Справа № 138/3595/23
Провадження №:2/138/257/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2024 року м. Могилів-Подільський
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Холодової Т.Ю.,
за участю секретаря судового засідання Паламарчук І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Могилів-Подільського міськрайонного суду Вінницької області з позовом до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . За життя мати склала заповіт та заповіла позивачу житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, розташований в АДРЕСА_1 , та земельну ділянку АДРЕСА_2 , яка розташована на території Кукавської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області. Позивач прийняв спадщину після смерті матері та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку № НОМЕР_1 , яка розташована на території Кукавської сільської ради, однак отримати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок не має можливості, оскільки в заповіті невірно зазначено вулицю, на якій розташований будинок, а саме АДРЕСА_1 , в той час, як згідно правовстановлюючого документу, матері належав будинок, розташований по АДРЕСА_1 . Відтак позивач просить встановити факт того, що вказаний в заповіті будинок по АДРЕСА_1 та будинок по АДРЕСА_1 , який належав померлій ОСОБА_2 є одним і тим самим будинком та визнати за позивачем в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 право власності на вказаний будинок.
Ухвалою Могилів-Подільського міськрайонного суду від 18.12.2023 відкрито провадження у справі, призначено підготовче засідання, надано відповідачу строк для подання відзиву та витребувано докази.
Ухвалою суду від 11.01.2024 закрито підготовче засідання та призначено справу до розгляду на 31.01.2024.
31.01.2024 у підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подав суду заяву про розгляд справи у його відсутність, позов підтримав повністю та просив його задовольнити.
Уповноважений представник відповідача в судове засідання не з`явився, 11.01.2024 подав суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, при винесенні рішення покладався на розсуд.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з огляду на таке.
Пункт 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» встановлює, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть
вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд встановив, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане підтверджується копією Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 (а.с. 6).
ОСОБА_2 була матір`ю позивача ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 виданим повторно (а.с. 11).
Згідно Свідоцтва про право на спадщину за законом виданого 25.11.2002 та посвідченого державним нотаріусом Могилів-Подільської районної державної нотаріальної контори Малай Н.В., зареєстрованого в реєстрі за № 1502, померлій ОСОБА_2 належав житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, що знаходиться в АДРЕСА_1 (а.с. 10).
Також померлій ОСОБА_2 на праві власності належали земельні ділянки № НОМЕР_4 площею 2,15 га та № НОМЕР_1 площею 2,15 га, розташовані на території Кукавської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області, що підтверджується копіями Державних актів на право приватної власності на землю серії ІІІ-ВН № 014252 та серії ВН б/н, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 767 відповідно (а.с. 48, 49).
Відповідно дост.1217ЦК Україниспадкування здійснюєтьсяза заповітомта зазаконом.Згідно зіст.1261ЦК Україниу першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця.
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 зробила розпорядження та заповіла ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами, який розташований в АДРЕСА_1 , та земельну ділянку № НОМЕР_1 , яка розташована на території Кукавської сільської ради. Вказане підтверджується копією заповіту складеного 14.05.2009, посвідченого секретарем Кукавської сільської ради Могилів-Подільського району Вінницької області Осельською Н.П. та зареєстрованого в реєстрі за № 34 (а.с. 7).
Відповідно до копії довідки № 734 виданої 08.07.2011 Кукавською сільською радою Могилів-Подільського району Вінницької області ОСОБА_2 проживала та була зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , до дня своєї смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), також за даною адресою на день смерті не було зареєстровано нікого та ніхто не проживав (а.с. 8).
Згідно з ч. 1 ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Строк прийняття спадщини визначений ч. 1 ст. 1270 ЦК України, відповідно до якої для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).
На виконаннявказаних вимогзакону позивач ОСОБА_1 в межах строку, 16.11.2011 звернувся до Могилів-Подільської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 (а.с. 23).
З матеріалів спадкової справи також вбачається, що після смерті ОСОБА_2 наявні інші спадкоємці, а саме: ОСОБА_3 - спадкоємець за заповітом, який прийняв спадщину та отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом, зареєстрованим в реєстрі за № 35, а також відмовився від одержання обов`язкової частки у спадщині за заповітом, зареєстрованим в реєстрі за № 34; ОСОБА_4 спадкоємець за законом, яка подала до Могилів-Подільської державної контори заяви про відмову від одержання обов`язкової частки у спадщині за заповітами № 34 та № 35 (а.с. 22-66).
Також 21.03.2012 ОСОБА_1 подав до Могилів-Подільської районної державної нотаріальної контори заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом (а.с. 25).
21.03.2012 державний нотаріус Могилів-Подільської районної державної нотаріальної контори Дячук Л.М. видала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Свідоцтво про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_2 на земельну ділянку, що розташована на території Кукавської сільської ради Могилів-Подільського району, площею 2,15 га, кадастровий номер 0522684000:01:000:0062, яка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ВН, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 767 (а.с. 60).
При цьому листом від 08.11.2023 за вих. № 167/01-16 Могилів-Подільською державною нотаріальною конторою було повідомлено позивача про те, що в заповіті за реєстровим № 34 від 14.05.2009 посвідченого Кукавською сільською радою Мельник Ганна Тимофіївна заповіла позивачу житловий будинок АДРЕСА_1 , однак з правовстановлюючих документів вбачається, що житловий будинок знаходиться по АДРЕСА_1 , а не ОСОБА_5 . За вказаних обставин, враховуючи розбіжності в написанні вулиць, що містяться в поданих позивачем документах, свідоцтво про право на спадщину на вказаний будинок видати не можливо (а.с. 12).
Таким чином, ОСОБА_1 не може отримати Свідоцтво про право на спадщину за заповітом на свою частку майна, яке йому залишила матір ОСОБА_2 у зв`язку з розбіжностями в написанні вулиці, на якій розташований житловий будинок, в заповіті та в правовстановлюючому документів на будинок.
Разом з тим, факт, що будинок АДРЕСА_1 , який зазначено в заповіті є тим самим будинком, який знаходиться по АДРЕСА_1 підтверджується копіями документів доданими до позовної заяви, а саме: свідоцтвом про право на спадщину за законом від 25.11.2002, яке видано ОСОБА_2 на житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 10); копією довідки КП Могилів Подільське МБТІ від 12.09.2023, згідно якої станом на 31.12.2012 житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 належав ОСОБА_2 (а.с. 9).
Відповідно до положеннястатті 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно зі ст. 1 Першого протоколу доКонвенції про захист прав людини і основоположних свободтаЗакону України № 475/97-ВР від 17.07.1997 року «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції», закріплено принцип непорушності права приватної власності, який означає право особи на безперешкодне користування своїм майном та закріплює право власника володіти, користуватися і розпоряджатися належним йому майном на власний розсуд, учиняти щодо свого майна будь-які угоди, відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
За нормами статей 1216, 1218ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 328ЦК України встановлено, що право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи викладеневище,оскільки померлій ОСОБА_2 належало право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами під АДРЕСА_1 , то таке право увійшло до складу спадщини після її смерті та перейшло її спадкоємцю за заповітом ОСОБА_1 .
За таких підстав суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними, а відтак такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. 16, 328, 392, 1216, 1217, 1218, 1261, 1269 ч. 1, 1270 ЦК України, ст. 12, 76-81, 259 ч. 1, 2, 263-265, 273, 315 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Вендичанської селищної ради Могилів-Подільського району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення, та визнання права власності в порядку спадкування задовольнити повністю.
Встановити факт, що житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який зазначено в заповіті, що складений 14 травня 2009 року ОСОБА_2 та зареєстрований в реєстрі за № 34, є житловим будинком з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 , який належав ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом від 25 листопада 2002 року посвідченого державним нотаріусом Могилів-Подільської державної нотаріальної контори Вінницької області.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами під номером АДРЕСА_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: с. Нижній-Ольчедаїв, Могилів-Подільський район, Вінницька область, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Відповідач: Вендичанська селищна рада Могилів-Подільського району Вінницької області, місцезнаходження: вул. Соборна, 55, смт Вендичани, Могилів-Подільський район, Вінницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04326589.
Суддя Т.Ю. Холодова
Суд | Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 01.02.2024 |
Номер документу | 116661390 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Могилів-Подільський міськрайонний суд Вінницької області
Холодова Т. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні