Рішення
від 23.01.2024 по справі 926/5461/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

58000, м. Чернівці, вул. О.Кобилянської, 14, тел. 55-09-34

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2024 року Справа № 926/5461/23За позовом Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго

до відповідача Державного професійно-технічного навчального закладу Чернівецький професійний будівельний ліцей

про стягнення заборгованості за поставлену електричну енергію, пені, індексу інфляції та 15% річних в сумі 48 200,95 грн

Суддя Проскурняк О.Г.

Секретар судового засідання Гончар А.Ю.

Представники сторін:

Від позивача (в режимі ВКЗ) Валентинова О.М.

від відповідача не з`явився.

СУТЬ СПОРУ: Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" звернулось до Господарського суду Чернівецької області із позовом до відповідача Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький професійний будівельний ліцей" про стягнення заборгованості за поставлену електричну енергію, пені, індексу інфляції та 15% річних в сумі 48 200,95 грн.

Позов обґрунтований тим, що між Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" та Державним професійно-технічним навчальним закладом "Чернівецький професійний будівельний ліцей" укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії.

На підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за січень 2021 року, позивачем складено Акт № 004297 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період січень 2021 року та рахунок на споживання електричної енергії 5 653 кВт/год на суму 24 360,72 грн.

Проте відповідач, в порушення умов Договору, не здійснив своєчасну оплату спожитої електричної енергії та не здійснив інші платежі згідно з умовами Договору, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19 грудня 2023 року, судову справу № 926/5461/23 передано на розгляд судді Проскурняку О.Г.

Ухвалою Господарського суду Чернівецької області від 21 грудня 2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання по суті призначено на 23 січня 2024 року.

Ухвалою суду від 28 грудня 2023 року задоволено заяву представника позивача про проведення судового засідання в режимі відеоконференції; судове засідання призначене на 23 січня 2024 року та всі наступні судові засідання провести в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів представника позивача.

03 січня 2024 року до канцелярії суду надійшла заява директора ДПТНЗ "Чернівецький професійний будівельний ліцей", в якій останній позовні вимоги позивача підтримує в повному обсязі.

Представник позивача в судовому засіданні 23 січня 2024 року підтримала позов в повному обсязі.

Відповідач явку належних представників в судове засідання 23 січня 2024 року не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про час, дату та місце судового засідання.

В порядку статей 8, 222 Господарського процесуального кодексу України, здійснювалося фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів.

На виконання вимог статті 223 Господарського процесуального кодексу України, складено протоколи судового засідання, які долучено до матеріалів справи.

Відповідно до статті 219 ГПК України рішення у даній справі прийнято у нарадчій кімнаті за результатами оцінки доказів, поданих сторонами.

У судовому засіданні 23 січня 2024 року відповідно до статті 240 ГПК України судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, встановивши фактичні обставини у справі, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, проаналізувавши законодавство, що регулює спірні правовідносини між сторонами, дослідивши та оцінивши в сукупності надані докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши думку представників сторін, суд

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно частини 1 статті 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 статті 174 Господарського кодексу України, господарські зобов`язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Як вбачається зі змісту статей 626, 628 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року №1023-р (із змінами), Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго визначено постачальником останньої надії (далі - ПОН) на період з 01 січня 2019 року до 30 червня 2024 року.

Положеннями статті 64 Закону України Про ринок електричної енергії визначено, що постачальник останньої надії здійснює постачання електричної енергії у порядку, визначеному Правилами, на умовах типового договору постачання електричної енергії постачальником останньої надії, що затверджується Регулятором (НКРЕКП), та є публічним договором приєднання. Договір регулює порядок та умови продовження постачання електричної енергії постачальником останньої надії споживачу, у разі, якщо обраний споживачем електропостачальник не спроможний постачати електричну енергію, до моменту обрання споживачем нового електропостачальника або до припинення у передбачених чинним законодавством чи Договором випадках та є укладеним сторонами, керуючись статтями 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України з початку фактичного постачання електричної енергії споживачу (пунктом 3.4.4 Правил).

На виконання положень частини 11 статті 64 Закону України Про ринок електричної енергії, ДПЗД Укрінтеренерго як постачальником останньої надії, на своєму офіційному веб-сайті у мережі Інтернет розміщено публічну оферту: порядок приєднання до умов договору постачання електричної енергії постачальником останньої надії; договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії; комерційна пропозиція № 3 від 07 червня 2019 року для постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії; Додаток №1 до Комерційної пропозиції № 3 від 07 червня 2019 року до Договору на постачання електричної енергії постачальником останньої надії; порядок формування ціни, за якою здійснюється постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії.

Відповідно до положень статті 64 Закону України Про ринок електричної енергії, яка кореспондується з умовами, що зазначені в Комерційній пропозиції № 3 від 07 червня 2019 року для постачання електричної енергії споживачам постачальником останньої надії, яка є Додатком 1 до Договору, Договір вважається укладеним з початку фактичного постачання електричної енергії такому споживачу у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником, та діє в частині здійснення розрахунків між Сторонами до повного їх здійснення, а в частині постачання електричної енергії його дія не може перевищувати 90 календарних днів.

Положеннями пункту 6.2.4 ПРРЕЕ, встановлено, що початком постачання електричної енергії постачальником останньої надії вважається день припинення постачання електричної енергії споживачу попереднім електропостачальником. Адміністратор розрахунків повідомляє дату переведення споживача на постачання електричної енергії постачальником останньої надії постачальнику (постачальникам) послуг комерційного обліку.

Тобто, законодавством встановлено, що договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії укладається на підставі дій споживача - споживання електричної енергії (акцепт договору) без договору з іншим електропостачальником. У такому разі договір вважається укладеним (момент укладення договору) з постачальником останньої надії у перший день, наступний за останнім днем постачання електричної енергії попереднім електропостачальником.

За даними АТ Чернівціобленерго, на якого покладені функції адміністратора комерційного обліку відповідно до положень пункту 11 Постанова НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312 ПРРЕЕ, Чернівецький професійний будівельний ліцей віднесено до категорії споживачів, постачання електричної енергії яким здійснює постачальник останньої надії з 01.01.2021 р. Даний факт підтверджується листом АТ Чернівціобленерго від 04 січня 2021 року № 006.

Так, 01 січня 2021 року між Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності Укрінтеренерго та Державним професійно-технічним навчальним закладом Чернівецький професійний будівельний ліцей укладено Договір про постачання електричної енергії постачальником останньої надії (надалі - Договір) на умовах публічного договору постачання електричної енергії постачальника останньої надії та комерційної пропозиції.

Відповідно пункту 2.1. Договору, за цим Договором Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору, що зазначені в Додатку 1 до Договору (комерційна пропозиція).

Як вбачається з матеріалів справи, 16 лютого 2021 року Позивачем направлено Відповідачу примірник договору про постачання електричної енергії постачальником «останньої надії» з додатками на його юридичну адресу, а також 17 січня 2022 року - на його електронну адресу.

Факт споживання електричної енергії споживачем підтверджується даними комерційного обліку (обсяги), що надає постачальнику останньої надії оператор системи розподілу/передачі, а саме шляхом надання постачальнику останньої надії звіту за фактичне споживання електричної енергії споживачами постачальника за розрахунковий період.

Положеннями пункту 3 частини 1 статті 57 Закону України Про ринок електричної енергії встановлено, що електропостачальник має право на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.

Згідно пункту 1 частини 3 статті 58 Закону України Про ринок електричної енергії, споживач зобов`язаний сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів.

Положеннями пункту 2.1. Договору встановлено, що Споживач оплачує Постачальнику вартість спожитої (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору, що зазначені в Додатку 1 до Договору (комерційна пропозиція).

Відповідно до пункту 5.8. Договору, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць.

Відповідно до положень пункту 5.10 Договору, про постачання електричної енергії з постачальником останньої надії оплата виставленого постачальником рахунка за цим Договором має бути здійснена споживачем в терміни, визначені в рахунку, але не менш 5 робочих днів з дати отримання споживачем цього рахунку, або протягом 5 робочих днів від строку оплати, зазначеного у комерційній пропозиції, прийнятої споживачем.

Умовами пункту 4.1. Комерційної пропозиції № 3 від 07 червня 2019 року, що є невід`ємним додатком до Договору, встановлено обов`язок сплати споживачем 100% від орієнтованої вартості прогнозованого обсягу споживання електричної енергії за розрахунковий період протягом 5 банківських (робочих) днів з моменту отримання споживачем рахунку.

У разі не отримання рахунку Споживач зобов`язується здійснити 100% оплату самостійно (без рахунку) на поточний рахунок Постачальника, зазначений у Договорі, не пізніше ніж за 1 банківський (робочий) день до початку розрахункового періоду, виходячи з прогнозованого обсягу споживання електричної енергії у розрахунковому періоді та діючої у розрахунковому періоді ціни на електричну енергію. Ця норма не застосовується до акцептування умов Договору, порядок якого визначений пунктом 7.1 цієї комерційної пропозиції.

Орієнтована вартість розраховується шляхом множення прогнозованого обсягу споживання електричної енергії на ціну, за якою здійснюється постачання електричної енергії Постачальником. Прогнозований обсяг споживання електричної енергії визначається на підставі даних, отриманих Постачальником від Оператора системи розподілу (передачі).

Відповідно до пункту 4.2. розділу 4 Комерційної пропозиції № 3, остаточний розрахунок за спожиту електричну енергію в розрахунковому періоді здійснюється Споживачем на підставі виставленого Постачальником рахунку до 14-го (включно) числа місяця, наступного за розрахунковим, розмір якого визначається як різниця між вартістю купованої Споживачем електричної енергії, зазначеної в Акті купівлі-продажу, та сумарною оплатою Споживачем за розрахунковий період з урахуванням ПДВ, або самостійно (без рахунку) не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду на поточний рахунок Постачальника, зазначений у Договорі.

Пункт 4.3 Комерційної пропозиції № 3 передбачає, що рахунки вважаються отриманими Споживачем належним чином у разі їх направлення особистим врученням (нарочним) або із застосуванням послуг пошти на адресу Споживача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань та/або на адресу, надану ОС Постачальнику. Датою отримання таких рахунків буде вважатися дата їх особистого вручення, що підтверджується підписом одержувача на рахунку або супровідному листі, та/або реєстрацією вхідної кореспонденції, або третій календарний день від дати отримання поштовим відділенням зв`язку, в якому обслуговується одержувач (у разі направлення поштою рекомендованим або цінним листом). У разі направлення рахунків електронною поштою або із застосуванням інших засобів електронного зв`язку, датою отримання таких рахунків буде вважатися дата відправлення Постачальником відповідного електронного повідомлення (лист, факс та інше).

Згідно положень пункту 4.4 Комерційної пропозиції № 3, акт купівлі-продажу електричної енергії складається на підставі даних про фактичне споживання електричної енергії споживачем, отриманих від ОС. У разі наявності зауважень до Акту купівлі - продажу, споживач оформлює протокол розбіжностей, в якому вказує обсяг електричної енергії, по якому є розбіжності.

На виконання вказаного пункту Договору, на підставі Звіту про фактичне споживання електричної енергії за січень 2021 року, Позивачем складено Акт № 004297 купівлі-продажу електроенергії за розрахунковий період січень 2021 року від 31 січня 2021 року та рахунок № 000002549003/23/001/10108 від 10 лютого 2021року на обсяг споживання електричної енергії - 5 653 кВт./год. на суму 24 360,72 грн та направлено Відповідачу на його електронну адресу 11 лютого 2021 року.

Таким чином, Позивач належним чином виконав свої зобов`язання, в частині постачання електричної енергії, проте Відповідачем в порушення умов Договору не здійснено своєчасну та повну оплату спожитої електричної енергії та не здійснено інші платежі згідно з умовами цього Договору, внаслідок чого у останнього утворилась заборгованість.

З огляду на наявну заборгованість, позивачем додатково нараховано: 3 905,06 грн пені; 10 074,08 грн. інфляційні втрати; 9 861,09 15 % річних.

Як вбачається з письмової заяви представника відповідача, останній позовні вимоги підтримує в повному обсязі. Суд дослідивши вказану заяву розцінює її, як визнання позову відповідачем.

Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статей 526, 525 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно положень статті 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк. Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно зі статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушення умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписами частини 2 статті 1050 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно з нормами статті 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Згідно частини 4 статті 191 Господарського процесуального кодексу України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги визнання відповідачем позову, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" про стягнення з Державного професійно-технічного навчального закладу Чернівецький професійний будівельний ліцей заборгованості стягнення за поставлену електричну енергію, пені, індексу інфляції та 15% річних в сумі 48 200,95 грн

Стосовно розподілу судових витрат.

Частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до положень частини 1 статті 4 Закону України Про судовий збір, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1.1. частини 2 статті 4 вказаного Закону унормовано, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставку судового збору встановлено у такому розмірі: 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 1 січня 2023 року статтею 7 Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2 684,00 грн.

Відтак, розмір судового збору, що підлягає оплаті за подання позовної заяви майнового характеру про стягнення 48 200,95 становить 2 684,00 грн.

Згідно положень пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України, судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Тому, судовий збір у розмірі 2 684,00 грн. слід покласти на відповідача.

Керуючись статтями 2, 4, 5, 123, 129, 191, 194, 196, 219, 222, 232, 233, 236, 237, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України суд,

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький професійний будівельний ліцей" (код ЄДРПОУ 02549003, вул. Миколаївська, 38-А, м. Чернівці, 58008) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (код ЄДРПОУ 19480600, вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080) заборгованість в сумі 48 200,95 грн., з яких:

-24 360,72 грн - заборгованість за спожиту електроенергію за січень 2021 року на рахунок ІВАN НОМЕР_1 в АТ «Ощадбанк»;

- 3 905,06 грн - пеня, 10 074,08 грн - інфляційні втрати, 9 861,09 грн - 15% річних на рахунок ІВАN НОМЕР_2 в ГУ ДКСУ у Київській області.

3. Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу "Чернівецький професійний будівельний ліцей" (код ЄДРПОУ 02549003, вул. Миколаївська, 38-А, м. Чернівці, 58008) на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго (код ЄДРПОУ 19480600, вул. Кирилівська, буд. 85, м. Київ, 04080) витрати по сплаті судового збору в сумі 2 684,00 грн на рахунок IBAN UA458201720355340299019480600 в ГУ ДКСУ у Київській області.

Повний текст рішення складено та підписано 29 січня 2024 року

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Західного апеляційного господарського суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя О.Г. Проскурняк

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення23.01.2024
Оприлюднено31.01.2024
Номер документу116605735
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —926/5461/23

Судовий наказ від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Судовий наказ від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Рішення від 23.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Ухвала від 28.12.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

Ухвала від 21.12.2023

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Проскурняк Олег Георгійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні