Справа № 174/803/23
п/с № 2-о/174/2/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2024 року м. Вільногірськ
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді - Ілюшик І.А.,
за участю: секретаря Троцько О.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника позивача - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа - Вільногірська міська рада Дніпропетровської області,-
В С Т А Н О В И В:
Заявник ОСОБА_1 звернулася до суду в порядку окремого провадження із заявою про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа - Вільногірська міська рада Дніпропетровської області.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона зареєстрована за місцем проживання в кв. АДРЕСА_1 . В кв. АДРЕСА_2 станом на 10.04.2022 року була зареєстрована за місцем проживання ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
З 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 вона проживала з ОСОБА_3 однією сім`єю, так як та була подругою її покійної матері і знала її з дитинства, і оскільки в 2008 році помер чоловік ОСОБА_3 та вона залишилася одна, тому запропонувала заявнику в 2010 році, переїхати проживати до неї в квартиру та проживати з нею однією сім`єю.
На вказану пропозицію заявник погодилася та з 2010 року стала проживати з ОСОБА_3 однією сім`єю і проживала так до її смерті у 2022 році. Зазначена квартира належала на праві приватної власності ОСОБА_3 , і вона була одноособово зареєстрована у вказаній квартирі за місцем проживанця.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, однак спадкоємців першої, другої та третьої черг за законом не має, а є тільки вона, спадкоємець четвертої черги за законом, як особа яка проживала зі спадкодавцем однією сім`єю більше п`яти років. Заповітів на час своєї смерті ОСОБА_3 не складала.
Заявник подала заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 до державного нотаріуса Першої Кам`янської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, однак постановою державного нотаріуса Главчевої Л.В. їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно ОСОБА_3 у зв`язку з тім, що не підтверджені родинні стосунки між ними.
Встановлення факту проживання її та ОСОБА_3 однією сім`єю не менше п`яти років до часу відкриття спадщини, необхідне їй для юридичного оформлення прийняття нею спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 .
Ухвалою від 01.09.2023 року відкрито провадження за заявою про встановлення факту, що має юридичне значення.
Представник заявника ОСОБА_4 та заявник ОСОБА_1 в судове засідання з`явилися, заяву підтримали, просили задовольнити.
Представник пояснив, що ОСОБА_3 подруга матері заявника. ОСОБА_1 з дитинства проживала в буд. АДРЕСА_2 цього ж будинку проживала ОСОБА_3 і з нею ОСОБА_1 також підтримувала дружні стосунки. Чоловік ОСОБА_1 помер у 1998 році, у 2002 році мати заявника померла.
У 2008 році помер чоловік ОСОБА_3 і вона залишилася одна. Родичів у неї не було. ОСОБА_3 у 2010 році запропонувала ОСОБА_1 проживати спільно, допомагати один одному і вона на це погодилась. Із 2010 року вони стали проживати у квартирі ОСОБА_3 спільно до часу смерті останньої. За цей час вони мали спільне харчування, бюджет, придбали холодильник 11.08.2015 року, 02.05.2018 року - телевізор, а 04.07.2018 року в кв. АДРЕСА_3 вставлене пластикове вікно. 29.06.2020 року було придбано вентилятор. У них була дача у садівничому товаристві «Горняк» і заявниця обробляла ділянку і усе, що вирощувала приносила в квартиру.
Після смерті ОСОБА_3 ОСОБА_1 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, але та винесла постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. У зв`язку із цим ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту.
ОСОБА_1 підтвердила надані її представником пояснення.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явилася, проте від неї надійшла заява про розгляд справи без участи представника, в який вона просила вирішити справу на розсуд суду. До заяви додана копія довіреності без обмеження повноважень.
Суд, вислухавши пояснення представника заявника, заявника ОСОБА_1 , допитавши свідків, дослідивши письмові матеріали справи, доходить висновку про задоволення поданої заяви.
Судом встановлено,що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 ,що підтверджуєтьсякопією свідоцтвапро смертьсерії НОМЕР_1 , актовий запис № 339, виданий Вільногірським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) (а.с. 9).
Згідно копії свідоцтва про шлюб ОСОБА_5 1939 р.н. зареєструвала шлюб з ОСОБА_6 1940 р.н., та змінила прізвище на ОСОБА_7 (а.с. 8).
Згідно копії свідоцтва про смерть ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с. 10).
Відповідно до копії довідки № 868 від 12.04.2022, виданої виконавчий комітетом Вільногірської міської ради, ОСОБА_3 з 27.02.1975 року по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 дійсно була зареєстрована за адресою: кв. АДРЕСА_2 (а.с. 11).
Згідно копії свідоцтва про поховання ОСОБА_1 поховала ОСОБА_3 (а.с. 12).
Згідно копії свідоцтва про право на спадщину від 08.04.2009 року ОСОБА_3 прийняла у спадщину 1/2 частки кв. АДРЕСА_2 від померлого ОСОБА_8 (а.с. 13, 14).
Згідно копії витягу з реєстру про реєстрацію права власності на нерухоме майно ОСОБА_3 належить 1/2 частки кв. АДРЕСА_2 . До матеріалів справи також долучено копію свідоцтва про право на спадщину (а.с. 15, 16).
Відповідно доакту депутата№ 668від 23.06.2022року ОСОБА_1 проживала з2010року по ІНФОРМАЦІЯ_2 з ОСОБА_3 однією сім`єю заадресою: кв. АДРЕСА_2 (а.с. 17).
Відповідно до постанови від 14.02.2023 року, державним нотаріусом Першої Кам`янської державної нотаріальної контори Дніпропетровської області, ОСОБА_9 . ОСОБА_1 відмовлено у вчиненні нотаріальної дії у зв`язку з тим, що не підтверджено факт родинних стосунків (а.с. 18).
До матеріалів справи долучені копії товарного чеку від 11.08.2015 року, товарного чеку від 02.05.2017 року, товарного чеку від 29.06.2020 року та гарантійних талонів на побутові прилади. Копія договору купівлі-продажу пластикових вікон № 2746 від 04.07.2018 року (а.с. 19-22).
Згідно копії матеріалів спадкової справи № 802/2022, яка розпочата 12.08.2022 року, спадкодавець ОСОБА_3 , заяву про прийняття спадщини подала лише ОСОБА_1 . Заповітів ОСОБА_3 не складала (а.с.73-82).
Свідок ОСОБА_10 пояснила, що ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали однією сім`єю в квартирі ОСОБА_3 , заявник із нею жила, ходила від неї на роботу, приходила до неї в обід, приносила ОСОБА_3 їжу, одяг купувала, лежала із нею в лікарні. Свідок пояснила, що є сусідкою і тривалий час проживає в буд. АДРЕСА_3 .
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_11 пояснила, що є сусідкою і вона довгий час проживала в одному будинку із ОСОБА_3 . Коли помер чоловік ОСОБА_3 вона це тяжко переносила. ОСОБА_1 її опікала, прала, їжу готувала, купала її, мила вікна. Вона проживала з нею в одній квартирі більше ніж п`ять років до її смерті, доглядала за нею, як дочка за матір`ю.
Свідок ОСОБА_12 пояснила, що ОСОБА_3 та ОСОБА_1 проживали разом більше ніж п`ять років до смерті ОСОБА_3 , як одна сім`я.
Згідно із ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування (ч. 1 ст. 77 ЦПК України).
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ст. 79 ЦПК України).
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 80 ЦПК України).
Згідно з положеннями ст.ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Частиною 3 ст. 294 ЦПК України, визначено що справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 № 5, в порядку окремого провадження суд розглядає справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений або знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; із заяви про встановлення факту не вбачається спору про право; становлення факту не повязується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сімєю не менш як пять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до положень ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 нього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03.06.1999 року N 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т. п.
Пунктом 2постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни «Просудову практикуу справахпро спадкування»від 30.05.2008№ 7визначено,що якщовиникнення правана спадкуваннязалежить віддоведення певнихфактів,особа можезвернутися всуд іззаявою провстановлення цихфактів,яка,у разівідсутності спору,розглядається заправилами окремогопровадження.Зокрема,у такомупорядку судиповинні розглядатизаяви провстановлення родиннихвідносин ізспадкодавцем,проживання зним однієюсім`єю,постійного проживанняразом ізспадкодавцем начас відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Проаналізувавши наявнів матеріалахсправи документи, зокрема,акт депутата№ 668від 23.06.2022року, долучивши копії матеріалівспадкової справи, співставивши безпосередньо досліджені в судовому засіданні письмові докази із показами свідків, встановивши відсутність спору про право, суд дійшов висновку, що факт проживання однією сімєю заявника ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є доведеним наявними у матеріалах справи доказами за період з 2010 року по 10.04.2022 року, тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . В цей час заявник у іншому шлюбі не перебувала, оскільки її чоловік помер у 1998 році, чоловік ОСОБА_3 помер у 2008 році.
Встановлення вказаного факту необхідно заявнику для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 .
В даному випадку судові витрати не відшкодовуються згідно ч. 7 ст. 294 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 293, 294, 315 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, заінтересована особа - Вільногірська міська рада Дніпропетровської області - задовольнити.
Встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2010 року по ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судові витрати не відшкодовуються.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 29.01.2024 року.
Суддя І.А.Ілюшик
Суд | Вільногірський міський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 24.01.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2024 |
Номер документу | 116623352 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Вільногірський міський суд Дніпропетровської області
Ілюшик І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні