Рішення
від 22.01.2024 по справі 621/3162/23
ЗМІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

621/3162/23

2/621/100/24

РІШЕННЯ

іменем України

22 січня 2024 року м. Зміїв

Зміївський районнийсуд Харківськоїобласті ускладі:

судді Бібіка О.В.

за участю секретаря судового засідання Сосницької К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в м. Зміїв цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області про визнання права власності за набувальною давністю,

ВСТАНОВИВ:

17.08.2023 до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області, в якій просить визнати за ним у порядку набувальної давності право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

В обґрунтуваннязазначив,що йому належить на праві власності квартира АДРЕСА_2 , загальна площа квартири становить 31,8 кв. м, та надано в постійне користування земельну ділянку до приватизованої квартири АДРЕСА_1 .

Рішенням виконавчого комітету Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області № 24 від 07.02.2023 присвоєно адресу об`єкту нерухомо майна - квартири АДРЕСА_3 , що належить на праві власності ОСОБА_1 : АДРЕСА_4 .

В квартирі АДРЕСА_1 на початку 90-х років проживала інша сім`я. Але тривалий час в квартирі ніхто не проживав. А тому, він звертався до керівництва ВАТ "Червоний велетень" з питанням того, що сусідня квартира перебуває в занедбаному стані. Та проживати в таких умовах для його сім`ї було вкрай незручно. Оскільки, будинок складається всього із двох квартир. І фактично це одне житлове приміщення. На підставі його заяви було проведено обстеження цієї квартири. Про, що 15.05.1998 складено відповідний акт. Після цього, він із своєю родиною привів до ладу квартиру АДРЕСА_2 та став нею користуватися та проживати в ній також. Так як, після огляду їхнього будинку комісією він зрозумів, що має право користуватися і квартирою АДРЕСА_2 , бо інших осіб, які б могли претендувати на цю квартиру не має. І вже майже 25 років він добросовісно володіє вищезазначеною квартирою, відкрито, безперервно здійснює її обслуговування, веде необхідні ремонтні роботи.

Він тривалий час добросовісно володіє квартирою АДРЕСА_1 , проживає в ній, відкрито, безперервно, здійснюю обслуговування квартири, доглядає за нею, добросовісно користується нерухомим майном майже 25 років, інші особи не заявляють вимог щодо повернення вказаного нерухомого майна, а визнання права власності не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому, вважав за можливе визнати за ним право власності на вказану квартиру в порядку набувальної давності.

Оскільки, він відкрито та безперервно володію АДРЕСА_1 і в єдиному державному реєстрі нерухомого майна відсутня інформація про власника цієї квартири, то відповідно на таке майно може претендувати територіальна громада. А тому, відповідачем по справі є Зміївська міська рада Чугуївського району Харківської області.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 21.08.2023 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду в загальному позовному провадженні у підготовче судове засідання.

Ухвалою Зміївського районного суду Харківської області від 10.01.2024 закрито підготовче провадження по цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_2 не з`явилася, подала заяву про розгляд справи за її та позивача відсутності, без фіксування судового процесу технічними засобами фіксування, на задоволенні позовної заяви наполягала. Не заперечувала проти ухвалення заочного рішення.

Від представника відповідача ОСОБА_3 надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області за наявними матеріалами в справі.

У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо за положеннями ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється (частина друга статті 247 ЦПК України).

Суд, розглянувши матеріали справи і оцінивши наявні в справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, вирішуючи справу, виходить з такого.

Встановлені наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно паспорта серія НОМЕР_1 , виданого 25.12.1996 Зміївським РВ УМВС України в Харківській області, Витягу з реєстру територіальної громади № 2023/002369836 від 21.03.2023 позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_4 (а. с. 7-8, 17).

Згідно свідоцтва про право власності, виданого 29.03.1996 Держплемзаводом "Червоний велетень" на підставі розпорядження №74 від 12.03.1996, Витягу з Державного реєстру речових прав № 323805612 від 23.02.2023, рішення Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області № 24 від 07.02.2023 "Про присвоєння адреси об`єкту нерухомого майна ОСОБА_1 ", Витягу з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про присвоєння адрес Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва ОСОБА_1 належить на праві власності квартира АДРЕСА_5 , загальна площа квартири становить 31,8 кв. м, зареєстрованого в КП "Зміївське МДПТІ" у реєстрову книгу за № 3-269 (а. с. 10, 11, 13, 14).

Рішенням Бірківської сільської ради Зміївського району Харківської області № 170 від 12.09.2001 ОСОБА_1 надано в постійне користування земельну ділянку до приватизованої квартири по АДРЕСА_6 (а. с. 15).

Згідно Акта від 15.05.1996 складеного працівниками ВАТ "Племінний завод "Червоний велетень", вбачається, що проведено огляд двоквартирного будинку на фермі "Бірки" та встановлено: 1) у житловому будинку в одній квартирі пл. 15 кв. м, проживає сім`я, яка прописала, ОСОБА_4 у складі трьох осіб, в іншій квартирі прописана сім`я з двох осіб ОСОБА_5 , але не проживає у квартирі вже 6 років; 2) внаслідок занедбаності квартири з боку квартиронаймача ОСОБА_5 , а також проживання в ній випадкових людей, які своїми діями не підтримували її в належному стані (догляд за вікнами, дверима, підлогою, плитою, не проведення поточних ремонтів штукатурки та побілки...) , а навпаки завдавали шкоди і в результаті ця квартира доведена до такого стану, який завдає шкоди суміжній квартирі, де проживає сім`я ОСОБА_4 , оскільки відсутність належного догляду з боку ОСОБА_5 та випадково проживаючих, стікаюча вода з вікон при холодній порі року, потрапляла на саманні стіни, які почали просідати і руйнуватися, повигнивали нижні частини віконних блоків та часткової підлоги. Крім цього, дах цього будинку від старості та пошкодження деревини комахами вимагає капітального ремонту із заміною деяких елементів крокви новими. Комісією ухвалено: 1) проживання у вказаному будинку без проведення капітального ремонту небезпечне; 2) комісія запропонувала ОСОБА_6 звільнити офіційно цю квартиру та прописатися за місцем проживання, де вона проживає останні 6 років; 3) запропоновано виділення цієї квартири, на умовах договору, що потребує сім`ї з проведенням капітального ремонту всього будинку за рахунок власних коштів (а. с. 16).

З Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань № 412759261266 від 07.12.2023 вбачається, що юридична особа -Приватне акціонерне товариство "Племінний завод "Червоний велетень", ідентифікаційний код юридичної особи 00486770, актуальний стан на фактичну дату та час формування - припинено (а. с. 68-73).

Згідно Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 337842682 від 04.07.2023 право власності на квартиру АДРЕСА_1 ні за ким не зареєстровано, відомості відсутні (а. с. 12).

З технічного паспорту на квартиру АДРЕСА_1 , виготовленого 19.06.2023 ТОВ "Всеукраїнське підприємство БТІ, архітектури та землевпорядкування" загальна площа квартири 50,80 кв. м, житлова площа 16.10 кв. м, до складу квартири літера А-1 входить: 1-тамбур; 2 кухня; 3-санвузол; 4 - передпокій; 7- житлова кімната (а. с. 18-20).

Згідно даних Звіту про оцінку майна від 05.07.2023, виконаного суб`єктом оціночної діяльності ФО-П ОСОБА_7 , ринкова вартість (ПДВ не передбачений) нерухомого майна: житловий будинок, об`єкт житлової нерухомості, загальною площею 72,8 кв. м, житловою площею 38,1 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_7 , на ефективну дату оцінки 05.07.2023 становить 128 500 грн 00 коп. (а. с. 21-50).

Статтею 15 ЦК Українипередбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно достатті 328 ЦК Україниправо власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з положеннями частин першої та четвертоїстатті 344 ЦК Україниособа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п`яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. Право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається за рішенням суду.

Отже, при зверненні до суду з вимогами про визнання за набувальною давністю права власності на нерухоме майно позивач має довести факт існування такого нерухомого майна; відкритість та безперервність володіння ним без правової підстави; добросовісність заволодіння майном; факт володіння спірним майном протягом строку, який складає не менше десяти років.

В постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 травня 2019 року у справі №910/17274/17 (провадження № 12-291гс18) наведено такі висновки.

Правовий інститут набувальної давності опосередковує один із первинних способів виникнення права власності, тобто це такий спосіб, відповідно до якого право власності на річ виникає вперше або незалежно від права попереднього власника на цю річ, воно ґрунтується не на попередній власності та відносинах правонаступництва, а на сукупності обставин, зазначених у частині першійстатті 344 ЦК України, а саме: наявність суб`єкта, здатного набути у власність певний об`єкт; законність об`єкта володіння; добросовісність заволодіння чужим майном; відкритість володіння; безперервність володіння; сплив установлених строків володіння; відсутність норми закону про обмеження або заборону набуття права власності за набувальною давністю. Для окремих видів майна право власності за набувальною давністю виникає виключно на підставі рішення суду (юридична легітимація).

Так, набути право власності на майно за набувальною давністю може будь-який учасник цивільних правовідносин, якими за змістомстатті 2 ЦК Україниє фізичні особи та юридичні особи, держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб`єкти публічного права.

Проте не будь-який об`єкт може бути предметом такого набуття права власності. Право власності за набувальною давністю можна набути виключно на майно, не вилучене із цивільного обороту, тобто об`єкт володіння має бути законним.

Аналізуючи поняття добросовісності заволодіння майном як підстави для набуття права власності за набувальною давністю відповідно достатті 344 ЦК України, слід виходити з того, що добросовісність як одна із загальних засад цивільного судочинства означає фактичну чесність суб`єктів у їх поведінці, прагнення сумлінно захистити свої цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов`язків. При вирішенні спорів має значення факт добросовісності заявника саме на момент отримання ним майна (заволодіння майном), тобто на той початковий момент, який включається в повний давнісний строк володіння майном, визначений законом. Володілець майна в момент його заволодіння не знає (і не повинен знати) про неправомірність заволодіння майном. Крім того, позивач як володілець майна повинен бути впевнений у тому, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно за таких обставин і з таких підстав, які є достатніми для отримання права власності на нього.

Звідси, йдеться про добросовісне, але неправомірне, в тому числі безтитульне, заволодіння майном особою, яка в подальшому претендуватиме на набуття цього майна у власність за набувальною давністю. Підставою добросовісного заволодіння майном не може бути, зокрема будь-який договір, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність. Володіння майном за договором, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність, виключає можливість набуття майна у власність за набувальною давністю, адже у цьому разі володілець володіє майном не як власник.

Якщо володілець знає або повинен знати про неправомірність заволодіння чужим майном (у тому числі і про підстави для визнання договору про його відчуження недійсним), то, незважаючи на будь-який строк безперервного володіння чужим майном, він не може його задавнити, оскільки відсутня безумовна умова набуття права власності - добросовісність заволодіння майном.

Відповідна особа має добросовісно заволодіти саме чужим майном, тобто об`єкт давнісного володіння повинен мати власника або бути річчю безхазяйною (яка не має власника або власник якої невідомий). Нерухоме майно може стати предметом набуття за набувальною давністю якщо воно має такий правовий режим, тобто є об`єктом нерухомості, який прийнято в експлуатацію.

Відкритість володіння майном означає, що володілець володіє річчю відкрито, без таємниць, не вчиняє дій, спрямованих на приховування від третіх осіб самого факту давнісного володіння. При цьому володілець не зобов`язаний спеціально повідомляти інших осіб про своє володіння. Володілець має поводитися з відповідним майном так само, як поводився б з ним власник.

Давнісне володіння має бути безперервним протягом певного строку, тобто бути тривалим. Тривалість володіння передбачає, що має спливти визначений уЦК Українистрок, що різниться залежно від речі (нерухомої чи рухомої), яка перебуває у володінні певної особи. Для нерухомого майна такий строк складає десять років.

Також для набуття права власності на майно за набувальною давністю закон не повинен обмежувати чи забороняти таке набуття. При цьому право власності за набувальною давністю на нерухоме майно, транспортні засоби, цінні папери набувається виключно за рішенням суду.

Отже, набуття відповідною особою права власності за набувальною давністю можливе лише за наявності всіх указаних умов у сукупності.

Відсутність добросовісності в позивача під час заволодіння ним спірним майном звільняє від потреби аналізувати інші умови набуття права власності за набувальною давністю, передбаченістаттею 344 ЦК України.

З огляду на викладене вище у сукупності, за набувальною давністю може бути визнане право власності на нерухоме майно, яке не має власника, або власник якого невідомий, або власник відмовився від права власності на належне йому нерухоме майно, а також на майно, що придбане добросовісним набувачем і у витребуванні якого його власнику було відмовлено.

Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 26 травня 2021 року у справі № 214/3083/18 (провадження № 61-2924св21), від 24 червня 2021 року у справі № 219/49/20 (провадження № 61-2924св21), від 23 вересня 2021 року у справі №206/1759/20 (провадження № 61-9602св21), від05 квітня 2022 року у справі № 642/3930/20 (провадження № 61-14866св21).

Підставою добросовісного заволодіння майном не може бути, зокрема, будь-який договір, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність. Володіння майном за договором, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність, виключає можливість набуття майна у власність за набувальною давністю, адже у цьому разі володілець володіє майном не як власник.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 07 листопада 2019 року у справі № 683/1795/17 (провадження № 61-544св19).

Враховуючи викладене, встановивши фактичні обставини у справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання за позивачами права власності на вказане житло за набувальною давністю у порядкустатті 344 ЦК України.

Судом встановлено, що власник вказаної квартири не встановлений. До 1992 року в квартирі АДРЕСА_2 проживала сім`я ОСОБА_5 в складі двох осіб. Рішення про передачу на баланс та державну реєстрацію спірної квартири за територіальною громадою Зміївською міською радою не має.

Отже, спірна квартира АДРЕСА_1 фактично є безхазяйним майном (а. с. 12).

Позивач ОСОБА_1 разом із членами сім`ї вселився у спірну квартиру фактично без будь-якої правої підстави, та відкритого володів цією квартирою, утримував її, використовував для проживання, оскільки такі дають підстави для визнання за ним права власності за набувальною давністю у зв`язку із наявністю елемента добросовісності заволодіння майном в розумінністатті 344 ЦК України.

Згідно з висновком Верховного Суду, викладеного у постанові від 07 листопада 2019 року у справі № 683/1795/17 (провадження № 61-544св19),сам по собі факт проживання позивача у спірній квартирі, утримання її в належному стані та здійснення оплати за житлово-комунальні послуги не є підставою для виникнення у неї права власності за набувальною давністю.

За наведеного, позивач ОСОБА_1 довів належними доказами свої позовні вимоги, та його позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 13, 141,223, 263, 265, 272, 280-283, 354, 355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_7 ) до Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області (код ЄДРПОУ 04058674, місцезнаходження за адресою: вул. Адміністративна, буд. 9, м. Зміїв Чугуївського району, Харківської області) про визнання права власності за набувальною давністю - задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_7 ) у порядку набувальної давності право власності на квартиру АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного тексту рішення. У разі подання апеляційної скарги учасником справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 31.01.2024.

Суддя -

СудЗміївський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116652453
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —621/3162/23

Рішення від 22.01.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Рішення від 22.01.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 10.01.2024

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

Ухвала від 21.08.2023

Цивільне

Зміївський районний суд Харківської області

Бібік О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні