Справа №443/2075/23
Провадження №2/443/89/24
РІШЕННЯ
іменем України
29 січня 2024 рокуЖидачівський районний суд Львівської області у складі:
головуючого судді - Сливки С.І.,
за участю секретаря судових засідань - Кушнір М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Жидачеві за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ходорівської міської ради Львівської області, третя особа приватний нотаріус Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Солоцький Дмитро Олександрович, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до Жидачівського районного суду Львівської області із позовом, у якому просить суд визначити їй додатковий строк тривалістю один місяць для подання заяви про прийняття спадщини після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір - ОСОБА_2 . За життя, її матері належало дві земельні ділянки: земельна ділянка площею 0,1689 га., кадастровий номер 4621587200:01:000:0403 та земельна ділянка площею 1,6105 га., кадастровий номер 4621587200:04:000:0065, які розташовані на території Отиневицької сільської ради Жидачівського району Львівської області. Зазначає, що після смерті матері вона являється єдиним спадкоємцем першої черги. Зазначає, що шестимісячний строк для прийняття спадщини з моменту її відкриття після смерті матері, нею був пропущений з поважних причин, а саме через її юридичну необізнаність щодо строку подання заяви про прийняття спадщини, оскільки посадові особи органу місцевого самоврядування, які видавали свідоцтво про смерть її матері, і які у відповідності до ст.37 Закону України «Про нотаріат» уповноважені на видачу свідоцтва про спадщину, не повідомили її належним чином про строк подання такої заяви. Крім того, 24.02.2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України №64/2022 введено воєнний стан, а тому вона вважала, що на час воєнного стану всі строки зупиняються.
Оскільки нею, як спадкоємцем першої черги пропущено незначний строк для подання заяви на прийняття спадщини з поважних причин, вважає, що наявні усі підстави для надання її додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою Жидачівського районного суду Львівської області від 14.11.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою від 18.12.2023 року закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті.
Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явилися, однак подали заяви, згідно яких просять розгляд справи проводити у їх відсутності, позовні вимоги підтримують в повному обсязі.
Представник відповідача - Ходорівської міської ради Львівської області в судове засідання не з`явився, згідно поданого відзиву на позовну заяву повідомляє про відсутність на час розгляду даної справи у суді інформації, яка була б підставою щодо заперечення позовних вимог. Крім того, просить суд розглянути справу без участі їхнього представника.
Третя особа - приватний нотаріус Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Солоцький Дмитро Олександрович в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Третя особа не подав письмових пояснень, заяв про поважні причини неявки чи розгляд справи без його участі до суду не надходило.
У зв`язку з цим суд визнає неявку третьої особи неповажною та вважає, що справу можливо слухати у його відсутності, оскільки в матеріалах справи є достатньо належних доказів про права, обов`язки та взаємовідносини сторін.
На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося, оскільки учасники процесу в судове засідання не з`явились.
Дослідивши матеріали справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини і вважає, що позов є підставним та підлягає до задоволення з огляду на наступне.
Судом встановлено наступні обставини.
Як видно з копії паспорта громадянина України, виданого на ім`я ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , остання зареєстрована у АДРЕСА_1 , з 20.03.2017 року (а.с.5-7).
Згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1 , виданого на ім`я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , її батьками є ОСОБА_4 та ОСОБА_2 (а.с.9).
Як видно із свідоцтва про укладення шлюбу Серія НОМЕР_2 , 08.06.1985 року у Новороздільській міській раді Миколаївського району Львівської області зареєстровано шлюб між ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.10).
ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Дрогобич, Дрогобицького району Львівської області померла матір позивачки - ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_3 , виданим Дрогобицьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дрогобицькому районі Львівської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) від 21.09.2022 року (а.с.11).
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина до складу якої входять, зокрема земельну ділянку площею 0,1689 га., яка розташована на території Отиневицької сільської ради Жидачівського району Львівської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 4621587200:01:000:0403 та земельна ділянка площею 1,6105 га., рілля, яка розташована на території Отиневицької сільської ради Жидачівського району Львівської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 4621587200:04:000:0065, що належали померлій на праві приватної власності, що підтверджується свідоцтвами про право на спадщину за законом від 01.11.2017 року та витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №102296604 та №102296334 від 01.11.2017 року (а.с.12, 13, 14, 15).
Згідно довідки Виконавчого комітету Ходорівської міської ради №329від 16.10.2023 року, ОСОБА_2 дійсно була зареєстрована в АДРЕСА_2 до дня смерті, яка наступила ІНФОРМАЦІЯ_1 . На день смерті померлої в даному дворі згідно господарської книги була зареєстрована одна. У виконкомі Отиневицької сільської ради від ОСОБА_2 заповіт не посвідчувався (а.с.16).
05.07.2022 позивач звернулася до приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Солоцького Д.О. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на спадкове майно.
Однак постановою приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Солоцького Д.О. №348/02-31 від 26.10.2023 року (а.с.17) відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 0,1689 га., яка розташована на території Отиневицької сільської ради Жидачівського району Львівської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 4621587200:01:000:0403 та земельна ділянка площею 1,6105 га., рілля, яка розташована на території Отиневицької сільської ради Жидачівського району Львівської області, цільове призначення земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 4621587200:04:000:0065 на її ім`я після смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, зі змісту вказаної постанови випливає, що ОСОБА_1 було відмовлено у вчиненні нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері - ОСОБА_2 , у зв`язку із пропуском шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Інших спадкоємців першої черги за законом, окрім позивача, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , немає.
Вирішуючи даний спір суд виходить з такого.
Частиною 1 ст.1270 ЦК України встановлено строк для прийняття спадщини у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч.3 ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини із поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Як зазначалось вище, постановою приватного нотаріуса Стрийського районного нотаріального округу Львівської області Солоцького Д.О. від 26.10.2023 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку, із тим, що вона пропустила піврічний термін для подання заяви про прийняття спадщини з дня смерті спадкодавця.
Судом встановлено, що дійсно позивачем пропущено встановлений строк для прийняття спадщини, а тому вона вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
Позивач стверджує, що пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, у зв`язку з тим, що внаслідок військової агресії російської федерації проти України введено воєнний стан, а тому вона вважала, що на час воєнного стану всі строки зупиняються.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропущення строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30. 05. 2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
При цьому судом приймається до уваги те, що внаслідок військової агресії російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» згідно із Указом Президента України «Про ведення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому у зв`язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України неодноразово продовжувався та триває до теперішнього часу.
Суд погоджується з доводами позивача та вважає поважними наведені нею причини пропуску строку подачі заяви для прийняття спадщини, оскільки внаслідок запровадження воєнного стану в Україні унеможливили своєчасне, протягом шести місяців після смерті спадкодавця, звернення позивача до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, що підтверджують поважність причин пропуску строку такого звернення до нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини, після смерті матері.
Судом також встановлено, що позивач на час відкриття спадщини не проживала за місцем відкриття спадщини, що свідчить про поважність причин, пов`язаних з об`єктивними, істотними труднощами для спадкоємця при поданні заяви про прийняття спадщини.
Також суд враховує ту обставину, що пройшов незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняттям спадщини та подачею зави про визнання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Верховний суд у справі (ВС/КЦС,справа № 565/1145/17, 26.06.19) зауважив, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Враховуючи вищезазначені обставини, а також те, що позивач не була зареєстрована із спадкодавцем за однією адресою, суд визнає вказані обставини, як такі, що є поважними причинами пропуску строку подання заяви про прийняття спадщини, що є підставою визначення позивачці додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, системний аналіз положень чинного законодавства України, дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 200, 206, 258, 259, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 - 1 (один) місяць з моменту вступу даного рішення в законну силу.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Головуючий суддя С.І Сливка
Суд | Жидачівський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 02.02.2024 |
Номер документу | 116639773 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Жидачівський районний суд Львівської області
СЛИВКА С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні