Ухвала
від 31.01.2024 по справі 533/1202/23
КОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

31.01.2024 рокуКОЗЕЛЬЩИНСЬКИЙ РАЙОННИЙСУД ПОЛТАВСЬКОЇОБЛАСТІ

Справа № 533/1202/23

Провадження № 2/533/45/24

УХВАЛА

іменем України

31 січня 2024 року селище Козельщина

Козельщинський районний суд Полтавської області у складі:

головуючої судді Козир В.П.,

секретаря судового засідання Лобач М.С.,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільну справі позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» про стягнення боргу за договором позики,

ВСТАНОВИВ:

13 грудня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Козельщинського районного суду Полтавської області зі позовною заявою до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» про стягнення боргу за договором позики, у якому просив:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» (ідентифікаційний код юридичної особи: 38742673) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) заборгованість за договором позики від 10.07.2023 у сумі 6000000,00 гривень.

- у випадку неявки позивача, справу слухати за відсутності позивача, позовні вимоги підтримує у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечує;

- судові витрати покласти на відповідача.

Ухвалою суду від 18.12.2023 відкрито провадження у справі, призначено підготовче судове засідання на 31.01.2024 на 09 годину 00 хвилин.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити. У зв`язку з тим, що на адресу суду 11.01.2024 надійшла заява від відповідача про визнання позову, уважав, що за результатами завершення підготовчого засідання слід ухвалити рішення суду про задоволення позову (а.с. 21-22).

Представник відповідача ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» у судове засідання не з`явився. Ухвала суду від 18.12.2023 про відкриття провадження у справі та призначення підготовчого судового засідання на 31.01.2024, що направлялася за зареєстрованим місцем знаходження відповідача юридичної особи, повернулася до суду неврученою зі зазначенням причин невручення «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с. 17).

11.01.2024 від відповідача ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» до суду надійшла заява про визнання позову (а.с. 19). У заяві відповідач підтвердив, що ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» дійсно отримало у ОСОБА_2 грошову позику на поповнення обігових коштів, проте через фінансову неспроможність не має можливості повернути позику. Позовні вимоги особа, що підписала заяву, просила задовольнити у повному обсязі, розгляд справи здійснювати за відсутності представника відповідача. Заява, подана від імені відповідача ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ», підписана неідентифікованою особою (не містить прізвища, ім`я, по батькові особи, що підписала заяву), докази на підтвердження повноважень директора ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» суду також не надано.

Вирішуючи питання щодо можливості ухвалення рішення у підготовчому судовому засіданні, зважаючи на визнання позову відповідачем, суд виснує таке.

Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 200 ЦПК України упідготовчому засіданнісуд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження та початку судовогорозгляду справи по суті. За результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленомустаттями 206,207 цього Кодексу.

Статтею 206 ЦПК України, в свою чергу, передбачено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це взаяві по суті справиабо в окремій письмовій заяві. До ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснюєсторонамнаслідкивідповідних процесуальнихдій,перевіряє,чи необмеженийпредставниквідповідної сторониу повноваженняхна їхвчинення. У разі відмови позивача від позову суд постановляє ухвалу прозакриття провадження у справі. У разі визнання відповідачем позову суд за наявностідля тогозаконних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд. Суд не приймає відмову позивача від позову, визнання позову відповідачем у справі, в якій особу представляє їїзаконний представник, якщо його дії суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Отже суд має право ухвалити рішення у підготовчому судовому засіданні, у разі визнання відповідачем позову за наявності для того законних підстав. Саме по собі визнання позову відповідачем не є вирішальним для ухвалення рішення на користь позивача, якщо законні підстави для визнання позову відсутні або, якщо дії представника відповідача суперечать інтересам особи, яку він представляє.

Оцінюючи наявність законних підстав для задоволення позовних вимог у даній справі та прийняття судом визнання позову відповідачем, суд зазначає таке.

Позовні вимоги позивача, який є фізичною особою, ґрунтуються на договорі позики, укладеному у простій письмовій формі з відповідачем, який є юридичною особою, та борговій розписці, наданій директором відповідача ОСОБА_3 про отримання позики готівкою від позивача. Визнаючи позов, директор відповідача ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» на умовах підтвердив факт отримання позики та її неповернення позивачу. Проте зі заяви, поданої від імені ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ», неможливо встановити особу, що підписала цю заяву та перевірити її повноваження на вчинення такої дії визнання позову.

Крім того, доказів отримання такої позики саме юридичною особою, а не директором товариства матеріали справи не містять.

Так, порядок ведення касових операцій у національній валюті України юридичними особами (крім банків) та їх відокремленими підрозділами незалежно від організаційно-правової форми та форми власності (далі - підприємства), органами державної влади та органами місцевого самоврядування під час здійснення ними діяльності з виробництва, реалізації, придбання товарів чи іншої господарської діяльності (далі - установи), фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність (далі - фізичні особи - підприємці) (далі разом у тексті - суб`єкти господарювання), фізичними особами визначається Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Національного банку України від 29.12.2017 № 148 (надалі Положення).

У цьому Положенні нижчезазначені терміни вживаються в такому значенні:

3) готівка - грошові знаки національної валюти України (банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам`ятні банкноти та монети, які є платіжними засобами);

4) готівкова виручка (готівка) - сума фактично одержаної готівки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), а також від операцій, що безпосередньо не пов`язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна;

5) готівкові розрахунки/розрахунки готівкою - платежі готівкою суб`єктів господарювання і фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов`язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна;

7) журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів - документ, що застосовується для реєстрації прибуткових та видаткових касових ордерів та інших касових документів;

9) касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі;

10) касовий ордер - первинний документ (прибутковий або видатковий касовий ордер), що застосовується для оформлення надходжень (видачі) готівки з каси;

11) касові документи - документи (касові ордери та відомості на виплату готівки, розрахункові документи, електронні розрахункові документи, квитанції програмно-технічних комплексів самообслуговування, відомості закупівлі сільськогосподарської продукції, інші прибуткові та видаткові касові документи), за допомогою яких відповідно до законодавства України оформляються касові операції, звіти про використання коштів, а також відповідні журнали встановленої форми для реєстрації цих документів та книги обліку;

12) касові операції - операції суб`єктів господарювання між собою та з фізичними особами, пов`язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку;

18) оприбуткування готівки - проведення суб`єктами господарювання обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі / книзі обліку доходів і витрат / фіскальному звітному чеку / електронному фіскальному звітному чеку / розрахунковій квитанції;

19) фізична особа - громадянин України, іноземець, особа без громадянства, яка не здійснює підприємницької діяльності (п. 3 Положення).

Згідно з п. 5-6, 7 Положення суб`єктигосподарювання здійснюютьоблік операційз готівкоюу відповіднихкнигах обліку. Суб`єкти господарювання мають право здійснювати розрахунки готівкою протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами:

1) між собою - у розмірі до 10000 (десяти тисяч) гривень уключно;

2) з фізичними особами - у розмірі до 50000 (п`ятдесяти тисяч) гривень уключно.

Платежі понад установлені граничні суми проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення коштів до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки. Кількість суб`єктів господарювання та фізичних осіб, з якими здійснюються готівкові розрахунки, протягом дня не обмежується.

Обмеження, установлене в пункті 6 розділу II цього Положення, стосується також розрахунків під час оплати за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою платіжного інструменту.

Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки готівкою:

1) із суб`єктами господарювання протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами - у розмірі до 50000 (п`ятдесяти тисяч) гривень уключно.

Платежі на суму, що перевищує 50000 гривень, проводяться через надавачів платіжних послуг шляхом переказу коштів із рахунку на рахунок або внесення коштів до кас надавачів платіжних послуг для подальшого їх переказу на рахунки.

Готівка, що надходить до кас, оприбутковується в день одержання готівки у повній сумі (п. 11 Положення).

За п. 16 Положення суб`єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для виконання платіжних операцій до національних операторів, небанківських надавачів платіжних послуг, комерційних агентів із приймання готівки.

Готівкова виручка (готівка) здається суб`єктами господарювання самостійно [уключаючи готівкову виручку (готівку), отриману із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти надання фінансових послуг] або через відповідні служби, яким згідно із законодавством України надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів, або через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації.

Готівкова виручка (готівка) здається для зарахування на будь-який рахунок суб`єкта господарювання на його вибір.

Отже, готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до ч. 5, ч. 6, ч. 7 ст. 81 ЦПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.

Сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. Суд не бере до уваги відповідні докази у разі відсутності підтвердження надсилання (надання) їх копій іншим учасникам справи, крім випадку, якщо такі докази є у відповідного учасника справи або обсяг доказів є надмірним, або вони подані до суду в електронній формі, або є публічно доступними. Докази, які не додані до позовної заяви чи до відзиву на неї, якщо інше не передбачено цим Кодексом, подаються через канцелярію суду, з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або в судовому засіданні з клопотанням про їх приєднання до матеріалів справи (ч.1 , ч. 9 ст. 83 ЦПК України).

У позовній заяві позивачем зазначено, що відповідач має заборгованість за договором позики. За умовами наданого суду позивачем договору позики від 10 липня 2023 року позичальник - Товариство з обмеженою відповідальністю «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» отримав від позикодавця - ОСОБА_1 , а позикодавець передав у власність позичальникові гроші в сумі 6000000,00 гривень (пункт 1.1. договору позики).

За копією розписки від 10.07.2023 ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» в особі директора Данилюк Д.В. отримала від ОСОБА_1 грошові кошти у розмірі 6000000 гривень згідно з договором позики від 10.07.2023 з терміном користування до 10.11.2023. Розписка директора суб`єкта господарювання про отримання позики готівкою від фізичної особи на суму, що значно перевищує граничну суму розрахунків, встановлену Положенням, не є достатнім доказом отримання позики саме юридичною особою як позичальником.

Доказів оприбуткування готівки у касі ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» та зарахування коштів на банківський рахунок відповідача юридичної особи сторонами не надано.

Не намагаючись втручатися у господарську діяльність відповідача та не ставлячи під сумнів наміри сторін при укладенні договору позики, не перевіряючи дотримання відповідачем як суб`єктом господарювання вимог Положення, однак суд уважає за необхідне пересвідчитися у тому, що факт передачі позики саме ТОВ «НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» відбувся, а договір позики є реальним.

Отже, зважаючи на визнання позову відповідачем, суд уважає за необхідне витребувати від відповідача докази оприбуткування позики до каси товариства у порядку, визначеному Положенням, а також запропонувати відповідачеві надати заяву про визнання позову належним чином оформлену з підтвердженням повноважень особи та самої особи, якою підписано заяву про визнання позову, або ж забезпечити участь представника відповідача з відповідними повноваженнями у судовому засіданні.

У зв`язку з витребуванням додаткових доказів суд не вбачає на даному етапі достатніх підстав для ухвалення у підготовчому провадженні рішення про задоволення позову у зв`язку зі визнанням позову відповідачем та, керуючись п. 4 ч. 5 ст. 198 ЦПК України, оголошує у підготовчому засіданні перерву.

На підставі викладеного, керуючись статтями 81, 198, 200, 206 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Витребувати від ТОВ НОРТЕМ ОФЕЛІЯ» докази оприбуткування у касі товариства готівкових коштів, отриманих директором товариства Даниленко Д.В. за розпискою від 10.07.2023.

Запропонувати відповідачеві надати заяву про визнання позову належним чином оформлену з підтвердженням повноважень особи та самої особи, якою підписано заяву про визнання позову, або ж забезпечити участь представника відповідача з відповідними повноваженнями у судовому засіданні.

Оголосити у підготовчому судовому засіданні перерву до 22 лютого 2024 року до 10 годину 00 хвилин.

Ухвала не підлягає оскарженню окремо від рішення суду. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Суддя В.П. Козир

СудКозельщинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення31.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116657814
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —533/1202/23

Рішення від 26.02.2024

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 12.02.2024

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Козельщинський районний суд Полтавської області

Козир В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні