Справа № 761/43748/23
Провадження № 1-кс/761/28451/2023
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2023 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей та документів,
в с т а н о в и в :
Старший детективГоловного підрозділудетективів Бюроекономічної безпекиУкраїни ОСОБА_3 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 72023000410000042 від 22.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, в якому просив: надати тимчасовий доступ до речей і документів (у електронному та паперовому вигляді), які знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код (МФО НОМЕР_1 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення їх копій.
Своє клопотання обґрунтовує тим, що головним підрозділом детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72023000410000042 від 22.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Досудовими розслідуванням встановлено, що службові особи ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) у період з 2019 року по теперішній час, зловживаючи своїм службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для себе та іншої юридичної особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), всупереч інтересам служби, шляхом заниження класу тарифу споживання електричної енергії, чим спричинили тяжкі наслідки.
Так, 01.01.2019 між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (оператор системи розподілу) та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (споживач) було укладено договір про надання послуг з розподілу електричної енергії № 2020. Відповідно до умов договору ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (оператор системи розподілу) надає ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (споживач) послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеними нормативними актами.
Додатком № 8 до вказаного договору (Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін) підписаний з однієї сторони ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в особі головного інженера ОСОБА_5 . Запорізьких високовольтних електричних мереж та з іншої сторони ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі голови правління ОСОБА_6 , вказаним додатком визначено межі балансової належності на обладнанні 10 150 кВ.
Так, згідно розділу 8 Порядку встановлення (формування) тарифів на послуги з розподілу електричної енергії затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1175 від 05.10.2018 встановлено, що тариф на послуги з розподілу електричної енергії розраховується для споживачів та операторів установок зберігання енергії відповідного класу напруги.
Пунктом 8.1. визначено - споживачі та оператори установок зберігання енергії, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою 27,5 кВ та вище, а також споживачі та оператори установок зберігання енергії, приєднані до шин електростанцій (за винятком суб`єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел, а саме з енергії сонячного випромінювання, біогазу, біомаси, енергії вітру та мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), відносяться до 1 класу напруги, а також споживачі та оператори установок зберігання енергії, які отримують електричну енергію від оператора системи розподілу на межі балансової належності номінальною напругою нижче 27,5 кВ, відносяться до 2 класу напруги. Клас напруги встановлюється споживачу та оператору установки зберігання енергії окремо за кожною межею балансової належності.
Таким чином, відповідно до договору № 2020 від 01.01.2019 ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » є споживачем 1-го класу напруги.
В ході проведення оперативно-розшукових заходів було встановлено, що фактично службові особи ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (споживач) приєднали трансформатори № 1, № 2, № 3, № 4 ПС «ЗАІ`від вводів 10 кВ та отримують електричну енергію від ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (оператор системи розподілу) номінальною напругою 10 кВ.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг щорічно затверджує тариф кожного оператора системи розподілу на розподіл електричної енергії в залежності від класу напруги приєднаних потужностей. Зокрема, оскільки технологічні втрати електричної енергії збільшуються пропорційно зі зменшенням напруги на обладнанні, ставка тарифу на розподіл для 1-го класу є нижчою від ставки для 2-го класу.
Враховуючи Постанову НКРЕКП № 1175 від 05.10.2018 та вищевикладене, ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », як споживач, який отримує електричну енергію номінальною напругою нижче 27,5 кВ, відносяться до 2-го класу напруги.
Так, проведеними оперативними заходами встановлено, що механізм злочину полягав у внесенні недостовірних даних до акту розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін, що є додатком до договору № 8 на розподіл електроенергії між ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
В подальшому після внесення недостовірних відомостей до акту, учасниками протиправного злочинного механізму надало змогу відносити ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (споживача) до 1-го класу напругу та нараховувати відповідно плату за розподіл електроенергії. При цьому, фактичне споживання відбувалось як у споживача 2-го класу, тариф на розподіл якого є значно вищим від 1-го класу споживача.
Допитаний в якості свідка ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , пояснив що клас напруги встановлюється споживачу та оператору установки зберігання енергії окремо за кожною межею балансової належності, відповідно до укладеного договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в тому числі і на межі балансового розмежування.
Крім цього, після внесення недостовірних даних до договору та акту розмежування балансової приналежності керівники підприємств були обізнані про наявний протиправний механізм та усвідомлювали про нанесення збитків державному підприємству.
В подальшому, контроль за розрахунками між підприємствами на підставі документів до яких внесені недостовірні відомості здійснюється головними бухгалтерами підприємств.
07.11.2023 на підставі ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 26.10.2023, був проведений огляд земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 з кадастровим номером: 2310100000:07:036:0122. В ході якого було встановлено, що на вказаній земельній ділянці знаходиться трансформаторна підстанція Запоріжжяобленерго « ІНФОРМАЦІЯ_5 ».
Вказаний огляд проводився за участі спеціаліста начальника відділу розгляду звернень з питань електроенергетики ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_8 та службовими особами (представниками) ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
За результатом проведеного огляду було встановлено, що відповідно до схеми та фактичного споживання електроенергії електроустановками ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » здійснюється від ввідно-розподільчого пристрою напругою 10 кВ, який знаходиться на території ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ». У свою чергу електропостачання ввідно-розподільчого пристрою напругою 10 кВ здійснюється від силових трансформаторів 150/35/10 кВ (2 од.) та 150/10 кВ (2 од.). в результаті спеціалістом було складено відповідну довідку враховуючи положення ст. 71 КПК України.
Допитаний ОСОБА_9 начальник відділу розгляду звернень з питань електроенергетики Департаменту державного нагляду у галузі електроенергетики головний державний інспектор з енергетичного нагляду Державної інспекції енергетичного нагляду, пояснив що проведеним оглядом встановлено вищевказані факти споживання електроенергії ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Отже, службові особи ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » з метою одержання неправомірної вигоди для себе та інших осіб, внаслідок зловживання своїм службовим становищем протиправно віднесли до 1-го класу напруги обладнання, яке використовують для здійснення своєї господарської діяльності, однак фактично розміщене обладнання на ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » споживає електричну енергію номінально 10 кВ, чим завдали збитків підприємству з державною часткою, що спричинило тяжкі наслідки.
Ураховуючи тягар доведення протиправної поведінки службових осіб ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що може вказувати на наявність в їх діях складу тяжкого кримінального правопорушення, у органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів з можливістю вилучити належним чином завірені копії документів у паперовому та електронному вигляді (здійснити їх виїмку), а саме, інформацію щодо руху коштів ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та документів з метою встановлення осіб, причетних до вчинення кримінального правопорушення та підтвердження сплати грошових коштів за послуги з розподілу електричної енергії відповідно до договору № 2020 від 01.01.2019.
Встановлено, що ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » має відкриті наступні розрахункові рахунки у АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код (МФО НОМЕР_1 ):
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_5 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_6 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_7 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_8 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_9 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_10 (980-Українська гривня);
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_11 (980-Українська гривня).
Отримана інформація допоможе встановити осіб, які перераховували кошти з/на вказані рахунки, їх контактну інформацію, суми, підстави перерахування та контрагентів, якім надходили перераховували грошові кошти. Встановлені посадові особи або фізичні особи-підприємці (контрагенти/субпідрядники) можуть бути свідками або співучасниками вчинення кримінального правопорушення.
Детектив ОСОБА_3 у судове засідання не з`явився, разом з тим через канцелярію суду подав заяву про розгляд клопотання за його відсутності, в якій зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі з підстав зазначених у ньому.
Враховуючи ту обставину, що наявні підстави вважати, що існує реальна загроза знищення або зміни документів до яких надається доступ, суд вважає за необхідне розглянути клопотання без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться на підставі ч. 2 ст. 163 КПК України.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження № 72023000410000042, вважаю, що воно підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
В ч. 1 ст. 132 КПК України, визначено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 5 цієї ж статті передбачено, що під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 Закону України Про банки та банківську діяльність, інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку у процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третім особам при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею.
Відповідно до п.6) ч. 2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи, що отримати дані документи в добровільному порядку органам слідства не вдається, при цьому, дані документи мають важливе значення для досудового розслідування кримінального провадження № 72023000410000042, слідчий суддя вважає, що детективом доведено необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів.
Разом з тим детективом не доведено необхідності вилучення всіх зазначених в клопотанні документів, а тому слідчий суддя дійшла до висновку, що надання тимчасового доступу до інформації щодо руху грошових коштів за період вчинення кримінального правопорушення, з урахуванням дати відкриття рахунку та періоду вчинення кримінального правопорушення, буде достатнім для досягнення мети вказаного тимчасового доступу.
У відповідності до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно п.2) ч. 3 ст. 132 КПК України, застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Приймаючи до уваги вищевикладене та враховуючи, що отримані документи, можуть бути використані під час досудового розслідування кримінального провадження за № 72023000410000042, як докази факту протиправних дій, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст. 131, 132, 159 164 КПК України, слідчий суддя, -
у х в а л и в:
Клопотання задовольнити частково.
Надати слідчим у кримінальному провадженні детективам (старшим детективам) Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 ; ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , тимчасовий доступ до документів, з можливістю вилучити належним чином завірені копії документів у паперовому та електронному вигляді (здійснити їх виїмку), які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код (МФО НОМЕР_1 ), код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , за адресою: АДРЕСА_1 , щодо розрахункових рахунків:
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_5 (980-Українська гривня) за період з 01.01.2019 по 12.12.2023;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_6 (980-Українська гривня) за період з 01.01.2019 по 12.12.2023;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_7 (980-Українська гривня) за період з 01.01.2019 по 12.12.2023;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_8 (980-Українська гривня) за період з 01.01.2019 по 12.12.2023 ;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_9 (980-Українська гривня) за період з 01.01.2019 по 12.12.2023 ;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_10 (980-Українська гривня) за період з 16.03.2021 по 12.12.2023;
- розрахунковий рахунок № НОМЕР_11 (980-Українська гривня) за період з 16.03.2021 по 12.12.2023, відкритих ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » код (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), а саме: документів про операції грошових переказів та руху грошових коштів (реєстрів руху грошових коштів по рахунку в електронному вигляді у форматах «таблиць Excel» та «блокнот») по зазначених розрахункових рахунках, а також по усіх інших розрахункових рахунках вказаних юридичних осіб в національній та іноземній валютах, з обов`язковим зазначенням дат, часу, сум, валюти, даних про банківські установи та їх рахунки, на які перераховувались грошові кошти, призначення платежів, назв контрагентів, їх кодів, місцезнаходження, номерів рахунків, на які перераховані грошові кошти (у разі використання транзитних або інших рахунків для здійснення переказів грошових коштів, обов`язково вказати повний шлях проходження грошових коштів), з можливістю вилучення зазначеної інформації в електронному (у форматі «таблиць Excel» та у форматі «блокнот») вигляді.
В іншій частині клопотання залишити без задоволення.
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз`яснити особі у володінні якої знаходяться документи, що у відповідності до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, між тим відповідно до ст. 309 КПК України, може бути оскаржена в разі надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутністю яких фізична особа підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
Слідчий суддя: ОСОБА_1
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2023 |
Оприлюднено | 23.04.2024 |
Номер документу | 116571963 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Шевченківський районний суд міста Києва
Аббасова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні