ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
29.01.2024Справа № 910/17418/23за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця"
до Акціонерного товариства "РВС Банк"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Альянс-Груп"
про стягнення 284 844,00 грн
Суддя Зеленіна Н.І.
Без виклику представників сторін.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Акціонерне товариство "Українська залізниця" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Акціонерного товариства "РВС Банк" про стягнення суми банківської гарантії у розмірі 284 844,00 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 20.11.2023 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
08.12.2023 через систему "Електронний Суд" від відповідача надійшли відзив на позовну заяву, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Ухвалою суду від 18.12.2023 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін та залучено до участі у справі ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" у процесуальному статусі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
21.06.2023 АТ "Українська залізниця" розмістила на авторизованому електронному майданчику Prozorro оголошення про закупівлю послуг з ремонту колінчастих валів дизеля 5Д49 (з комплектацією вкладишами) код ДК 021:2015:50220000-3: послуги з ремонту, технічного обслуговування залізничного транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги (ідентифікатор закупівлі - UA-2023-06-21-017484-а).
Відповідно до п. 3.3 тендерної документації забезпечення тендерної пропозиції надається учасником у вигляді гарантії (в електронній формі), а саме: - банківської гарантії. Забезпечення тендерної пропозиції повинно відповідати умовам, зазначеним в додатку №6 тендерної документації. Розмір забезпечення тендерної пропозиції становить 3% від очікуваної вартості закупівлі у сумі 284 844,00 грн.
Згідно п. 3.4 тендерної документації, забезпечення тендерної пропозиції не повертається у разі: відкликання тендерної пропозиції учасником після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними; непідписання договору про закупівлю учасником, який став переможцем тендеру; ненадання переможцем процедури закупівлі у строк, визначений абз. 15 п. 47 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в України та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 (Особливості), документів, що підтверджують відсутність підстав, установлених пунктом 47 Особливостей; ненадання переможцем процедури закупівлі забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій, тендерну пропозицію подано лише ТОВ "ВКП "Альянс-Груп".
ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" у складі тендерної пропозиції було надано забезпечення тендерної пропозиції у вигляді банківської гарантії, виданої АТ "РВС Банк" від 27.06.2023 №1396-23Г на суму 284 844,00 грн.
Відповідно до п. 1 банківської гарантії, гарантом є АТ "РВС Банк", принципалом є ТОВ "ВКП "Альянс-Груп", бенефіціаром - АТ "Українська залізниця"; дата початку строку гарантії - з 29.06.2023 включно, дата закінчення строку дії гарантії - 08.11.2023 включно; номер оголошення про проведення конкурсної процедури закупівлі - UA-2023-06-21-017484-а.
Згідно п. 2 банківської гарантії, гарантія застосовується для цілей забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції учасника процедури закупівлі відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" з урахуванням особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою КМУ від 12.10.2022 №1178 зі змінами.
У відповідності до п. 3 банківської гарантії, за цією гарантією гарант безвідклично зобов`язаний сплатити бенефіціару суму гарантії протягом 5 банківських днів після дня отримання гарантом письмової вимоги бенефіціара про сплату суми гарантії. Вимога надається бенефіціаром на поштову адресу гаранта та повинна бути отримана ним протягом строку дії гарантії. Вимога може бути передана через банк бенефіціара, який підтвердить автентичним SWIFT-повідомленням на SWIFT-адресу гаранта достовірність підписів та печатки бенефіціара (у разі наявності) на вимозі та повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу (у разі, якщо гарантом є банк). Вимога повинна супроводжуватися копіями документів, засвідчених бенефіціаром та скріплених печаткою бенефіціара (у разі наявності), що підтверджують повноваження особи (осіб), що підписала(и) вимогу. Вимога повинна містити посилання на дату складання/видачі і номер цієї гарантії, а також посилання на одну з таких умов (підстав), що підтверджують невиконання принципалом своїх зобов`язань, передбачених його тендерною пропозицією/пропозицією: відкликання тендерної пропозиції/пропозиції принципалом після закінчення строку її подання, але до того, як сплив строк, протягом якого тендерні пропозиції/пропозиції вважаються дійсними; непідписання принципалом, який став переможцем тендеру, договору про закупівлю; ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю, якщо надання такого забезпечення передбачено тендерною документацією; ненадання принципалом, який став переможцем процедури закупівлі документів, що підтверджують відсутність підстав, визначених підпунктами 3, 5, 6 і 12 та абз. 14 п. 47 Особливостей у строк, що не перевищує чотири дні з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Строком дії гарантії є період з дати початку дії гарантії до дати закінчення дії гарантії (включно) або до настання однієї з таких подій залежно від того, що настане раніше: сплата бенефіціару суми гарантії; отримання гарантом письмової заяви бенефіціара про звільнення гаранта від зобов`язань за цією гарантією; отримання гарантом повідомлення принципала про настання однієї з обставин, що підтверджується відповідною інформацією, розміщеною на вебпорталі Уповноваженого органу, а саме: закінчення строку дії тендерної пропозиції/пропозиції та забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції, зазначеного в тендерній документації; укладення договору про закупівлю з учасником, який став переможцем процедури закупівлі (крім переговорної процедури закупівлі); відкликання принципалом тендерної пропозиції/пропозиції до закінчення строку її подання; закінчення тендеру в разі неукладення договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції / пропозиції (п. 4 банківської гарантії).
18.07.2023 за результатами розгляду тендерних пропозицій уповноваженою особою AT "Укрзалізниця" з питань закупівель послуг з ремонту, модернізації і придбання рухомого складу, іншої техніки та робіт було визнано переможцем та прийнято рішення про укладання договору з Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Альянс-Груп" та оприлюднено в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір від 18.07.2023 №ЦХУО-01/2/6/19-н.
Листом від 01.08.2023 №ЦТ-08/111 проінформовано переможця - ТОВ "ВКП "Альянс-Груп", що відповідно до п. 7.3 тендерної документації та п. 11.1 додатку 7 тендерної документації замовник вимагає від учасника - переможця процедури закупівлі надання не пізніше дня укладення договору про закупівлю забезпечення виконання договору (договірне забезпечення) у розмірі 5% від вартості договору про закупівлю. У разі не надання учасником-переможцем закупівлі послуг з ремонту колінчастих валів дизеля 5Д49 протягом 15 днів з моменту оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір від 18.07.2023 №ЦХУО-01/2/6/19-н, відповідно до абз. 4 пп. 5 п. 44 Особливостей, замовник зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію такого учасника, при цьому, згідно із пп. 4 п. 3.4 тендерної документації та додатку 6 тендерної документації стягнути тендерне забезпечення у розмірі 284 844,00 грн.
Відповідно до протоколу №ЦХУО-01/2/8 від 03.08.2023, відхилено тендерну пропозицію учасника ТОВ ВКП "Альянс-Груп" якого визнано переможцем процедури закупівлі послуг з ремонту колінчастих валів дизеля 5Д49 (з комплектацією вкладишами) (код ДК 021:2015:50220000-3: послуги з ремонту, технічного обслуговування залізничного транспорту і пов`язаного обладнання та супутні послуги), оголошення про проведення закупівлі №UA-2023-06-21-017484-а, у зв`язку з тим, що переможець ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" не надав забезпечення виконання договору про закупівлю на підставі абз. 4 пп. 3 п. 44 Особливостей.
18.08.2023 АТ "Українська залізниця" через банк АБ "Укргазбанк" направило АТ "РВС Банк" вимогу №Ц-4-91/1871-23 про сплату суми гарантії за банківською гарантією.
Листом від 06.09.2023 №1803/23-БТ АТ "РВС Банк" відмовило у задоволенні вимоги від 18.08.2023 №Ц-4-91/1871-23 щодо сплати грошових коштів за банківською гарантією з підстав, що копія вимоги не становить належне представлення та не відповідає вимогам і умовам гарантії.
21.09.2023 АТ "Українська залізниця" повторно звернулася до АТ "РВС Банк" з письмовою вимогою від 21.09.2023 №ЦФК-08/234 про сплату суми гарантії за банківською гарантією.
Листом від 12.10.2023 №2087/23-БТ АТ "РВС Банк" відмовив у задоволенні вимоги з огляду на закінчення строку дії гарантії у зв`язку із закінченням тендеру.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідач безпідставно відмовив у виплаті суми банківської гарантії, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
Заперечуючи проти позові відповідач зазначає, що зобов`язання АТ "РВС Банк", як гаранта, не настає у випадку, якщо зобов`язання не може бути виконане принципалом - ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" внаслідок прострочення бенефіціара - АТ "Укрзалізниця", а тому відповідач вважає, що гарантія №1396-23Г від 27.06.2023 не підлягає виконанню.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступних висновків.
Особливості укладання договорів за державним замовленням (державних контрактів) визначаються Законом України "Про публічні закупівлі" та Законом України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник має право зазначити в оголошенні про проведення конкурентної процедури закупівлі та в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі вимоги щодо надання забезпечення тендерної пропозиції/пропозиції.
Відповідно до п. 3.3 тендерної документації забезпечення тендерної пропозиції надається учасником у вигляді гарантії (в електронній формі), а саме: - банківської гарантії. Забезпечення тендерної пропозиції повинно відповідати умовам, зазначеним в додатку №6 тендерної документації. Розмір забезпечення тендерної пропозиції становить 3% від очікуваної вартості закупівлі у сумі 284 844,00 грн
Стаття 560 Цивільного кодексу України визначає, що за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов`язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
Частиною 1 статті 200 Господарського кодексу України визначено, що гарантія є специфічним засобом забезпечення виконання господарських зобов`язань шляхом письмового підтвердження (гарантійного листа) банком, іншою кредитною установою, страховою організацією (банківська гарантія) про задоволення вимог управненої сторони у розмірі повної грошової суми, зазначеної у письмовому підтвердженні, якщо третя особа (зобов`язана сторона) не виконає вказане у ньому певне зобов`язання, або настануть інші умови, передбачені у відповідному підтвердженні.
Зобов`язання за банківською гарантією виконується лише на письмову вимогу управненої сторони (ч. 2 ст. 200 ГК України).
Гарант має право висунути управненій стороні лише ті претензії, висунення яких допускається гарантійним листом. Зобов`язана сторона не має права висунути гаранту заперечення, які вона могла б висунути управненій стороні, якщо її договір з гарантом не містить зобов`язання гаранта внести до гарантійного листа застереження щодо висунення таких заперечень (ч. 3 ст. 200 ГК України).
Порядок, умови надання та отримання банками гарантій та їх виконання регулюються Положенням про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, затвердженим постановою Правління Національного банку України №639 від 15.12.2004.
Так, у пункті 3 розділу I Положення про порядок здійснення банками операцій за гарантіями в національній та іноземних валютах, визначено, що гарантія - це спосіб забезпечення виконання зобов`язань, відповідно до якого банк-гарант бере на себе грошове зобов`язання перед бенефіціаром сплатити кошти в разі настання гарантійного випадку. Зобов`язання банку-гаранта перед бенефіціаром не залежить від базових відносин, які забезпечуються такою гарантією (їх припинення або недійсності), зокрема і тоді, коли посилання на такі базові відносини безпосередньо міститься в тексті гарантії; вимога - лист або повідомлення з вимогою до банку-гаранта/банку-контргаранта сплатити кошти за гарантією/контргарантією. Вимога за гарантією складається бенефіціаром і подається у довільній формі, якщо інше не визначено умовами гарантії (у якій має зазначатися, у чому полягає порушення принципалом базових відносин, забезпечених гарантією), або надсилається у формі повідомлення банку-гаранту.
Як вбачається із матеріалів справи, на виконання вимог п. 3.3 тендерної документації по закупівлі, в порядку забезпечення тендерної пропозиції, ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" надало позивачу банківську гарантію №1396-23Г від 27.06.2023, видану АТ "РВС Банк" на користь АТ "Українська залізниця".
Дата початку строку дії гарантії (набрання чинності): 29.06.2023. Сума гарантії: 284 844 грн. Дата закінчення строку дії гарантії, якщо жодна з подій, передбачених у пункті 4 форми, не настане: до 08.11.2023 включно.
18.07.2023 за результатами розгляду тендерних пропозицій уповноваженою особою AT "Укрзалізниця" було визнано переможцем та прийнято рішення про укладання договору з Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційне підприємство "Альянс-Груп" та оприлюднено в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір від 18.07.2023 №ЦХУО-01/2/6/19-н.
Листом від 01.08.2023 №ЦТ-08/111 проінформовано переможця - ТОВ "ВКП "Альянс-Груп", що відповідно до п. 7.3 тендерної документації та п. 11.1 додатку 7 тендерної документації замовник вимагає від учасника - переможця процедури закупівлі надання не пізніше дня укладення договору про закупівлю забезпечення виконання договору (договірне забезпечення) у розмірі 5% від вартості договору про закупівлю. У разі не надання учасником-переможцем закупівлі послуг з ремонту колінчастих валів дизеля 5Д49 протягом 15 днів з моменту оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір від 18.07.2023 №ЦХУО-01/2/6/19-н, відповідно до абз. 4 пп. 5 п. 44 Особливостей, замовник зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію такого учасника, при цьому, згідно із пп. 4 п. 3.4 тендерної документації та додатку 6 тендерної документації стягнути тендерне забезпечення у розмірі 284 844,00 грн.
Згідно із ч. 1 ст. 563 Цивільного кодексу України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов`язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 563 ЦК України вимога кредитора до гаранта про сплату грошової суми відповідно до виданої ним гарантії пред`являється у письмовій формі. До вимоги додаються документи, вказані в гарантії. У вимозі до гаранта або у доданих до неї документах кредитор повинен вказати, у чому полягає порушення боржником основного зобов`язання, забезпеченого гарантією.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з вимогою №Ц-4-91/1871-23 від 18.08.2023, в якій вимагав оплатити суму гарантії в розмірі 284 844,00 грн, у зв`язку із невиконанням принципалом - ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" своїх зобов`язань, передбачених його тендерною пропозицією, а саме: ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
За результатами розгляду вказаної вимоги відповідач листом від 06.09.2023 №1803/23-БТ відмовив позивачу у виплаті гарантійної суми згідно банківської гарантії №1396-23Г від 27.06.2023.
Відповідно до ст. 565 ЦК України гарант має право відмовитися від задоволення вимоги кредитора, якщо вимога або додані до неї документи не відповідають умовам гарантії або якщо вони подані гарантові після закінчення строку дії гарантії. Гарант повинен негайно повідомити кредитора про відмову від задоволення його вимоги. Якщо гарант після пред`явлення до нього вимоги кредитора дізнався про недійсність основного зобов`язання або про його припинення, він повинен негайно повідомити про це кредитора і боржника. Повторна вимога кредитора, одержана гарантом після такого повідомлення, підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні вимоги про виплату гарантії відповідач посилався на те, що банку надано копію вимоги, що була створена у вигляді електронного документа; копія вимоги, отримана банком, не є письмовою вимогою (оригіналом) відповідно до умов гарантії, оскільки не містять підписів уповноваженої особи бенефіціара та відповідної печатки бенефіціара. Відповідач вказує, що останній не отримував письмової вимоги бенефіціара про сплату за гарантією, а отримана копія вимоги не містить обов`язкових реквізитів документа та не відповідає вимогам та умовам гарантії щодо представлення документів за гарантією.
21.09.2023 позивач повторно звернувся до відповідача із вимогою №ЦФК-08/234 від 21.09.2023 про сплату суми гарантії.
За результатами розгляду повторної вимоги відповідач листом від 12.10.2023 №2087/23-БТ відмовив позивачу у виплаті гарантійної суми згідно банківської гарантії №1396-23Г від 27.06.2023.
В обґрунтування відмови від виплати банківської гарантії відповідача зазначив, що строк дії гарантії закінчився у зв`язку із закінченням тендеру через неукладення договору про закупівлю з жодним із учасників, які подали тендерну пропозицію, а вимогу про виплату суми гарантії банк отримав після закінчення строку дії гарантії.
Разом з тим, пунктом 3 частини 2 статті 32 Закону України "Про публічні закупівлі" передбачено, що замовник відміняє тендер у разі відхилення всіх тендерних пропозицій згідно з цим Законом
Відтак, суд дійшов висновку, що у даному випадку відбулася саме відміна тендеру, а не закінчення тендеру у зв`язку із неукладенням договору про закупівлю з жодним з учасників, які подали тендерні пропозиції. А тому, доводи відповідача, що строк дії гарантії закінчився є помилковими та такими, що суперечать умовам наданої гарантії, оскільки відміна тендеру не є підставою для закінчення строку дії гарантії.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно відмовлено у задоволенні повторної вимоги через закінчення строку дії гарантії.
При розгляді спорів про стягнення за гарантією, враховуючи приписи статей 560, 563, 565 ЦК України, обов`язок гаранта сплатити бенефіціару грошову суму відповідно до умов гарантії настає за умови порушення принципалом зобов`язання, забезпеченого гарантією, та направлення бенефіціаром гаранту письмової вимоги разом із зазначеними в гарантії документами. За відсутності однієї із вказаних умов відповідальність гаранта не настає (аналогічні висновки викладені у постановах Верховного Суду від 14.11.2019 у справі №910/20326/17, від 18.06.2021 у справі №910/16898/19, від 07.12.2021 у справі №910/2831/20 та від 21.12.2021 у справі №910/17772/20).
Разом з тим, при вирішенні спору про зобов`язання гаранта сплатити за гарантією до предмета доказування входить, в першу чергу, дослідження наявності або відсутності виникнення відповідного обов`язку - гарантійного випадку (порушення боржником зобов`язання, забезпеченого гарантією).
Відповідно до ч. 1 ст. 27 Закону України "Про публічні закупівлі" Замовник має право вимагати від переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі внесення ним не пізніше дати укладення договору про закупівлю забезпечення виконання такого договору, якщо внесення такого забезпечення передбачено тендерною документацією або в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі.
Пунктом 7.3 тендерної документації передбачено, що замовник вимагає від учасника - переможця процедури закупівлі надання ним не пізніше для укладення договору про закупівлю забезпечення виконання договору (договірне забезпечення) у розмірі 5% від вартості договору про закупівлю. Забезпечення виконання договору надається учасниками торгів у вигляді оригіналу гарантії - гарантії виконання зобов`язань учасника по сплаті забезпечення виконання договору, гарантом за якою виступає банківська установа. Всі необхідні реквізити для оформлення гарантії зазначені в додатку №6. Забезпечення виконання договору надається учасником-переможцем не пізніше дати укладення договору про закупівлю. Строк дії забезпечення виконання цього договору у вигляді банківської гарантії, повинен бути дійсним з дня укладення договору і обов`язково повинен перевищувати строк дії договору не менше ніж на 1 календарний місяць.
У додатку №6 до тендерної пропозиції замовником наведено вимоги до гарантії виконання зобов`язань учасника по сплаті забезпечення тендерної пропозиції та забезпечення виконання договору.
Зокрема, відповідно до п. 5 розділу ІІ додатку №6 до тендерної пропозиції, банківська гарантія має бути видана однією з наступних фінансових установ: банком, у якому держава прямо або опосередковано володіє часткою понад 75% статутного капіталу банку, або системно важливим банком (за кваліфікацією НБУ), регулятивний капітал (Н1), якого на дату випуску гарантії перевищу 6,0 млрд грн, або банком іноземної банківської групи, яка має довгостроковий кредитний рейтинг материнської компанії на рівні не нижче ВВВ, або іноземним банком, який має довгостроковий кредитний рейтинг на рівні не нижче ВВВ.
Відповідно до протоколу ЦХУО-01/2/8 від 03.08.2023, уповноваженою особою позивача встановлено, що учасник-переможець ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" не надав до дати укладення договору забезпечення виконання договору про закупівлю у вигляді банківської гарантії відповідно до вимог п. 7.3 та додатків №6, 7 тендерної пропозиції.
Листом від 01.08.2023 №ЦТ-08/111 проінформовано переможця - ТОВ "ВКП "Альянс-Груп", що відповідно до п. 7.3 тендерної документації та п. 11.1 додатку 7 тендерної документації замовник вимагає від учасника - переможця процедури закупівлі надання не пізніше дня укладення договору про закупівлю забезпечення виконання договору (договірне забезпечення) у розмірі 5% від вартості договору про закупівлю. У разі не надання учасником-переможцем закупівлі послуг з ремонту колінчастих валів дизеля 5Д49 протягом 15 днів з моменту оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір від 18.07.2023 №ЦХУО-01/2/6/19-н, відповідно до абз. 4 пп. 5 п. 44 Особливостей, замовник зобов`язаний відхилити тендерну пропозицію такого учасника, при цьому, згідно із пп. 4 п. 3.4 тендерної документації та додатку 6 тендерної документації стягнути тендерне забезпечення у розмірі 284 844,00 грн.
Тобто, учасник-переможець мав подати забезпечення виконання договору не пізніше 02.08.2023.
Доказів подання учасником-переможцем банківської гарантії забезпечення виконання договору, що відповідає вимогам тендерної документації у передбачений умовами тендерної документації строк до матеріалів справи не додано.
Відтак, суд дійшов висновку, що у даному випадку має місце настання гарантійного випадку - ненадання принципалом, який став переможцем тендеру, забезпечення виконання договору про закупівлю після отримання повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Враховуючи викладене, оскільки мало місце настання гарантійного випадку за банківською гарантією №1396-23Г від 27.06.2023 та дотримання позивачем порядку направлення вимоги до гаранта про сплату суми банківської гарантії, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача про стягнення суми банківської гарантії.
Суд відхиляє заперечення відповідача, у яких останній зазначає, що вимоги наведені замовником у тендерній документації до суб`єктів, які можуть бути гарантами виконання договору, мають дискримінаційний характер та про незаконність неприйняття позивачем банківської гарантії №1701-23Г з огляду на її невідповідність вимогам тендерної документації.
Зазначені заперечення не спростовують висновків суду про настання гарантійного випадку, оскільки положення тендерної документації були відомі ТОВ "ВКП "Альянс-Груп" як до початку закупівлі, так і після визнання його переможцем закупівлі; та в разі незгоди останнього із умовами тендерної документації, останній міг не приймати участі в тендері. Проте, подаючи сою тендерну пропозицію для участі у торгах, учасник погодився із усіма умовами тендерної документації, що у свою чергу, вимагає дотримання учасником цих вимог.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Як встановлено ст. 73, 74 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 ст. 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч. 1 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими, такими, що відповідають фактичним обставинам справи і не спростовані належним чином у встановленому законом порядку відповідачем, а відтак підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Щодо вимог позивача про стягнення витрат, пов`язаних із вчиненням процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки її до розгляду - відправка засобами поштового зв`язку кореспонденції іншим учасникам справи, у розмірі 200,00 грн, суд відзначає наступне.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
На підтвердження розміру витрат на відправку поштової кореспонденції до матеріалів справи додано лише фіскальний чек від 08.11.2023 на суму 36,00 грн. Будь-яких інших доказів на підтвердження понесення позивачем судових витрат, пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду, до матеріалів справи не додано.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що стягненню з відповідача на користь позивача підлягають судові витрати на відправлення поштової кореспонденції в розмірі 36 грн.
Судом враховано, що відповідачем заяви про зменшення витрат позивача на відправлення поштової кореспонденції суду не подано.
За таких обставин, господарський суд дійшов висновку, що у відповідності до ст. 129 ГПК України, витрати позивача на відправлення поштової кореспонденції покладаються на відповідача у сумі 36 грн.
Керуючись ст. 86, 129, 233, 236-240, 250-252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги Акціонерного товариства "Українська залізниця" - задовольнити.
2. Стягнути з Акціонерного товариства "РВС Банк" (04071, м. Київ, вул. Введенська, буд. 29/58, код ЄДРПОУ - 39849797) на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ - 40075815) 284 844 (двісті вісімдесят чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн - суми банківської гарантії, 4 272 (чотири тисячі двісті сімдесят дві) грн 66 коп. - витрат по сплаті судового збору та 36 (тридцять шість) грн - судових витрат, пов`язаних з вчиненням інших процесуальних дій.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу протягом 20 днів з дня підписання повного тексту.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 241 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Н.І. Зеленіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116637031 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Зеленіна Н.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні