Справа № 388/2420/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2024 року Долинський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого судді Баранського Д.М.,
за участю секретаря Поліщук Т.І.,
розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Долинська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, Долинська міська рада про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до часу відкриття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з цією заявою та просить суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що вона, починаючи з 2002 року проживала однією сім`єю разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Заяву мотивує тим, що з 2002 року по 5 вересня 2023 року разом зі спадкодавцем ОСОБА_2 проживали однією сім`єю, вели спільне господарство за адресою: АДРЕСА_1 . Шлюб не реєстрували, оскільки не мали потреби.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 помер, а заявниця здійснила його поховання.
Після смерті ОСОБА_2 залишилась спадщина, що складається з житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , що належав на праві власності ОСОБА_3 , тобто батьку спадкодавця, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 . ОСОБА_2 за життя не отримав свідоцтво про право на спадщину після смерті батька.
Заявниця звернулась до Долинської державної нотаріальної контори Кіровоградської області із заявою про прийняття спадщини та видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 , однак заявницею не підтверджено родинні зв`язки зі спадкодавцем.
Встановлення факту, що має юридичне значення є підставою для отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 за законом четвертої черги.
У судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 заяву підтримала, просила її задовольнити. Суду пояснила, що разом з ОСОБА_2 проживали однією сім`єю як чоловік та дружина з 1992 року до дня його смерті. ОСОБА_2 не перебував у зареєстрованому шлюбі. ОСОБА_2 дітей не мав, а його батьки повмирали давно. Заповіту ОСОБА_2 не залишив. Батько ОСОБА_2 , тобто ОСОБА_3 на момент смерті також не перебував у зареєстрованому шлюбі.
Представник заінтересованої особи Долинської державної нотаріальної контори Кіровоградської області в судове засідання не з`явився, однак надіслав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує проти заяви.
Представник заінтересованої особи Долинської міської ради в судове засідання не з`явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи, про причину неявки не повідомив.
Свідок ОСОБА_4 суду пояснила, що їй відомо про те, що заявниця та ОСОБА_2 разом проживали більше двадцяти років. Вони проживали як чоловік та дружина. Особисто не знала, що вони не перебували у шлюбі. Вони мали спільний побут, вели господарство. Не знає чи вони разом мали спільних дітей, однак знає, що заявниця має доньку. Заявниця особисто здійснила похорон спадкодавця. ОСОБА_1 та ОСОБА_2 проживали за адресою: АДРЕСА_1 .
Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що ОСОБА_1 разом з ОСОБА_2 проживали довгий період часу, приблизно 15-20 років. Проживали вони однією сім`єю як чоловік та дружина. Її свекруха проживала поряд з ними, а тому про все особисто знає. Заявниця здійснювала похорон ОСОБА_2 ОСОБА_1 та ОСОБА_2 вели спільне господарство, були пов`язані спільним побутом. ОСОБА_2 хворів, а тому заявниця його лікувала до смерті.
Суд, заслухавши пояснення заявниці, свідків, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення заяви з таких підстав.
Відповідно до ч. 1, п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 2 ст. 315 ЦПК України передбачено, що у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до часу відкриття спадщини.
Метою встановлення факту є реалізація заявницею права на спадщину, а саме отримання свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 .
Судом установлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер ОСОБА_2 , який на момент смерті проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 залишилось спадкове майно, що складається з житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , що ним успадкований після смерті свого батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , оскільки ОСОБА_2 безпосередньо 28 лютого 2008 року подав нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
2 жовтня 2023 року ОСОБА_1 подала до Долинської державної нотаріальної контори Кіровоградської області заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 .
Згідно з довідкою голови вуличного комітету від 19 вересня 2023 року, ОСОБА_1 проживала за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 з 2002 року.
Довідкою від 12 вересня 2023 року підтверджується, що ОСОБА_1 здійснювала похорон ОСОБА_2 .
У четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (ст. 1264 ЦК України).
Тобто по суті спадкоємець, який проживав зі спадкодавцем однією сім`єю не менше як п`ять років до часу відкриття спадщини, закликається до четвертої черги спадкування за законом, а тому саме в такому контексті слід задовольняти вимоги заявників, спрямовані на доказування факту, що має юридичне значення із зазначеною метою.
Відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
З матеріалів справи відомо, що місце проживання заявниці зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Зі спадкової справи Долинської державної нотаріальної контори Кіровоградської області слідує, що після смерті ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини звернулась виключно заявниця. Інші можливі спадкоємці заяву про прийняття спадщини не подавали.
Сукупність вищезазначених доказів дає суду підстави дійти висновку, що ОСОБА_6 , починаючи з 2004 року проживала однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 разом з ОСОБА_2 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Вимоги заявниці про встановлення факту, що має юридичне значення щодо проживання однією сім`єю разом зі спадкодавцем у період з 2002 року до 2004 року є необґрунтованими, оскільки з 1 січня 2004 року набрав чинності діючий ЦК України від 16січня 2003року №435-IV,який встановивправила,за якимиу четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.
З огляду на мету встановлення факту, що має юридичне значення, а також враховуючи вищезазначені правила, подана заява є обґрунтованою частково та, відповідно підлягає задоволенню частково.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 19, 42, 76, 83, 95, 258, 259, 263-265, 268, 293, 319, 354 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити частково заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Долинська державна нотаріальна контора Кіровоградської області, Долинська міська рада про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до часу відкриття спадщини.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме те, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_1 , починаючи з 2004 року проживала однією сім`єю за адресою: АДРЕСА_1 разом із ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до його смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Апеляційна скарга подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 30 січня 2024 року.
Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116660326 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Баранський Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні