Справа № 953/6836/23
н/п 1-кс/953/826/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" січня 2024 р. м. Харків
Слідчий суддя Київського районного суду м. Харкова ОСОБА_1
за участю слідчого - ОСОБА_2
секретар судового засідання - ОСОБА_3
розглянувши у закритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 , погоджене прокурором процесуальним керівником у кримінальному провадженні прокурором Харківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023220000000856 від 27.07.2023,
у с т а н о в и в:
До Київського районного суду м. Харкова надійшло клопотання, яким слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023220000000856 від 27.07.2023
1. Зміст поданого клопотання
Клопотання обґрунтовано тим, що відділом розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Харківській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023220000000856 від 27.07.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 201-2 КК України, за фактом діяльності групи осіб, які можливо організували схему з незаконного використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги на території Харківської області протягом 2022-2023 років.
27.07.2023 Слідчим управлінням ГУНП в Харківській області за матеріалами Східного регіонального управління Держприкордонслужби України відкрите кримінальне провадження за фактом можливої протиправної діяльності ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та інших невстановлених осіб, які з метою власного збагачення та отримання прибутку, в період дії воєнного стану, можливо організували протиправну схему з ввезення для потреб ЗСУ легкових автомобілів з країн ЄС під виглядом «гуманітарної допомоги», які в подальшому незаконно використали - продав третім особам на території Харківської області та інших областей України.
Під час досудового розслідування встановлено, що в 2022 році ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , з метою пошуку та придбання транспортних засобів для потреб підрозділів ЗСУ залучили громадянина Литви ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_1 , який дав свою згоду на пошук легкових автомобілів в країнах ЄС та доставку їх до митного кордону України.
Слідством встановлено, що ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , з метою створення умов для безперешкодного перетину державного кордону України підібраних автомобілів та уникнення інших формальностей, у пунктах перетину, надавали до територіальних митних органів Львівської, Волинської, Закарпатських областей листи-прохання від імені БФ «Безпечне небо» ЄДРПОУ 43500818, БФ «Український волонтерський фонд» ЄДРПОУ 44725844, Харківській міський Благодійний фонд «Батьківщіна» ЄДРПОУ 33607454, БО «Благодійний фонд «Нове майбутнє+» ЄДРПОУ 44850851, в яких зазначалось прохання до митних органів України по сприяти ввезенню транспортних засобів, як гуманітарної допомоги для ЗСУ.
Під час досудового розслідування отримано та проаналізовано інформацію відомчої системи Держприкордонслужби України «ГАРТ-1П», підсистемою «Ризик», де встановлено, що протягом 2022-2023 років ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , використовуючи листи-прохання від зазначених вище благодійних фондів та організацій завезли двадцять автомобілів різних марок, як вантаж гуманітарної допомоги, відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України №174 від 1.03.2022 «Деякі питання пропуску гуманітарної допомоги через митний кордон України в умовах воєнного стану».
В подальшому ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 використовуючи Інтернет платформи для продажу автомобілів «autoria.com» та «olx.ua», майданчик для реалізації автомобілів «MAIAMI CARS» розташований на Авторинку «ЛОСК», а також поширюючи інформацію про продаж автомобілів серед знайомих, здійснювали пошук потенційних покупців, а згодом їх реалізацію.
Так під час досудового розслідування встановлено, що в серпні 2023 року ОСОБА_5 здійснив продаж автомобіля марки «OPEL» (номерний знак іноземної реєстрації НОМЕР_1 ), який в травні 2023 року ввезений у якості гуманітарної допомоги через пункт пропуска «Лужанка» Закарпатської області, мешканцю Сумської області громадянину ОСОБА_9 .
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу» безоплатна допомога (пересилка, виконання робіт, надання послуг) - це надання гуманітарної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсацій донорам.
У той же час, статтею 12 Закону України «Про гуманітарну допомогу» встановлено, що особи, винні у порушенні законодавства про гуманітарну допомогу, несуть відповідальність згідно із законами України. Порушеннями законодавства про гуманітарну допомогу, що тягне за собою кримінальну або адміністративну відповідальність згідно із законом, є: використання гуманітарної допомоги не за цільовим призначенням; використання гуманітарної допомоги з метою отримання прибутку.
Під час досудового розслідування надійшли матеріали виконаного доручення відповідно ст. 40 КПК України від Східного регіонального управління Держприкордонслужби України, в якому встановлено що на теперішній час ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , для здійснення своєї незаконної діяльності використовує автомобіль марки «TOYOTA» модель «VERSO», білого кольору, 2013 року випуску, ДНЗ НОМЕР_2 , vin номер НОМЕР_3 .
У органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що в автомобілі який належить ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , «TOYOTA» модель «VERSO», білого кольору, 2013 року випуску, ДНЗ НОМЕР_2 , vin номер НОМЕР_3 , можуть знаходитись предмети, речі, реєстраційні, митні, технічні документи на автомобілі ввезені на територію України у вигляді гуманітарної допомоги, грошові кошти, чорнові записи, цифрові носії інформації, інформаційні системи, мобільні телефони з даними про противоправну діяльність, майно та цінності, набуті злочинним шляхом, які підтверджують його противоправну діяльність, зберегли сліди злочину та які також можуть підтверджувати причетність ОСОБА_5 , ОСОБА_7 , ОСОБА_6 та громадянина Литви SPALTAUSKAS SAULIUS, а також інших невстановлених осіб до можливої протиправної діяльності, та у підсумку мають значення речових доказів у даному кримінальному проваджені.
Відповідно до інформації яка міститься в ІТС «ІП НПУ» право власності на автомобіль марки«TOYOTA» модель «VERSO», білого кольору, 2013 року випуску, ДНЗ НОМЕР_2 , vin номер НОМЕР_3 , зареєстроване за ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Тому під час досудового розслідування виникла необхідність в отриманні фактичних даних, на підставі яких будуть встановлюватись наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для вказаного кримінального правопорушення, а також для призначення судової товарознавчої, судової економічної та судово-почеркознавчих експертиз.
З урахуванням викладеного, орган досудового розслідування вважає за необхідне з метою відшукання доказів звернутися до суду відразу з клопотанням про проведення обшуку без попередніх заходів забезпечення у кримінальному провадженні.
На підставі наведеного, з метою відшукання вищевказаних документів та предметів у автомобілі марки «TOYOTA» модель «VERSO», білого кольору, 2013 року випуску, ДНЗ НОМЕР_2 , vin номер НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_7 , та приймаючи до уваги достатні підстави вважати, що вони можуть знаходитися у зазначеному у клопотанні автомобілі.
2. Позиції учасників у судовому засіданні
У судовому засіданні слідчий клопотання підтримав з підстав, викладених вище, та просив задовольнити.
3. Мотиви та оцінка слідчого судді
За приписами ч. 1 ст. 13 КПК України не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 233 КПК України ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Під житлом особи розуміється будь-яке приміщення, яке знаходиться у постійному чи тимчасовому володінні особи, незалежно від його призначення і правового статусу, та пристосоване для постійного або тимчасового проживання в ньому фізичних осіб, а також всі складові частини такого приміщення. Не є житлом приміщення, спеціально призначені для утримання осіб, права яких обмежені за законом. Під іншим володінням особи розуміються транспортний засіб, земельна ділянка, гараж, інші будівлі чи приміщення побутового, службового, господарського, виробничого та іншого призначення тощо, які знаходяться у володінні особи (ч. 2 ст. 233 КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України, обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування (ч. 2 ст. 234 КПК України).
У разі необхідності провести обшук слідчий за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити відомості про: (1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер; (2) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з розслідуванням якого подається клопотання; (3) правову кваліфікацію кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; (4) підстави для обшуку; (5) житло чи інше володіння особи або частину житла чи іншого володіння особи, де планується проведення обшуку; (6) особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться; (7) індивідуальні або родові ознаки речей, документів, іншого майна або осіб, яких планується відшукати, а також їхній зв`язок із вчиненим кримінальним правопорушенням; (8) обґрунтування того, що доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, неможливо отримати органом досудового розслідування у добровільному порядку шляхом витребування речей, документів, відомостей відповідно до частини другої статті 93 цього Кодексу, або за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом, а доступ до осіб, яких планується відшукати, - за допомогою інших слідчих дій, передбачених цим Кодексом. Зазначена вимога не поширюється на випадки проведення обшуку з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу.
До клопотання також мають бути додані оригінали або копії документів та інших матеріалів, якими прокурор, слідчий обґрунтовує доводи клопотання, а також витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, в рамках якого подається клопотання (ч. 3 ст. 234 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: (1) було вчинено кримінальне правопорушення; (2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; (3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; (4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи; (5) за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
4. Висновки за результатами розгляду клопотання
Матеріали кримінального провадження свідчать, що на виконання вимог ч. 5 ст. 234 КПК України слідчим доведено наявність достатніх підстав вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення; відшукувані речі мають значення для досудового розслідування; відомості, які містяться у відшукуваних речах, можуть бути доказами під час судового розгляду; відшукувані речі можливо знаходяться у зазначеному в клопотанні іншому володінні особи; за встановлених обставин обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей, які мають значення для досудового розслідування, а також заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи.
За наведених обставин, слідчий суддя приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення клопотання як такого, що ґрунтується на вимогах закону.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 233-235, 237, 309, 372 КПК України, слідчий суддя -
п о с т а н о в и в:
Клопотання Старшого слідчого СУ ГУНП в Харківській області ОСОБА_2 - задовольнити.
Надати дозвіл групі слідчих та прокурорів у даному кримінальному провадженні на проведення обшуку автомобіля марки марки «TOYOTA» модель «VERSO», білого кольору, 2013 року випуску, ДНЗ НОМЕР_2 , vin номер НОМЕР_3 , який належить ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою виявлення та вилучення речей та документації, що містить відомості про ввезення на територію України товарів гуманітарної допомоги, а також її продажу чи реєстрації, транспортних засобів ввезених на територію України під виглядом гуманітарної допомоги, чорнових записів, документів благодійних фондів, печаток юридичних та фізичних осіб, які використовувалися для прикриття протиправної діяльності, електронних носіїв інформації та комп`ютерної техніки (ноутбуки та інші електронні та магнітні носії інформації), банківських платіжних карт, сім-карт, мобільних телефонів, на яких зберігається інформація про вчинення або готування до вчинення злочину (електронні повідомлення, аудіо-, та відео файли, документи у друкованому форматі тощо), інших документів та предметів, що могли використовуватись як знаряддя вчинення злочину, грошових коштів отриманих від протиправної діяльності з реалізації товарів гуманітарної допомоги.
Ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук іншого володіння особи надає право проникнути до нього лише один раз.
Встановити строк дії ухвали по 25.02.2024 (включно).
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Ухвала складена і підписана 25.01.2024.
Слідчий суддя - ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м.Харкова |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 116626174 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про проведення обшуку житла чи іншого володіння особи |
Кримінальне
Київський районний суд м.Харкова
Власова Ю. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні