черкаської області, відповідач 2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про встановлення додаткового терміну для прийняття спадщини.
В обґрунтування позову позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 79 років померла її мати ОСОБА_3 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Останнє місце проживання спадкодавця - АДРЕСА_1 . Разом з матір`ю до дня її смерті проживав у цивільному шлюбі ОСОБА_2 .
Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається з належної спадкодавцю земельної ділянки кадастровий номер 7122084700:01:001:0900 площею 3 га, що знаходиться на території Степанецької сільської ради, що підтверджується витягом Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Зазначену спадщину спадкодавець за життя 26 грудня 2019 року заповіла своїй дочці ОСОБА_1 , що посвідчене в.о. старости Мартинівського старостинського округу виконкому Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області Буслею А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 20.
Після відкриття спадщини, позивач будучи впевненою, що відповідно до Постанови КМУ від 28.02.2022 за № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», відповідно до якої на період введення з 24.02.2022 на території України військового стану, перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється, але не більше ніж на 4 місяці, вважала, що має на протязі 10 місяців з дня смерті матері, тобто до 06.11.2023 подати відповідну заяву до нотаріальних органів. Та коли 10.10.2023 звернулася з такою заявою до державного нотаріуса Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А. дізналася, що Постановою КМУ від 09.05.2023 внесено зміни до постанови КМУ № 164 щодо діяльності органів нотаріату в умовах воєнного стану, якою відновлюються довоєнні терміни прийняття спадщини - 6 місяців, про що їй не було нічого відомо, в зв`язку з чим відповідно до пункту 3 глави 7 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України та ст. 49 Закону України «Про нотаріат» в оформленні спадщини їй відмовлено та роз`яснено право звернення до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
За такими обставинами, які є поважними причинами пропуску зазначеного строку для подачі заяви про прийняття спадщини, вона не своєчасно вчинила дії на її прийняття шляхом звернення до нотаріальної контори, а тому дана перепона має бути усунена лише в судовому порядку.
Просить суд витребувати з Канівської державної нотаріальної контори відомості щодо прийняття спадщини від померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 ; врахувати поважність причин пропуску строку для подачі заяви про прийняття спадщини та встановити додатковий двомісячний термін для прийняття ОСОБА_1 спадщини від померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 .
Ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 26.10.2023 відкрито провадження у справі, вирішено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання та витребувано з Канівської державної нотаріальної контори відомості щодо прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 (а.с.19).
03.11.2023 до суду від Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області надійшла інформація щодо спадкової після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.22-23).
19.12.2023 до суду надійшла заява позивача ОСОБА_1 з проханням залучити до розгляду справи належним відповідачем Степанецьку сільську раду на території якої проживала спадкодавець ОСОБА_3 (а.с.34).
19.12.2023 ухвалою Канівського міськрайонного суду Черкаської області задоволено клопотання позивача, залучено до участі у справі співвідповідача - Степанецьку сільську раду об`єднаної територіальної громади Черкаської області (а.с.37-38).
Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити (а.с.24).
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позовні вимоги визнає в повному обсязі та не заперечує щодо їх задоволення (а.с.31).
Від представника відповідача Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області надійшла до суду заява, в якій зазначено, що відповідач не заперечує проти встановлення додаткового терміну для прийняття спадщини, розгляд справи просять проводити за їх відсутності (а.с.44).
Представник третьої особи Канівської державної нотаріальної контори Черкаської області в підготовче засідання не з`явилася, до суду направила клопотання з проханням розглянути справи без її участі за наявними в справі матеріалами (а.с.41).
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Відповідачами позов визнано, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, тому в порядку ст. 206 ЦПК України визнання позову прийнято судом.
Суд, вивчивши матеріали справи, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши докази, дійшов до наступних висновків.
Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч.1 ст.16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В судовому засіданні встановлено, що згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с. Мартинівка, Черкаського району, Черкаської області, актовий запис про смерть № 10 від 09.02.2023 (а.с.7).
Позивач ОСОБА_1 є дочкою померлої ОСОБА_3 , їх родинні стосунки підтверджуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 03.01.1969, де в рядку мати зазначено - « ОСОБА_3 » (а.с.9) та свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 від 04.03.1989, відповідно до якого ОСОБА_4 уклала шлюб з ОСОБА_5 та змінила прізвище на « ОСОБА_6 » (а.с.10).
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 292267283 від 23.12.2021, ОСОБА_3 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 3 га, кадастровий номер 7122084700:01:001:0900 (а.с.12).
Згідно копії заповіту від 26.12.2019, посвідченого в.о. старости Мартинівського старостинського округу виконкому Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області Буслею А.В., зареєстрованого в реєстрі за № 20, ОСОБА_3 на випадок своєї смерті заповіла усе своє майно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.8).
Відповідно до довідки № 254 від 16.10.2023, виданої виконавчим комітетом Степанецької сільської ради ОТГ Черкаської області, в домогосподарстві, за адресою: АДРЕСА_1 з 2001 року зареєстрована та проживала ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 проживала разом з співмешканцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (а.с.11).
Постановою від 10.10.2023 за вих. № 1082/02-31 державного нотаріуса Канівської державної нотаріальної контори Шатило Л.А., позивачу ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальних дій - видачі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку для подання заяви для прийняття спадщини (а.с.13).
Відповідно до інформації щодо спадкової справи, яка надана на виконання ухвали Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 26.10.2023, наданою Канівською державною нотаріальною конторою, після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 заяви про прийняття спадщини в нотконтору не надходили (а.с.22-23).
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 2 ст. 1220 ЦК України, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).
Згідно з ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом України у постанові від 23 серпня 2017 року у справі N 6-1320цс17, у постановах Верховного Суду від 01 квітня 2019 року у справі N 643/3049/16-ц (провадження N 61-39398св18), від 11 листопада 2020 року у справі N 750/262/20 (провадження N 61-14038св20), від 03 березня 2020 року у справі N 145/148/20 (провадження N 61-16153св20).
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до нотаріальної контори для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , однак спадкова справа не заводилася, оскільки термін прийняття спадщини, передбачений ст. 1270 ЦК України, закінчився.
Таким чином, позивач пропустила встановлений строк для звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , оскільки через зміни в законодавстві щодо граничного терміну звернення до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, які були внесені постановою КМУ № 164 від 28.02.2022, термін звернення з заявою про прийняття спадщини був визначений 10 місяців, тобто в даному випадку до 06.12.2023.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що визнання відповідачами позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Враховуючи викладене, аналізуючи докази в їх сукупності, суд вважає, що позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини з поважної причини, тому їй може бути визначений додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини терміном у два місяці.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 200, 206, 259, 265, 268, 273, 354 ЦПК України, ст.ст. 1216, 1217, 1220, 1268, 1270, 1272 ЦК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Степанецької сільської ради об`єднаної територіальної громади Черкаської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Канівська державна нотаріальна контора Черкаської області про встановлення додаткового терміну для прийняття спадщини - задовольнити повністю.
Визнати поважною причину пропуску ОСОБА_1 строку для прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Мартинівка, Черкаського району, Черкаської області.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_4 , додатковий строк терміном у два місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 в с. Мартинівка, Черкаського району, Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий Б . К . Скирда
Суд | Канівський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 30.01.2024 |
Номер документу | 116561555 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Канівський міськрайонний суд Черкаської області
Скирда Б. К.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні