Ухвала
від 29.01.2024 по справі б29/334-09
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

29.01.2024м. ДніпроСправа № Б29/334-09

за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Будмехсервіс", місто Дніпропетровськ, вулиця Будьонного, 4

до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна будівельна компанія "Україна-Канада", смт. Ювілейне Дніпропетровського району Дніпропетровської області

про визнання банкрутом

Суддя Первушин Ю.Ю.

Без участі (виклику) учасників справи.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

У провадженні Господарського суду Дніпропетровської області перебуває справа за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційної фірми "Будмехсервіс" про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна будівельна компанія "Україна-Канада".

Справа перебуває на стадії ліквідації, повноваження ліквідатора виконує арбітражний керуючий Горб Володимир Андрійович (свідоцтво №988 від 27.05.2013; 49069, місто Дніпро, вулиця Січеславська Набережна, 53, офіс 4; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).

Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.07.2023 продовжено строк ліквідаційної процедури та повноваження ліквідатора Горба Володимира Андрійовича (свідоцтво №988 від 27.05.2013) у справі у №Б29/334-09 про банкрутство ТОВ "Міжнародна будівельна компанія "Україна-Канада" до 26.01.2024.

22.01.2024 через систему "Електронний суд" Краснораменський Андрій Ігорович надіслав заяву про вступ у справу в якості третьої особи без самостійних вимог (вх. суду №3406/24), за змістом прохальної частини просить суд:

1. Залучити до справи №Б29/334-09 гр. ОСОБА_1 Іншою особою.

2. Перевірити Факти, зазначені в даній Заяві Іншої особи гр. ОСОБА_1 , та не врахування яких Судом може вплинути на права та обов`язки Інших осіб.

3. Усунути Арбітражного керуючого Горб В.А. від виконання своїх обов`язків у справі №Б29/334-09 з причини:

1) Бездіяльності, неналежного виконання обов`язків, покладених на арбітражного керуючого

2) Зловживання правами арбітражного керуючого,

3) Подання до суду неправдивих відомостей шляхом замовчування фактичних обставин правовідносин та подання спотвореної інформації, що унеможливлює відправлення правосуддя на об`єктивних і неупереджених засадах, на підставі пунктів 1, 2, 3 ч.3 ст.114 ЗУ №2343-ХІІ.

4. Постановити окрему Ухвалу про вчинення Арбітражним керуючим Горб В.А. дисциплінарних правопорушень у справі №Б29/334-09 та направити окрему Ухвалу до Державного органу з питань банкрутства для вжиття заходів дисциплінарного характеру стосовно дисциплінарних правопорушень, вчинених Арбітражним керуючим Горб В.А. у справі №Б29/33409 на підставі ч.ч.1,6 ст.249 ГПКУ.

5. Призначити Іншого Арбітражного керуючого у справі №Б29/334-09 в порядку встановленого Законом.

6. Зобов`язати Іншого Арбітражного керуючого у справі №Б29/334-09 у строк, встановлений Господарським судом по справі №Б29/334-09 встановити всі правочини, вчинені Боржником з Асоціацією, ЄДРПОУ 36532335, в порушення вимог ст.20 ЗУ №2343-ХІІ, ст.55-1 ГКУ і подати відповідні Заяви щодо визнання їх недійсними.

7. Зобов`язати Іншого Арбітражного керуючого у справі №Б29/334-09 у строк, встановлений Господарським судом по справі №Б29/334-09 встановити передати в порядку встановленому Законом, Генпланом і містобудівною документацією - Міжквартальні (вуличні) інженерні мережі Боржника для їх утримання за рахунок місцевого бюджету:

1) з централізованого водопостачання, водовідведення і каналізації , які зазначені в Договорі від 04.03.2011 року, укладеного між Замовником послуги з оперативного управління майном ТОВ «МБК «Україна - Канада», з однієї сторони, і Виконавцем послуги з оперативного управління приватним Майном Замовника послуги - юридичною особою Асоціацією «Власників житлових будинків «Золоті ключі», з іншої сторони,

2) з централізованого протипожежного забезпечення мкр. «Золоті ключі», передбаченого Генпланом смт. Слобожанське,

3) з газопостачання до житлових будинків в мкр. «Золоті ключі», передбаченого проектом АТ «Дніпрогаз»,

4) з електропостачання до житлових будинків в мкр. «Золоті ключі», передбаченого Генпланом смт. Слобожанське

5) з освітлення вулиць в мікрорайоні «Золоті ключі», передбаченого Генпланом смт. Слобожанське

6) з асфальтного покриття вулиць населеного пункту в мкр. «Золоті ключі» смт. Слобожанське, передбаченого Генпланом смт. Слобожанське

7) споруд, господарських будівель що призначені для обслуговування Інженерних мереж або які є частинами Інженерних мереж, інші елементи благоустрою населеного пункту в мкр. «Золоті ключі» смт. Слобожанське, передбаченого Генпланом смт. Слобожанське у Комунальну власність Громади смт. Слобожанське на Баланс Слобожанської селищної ради за ринковими цінами станом на момент передачі.

8. Зобов`язати Іншого Арбітражного керуючого у справі №Б29/334-09 у строк, встановлений Господарським судом по справі №Б29/334-09 надати звіт Суду щодо фінансових зобов`язань Боржника після передачі майна Боржника - Міжквартальні (вуличні) інженерні мережі Боржника у Комунальну власність Громади смт. Слобожанське на Баланс Слобожанської селищної ради за ринковими цінами станом на момент передачі.

Розглянувши вищевказану заяву, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 3 ГПК України передбачено, що судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно з положеннями частини шостої статті 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

21.10.2019 вступив в дію Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), з огляду на приписи пункту 4 Прикінцевих та перехідних положень якого законодавцем визначено пряму дію норм цього Кодексу та їх застосування при розгляді справ про банкрутство незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, за винятком справ, які на день введення в дію цього Кодексу 21.10.2019 перебувають на стадії санації.

Згідно з положеннями частини першої статті 2 КУзПБ (в редакції, чинній на дату постановлення даної ухвали) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, ГПК України, іншими законами України.

Кодекс України з процедур банкрутства передбачає особливості розгляду справ про банкрутство та визначає склад учасників у цих справах (стаття 1 КузПБ). За змістом статті 6 КУзПБ провадження у справі про банкрутство, зокрема юридичної особи, є судовим процесом, який складається з окремих процедур, кожна з яких (розпорядження майном, санація, ліквідація) має певні етапи її проведення та передбачає відповідні судові дії.

Разом з тим, стаття 7 КУзПБ встановлює порядок розгляду спорів, стороною в яких є боржник, та визначає їх підсудність саме в межах справи про банкрутство, з метою акумулювання усіх позовних вимог за участю боржника, як сторони у такому спорі, в межах однієї справи. Закріплений у названій статті принцип концентрації в межах справи про банкрутство майнових спорів, стороною яких є боржник, є універсальним та не містить виключень залежно від суб`єктного складу сторін спору. Враховуючи строковість судових процедур у справі про банкрутство, в такий спосіб законодавець захищає не лише права банкрута, а й права інших осіб, які мають вимоги до банкрута.

За змістом частини другої статті 7 КУзПБ господарський суд розглядає спори, стороною в яких є боржник, за правилами, визначеними ГПК України, при цьому склад учасників такого спору визначається відповідно до ГПК України.

Правову позицію щодо розмежування судових рішень у процедурі банкрутства на дві групи, одна з яких стосується розв`язання специфічних питань, притаманних саме процедурам банкрутства (непозовне провадження), а друга група - виключно вирішення спорів, стороною в яких є боржник (видокремлене позовне провадження), викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 18.02.2020 у справі №918/335/17.

Таке розмежування є цілком виправданим з точки зору того, що справи відокремленого позовного провадження мають різний суб`єктний склад сторін спору, предмети і підстави позову, розглядаються та вирішуються господарським судом із застосуванням усього інструментарію позовного провадження, на відміну від спрощеного порядку розгляду заяв, скарг і клопотань в основній справі про банкрутство (правова позиція Верховного Суду у складі колегії суддів палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду, викладена у постанові від 15.02.2021 у справі №910/11664/20).

Таким чином, у справах про банкрутство склад учасників справи визначається КУзПБ, натомість справи позовного провадження (що розглядаються в межах справи про банкрутство в порядку статті 7 КУзПБ) мають суб`єктний склад сторін спору, що визначається ГПК України.

Згідно зі статтями 41, 45 ГПК України у справах позовного провадження учасниками справи є сторони та треті особи. Сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу. Позивачами є особи, які подали позов або в інтересах яких подано позов про захист порушеного, невизнаного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.

Таким чином, залучення особи в якості третьої особи без самостійних вимог передбачено лише у межах позовного провадження відповідно до ГПК України.

Складучасників у справі про банкрутство визначений у статті 1 КУзПБ, відповідно до якої учасники у справі про банкрутство - сторони, арбітражний керуючий, державний орган з питань банкрутства, Фонд державного майна України, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, представник органу місцевого самоврядування, представник працівників боржника, уповноважена особа засновників (учасників, акціонерів) боржника, а також у випадках, передбачених цим Кодексом, інші учасники справи про банкрутство, щодо прав або обов`язків яких існує спір. Сторони у справі про банкрутство - конкурсні кредитори (представник комітету кредиторів), забезпечені кредитори, боржник (банкрут).

Отже, суб`єктний склад учасників господарського процесу у межах позовного провадження відповідно до ГПК України не є тотожним складу учасників у справі про банкрутство за КУзПБ. Водночас, перелік учасників провадження у справі про банкрутство не є вичерпним, оскільки до учасників справи про банкрутство наведеними нормами віднесено також інших осіб, які беруть участь у провадженні у справі про банкрутство (подібні висновки викладені в постановах Верховного Суду від 11.11.2021 у справі №910/8482/18 (910/4866/21), від 31.05.2022 у справі №923/719/17 (910/618/21)).

Таким чином, у справі №Б29/334-09 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна будівельна компанія "Україна-Канада" учасниками у справі можуть бути лише учасники визначені статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що чинним Кодексом України з процедур банкрутства не передбачено можливості набуття такого статусу як третя особа без самостійних вимог або Інша особа.

Суд вважає за необхідне зазначити, що порядок набуття кредитором (окрім кредитора, за заявою якого відкрито провадження у справі про банкрутство) статусу учасника провадження у справі про банкрутство визначається статтею 45 КУзПБ.

Нормами даної статті встановлено, що конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Законодавством про банкрутство для конкурсних кредиторів встановлений більш складний, порівняно з іншими учасниками справи, порядок набуття статусу учасника провадження у справі про банкрутство, який (статус) наділяє такого учасника повним обсягом процесуальної дієздатності, в т.ч. правом оскаржувати судові рішення, оскаржувати дії боржника, розпорядника майном, керуючого санацією, ліквідатора, звертатися про визнання недійсними угод боржника тощо.

Набуття такого статусу остаточно формалізується ухвалою суду про визнання вимог кредитора (аналогічна позиція викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №913/444/18).

За приписами частини другої статті 47 КУзПБ у попередньому засіданні господарський суд розглядає всі вимоги кредиторів, що надійшли протягом строку, передбаченого частиною першою статті 45 цього Кодексу, у тому числі щодо яких були заперечення боржника або розпорядника майна. Нормами цієї статті передбачено, що за результатами попереднього засідання господарський суд постановляє ухвалу, тобто чітко визначений порядок формалізації конкурсного кредитора як учасника провадження у справі про банкрутство.

Таким чином, порядок набуття статусу учасника провадження у справі про банкрутство є чітким, зрозумілим та однозначним, тобто таке нормативне регулювання виключає можливість довільного його трактування.

Отже, лише після вчинення всіх передбачених КУзПБ (стаття 45) дій, прийняття судом відповідної ухвали про повне або часткове (частина шоста статті 45, стаття 47 КУзПБ) визнання його вимог, кредитор набуває статусу учасника провадження у справі про банкрутство та повну процесуальну дієздатність (здатність особисто здійснювати процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді, стаття 44 ГПК України) (пункт 56.16 постанови Верховного Суду від 16.07.2020 у справі №910/4475/19).

Станом на день розгляду заяви, а саме 29.01.2024 від ОСОБА_1 грошові вимоги до боржника у даній справі не надходили, позовів щодо вирішення спору за участю боржника заявником на даний час не подано.

Таким чином, ОСОБА_1 у розумінні приписів Кодексу України з процедур банкрутства не є кредитором та учасником провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Міжнародна будівельна компанія "Україна-Канада", а тому і не наділений процесуальним правом подавати клопотання або заяви у даній справі.

З огляду на це, господарський суд прийшов до висновку про залишення без задоволення заяви ОСОБА_1 (вх. суду №3406/24 від 22.01.2024).

Керуючись статтями 60, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про вступ у справу в якості третьої особи без самостійних вимог (Іншої особи) (вх. суду №3406/24) - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили 29.01.2024 та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції в порядку та строки, встановлені статтями 254-257 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано - 29.01.2024.

Суддя Ю.Ю. Первушин

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116636193
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: банкрутство юридичної особи

Судовий реєстр по справі —б29/334-09

Ухвала від 17.12.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 25.11.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 14.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 08.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 07.10.2024

Господарське

Центральний апеляційний господарський суд

Мороз Валентин Федорович

Ухвала від 02.10.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 09.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 04.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

Ухвала від 02.09.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Первушин Юрій Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні