Рішення
від 25.01.2024 по справі 926/12/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58002, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34, е-mail: inbox@cv.arbitr.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2024 року Справа № 926/12/24

За позовом Акціонерного товариства комерційний банк «Державний ощадний банк України» в особі філії Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк»

до Фізичної особи-підприємеця Самараш (Федосєєва) Юлія Іванівна, село Глиниця, Чернівецького району, Чернівецької області;

ОСОБА_1 , м. Чернівці;

Приватного підприємства «Затишок-3000», м. Чернівці

про солідарне стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки

Суддя О. В. Гончарук

Секретар судового засідання Медвідчук І.В.

Представники сторін:

від позивача Калмикова С.С., довіреність № 19/4-02/177;

від відповідачів Дяченко З.М., ордер № 1077059 від 24.01.2024.

Обставини справи: Акціонерне товариство комерційний банк «Державний ощадний банк України» в особі філії Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк» звернулось до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Фізичної особи-підприємеця Самараш (Федосєєва) Юлія Іванівна, ОСОБА_1 , Приватного підприємства «Затишок-3000» в якому просить:

- стягнути солідарно з позичальника Фізичної особи - підприємця Самараш (Федосєєвої) Юлії Іванівни та поручителя ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» в особі філії - Чернівецьке облуправління АТ "Ощадбанк" заборгованість за договором кредитної лінії 384-ДК від 18.03.2020 зі змінами та доповненнями у розмірі 1321988,21 грн, що складається з: 1 094 324,94 грн-основного боргу, 227644,05 грн проценти за користуванням кредитом, 19,22 грн. - 3 % річних;

- звернути стягнення на предмет іпотеки за Іпотечним договором №720 укладеним з Приватним підприємством «Затишок-3000», який посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Балацьким О.О., зареєстрований в реєстрі за №544, а саме на: нежитлову нерухомість - будівлю банкетного залу та кондитерського цеху літ А, загальною площею 758 кв.м, будівля сауни літ В, загальною площею 289,5 кв.м, навіс літ. Г, огорожа 1-2, що знаходиться за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Зелена, 6. Предмет іпотеки розташований на земельній ділянці під кадастровим номером 7310136600:31:003:1080, за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Зелена, 6, загальною площею 0,1166 га, цільове призначення, якої для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, що знаходяться в межах кордону: А-Б- землі загального користування (вул. Зелена), Б-В - землі міської ради, В-Г - землекористування по вул. Зеленій 6 (ПП «Затишок-3000»), Г-Д - землі міської ради, Д-Е - землекористування по вул. Руська, 87-А, Е-€ - землекористування по вул. Руській, 81 ( ОСОБА_2 ); Є-Ж - землекористування по вул. Руській 79 ( ОСОБА_3 ), Ж-А- землекористування по вул. Зеленій, 4 ( Федосєєва Ю.І.). Шляхом реалізації майна через електронний аукціон.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що в забезпечення виконання зобов`язань за договором кредитної лінії № 384-ДК від 18.03.2020 між Акціонерним товариством комерційний банк «Державний ощадний банк України» в особі філії Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк» та ОСОБА_1 укладено договір поруки № 719-ДК посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Балицьким О.О. Враховуючи те, що відповідач порушив свої зобов`язання за договором кредитної лінії № 384-ДК від 18.03.2020, припинив здійснювати щомісячні платежі, в наслідок чого утворилась заборгованість в сумі 1321988,21 грн.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 05.01.2024 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 25.01.2024.

25.01.2024 від відповідачів через відділ документального та інформаційного забезпечення надійшла заява (вх. № 337) про визнання позовних вимог в повному обсязі.

У підготовчому засіданні 25.01.2024, присутній представник відповідачів просив суд задовільнити заяву останніх про визнання позовних вимог в повному обсязі, присутній представник позивача не заперечував проти задоволення позовних вимог та просив суд повернути позивачу 50% сплаченого судового збору за подання позовної заяви у зв`язку із визнанням відповідачами позову.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 46 Господарського процесуального кодексу України, позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) - на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно частиною 5 статті 78 Господарського процесуального кодексу України у разі визнання відповідачем позову господарський суд приймає рішення про задоволення позову за умови, що дії відповідача не суперечать законодавству або не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Згідно частин 3, 4 статті 185 Господарського процесуального кодексу України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 191, 192 цього Кодексу.

Враховуючи визнання відповідачами заявлених позовних вимог, суд з урахуванням положень ст. 185 Господарського процесуального кодексу України, ухвалює рішення за результатами підготовчого провадження.

Дії відповідача щодо визнання позову не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази та оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін , судом встановлено наступне.

Між Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та ФОП Самараш (Федосєєва) Ю.І. укладено Договір кредитної лінії №384-ДК від 18.03.2020 (далі -Кредитний договір).

Під кредитом, в кредитному договорі розуміються грошові кошти Банку, що підлягають видачі Позичальнику та поверненню в порядку та на умовах, визначених Кредитним договором.

Пунктом 2.1 Кредитного договору визначено предмет договору, а саме: Банк зобов`язується надати на умовах цього Договору, а Позичальник зобов`язується отримати, належним чином використовувати та повернути в передбачені цим Договором строки Кредит у розмірі, визначеному в статті 3 цього Договору та забезпечити своєчасну та в належному розмірі сплату процентів за користування Кредитом, комісійні винагороди та інші платежі в порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Згідно пункту 2.1. Кредитного договору сума та валюта максимального ліміту кредитування становить 1 500 000,00грн.

Пункт 3.2 умов Розділу 3 Кредитного договору Кредит надається у вигляді невідновлювальної кредитної лінії окремими частинами (траншами) з остаточним терміном повернення Кредиту не пізніше 17.03.2025.

Відповідно до пункту 3.5.1 Кредитного договору за користуванням кредитом позичальник зобов`язаний забезпечити своєчасну та в належному розмірі сплату Процентів за процентною ставкою (далі - Базова процентна ставка) яка є змінюваною, розмір якої розраховується та встановлюється на відповідний період Кредитування за цим Договором із застосування такої формули: БПС = Індекс UIRD (12m) х К де: БПС - розмір Базової процентної ставки у процентах річних, який розраховується та встановлюється на відповідний період кредитування за Кредитним договором; Індекс UIRD (12m) - Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб (UkrainianIndex of Retail Deposit Rates) - середньозважена річна ставка, що розраховується кожного банківського дня в системі Thomson Reuters на основі номінальних ставок по строкових депозитах фізичних осіб у гривні на строк 12 (дванадцять) місяці з виплатою процентів після закінчення строку дії депозитного договору і оприлюднюється на сайті Національного банку України в мережі інтернет https://bank.gov.ua. У випадку розходження значень ставки UIRD між різними джерелами інформації, перевага надається значенню ставки UIRD, що опублікована у Thomson Reuters; К - коефіцієнт, який дорівнює 1,2 (одна ціла дві десятих).

Пунктом 3.16.1.Кредитного договору проценти нараховуються щомісячно методом факт/факт у розмірі базової процентної ставки на основну суму боргу та за строк фактичного користування Кредитом, починаючи з дня видачі Кредиту включно до дня повного погашення основної суми боргу за цим Договором. При нарахуванні процентів день видачі кредиту приймається до розрахунку як 1 (один) повний день користування кредитом, а день повернення кредиту (його частини) до розрахунку процентів не включається.

Згідно п. 3.16.3 Кредитного договору позичальник щомісяця сплачує відповідну частину процентів (чи проценти в повній сумі, яка відповідає базовій процентній ставці) у випадках та у строки/терміни, зазначені в пункті 3.16.2. цього Договору шляхом перерахування коштів на рахунок, зазначений у пункті 3.19. цього Договору (у розмірі компенсаційної процентної ставки, який визначається згідно пункту 3.6. цього Договору). Враховуючи порядок виплати Фондом Компенсації, який здійснюється шляхом списання банком з рахунку ескроу компенсаційної частини процентів в той же день, в який позичальник сплачу суму

Компенсаційної процентної ставки, позичальник зобов`язаний здійснити перерахування коштів з метою сплати суми компенсаційної процентної ставки не пізніше 16.00 години відповідного дня здійснення платежу.

Відповідно до пункту 3.19 Кредитного договору з метою виконання зобов`язання позичальник здійснює перерахування коштів для погашення заборгованості за цим Договором (крім випадку, коли погашення здійснюється шляхом договірного списання банком коштів з рахунку(-ів) Позичальника або випадків, коли кошти для оплати частини процентів списується з рахунку ескроу). Виконання зобов`язань за цим Договором (в тому числі погашення простроченої заборгованості проводиться з використанням рахунку 3739 (код банку 356334) у валюті (що передбачена умовами цього Договору для кожного виду платежу та банк зараховує зазначені кошти з вказаного рахунку на рахунок для обліку заборгованості позичальника за відповідним зобов`язанням. Підписанням цього Договору позичальник доручає банку здійснити зарахування коштів в погашення заборгованості позичальника за відповідним зобов`язанням в порядку (в черговості), визначеному пунктом 3.20.цього Договору,

Відповідно до пунктів 3.13., 3.13.2 Кредитного договору банк має право відкликати кредит або вимагати дострокового повернення суми кредиту (траншу) та сплати суми нарахованих процентів за користування кредитом (траншу) (разом з будь-якими іншими нарахованими сумами, що підлягають сплаті за цим Договором), у тому числі, але не виключно, якщо: позичальник вчасно не здійснив погашення основної суми боргу або її частини, або не забезпечив сплату процентів в порядку та способи визначені цим договором та з урахуванням програми або не здійснив погашення будь-яких інших сум, які підлягають сплаті за цим Договором.

Пунктом 6.1 Кредитного договору передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання Позичальником взятих на себе зобов`язань, передбачених цим Договором, банк має право застосувати до позичальника санкції за порушення позичальником строків виконання зобов`язання щодо погашення основної суми боргу та/або сплати комісійних винагород та/або процентів за користування кредитом - пеню на користь банку, яка обчислюється від суми простроченого платежу в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діє у період прострочення платежу, за кожен день прострочення.

Згідно пунктів 2.1., 3.16.3, 3.16.5 Кредитного договору позичальник зобов`язаний погасити кредитну заборгованість, одночасно зі сплатою нарахованих процентів та інших платежів не пізніше.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем виконано умови Договору, а саме перераховано грошові кошти траншами в повному обсязі, що підтверджується виписками по рахунках.

Відповідно до пункту 3.4. Кредитного договору забезпечення виконання позичальником за цим Договором забезпечується: іпотекою нерухомості, що належить ПП «Затишок - 3000», що знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 6 та порукою поручителів.

18.03.2020між Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та ОСОБА_1 було укладено Договір Поруки №719-ДК (далі- Договір Поруки)

Пункт 2.1 Договору поруки встановлює, що поручитель безумовно, безвідклично та безоплатно зобов`язується перед кредитором відповідати солідарно з боржником за виконання в повному обсязі зобов`язання, у тому числі того, що виникне у майбутньому відповідно до умов Кредитного договору.

Пунктом 2.2 договору поруки передбачено, що поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов`язання у тому ж обсязі, що і боржник, в порядку, визначеному кредитним договором у тому числі, але не виключно у разі: 1) повного чи часткового невиконання боржником зобов`язання, зокрема щодо сплати процентів та/або повернення частини кредиту, в тому числі згідно з графіком погашення кредиту (за його наявності), щодо повернення кредиту при закінченні строку користування ним, в тому числі у випадку дострокового повного/часткового погашення зобов`язання за вимогою кредитора, та/або щодо сплати комісійних винагород в строки, визначені кредитним договором; 2) не відшкодування завданих кредитору збитків, які заподіяні внаслідок невиконання умов кредитного договору.

Пунктом 2.4 Договору поруки визначено, що обсяг зобов`язань поручителя за цим Договором не є фіксованою сумою і може збільшуватися або зменшуватися в залежності від виконання боржником та/або поручителем (на умовах, визначених цим Договором) зобов`язання за Кредитним договором, а також черговості направлення кредитором отриманих грошових коштів в погашення зобов`язання.

Пунктом 2.5 Договору Поруки поручитель відповідає перед кредитором за виконання боржником зобов`язання, а також несе визначену законодавством відповідальність за порушення ним встановленого цим Договором грошового зобов`язання, в тому числі щодо сплати коштів за користування чужими грошовими коштами.

У відповідності до 2.6 Договору поруки, поручитель погоджується та зобов`язується солідарно відповідати за виконання зобов`язання правонаступниками (спадкоємцями) боржника чи будь-якою іншою особою, на яку буде переведено борг за кредитним договором та/або яка буде визначена боржником за зобов`язанням відповідно до законодавства.

У випадку повного або часткового невиконання (неналежного виконання) боржником зобов`язання в порядку та строки, встановлені кредитним договором, кредитор набуває права вимоги до боржника і поручителя щодо сплати заборгованості за порушеним зобов`язанням, а поручитель та боржник з моменту порушення боржником зобов`язання відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Кредитор має право вимагати виконання зобов`язання за кредитним договором на власний вибір, як від боржника і поручителя спільно, так від будь-якого з них окремо, причому як в повному обсязі, так і частково. (пункти 3.2.2, 3.2.3 Договору поруки).

Відповідно до пункту 3.4. Кредитного договору забезпечення виконання позичальником за цим Договором забезпечується: іпотекою нерухомості, що належить ПП «Затишок - 3000», що знаходиться за адресою: м. Чернівці, вул. Зелена, 6.

18.03.2020 між Акціонерним товариством «Державний ощадний банк України» та Приватним підприємством «Затишок-3000» укладено іпотечний договір № 720-ДК, який посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Балацьким О.О.

Відповідно до п.1.1 Іпотечного договору іпотекодавець, з метою забезпечення належного виконання зобов`язання, передає в іпотеку, а Іпотекодержатель цим приймає в іпотеку в порядку і на умовах, визначених у цьому Договорі, Предмет іпотеки, що належить іпотекодавцю на праві власності.

Вільовідно до пункту 1.3 Іпотечного договору від 18.03.2020 предметом іпотеки являється нежитлова нерухомість- будівля банкетного залу та кондитерського цеху літ. А, загального площею 758 кв.м., будівля сауни літ В, загальною площею 289,5 кв.м., навіс літ. Г, огорожа 1-2, що знаходиться за адресою Чернівецька обл, м, Чернівці, вул. Зелена, 6.

Предмет іпотеки розташований на земельній ділянці під кадастровим номером 7310136600:31:003:1080, за адресою: Чернівецька обл., М. Чернівці, вул. Зелена, 6 загальною площею 0,1166 га, цільове призначення, якої для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, що знаходяться в межах кордону: А-Б- землі загального користування (вул. Зелена), Б-В - землі міської ради, В-Г - землекористування по вул. Зеленій 6 (ПІТ «Затишок-3000»), Г-Д - землі міської ради, Д-Е - землекористування по вул. Руська, 87-А, Е-Є - землекористування по вул. Руській, 81 (Лощак В.В.); Є-Ж - землекористування по вул. Руській 79 (Черненко Т.М.), Ж-А- землекористування по вул. Зеленій, 4( Федосєєва Ю.I.)

Згідно витягу з Державного земельного кадастру, наданому земельним реєстратором Бойко Л.М. відділу у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області №НВ-7305434642020 від 16.03.2020 іпотекодавець є користувачем земельної ділянки кадастровий номер 7310136600:31:003;1080, площею 0,1166 га, на підставі державного акту на право постійного користування землею сери І-ЧВ № 001386 виданий Чернівецькою міською радою 02.06.2000. Земельний сервітут, емфітевзис, суперфіцій, обмеження у використанні земельної ділянки, на якій розташований Предмет іпотеки відсутнє, що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру, наданому земельним реєстратором Бойко Л М. відділу у м. Чернівцях головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області № HB-7305434642020 від 16.03.2020.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права № 193520395 від 17.12.2019 наданого державним реєстратором Чернівецької міської ради Чернівецької області Товарницькою А. А., іпотекодавець є користувачем земельної ділянки №7310136600:31:003:1080, площею 0,1166 га, на підставі державного акту на право постійного користування землею серія 1-ЧВ № 001386 виданий Чернівецькою міською радою 02.06.2000.

Згідно пункту 1.2. Іпотечного договору іпотекою, встановленою цим Договором, також забезпечуються вимоги іпотекодержателя щодо відшкодування будь-яких витрат та збитків іпотекодержателя, пов`язаних зокрема, але не виключно, з: порушенням (неналежним виконанням) іпотекодавцем умов цього Договору, та/або пред`явленням вимоги за Кредитним договором, та/або зверненням стягнення на Предмет іпотеки за цим Договором, та/або утриманням і збереженням Предмета іпотеки, зазначеного в цьому пункті цього Договору.

У відповідності до пунктів 3.1.3, 3.1.4 Іпотечного договору, іпотекодержатель має право самостійно обирати спосіб звернення стягнення на Предмет іпотеки. У випадку невиконання або неналежного виконання Іпотекодавцем зобов`язання за Кредитним договором та/або цим Договором, а також в інших випадках, передбачених цим Договором, Законодавством, Кредитним договором, звернути стягнення на Предмет іпотеки і задовольнити за рахунок його вартості свої вимоги в повному обсязі витрати, пов`язані з невиконанням або неналежним виконанням Іпотекодавцем умов Кредитного договору та/або цього Договору, а також витрати Іпотекодержателя, пов`язані з пред`явленням вимоги за Кредитним договором та зі зверненням стягнення на Предмет іпотеки за цим Договором (в тому числі витрати, пов`язані з реалізацією Предмета іпотеки та вартість послуг незалежного експерта-суб`єкта оціночної діяльності), а також витрати на утримання і збереження Предмета іпотеки.

Згідно п. 4.2. Іпотечного договору, у випадку невиконання чи неналежного виконання Зобов?язання, та/або у випадках невиконання Іпотекодавцем обов`язків за цим Договором, а також у інших випадках, передбачених цим Договором та/або законодавством, Іпотекодержатель реалізує своє право шляхом звернення стягнення на Предмет іпотеки у порядку, визначеному цим Договором.

Відповідно до п.6.1 Іпотечного договору, Іпотекодержатель набуває право звернення стягнення на предмет іпотеки у випадках, передбачених цим Договором та законодавством, в тому числі у разі невиконання або неналежного виконання іпотекодацем умов зобов`язання (повністю або частково), у тому числі у випадку одноразового прострочення будь-якого зобов`язання, що складає зобов`язання, а також в інших випадках, передбачених Кредитним договором, a рівно у випадках, якщо будь-яка з гарантій/запевнень або будь-який документ, надані іпотекодавцем у відповідності з цим Договором, виявляться (стануть) недійсними.

У відповідності до п.6.2.1 Іпотечного договору, за вибором Іпотекодержателя, серед іншого застосовується наступний спосіб стягнення на Предмет іпотеки, а саме - за рішенням суду.

Відповідно до п.п. 9.2., 9.3 Іпотечного договору спори та суперечки в рамках цього Договору вирішуються в судовому порядку відповідно до законодавства. Відносини, що виникають при укладенні та виконанні цього Договору та не врегульовані в ньому регулюються чинним Законодавством.

Керуючись пунктами 3.13, 3.14, 3.15 Кредитного договору та з метою досудового врегулювання (погашення) проблемної заборгованості Позичальнику було направлено вимогу про дострокове повернення кредиту №Л-41942/55/5.7-02/2023 від 11.10.2023.

З метою досудового врегулювання (погашення) проблемної заборгованості Поручителю - Федорук Вірі Іванівні була направлена Вимога про дострокове повернення кредиту № Л-41943/55/5.7-02/2023 від 11.10.2023, що отримано нею 16.10.2023.

У зв`язку з невиконанням відповідачами своїх договірних зобов`язань, заборгованість за Кредитним договором, станом на 05.12.2023 становить 1 321 988,21 грн, з яких:-1 094 324,94 грн - заборгованість за основним боргом (кредитом), 227 644,05 грн - проценти за користуванням кредитом, 19,22 грн - 3 % річних.

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно зі статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Так, згідно частини першої статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Частинами 1, 3, 5 статті 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

У відповідності до положень статей 6, 627 Цивільного кодексу України, сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 614 Цивільного кодексу України визначено, що особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. При цьому відсутність своєї вини відповідно до ч. 2 ст. 614 Цивільного кодексу України доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Договір, відповідно до статті 629 Цивільного кодексу України, є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

В силу застави, кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов`язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредиторами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави) (стаття 572 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 1 статті 589 Цивільного кодексу України, у разі невиконання зобов`язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави.

Іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи (частиною 1 статті 575 Цивільного кодексу України).

Відповідно до статті 1 Закону України Про іпотеку , іпотека - вид забезпечення виконання зобов`язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов`язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.

Іпотека, відповідно до статті 3 Закону України Про іпотеку , виникає на підставі договору, закону або рішення суду. До іпотеки, яка виникає на підставі закону або рішення суду, застосовуються правила щодо іпотеки, яка виникає на підставі договору, якщо інше не встановлено законом.

Згідно частиною 1 статті 11 Закону України Про іпотеку , майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов`язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.

Відповідно до статті 12 Закону України Про іпотеку , у разі порушення іпотекодавцем обов`язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов`язання, а в разі його невиконання - звернути стягнення на предмет іпотеки.

Так, відповідно до статті 33 Закону України Про іпотеку , у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов`язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов`язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки, якщо інше не передбачено законом. Право іпотекодержателя на звернення стягнення на предмет іпотеки також виникає з підстав, встановлених статтею 12 цього Закону.

Пунктом 1 статті 7 Закону України Про іпотеку встановлено, що за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов`язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов`язання.

Відповідно до статті 590 Цивільного кодексу України, звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду, якщо інше не встановлено договором або законом. Заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави, у разі, коли зобов`язання не буде виконано у встановлений строк (термін). У разі часткового виконання боржником зобов`язання, забезпеченого заставою, право звернення на предмет застави зберігається у первісному обсязі.

Відповідно до статті 39 Закону України «Про іпотеку» у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки в рішенні суду зазначаються: загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки; опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя; заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації (у разі необхідності); спосіб реалізації предмета іпотеки; пріоритет та розмір вимог інших кредиторів, які підлягають задоволенню з вартості предмета іпотеки; початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації, за умови подання будь-якою із сторін клопотання про необхідність визначення такої ціни (крім реалізації предмета іпотеки на прилюдних торгах).

У разі визначення судом способу реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів ціна предмета іпотеки у рішенні суду не зазначається та визначається при його примусовому виконанні на рівні, не нижчому за звичайні ціни на такий вид майна на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності або незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.

Виходячи зі змісту поняття ціна як форми грошового вираження вартості товару, послуг тощо, аналізу норм статей 38, 39 Закону України «Про іпотеку», встановлення початкової ціни предмету іпотеки у грошовому вираженні у розумінні норми статті 39 Закону України «Про іпотеку» визначається за процедурою, передбаченою частиною шостою статті 38 цього Закону.

За змістом частини шостої статті 38 Закону України «Про іпотеку» ціна продажу предмета іпотеки встановлюється за згодою між іпотекодавцем і іпотекодержателем або на підставі оцінки майна суб`єктом оціночної діяльності, на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна. У разі невиконання цієї умови іпотекодержатель несе відповідальність перед іншими особами згідно з пріоритетом та розміром їх зареєстрованих прав чи вимог та перед іпотекодавцем в останню чергу за відшкодування різниці між ціною продажу предмета іпотеки та звичайною ціною на нього.

Разом із тим відповідно до статей 19, 57 Закону України «Про виконавче провадження» сторони виконавчого провадження під час здійснення виконавчого провадження не позбавлені можливості заявляти клопотання про визначення вартості майна, тобто визначення іншої ціни предмета іпотеки, ніж буде зазначена в резолютивній частині рішення суду, якщо наприклад, така вартість майна змінилася.

Так, Велика Палата Верхового Суду у своїй постанові від 21 березня 2018 року № 14-11цс18 дійшла висновку про те, що у спорах цієї категорії, лише не зазначення у резолютивній частині рішення суду початкової ціни предмета іпотеки в грошовому вираженні не має вирішального значення та не тягне за собою безумовного скасування судових рішень.

Установивши, що позичальник порушив кредитні зобов`язання, допустив заборгованість, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом проведення відкритих торгів, визначивши початкову ціну предмета іпотеки для його подальшої реалізації на рівні, не нижчому за звичайні ціни на цей вид майна, на підставі оцінки, проведеної суб`єктом оціночної діяльності/незалежним експертом на стадії оцінки майна під час проведення виконавчих дій.

При цьому, не зазначення ціни предмета іпотеки у грошовому виразі не є підставою для відмови у задоволенні законних вимог іпотекодержателя про звернення стягнення на предмет іпотеки.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.06.2018 у справі № 372/3785/15-ц.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Тож, враховуючи те, що визнання відповідачами позову відповідає вимогам статті 191 Господарського процесуального кодексу України та такі дії останніх не суперечать законодавству та не порушують прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог.

Відповідно до частини першої статті 130 Господарського процесуального кодексу України у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи що відповідачами до початку розгляду справи по суті визнано позов, приймаючи до уваги приписи статті 130 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає за необхідне задовольнити усну заяву позивача та повернути Акціонерному товариству комерційний банк «Державний ощадний банк України» в особі філії Чернівецького обласного управління АТ «Ощадбанк» з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 19829,82 грн (50%).

При цьому, відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України, решта судового збору в сумі 19829,82 грн покладається на відповідачів.

Керуючись статтями 2, 4, 5, 125, 129, 185, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В :

1. Позов Акціонерного товариства комерційний банк Державний ощадний банк України в особі філії Чернівецького обласного управління АТ Ощадбанк до Фізичної особи-підприємця Самараш (Федосєєва) Юлія Іванівна; ОСОБА_1 ; Приватного підприємства Затишок-3000, про солідарне стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки задовольнити.

2. Стягнути солідарно з позичальника Фізичної особи - підприємця Самараш (Федосєєвої) Юлії Іванівни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) та поручителя ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , код НОМЕР_2 ) на користь Акціонерного товариства Державний ощадний банк України в особі філії - Чернівецького обласного управління АТ Ощадбанк (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 244, код 09356307) заборгованість у розмірі 1321988,21 грн, що складається з: 1 094 324,94 грн-основного боргу, 227644,05 грн процентів за користуванням кредитом, 19,22 грн. 3 % річних та 19829,82 грн судового збору.

3. Звернути стягнення на предмет іпотеки за Іпотечним договором №720 укладеним з Приватним підприємством Затишок-3000 (58000, м. Чернівці, вул. Зелена, 6, код 30501589), який посвідчений приватним нотаріусом Чернівецького міського нотаріального округу Балацьким О.О., зареєстрований в реєстрі за №544, а саме на: нежитлову нерухомість - будівлю банкетного залу та кондитерського цеху літ А, загальною площею 758 кв.м, будівля сауни літ В, загальною площею 289,5 кв.м, навіс літ. Г, огорожа 1-2, що знаходиться за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Зелена, 6. Предмет іпотеки розташований на земельній ділянці під кадастровим номером 7310136600:31:003:1080, за адресою: Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Зелена, 6, загальною площею 0,1166 га, цільове призначення, якої для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної машинобудівної та іншої промисловості, що знаходяться в межах кордону: А-Б- землі загального користування (вул. Зелена), Б-В - землі міської ради, В-Г - землекористування по вул. Зеленій 6 (ПП Затишок-3000), Г-Д - землі міської ради, Д-Е - землекористування по вул. Руська, 87-А, Е-€ - землекористування по вул. Руській, 81 ( ОСОБА_2 ); Є-Ж - землекористування по вул. Руській 79 ( ОСОБА_3 ), Ж-А- землекористування по вул. Зеленій, 4 ( Федосєєва Ю.І.). Шляхом реалізації майна через електронний аукціон.

4. Повернути з Державного бюджету України на користь Акціонерного товариства Державний ощадний банк України в особі філії - Чернівецького обласного управління АТ Ощадбанк (58013, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 244, код 09356307) 19829,82 грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 26.01.2024.

Суддя О.В. Гончарук

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення25.01.2024
Оприлюднено29.01.2024
Номер документу116569115
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —926/12/24

Судовий наказ від 27.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Судовий наказ від 27.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Рішення від 25.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

Ухвала від 05.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Гончарук Олег Валентинович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні