ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.01.2024 м. Івано-ФранківськСправа № 909/1058/23
Господарський суд Івано-Франківської області у складі:
судді Рочняк О. В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання) матеріали справи
за позовом: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" в особі філії "Осмолодське лісове господарство"
вул. Шота Руставелі, 9А, м. Київ, 01601
ел. пошта: osmolodske.lg@e-forest.gov.ua
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісозаготівельна компанія "КАРЛІС"
вул. Семена Височана, 19, м. Тисмениця, Івано-Франківська обл., 77401
про стягнення 47 242 грн 31 коп. заборгованості
ВСТАНОВИВ: Державне спеціалізоване господарське підприємство "Ліси України" в особі філії "Осмолодське лісове господарство" через систему "Електронний суд" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісозаготівельна компанія "КАРЛІС" про стягнення стягнення 47 242 грн 31 коп. боргу.
Відповідно до ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 27.11.2023, суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановив сторонам строк для надання відзиву на позов, відповіді на відзив та заперечення.
Копія ухвали від 27.11.2023, направлена відповідачу за юридичною адресою, вказаною в позовній заяві, що відповідає даним з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, повернулася до суду з відміткою Укрпошти 20.12.2023 "адресат відсутній за вказаною адресою".
Згідно ч.1 ст.10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до п.4 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Таким чином, відповідно до п.4 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення відповідачу ухвали Господарського суду Івано-Франківської області від 28.07.2023 про відкриття провадження у справі є 20.12.2023.
Відповідно до ч.2 ст.252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Частиною 3 статті 252 ГПК України передбачено, що якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Згідно з ч.4 ст.240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Заперечень щодо розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін від учасників справи до суду не надходило.
25.01.2024 до відділу документального забезпечення, канцелярії Господарського суду Івано-Франківської області від відповідача надійшов відзив на позовну заяву №3 від 15.01.2024 (вх.№1387/24).
ПОЗИЦІЇ СТОРІН
Позиція позивача. Позов мотивовано тим, що в порушення договірних зобов`язань, які виникли між сторонами, відповідач не здійснив повної оплати отриманої лісопродукції, у зв`язку з чим виникла заборгованість в розмірі 47 242 грн 31 коп., яку він просить стягнути з відповідача.
Позиція відповідача. Відповідач у відзиві на позов проти позову заперечив. В спростування позовних вимог відповідач зазначив, що всупереч умовам договору та вимогам п.201.10 ст. 201 ПК України позивач не надав відповідачу оформлену відповідно вимог Податкового кодексу України податкову накладну та не зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з чим відповідач був позбавлений права включити суми ПДВ до складу податкового кредиту та відповідно скористатись правом на зменшення податкового зобов`язання.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд встановив таке.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
07.04.2022 між ДП "Солотвинське лісове господарство", яке згідно з наказом Державного агентства лісових ресурсів України від 18.10.2021 № 648, реорганізовано шляхом приєднання до ДП "Осмолодське лісове господарство", а ДП "Осмолодське лісове господарство" відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України від 28.10.2022 № 920, реорганізовано шляхом приєднання до ДП "Ліси України" (позивач, продавець) та ТОВ ЛЗК "КАРЛІС" (відповідач, покупець) укладено договір купівлі-продажу необробленої деревини № А-51-2022 (далі -Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору, продавець зобов`явся передати, а покупець зобов`язався прийняти та оплатити товар на умовах та способом, вказаними в цьому Договорі.
За змістом п. 2.1 Договору, загальна вартість товару, що є предметом цього договору, складає 132 588 грн 36 коп. з ПДВ.
Згідно з п. 2.2 Договору, платіж (передоплата 30%) від загальної вартості договору здійснюється шляхом банківського переказу коштів на розрахунковий рахунок продавця, протягом 15 календарних днів з дня підписання сторонами договору.
В п. 3.7 Договору визначено, що датою передачі товару продавцем та прийому його покупцем, тобто датою поставки, вважається дата товарно-транспортної накладної.
Відповідно до п. 3.9 Договору, продавець зобов`язаний передати покупцеві товар після отримання 100% передоплати за партію товару.
Відповідно до товарно-транспортної накладної при перевезені деревини автомобільним транспортом (ТТН-ліс) серія ІФБ №821495 від 27.04.2022 відповідач отримав від позивача лісопродукцію на суму 134 027 грн 06 коп.
На доказ часткової оплати відповідачем товару до матеріалів справи позивачем приєднано банківські виписки за 27.04.2022 на суму 45 000 грн, за 29.04.2022 на суму 20 000 грн, за 06.05.2022 на суму 10 000 грн, за 13.05.2022 на суму 10 000 грн.
Таким чином, розмір заборгованості відповідача за отриманий товар, яку визначив позивач, становить 47 242 грн 31 коп.
НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД ТА МОТИВИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
Із змісту ст. 11 Цивільного кодексу України вбачається, що цивільні права та обов`язки виникають зокрема, з договору.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності здійснюються на основі договорів. Підприємства вільні у виборі предмета договору, визначенні зобов`язань, інших умов господарських взаємовідносин, що не суперечать законодавству України (ч. 2 ст. 67 ГК України).
На підставі господарського договору між суб`єктами господарювання виникають господарські зобов`язання, в силу яких один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку (ст.173, 174 ГК України).
Згідно з ч. 1 ст. 179 ГК України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.
Частиною 1 ст. 193 ГК України передбачено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
В ст. 629 ЦК України визначено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст. 655 ЦК України за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
За змістом ч. 1 ст. 693 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.
У разі невиконання покупцем обов`язку щодо попередньої оплати товару застосовуються положення статті 538 цього Кодексу.
В частинах 1, 4 ст. 538 ЦК України визначено, що виконання свого обов`язку однією із сторін, яке відповідно до договору обумовлене виконанням другою стороною свого обов`язку, є зустрічним виконанням зобов`язання. Якщо зустрічне виконання обов`язку здійснено однією із сторін, незважаючи на невиконання другою стороною свого обов`язку, друга сторона повинна виконати свій обов`язок.
Згідно з частинами 1, 2 ст. 692 ЦК України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Отже, виходячи з вимог ст. 692 ЦК України, обов`язок відповідача оплатити товар виникає з моменту його одержання та прийняття товаророзпорядчих документів, зокрема, видаткових чи товарно-транспортних накладних.
З наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що на виконання умов договору купівлі-продажу необробленої деревини №А-51-2022 від 07.04.2022 позивач передав відповідачу товар на суму 134 027 грн 06 коп.
За поставлений товар відповідач розрахувався частково.
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (п. 1 ст. 612 ЦК України).
Згідно із ч. 2 ст. 614 ЦК України відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.
Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1 ст. 86 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію ст. 13 ГПК України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідач доводів позивача не спростував, доказів виконання зобов`язань за договором у повному обсязі суду не надав.
Посилання відповідача на те, що позивач не надав відповідачу оформлену відповідно вимог Податкового кодексу України податкову накладну та не зареєстрував її в Єдиному реєстрі податкових накладних суд оцінює критично, так як зазначення сторонами у договорі про обов`язок продавця надати податкову накладну не має наслідком зміни характеру відповідних правовідносин з податкових на господарські і не може бути підставою для відмови оплати поставленого товару в повному обсязі.
Постанова Верховного суду від 03.08.2018 у справі №917/877/17, на яку посилається відповідач, не є релевантною до вказаних правовідносин, оскільки стосується стягнення збитків щодо невиконання податкових зобов`язань, відтак не може бути застосована судом при розгляді справи №909/1058/23.
Враховуючи вищенаведене в сукупності, позовні вимоги про стягнення з відповідача 47 242 грн 31 коп. заборгованості за поставлений товар є обґрунтованими та належать до задоволення.
Судовий збір у розмірі 2 684 грн, у відповідності до ст.129 ГПК України, суд покладає на відповідача.
Керуючись статтями 73, 74, 86, 123, 129, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лісозаготівельна компанія "КАРЛІС" (вул. Семена Височана, 19, м. Тисмениця, Івано-Франківська область, 77401, код ЄДРПОУ 39845292) на користь Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України" (вул. Шота Руставелі, буд. 9А, м. Київ, 01601; код ЄДРПОУ 44768034) в особі Філії "Осмолодське лісове господарство" (вул. Сагайдачного, 142, смт. Перегінське, Калуський район, Івано-Франківська область, 77662; код ЄДРПОУ 45123920) 47 242 (сорок сім тисяч двісті сорок дві) гривні 31 коп. заборгованості та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) гривні 00 коп. судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення підписано 29.01.2024
Суддя О.В. Рочняк
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2024 |
Номер документу | 116602548 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Рочняк О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні