ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
19.01.2024Справа № 910/16226/23
Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (вул. Гетьмана Вадима, 1Б, офіс 8,м. Київ,03057, ЄДРПОУ 38260630)
до Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
про стягнення 120 000,00 грн,
Без повідомлення (виклику) учасників справи
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса про стягнення 120 000,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на підставі договору про надання інформаційно-консультаційних послуг №16-01/11/2020 від 16.11.2020 перераховано відповідачу 120 000, 00 грн, втім оскільки визначені інформаційно-консультаційні послуги не були надані, в останнього виникла вказана заборгованість.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (стаття 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 30.10.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-1, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Дмитрівська, буд.69, кв.141, м.Київ, 02090, проте до суду повернувся конверт з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».
Пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.
Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
За змістом пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених остановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання.
Отже, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлявся належним чином.
Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Приймаючи до уваги, що відповідачі у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подали до суду відзиви на позов, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.
Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
16.11.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (дала - виконавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем (далі - клієнт, відповідач) укладено договір №16-01/11/2020 про надання інформаційно-консультаційних послуг (надалі - Договір), у відповідності до п. 1.1 якого виконавець зобов`язався за замовленням клієнта надати інформаційно-консультаційні послуги та інші послуги щодо залучення кредитних (позичкових) коштів для замовника в розмірі від 3 000 000, 00 грн до 6 000 000,00 грн, а клієнт в порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов`язався прийняти та оплатити надані виконавцем послуги.
Відповідно до п. 1.5. Договору, сторони домовились, що підтвердженням надання послуг за цим договором, що підлягають обов`язковій оплаті з боку Замовника, є підписання Сторонами відповідних письмових документів (Актів приймання-передачі наданих послуг) в порядку, передбаченому у розділі 3 цього Договору, що повинні містити всі обов`язкові реквізити первинних документів відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до п.3.1, Договору, вартість послуг виконавця складається із:
3.1.1. щомісячної оплати вартості послуг виконавця, що здійснюється Замовником протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку-фактури, наданого виконавцем, у сумі 60 000,00 гривень (шістдесят тисяч гривень 00 копійок). Послуги за цим договором надаються на етапі аналізу можливостей та умов з метою залучення кредитних (позикових) коштів для Замовника, але у будь-якому разі не більше ніж 2 (двох) місяців з дня укладення даного договору.
3.1.2. 1% (один відсоток) від суми залучених коштів для Замовника, що здійснюється Замовником протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку - фактури, наданого Виконавцем але не раніше дати підписання Замовником кредитного (позикового) договору з кредитором/кредиторами.
Відповідно до п.3.2. Договору замовник сплачує виконавцеві вартість послуг, передбачену п.3.1. цього Договору, протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку-фактури, наданого Виконавцем (на електронну або поштову адресу Замовника, вказану у цьому Договорі), шляхом безготівкового перерахування Замовником грошових коштів у національній валюті України на рахунок Виконавця, зазначений у цьому Договорі.
Відповідно до п.3.3. Договору, за результатами надання Послуг за цим Договором (або окремих етапів надання таких послуг) Виконавцем складається відповідний Акт приймання - передачі наданих послуг.
Відповідно до п.1.5. Договору, сторони домовились, що підтвердженням надання послуг за цим договором, що підлягають обов`язковій оплаті з боку Замовника, є підписання Сторонами відповідних письмових документів (Актів приймання-передачі наданих послуг) в порядку, передбаченому у розділі 3 цього Договору, що повинні містити всі обов`язкові реквізити первинних документів відповідно до чинного законодавства України.
Відповідно до п. 5.1. Договору, у випадку порушення зобов`язання, що виникає з цього договору, Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством.
Відповідно до п. 5.2. Договору, порушенням Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору.
Строк дії договору за взаємною згодою сторін встановлюється до 31.05.2021, але у будь якому випадку, до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за умовами цього договору (п. 8.2 Договору).
Позивач стверджує, що ним на виконання своїх зобов`язань за Договором було перераховано на рахунок відповідача 120 000,00 грн, проте, послуги так і не були надані.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг.
Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
До договору надання послуг застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.
Відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору ТОВ «АФ «Прадіс» перерахувало на рахунок ФОП Бретшнейдер Томас згідно наданого виконавцем рахунку №2 від 18.11.2020 грошові кошти в розмірі 60 000, 00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1020 від 18.11.2020 та згідно наданого виконавцем рахунку №9 від 10.12.2020 грошові кошти у розмірі 60 000, 00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1032 від 10.12.2020.
Матеріали справи не містять, а відповідачем суду не надано доказів надання послуг за Договором №16-01/11/2020 про надання інформаційно-консультаційних послуг від 16.11.2020.
Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.
Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.
Так, у вимозі № 18-11/02 вд 18.11.2022 позивач встановив відповідачу строк для повернення суми попередньої оплати у розмірі 120 000,00 грн у семиденний строк з дати надходження цієї претензії. Вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).
Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи, що станом на день ухвалення даного рішення матеріали справи не містять доказів повернення відповідачем позивачу суми у розмірі 120 000,00 грн, то позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 13, 74, 79, 86, 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" задовольнити повністю.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (03057, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 1 Б, офіс 8; ідентифікаційний код 38260630) суму боргу у розмірі 120 000 (сто двадцять тисяч) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.
3.Видати наказ.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано: 19.01.2024.
Суддя Наталія Ягічева
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 19.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116636778 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Ягічева Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні