Рішення
від 19.01.2024 по справі 910/16226/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19.01.2024Справа № 910/16226/23

Господарський суд міста Києва у складі судді Ягічевої Н.І., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (вул. Гетьмана Вадима, 1Б, офіс 8,м. Київ,03057, ЄДРПОУ 38260630)

до Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )

про стягнення 120 000,00 грн,

Без повідомлення (виклику) учасників справи

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (далі - позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса про стягнення 120 000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на підставі договору про надання інформаційно-консультаційних послуг №16-01/11/2020 від 16.11.2020 перераховано відповідачу 120 000, 00 грн, втім оскільки визначені інформаційно-консультаційні послуги не були надані, в останнього виникла вказана заборгованість.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 30.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Місцезнаходження юридичної особи визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (стаття 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 30.10.2023 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача-1, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Дмитрівська, буд.69, кв.141, м.Київ, 02090, проте до суду повернувся конверт з відміткою «за закінченням встановленого терміну зберігання».

Пунктом 4 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного держаного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

За змістом пунктів 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених остановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання.

Отже, у разі якщо судове рішення про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою і повернено поштою у зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлявся належним чином.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Приймаючи до уваги, що відповідачі у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подали до суду відзиви на позов, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

16.11.2020 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (дала - виконавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем (далі - клієнт, відповідач) укладено договір №16-01/11/2020 про надання інформаційно-консультаційних послуг (надалі - Договір), у відповідності до п. 1.1 якого виконавець зобов`язався за замовленням клієнта надати інформаційно-консультаційні послуги та інші послуги щодо залучення кредитних (позичкових) коштів для замовника в розмірі від 3 000 000, 00 грн до 6 000 000,00 грн, а клієнт в порядку та на умовах, визначених цим договором, зобов`язався прийняти та оплатити надані виконавцем послуги.

Відповідно до п. 1.5. Договору, сторони домовились, що підтвердженням надання послуг за цим договором, що підлягають обов`язковій оплаті з боку Замовника, є підписання Сторонами відповідних письмових документів (Актів приймання-передачі наданих послуг) в порядку, передбаченому у розділі 3 цього Договору, що повинні містити всі обов`язкові реквізити первинних документів відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п.3.1, Договору, вартість послуг виконавця складається із:

3.1.1. щомісячної оплати вартості послуг виконавця, що здійснюється Замовником протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку-фактури, наданого виконавцем, у сумі 60 000,00 гривень (шістдесят тисяч гривень 00 копійок). Послуги за цим договором надаються на етапі аналізу можливостей та умов з метою залучення кредитних (позикових) коштів для Замовника, але у будь-якому разі не більше ніж 2 (двох) місяців з дня укладення даного договору.

3.1.2. 1% (один відсоток) від суми залучених коштів для Замовника, що здійснюється Замовником протягом 2 (двох) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку - фактури, наданого Виконавцем але не раніше дати підписання Замовником кредитного (позикового) договору з кредитором/кредиторами.

Відповідно до п.3.2. Договору замовник сплачує виконавцеві вартість послуг, передбачену п.3.1. цього Договору, протягом 5 (п`яти) робочих днів з моменту отримання відповідного Рахунку-фактури, наданого Виконавцем (на електронну або поштову адресу Замовника, вказану у цьому Договорі), шляхом безготівкового перерахування Замовником грошових коштів у національній валюті України на рахунок Виконавця, зазначений у цьому Договорі.

Відповідно до п.3.3. Договору, за результатами надання Послуг за цим Договором (або окремих етапів надання таких послуг) Виконавцем складається відповідний Акт приймання - передачі наданих послуг.

Відповідно до п.1.5. Договору, сторони домовились, що підтвердженням надання послуг за цим договором, що підлягають обов`язковій оплаті з боку Замовника, є підписання Сторонами відповідних письмових документів (Актів приймання-передачі наданих послуг) в порядку, передбаченому у розділі 3 цього Договору, що повинні містити всі обов`язкові реквізити первинних документів відповідно до чинного законодавства України.

Відповідно до п. 5.1. Договору, у випадку порушення зобов`язання, що виникає з цього договору, Сторона несе відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством.

Відповідно до п. 5.2. Договору, порушенням Договору є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом цього договору.

Строк дії договору за взаємною згодою сторін встановлюється до 31.05.2021, але у будь якому випадку, до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за умовами цього договору (п. 8.2 Договору).

Позивач стверджує, що ним на виконання своїх зобов`язань за Договором було перераховано на рахунок відповідача 120 000,00 грн, проте, послуги так і не були надані.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Дослідивши зміст укладеного між позивачем та відповідачем договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є договором про надання послуг.

Відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Частиною 1 статті 903 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

До договору надання послуг застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Відповідно до ч. 2 ст. 693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання умов договору ТОВ «АФ «Прадіс» перерахувало на рахунок ФОП Бретшнейдер Томас згідно наданого виконавцем рахунку №2 від 18.11.2020 грошові кошти в розмірі 60 000, 00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1020 від 18.11.2020 та згідно наданого виконавцем рахунку №9 від 10.12.2020 грошові кошти у розмірі 60 000, 00 грн, що підтверджується платіжним дорученням № 1032 від 10.12.2020.

Матеріали справи не містять, а відповідачем суду не надано доказів надання послуг за Договором №16-01/11/2020 про надання інформаційно-консультаційних послуг від 16.11.2020.

Статтею 193 Господарського кодексу України встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується з положеннями статей 525, 526 Цивільного кодексу України.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Так, у вимозі № 18-11/02 вд 18.11.2022 позивач встановив відповідачу строк для повернення суми попередньої оплати у розмірі 120 000,00 грн у семиденний строк з дати надходження цієї претензії. Вказана претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).

Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).

Враховуючи, що станом на день ухвалення даного рішення матеріали справи не містять доказів повернення відповідачем позивачу суми у розмірі 120 000,00 грн, то позовні вимоги підлягають задоволенню.

Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 13, 74, 79, 86, 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" задовольнити повністю.

2. Стягнути з Фізичної особи-підприємеця Бретшнейдера Томаса ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Аудиторська фірма "Прадіс" (03057, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, буд. 1 Б, офіс 8; ідентифікаційний код 38260630) суму боргу у розмірі 120 000 (сто двадцять тисяч) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

3.Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано: 19.01.2024.

Суддя Наталія Ягічева

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення19.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116636778
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —910/16226/23

Рішення від 19.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

Ухвала від 30.10.2023

Господарське

Господарський суд міста Києва

Ягічева Н.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні