Справа №127/29973/23
Провадження № 2/127/3849/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.01.2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі головуючого судді Жмудя О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Вінниця в порядку спрощеного судового провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» про стягнення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» про стягнення грошових коштів.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 01.11.2021 між ОСОБА_1 та Кредитною спілкою «Експрес кредит юніон Україна» було укладено Договір № 10/11-21/В9 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок строком на 13 місяців, а саме до 01.12.2022. Відповідно до умов договору позивачем було внесено 30000 грн, процентна ставка за вкладом була встановлена у розмірі 13 % річних, з виплатою процентів щомісячно 02 числа.
Станом на дату подання заяви, строк дії зазначеного договору сплинув. Згідно п. 2.7 договору №10/11-21/В9 з настанням терміну повернення вкладу, вклад повертається члену кредитної спілки разом із нарахованими, але не виплаченими процентами. Згідно п. 3.2.8. спілка зобов`язана повернути вклад та нараховані проценти за вкладом по закінченні строку вкладу. Однак тіло депозиту повернуто позивачеві не було, окрім того позивач не отримав нараховані відсотки в період з 02.03.2022 по 30.11.2022.
По закінченню строку дії депозитного договору позивач звертався до відповідача з вимогою про повернення суми вкладу та відсотків по ньому, проте вказані кошти повернуто не було. Позивачем були виконані зобов`язання за вказаним депозитним договором в повному обсязі, а саме внесено відповідні суми вкладу. А відповідач у свою чергу порушив взяті на себе зобов`язання, а саме по закінченню строку дії депозитного договору не повернув суму внеску та нараховані відсотки відповідно до умов договору, чим порушив права позивача як вкладника та споживача фінансових послуг, які надає Кредитна спілка «Експрес кредит юніон Україна».
З метою захисту своїх прав та отримання належних йому коштів позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, у якій просив стягнути заборгованість по договору №10/11-21/В9 про залучення страхового внескуч(вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок від. 01.11.2021 в загальній сумі 34612 грн. 19 коп., з яких: 30000 грн. - заборгованість по депозитним вкладам, 2927 грн. 64 коп. - заборгованості по відсоткам в розмірі 13% річних за період з 02.03.2022 по 30.11.2022, 720 грн - 3% річних та 964 грн 52 коп - інфляційне збільшення.
Ухвалою суду від 02.10.2023 призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику сторін та надано відповідачам строк для подання клопотання про розгляд справи з повідомленням (викликом) сторін. Окрім того відповідачам було надано строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідачами відзиву на позовну заяву подано не було, також до суду не надходило клопотань про слухання справи у порядку загального позовного провадження.
Враховуючи вищевикладене та положення ст.178,279 ЦПК України, суд розглядає справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1ст. 4 ЦК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що 01.11.2021 член Кредитної спілки ОСОБА_1 та Кредитна спілка «Експрес кредит юніон Україна» уклали договір про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок (вклад з періодичною виплатою процентів та поповненням) № 10/11-21/В9 (надалі - Договір).
За умовами пунктів 1.1. Договору ОСОБА_1 вніс строковий внесок (вклад) на депозитний рахунок в сумі 30 000,00 грн, а Спілка прийняла його та зобов`язалася на умовах і в порядку, передбаченому Договором, повернути позивачу вклад та виплатити проценти за ставкою, передбаченою п. 1.3 Договору.
Згідно з п. 1.2., 1.2.1., 1.2.2. Договору строк вкладу становить 13 місяців, у зв`язку з чим Договір діє до 01.12.2022. Дата внесення вкладу01.11.2021. Датою повернення вкладу є наступний день після закінчення строку дії Договору. Планова дата повернення вкладу 02.12.2022.
Відповідно до п. 1.3. Договору процентна ставка за вкладом встановлюється у розмірі 13% річних, з виплатою процентів щомісячно «02» числа на вимогу члена Кредитної спілки.
Вклад здійснюється членом кредитної спілки в термін, визначений п. 1.2.1 Договору, шляхом внесення грошових коштів в національній валюті готівкою в касу спілки або шляхом безготівкового перерахунку зазначених коштів на поточний рахунок спілки, визначений в розділі 9 цього Договору (п. 2.1 Договору).
Нарахування процентів за договором за фактичну кількість користування спілкою вкладом. Нарахування процентів здійснюється з дня, наступного за днем надходження вкладу у Спілку, та закінчується в день, що передує дню повернення вкладу по закінченню строку дії Договору чи з інших підстав (п. 2.3 Договору).
Нарахування процентів здійснюється з урахуванням календарної кількості днів у місяці та році (п. 2.4 Договору).
Спілка здійснює нарахування процентів на вклад на підставі Договору з дотриманням пп. 2.3.6 Положення про фінансові послуги - в останній календарний день кожного місяця та 14 числа кожного місяця. (п.2.5 Договору).
Згідно з п. 3.1.1 Договору член кредитної спілки зобов`язується здійснити вклад до спілки в порядку, визначеному п. 2.1 Договору. При цьому відповідно до п. 3.2.8 Договору спілка зобов`язана повернути вклад та нараховані проценти за вкладом по закінченню строку вкладу.
На виконання умов Договору ОСОБА_1 вніс грошові кошти в національній валюті у сумі 30000 грн, що підтверджується квитанцією від 01.11.2021 (а.с. 9), випискою по депозитному договору від 01.11.2021 (а.с. 8), і довідкою про суму вкладу за депозитним договором №10/11-21/В9 від 01.11.2021 виданою керівником відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» Петровою Ю.В. (а.с. 10).
08.12.2022 ОСОБА_1 звернувся до Голови правління Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» із заявою, в якій просив повідомити про розмір депозиту та нарахованих процентів, які підлягають виплаті, а також просив розглянути можливість та умови виплати йому суми депозиту та нарахованих процентів.
Будь-якої відповіді на вказане звернення матеріали справи не містять.
Принцип свободи договору як один із загальних засад цивільного законодавства декларується вст. 3 Цивільного кодексу України.
Відповідно до статті 6цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 Цивільного кодексу України).
Згідно статті 526ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
Відповідно до ст.23Закону України«Про кредитніспілки» внески (вклади) членів кредитної спілки на депозитні рахунки, а також нарахована на такі кошти та пайові внески плата (проценти) належать членам кредитної спілки на праві приватної власності. Кошти, що належать членам кредитної спілки, обліковуються окремо. Кошти, що належать членам кредитної спілки, використовуються для надання кредитів членам кредитної спілки, а у разі наявності тимчасово вільних коштів членів кредитної спілки - можуть розміщуватися спілкою на депозитних рахунках в установах банків, які мають ліцензію на право роботи з вкладами громадян, і в об`єднаній кредитній спілці, а також у державні цінні папери, перелік яких встановлюється Уповноваженим органом, та облігації міжнародних фінансових організацій, що розміщуються на території України. Кожний член кредитної спілки має право одержати належні йому кошти, зазначені в частині першій цієї статті, у порядку і строки, які визначені відповідно до частини сьомої статті 10 цього Закону, статуту кредитної спілки або укладеними з членом кредитної спілки договорами.
За своєю правовою природою договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок має багато спільного з договором банківського вкладу. Тому допустимим є застосування аналогії закону щодо прогалин правового регулювання відносин за договорами про залучення внеску (вкладу), які укладаються кредитними спілками.
Такий правовий висновок викладений в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20.03.2019 у справі №121/11524/17.
За змістом частини 1 статті 1058ЦК України за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов`язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором.
Вклад (депозит) - це кошти в готівковій або у безготівковій формі, у валюті України або в іноземній валюті, які розміщені клієнтами на їх іменних рахунках у банку на договірних засадах на визначений строк зберігання або без зазначення такого строку і підлягають виплаті вкладнику відповідно до законодавства України та умов договору (стаття 2 Закону України «Про банки і банківську діяльність»).
Згідно з частиною 1 ст.1060ЦК України договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Відповідно до частин 1, 5 статті 1061ЦК України банк виплачує вкладникові проценти на суму вкладу в розмірі, встановленому договором банківського вкладу. Якщо договором не встановлений розмір процентів, банк зобов`язаний виплачувати проценти у розмірі облікової ставки Національного банку України. Проценти на банківський вклад нараховуються від дня, наступного за днем надходження вкладу у банк, до дня, який передує його поверненню вкладникові або списанню з рахунка вкладника з інших підстав.
Порядок надання депозитних послуг кредитними спілками визначений Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821 (далі - Правила), відповідно до яких операції, які здійснюються із внесками (вкладами) на депозитні рахунки та включають залучення і виплату грошових коштів, нарахування та виплату процентів за такими внесками (вкладами), що підлягають обов`язковій фіксації в комплексній інформаційній системі кредитної спілки. Сума внеску (вкладу) на депозитний рахунок, строки дії договору залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок, умови залучення та повернення внеску (вкладу) на депозитний рахунок, а також нараховані на такі внески (вклади) на депозитний рахунок проценти (плата) визначаються між кредитною спілкою та членом кредитної спілки на договірних умовах. Договір про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок укладається в письмовій формі. Нарахування процентів визначається умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок. Кредитні спілки повертають внески (вклади) на депозитні рахунки та сплачують нараховані проценти у строки, що визначені умовами договору про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок між вкладником і кредитною спілкою. Кредитна спілка виплачує вкладникові проценти на суму внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок у розмірі, який встановлюється в договорі про залучення внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 Розділу ІІ «Договірне регулювання операцій кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитні рахунки» Правил, підтвердженням залучення внесків (вкладів) членів кредитної спілки на депозитні рахунки є укладені в письмовій формі договори, первинні бухгалтерські документи, оформлені згідно з вимогами законодавства України, та належним чином зафіксована в комплексній інформаційній системі кредитної спілки інформація про операції кредитної спілки з внесками (вкладами) членів кредитної спілки на депозитних рахунках.
Як зазначалося вище, відповідно до ч. 1 ст. 1060 ЦК України, договір банківського вкладу укладається на умовах видачі вкладу на першу вимогу (вклад на вимогу) або на умовах повернення вкладу зі спливом встановленого договором строку (строковий вклад).
Частиною 1 статті 631ЦК України визначено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов`язки відповідно до договору.
Таким чином, зважаючи на те, що Кредитна спілка не виконала свої зобов`язання за договором №10/11-21/В9 про залучення строкового внеску (вкладу) від 01.11.2021, не повернла ОСОБА_1 внесений ним вклад та нараховані відсотки, а тому, вказані суми слід стягнути в судовому порядку.
Відповідно до розрахунку, який міститься в позові, за період з 02.03.2022 по 30.11.2022, відсотки за користування вкладом у розмірі 30000 грн становлять 2927 грн 67 коп.
Відповідачі не спростували вказаного розрахунку, порушень нарахування відсотків судом не встановлено.
Щодо інфляційних втрат та 3% річних, суд дійшов наступного висновку.
Положення статті 625ЦК України передбачають, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки Кредитнаспілка «Експрес кредит юніон Україна» прострочила виконання зобов`язання за договором, при цьому, прострочене зобов`язання має грошовий характер, суд дійшов висновку, що вимоги позивача про стягнення інфляційних втрат за період 01.12.2022 по 31.08.2023 у розмірі 964 грн 52 коп та 3 % річних за період 01.12.2022 по 18.09.2023 у розмірі 720 грн на підставі положень статті 625ЦК України є обґрунтованими.
Обставин, які б свідчили про невірність вищевказаних розрахунків стороною відповідача не доведено.
За таких обставин, у зв`язку з невиконанням Кредитною спілкою «Експрес кредит юніон Україна» взятих на себе з зобов`язань, що призводить до порушення майнових прав позивача, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» на користь позивача заборгованості по договору №10/11-21/В9 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок в загальній сумі 34612 грн 19 коп, з яких: 30000 грн - заборгованість по кредитним вкладам, заборгованості по відсоткам в розмірі 13% річних за період з 02.03.2022 по 30.11.2022, 720 грн - 3% річних та 964 грн 52 коп - інфляційне збільшення.
Щодо позовних вимог до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», суд дійшов наступного висновку.
Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача, тоді як встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - обов`язком суду, який він виконує під час розгляду справи (постанови Великої Палати Верховного Суду від 05 травня 2020 року у справі №554/8004/16-ц (пункт 43), від 19 травня 2020 року у справі №263/17218/18 (пункт 24).
Установивши, що позов заявлений до неналежного відповідача та відсутні визначені процесуальним законом підстави для заміни неналежного відповідача належним, суд відмовляє в позові до такого відповідача (постанови Великої Палати Верховного Суду від 07 липня 2020 року у справі № 438/610/14-ц (пункт 54) та 13 жовтня 2020 року у справі № 640/22013/18 (пункт 31).
Верховний Суд у своїй постанові від 14 червня 2021 року у справі № 760/32455/19 зазначив, що філії та представництва, не є юридичними особами, не наділені цивільною процесуальною дієздатністю та не можуть виступати стороною у цивільному процесі.
Таким чином, в задоволенні позовних вимог до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» слід відмовити, оскільки він пред`явлений до неналежного відповідача.
З огляду на викладене, визначений позивачем відповідач - Відокремлений підрозділ «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» є неналежним відповідачем у даній справі, тому позовні вимоги до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» задоволенню не підлягають.
Таким чином, позов підлягає частковому задоволенню в частині стягнення на користь ОСОБА_1 заборгованість по договору №10/11-21/В9 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок загальній сумі 34612 грн 19 коп, що складається з: 30000 грн - заборгованість по кредитним вкладам, 2927 грн 64 коп - сума нарахованих процентів по заборгованості по відсоткам в розмірі 13% річних за період з 02.03.2022 по 30.11.2022, 720 грн -3% річних та 964 грн 52 коп -інфляційне збільшення з відповідача Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна».
Вирішуючи питання про стягнення судового збору, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 3 ст.22Закону України"Прозахист правспоживачів" споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, пов`язаними з порушенням їх прав.
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 21 березня 2018 року, справа №761/24881/16-ц, у статті 5Закону України"Просудовий збір" визначено перелік пільг щодо сплати судового збору, проте системний і комплексний аналіз зазначеного Закону і статті 22 Закону України"Прозахист правспоживачів" дає правові підстави для висновку про те, що сама по собі відсутність такої категорії у переліку осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, встановленому у статті 5 Закону України "Про судовий збір", не може безумовно означати те, що споживачі такої пільги не мають, оскільки дана пільга встановлена спеціальним законом, який гарантує реалізацію та захист прав споживачів.
За основу приймається те, що ст.5Закону України"Просудовий збір" не містить вичерпного переліку осіб, яким надано пільги щодо сплати судового збору, як і не містить позиції про те, що пільги надаються лише за пред`явлення позову. Спеціальний закон, звільнивши споживачів від сплати судового збору за подання позову зазначив, що вони звільняються з метою захисту своїх порушених прав (ст. 22 Закону України "Про захист прав споживачів").
Таким чином, з урахуванням того, що позивач звільнений від сплати судового збору, а позовні вимоги до Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» було задоволено, судовий збір у розмірі 1073,60 грн підлягає стягненню з Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» на користь держави.
На підставі викладеного, керуючисьст. 23 Закону України «Про кредитні спілки», ст.3,6,526,627,625,629,631,1058,1060,1061 ЦК України, Правилами здійснення депозитних операцій для кредитних спілок, затвердженими розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 30 грудня 2011 року № 821, ст.81,141,263-265,279,354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Відокремленого підрозділу «Відділення №9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» про стягнення грошових коштівзадовольнити частково.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» на користь ОСОБА_1 заборгованість по договору №10/11-21/В9 про залучення строкового внеску (вкладу) члена кредитної спілки на депозитний рахунок в загальній сумі 34612 грн 19 коп (тридцять чотири тисячі шістсот дванадцять гривень дев`ятнадцять копійок), з яких : 30000 грн - заборгованість по кредитним вкладам, 2927 грн 64 коп сума заборгованості по відсоткам в розмірі 13% річних за період з 02.03.2022 по 30.11.2022, 720 грн - 3% річних та 964 грн 52 коп -інфляційне збільшення.
Стягнути з Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна» на користь держави судовий збір у розмірі 1073 грн 60 коп (одна тисяча сімдесят три гривні шістдесят копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно вимогст. 265 ч. 5 п. 4 ЦПК України:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ;
Відповідач: Відокремлений підрозділ «Відділення № 9 Кредитної спілки «Експрес кредит юніон Україна», код ЄДРПОУ 43193734, місцезнаходження: м. Вінниця, вул. А.Артинова, 29/3;
Відповідач: Кредитна спілка «Експрес кредит юніон Україна», код ЄДРПОУ 42983358, місцезнаходження: м. Київ, вул. В.Васильківська, 72.
Повний текст рішення складено 30.01.2024.
Суддя О.О. Жмудь
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116637311 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Жмудь О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні