ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2024Справа № 910/14471/23
Господарський суд міста Києва у складі головуючого судді Головіної К. І., при секретарі судового засідання Олексюк О. В., розглянувши у порядку загального позовного провадження господарську справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Обслуговуючого кооперативу "Солар ЮА"
про стягнення 237 061,17 грн.
за участю представників:
від позивача: Гонтарєв Р.М.
від відповідача: не з`явився
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду міста Києва з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) до Обслуговуючого кооперативу "Солар ЮА" (далі - ОК "Солар ЮА", відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 237 061,17 грн за договором про пайову участь в обслуговуючому кооперативі «Солар ЮА» № 05-08-2020-9 від 05.08.2020.
Позов обґрунтований тим, що відповідач порушив свої зобов`язання за вказаним договором, а саме - не повернув сплачений позивачем пайовий внесок у сумі 173 875,00 грн. та не здійснив виплату процентів на пай в розмірі 18,17 % річних від загальної суми пайового внеску, що складає 63 186, 17 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 16.10.2023 вказаний позов був прийнятий до розгляду, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання, сторонам надана можливість реалізувати свої процесуальні права та обов`язки.
Відповідач, належним чином повідомлений про розгляд справи, у строк, визначений законом, відзиву не надав, його позиція щодо заявлених вимог суду невідома. Згідно з ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Ураховуючи, що відповідач не скористався наданим йому правом у межах визначеного законом процесуального строку на подання відзиву, суд дійшов висновку про можливість вирішення спору за відсутності відзиву відповідача.
Під час розгляду справи по суті представник позивача свої вимоги підтримав та обґрунтував, просив їх задовольнити,
Представник відповідача у судове засідання, призначене для розгляду справи по суті, не з`явився, був повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи, про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справи без його участі до суду не подавав.
Отже, розглянувши заявлені позовні вимоги, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) у випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право звертатися фізичні особи, що не є суб`єктами підприємницької діяльності.
Згідно з пунктами 3, 4 частини 1 статті 20 ГПК України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов`язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої юридичної особи, правами та обов`язками учасників (засновників, акціонерів, членів) такої особи, крім трудових спорів; а також справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі, крім правочинів у сімейних та спадкових правовідносинах.
Відповідно до положень ст. 93, 94 Господарського кодексу України підприємствами колективної власності є виробничі кооперативи, підприємства споживчої кооперації, підприємства громадських та релігійних організацій, інші підприємства, передбачені законом. Кооперативи, як добровільні об`єднання громадян, з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів.
Судом встановлено, що 05.08.2020 між ОСОБА_1 (асоційований член) та Обслуговуючим кооперативом "Солар ЮА" (кооператив) був укладений договір № 05-08-2020-9 про пайову участь в обслуговуючому кооперативі «Солар ЮА» (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору асоційований член зобов`язується сплатити пайовий внесок (пай) до кооперативу в розмірі та порядку, встановленому даним договором та додатками до нього, а кооператив за рахунок пайових внесків асоційованого члена та пайових внесків інших асоційованих членів кооперативу зобов`язується організувати фінансування будівництва фотоелектричної електростанції за межами населеного пункту с. Іванків, Борщівського району Тернопільської області, розподільчими електромережами, які передбачені проектною документацією «Електричні мережі 35 кВ зовнішнього забезпечення до точки приєднання для електропостачання електроустановок сонячної електростанції за адресою: за межами населеного пункту с. Іванків, Борщівського району», згідно технічних умов приєднання, яке не є стандартним, до електричних мереж електроустановок від 23.11.2018, виданих ВАТ «Тернопільобленерго», договору про нестандартне приєднання від 26.11.2018 та подальшої реалізації виробленої фотоелектричною електростанцією електроенергію.
Згідно з п. 1.2 на підставі цього договору кооператив закріплює за асоційованим членом пай у пайовому фонді кооперативу, визначений згідно з реєстром паїв кооперативу за номером 36, про що до реєстру паїв кооперативу вноситься відповідний запис. Внесення вказаного запису в реєстр паїв кооперативу здійснюється на підставі цього договору і платіжних документів, про сплату пайових та інших необхідних внесків у встановленому розмірі і порядку, на умовах даного договору.
Вступний та пайовий внесок для асоційованого члена становить 173 875 гривень, що на день написання заяви про вступ до складу асоційованих членів кооперативу становить 6 250 доларів США згідно з курсом долару США до гривні, встановленим Національним банком України. Розмір одного паю, що дорівнює 5 кіловатам встановленої потужності фотоелектричної електростанції, на день укладання цього договору встановлюється сторонами на рівні 34 775 гривень, що на день укладення цього договору становить 1 250 доларів США згідно з курсом долару США до гривні, встановленим Національним банком України. Сумарний пайовий внесок обчислюється від кількості отримання та оплати асоційованим членом паїв в кооперативі (пункт 4.1 договору).
Відповідно пункту 4.2 договору після введення в експлуатацію фотоелектричної електростанції кожного місяця, наступного за звітним, та після оплати асоційованим членом пайового внеску, кооператив виплачує виплати на пай у розмірі 18.17 % від загальної суми пайового внеску. Відсотки, які кооператив виплачує асоційованому члену від загальної суми пайового внеску, що вказана п. 4.1 даного договору, капіталізуються та виплачуються відповідно до п.4.4 даного договору.
Дата повернення всієї загальної суми відсотків, які нараховуються на вступний та пайовий внесок за 2 роки договору, припадає на 731-йдень, а саме: до 05 серпня 2022 року (пункт 4.3 договору).
Згідно з п. 4.4 договору виплата відсотків, які нараховуються на вступний та пайовий внесок протягом 730 днів з дати заключення договору, не проводиться, а сума щомісячних нарахованих відсотків, яка підлягає виплаті щомісяця, капіталізується (рефінансується) шляхом додавання до загальної суми на вступний та пайовий внески 6 250 грн. та до суми відсотків, нарахованих за попередні періоди, і підлягає виплаті на 731-й день з дати укладення цього договору, а саме: 05 серпня 2022 року.
Дія цього договору та участь асоційованого члена в кооперативі може бути припинена за ініціативою асоційованого члена у разі виходу із кооперативу (пункт 7.1.2 договору).
Відповідно до п. 7.1.3 договору у разі дострокового розірвання дії договору з боку асоційованого члена, кооператив зобов`язується повернути кошти, які були сплачені асоційованим членом у вигляді вступного та пайового внеску асоційованого члена, визначеного у п. 4.1 договору. З моменту отримання кооперативом письмового повідомлення про дострокове розірвання договору, виплати на цей пай не здійснюються. Порядок повернення коштів оформлюється відповідними документами згідно чинного законодавства України та статуту кооперативу.
Цей договір набирає юридичної сили з дня його підписання обома сторонами та сплати пайового внеску асоційованим членом і діє до 05.08.2022 (пункт 10.01 договору). Якщо за 60 календарних днів до дати припинення дії договору жодна із сторін письмово не повідомила іншу сторону про його припинення, то договір вважається пролонгованим на нових умовах, визначених сторонами (пункт 7.4 договору).
Правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні визначаються Законом України "Про кооперацію".
Відповідно до ст. 2 вказаного Закону кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Пай - це майновий поворотний внесок члена (асоційованого члена) кооперативу у створення та розвиток кооперативу, який здійснюється шляхом передачі кооперативу майна, в тому числі грошей, майнових прав, а також земельної ділянки.
Статтею 14 Закону України "Про кооперацію" визначено, що у кооперативі допускається асоційоване членство для осіб, які визнають його статут та внесли пай. Асоційований член кооперативу - фізична чи юридична особа, яка внесла пайовий внесок і користується правом дорадчого голосу в кооперативі. Порядок вступу до кооперативу та участь асоційованого члена в його господарській та іншій діяльності, права та обов`язки такого члена, розміри паїв та виплат на паї визначаються статутом кооперативу.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про кооперацію" пай кожного члена кооперативу формується за рахунок разового внеску або часток протягом певного періоду. Майнові внески оцінюються у грошовій формі.
Згідно з ч. 2, 3 статті 26 Закону України «Про кооперацію» виплати на паї - це виплати частини доходу кооперативу на паї члена та асоційованого члена кооперативу. Розмір виплат на паї встановлюється рішенням загальних зборів членів кооперативу після відрахувань обов`язкових коштів на формування і поповнення його фондів. Виплати можуть здійснюватися у грошовій формі, товарами, цінними паперами, а також у формі збільшення паю та в інших формах, передбачених статутом кооперативу. Загальна сума виплат на паї не може перевищувати 20 відсотків доходу, визначеного до розподілу.
Разом з цим відповідно до частини 3 статті 107 Господарського кодексу України відносини виробничого кооперативу з іншими підприємствами, установами, організаціями та громадянами в усіх сферах господарської діяльності встановлюються на основі договорів.
У даному випадку укладення договору № 05-082020-9 від 05.08.2020 охоплюється поняттям господарської діяльності кооперативу.
Матеріали справи свідчать, що на виконання укладеного сторонами договору ОСОБА_1 сплатив на рахунок Обслуговуючого кооперативу «Солар ЮА» пайовий внесок у сумі 173 875 грн., що підтверджується рахунком-фактурою № 05/08 від 05.08.2020 та дублікатом квитанції до платіжної інструкції № 0.0.1791731973.1 від 05.08.2020.
Також з матеріалів справи вбачається, що 07.02.2023 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про дострокове розірвання договору про пайову участь в ОК «Солар ЮА» та про вихід із кооперативу із поверненням вступного та пайового внеску, а також відсотків за ними. Проте вказана вимога позивача залишилась без відповіді та задоволення.
Як вже зазначалось, відповідно до п. 7.1.3 договору, у разі дострокового розірвання дії договору з боку асоційованого члена, кооператив зобов`язується повернути кошти, які були сплачені асоційованим членом в вигляді вступного та пайового внеску асоційованого члена, визначеного у п. 4.1 договору (173 875,00 грн), а також відповідно до п 4.3 цього договору асоційований член кооперативу має право на повернення всієї загальної суми відсотків, що нараховуються на вступний та пайовий внесок за 2 роки договору на 731-й день, а саме - до 05 серпня 2022 року.
Отже, враховуючи визначений договором процент у розмірі 18,17 % від загальної суми пайового внеску за два роки нарахування відсотків відповідач повинен був сплатити позивачу проценти в сумі 63 186,17 грн. за період з 05.08.2020 по 05.08.2022 (18,17% від 173 875,00 * 2 (роки)).
Статтею 629 Цивільного кодексу України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами. Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно зі ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовґязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Оскільки відповідач доказів, які свідчать про виконання своїх зобов`язань за договором зі сплати позивачу пайового внеску та регулярних грошових виплат не надав, доводів позивача не спростував, суд дійшов висновку, що вимоги ОСОБА_1 про стягнення з ОК "Солар ЮА" заборгованості в сумі 237 061,17 грн. (173 875,00 + 63 186,17) є правомірними та такими, що підлягають задоволенню у вказаному розмірі.
Отже позов ОСОБА_1 суд задовольняє в повному обсязі.
Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі задоволення позову усі витрати, пов`язані з розглядом спору, зокрема по сплаті судового збору, покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. 73-79, 129, 236-238, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу "Солар ЮА" про стягнення заборгованості у сумі 237 061,17 грн. за договором про стягнення 237 061,17 грн. задовольнити.
Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Солар ЮА" (03151, м. Київ, проспект Повітрофлоцький, 66-Л, ідентифікаційний код 43113030) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) заборгованість в сумі 237 061 (двісті тридцять сім тисяч шістдесят одна) грн. 17 коп. та витрати по сплаті судового збору в сумі 3 555 (три тисячі п`ятсот п`ятдесят п`ять) грн. 93 коп.
Рішення ухвалене в нарадчій кімнаті, його вступна та резолютивна частини оголошені в судовому засіданні 16 січня 2024 року.
Повний текст рішення складений 26 січня 2024 року.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 20-денний строк з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Головіна К.І.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2024 |
Оприлюднено | 29.01.2024 |
Номер документу | 116568397 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань спільної діяльності |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головіна К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні