Рішення
від 29.01.2024 по справі 610/3458/23
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа№ 610/3458/23

Провадження № 2-о/610/21/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.01.2024 Балаклійський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Тімонової В.М.,

за участю: секретаря судового засідання Кучеренко Ю.М.,

заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 610/3458/23 (провадження № 2-о/610/21/2024) за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління соціального захисту Балаклійської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

29.12.2023 ОСОБА_1 звернулась до Балаклійського районного суду Харківської області з заявою, у якій просить встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , є батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

В обґрунтування заявлених вимог зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її співмешканець ОСОБА_2 . Від спільного життя у них народились діти ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , але запис про народження дітей зроблено у відповідності до ст. 135 СК України, оскільки вона та ОСОБА_2 не перебували у шлюбі та він не бажав подавати відповідну заяву.

Після його смерті виникла необхідність у оформленні допомоги дітям померлого годувальника, оскільки утримувати дітей не має можливості.

Тому вона вимушена звернутися до суду із вказаною заявою.

Ухвалою судді від 02.01.2024 заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено судове засідання, витребувано з Балаклійського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану в Ізюмському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції копії актових записів про народження дітей.

Заявник у судовому засіданні підтримала заяву та просила її задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у ній.

Представник заінтересованої особи просив розглянути справу у його відсутність.

Суд, заслухавши заявника, свідків, дослідивши письмові докази, з`ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, встановивши фактичні дані та відповідні їм правовідносини, приходить до такого висновку.

Відповідно до положень ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Положеннями ст. 12 ЦПК України передбачено, що сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог.

Згідно свідоцтва про народження, серії НОМЕР_1 , ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьками дитини вказано: батько ОСОБА_8 та мати ОСОБА_1 (а.с. 11).

ІНФОРМАЦІЯ_3 народився ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_2 , батьками дитини вказано: батько ОСОБА_8 та мати ОСОБА_1 (а.с. 12).

Згідно свідоцтва про народження, серії НОМЕР_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_5 , батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_8 та мати ОСОБА_1 (а.с. 13).

ІНФОРМАЦІЯ_5 народився ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_4 , батьками дитини вказано: батько ОСОБА_8 та мати ОСОБА_1 (а.с. 14).

Відповідно до свідоцтва про народження, серії НОМЕР_5 , ОСОБА_9 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьками дитини вказано: батько ОСОБА_8 та мати ОСОБА_1 (а.с. 15).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_6 (а.с. 10).

На запит суду надано копії актових записів про народження дітей, відповідно до яких відомості про батька дітей записані за заявою матері ОСОБА_1 відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Відповідно до частин першої-третьої статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.

Справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд приймає до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень учинено згідно зі статтею 135 СК України.

Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.

За правилами статті 130 СК України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.

Відповідно до статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із частинами першою, шостою статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У постанові Верховного Суду від 16 травня 2018 року у справі № 591/6441/14-ц (провадження № 61-6030св18) зазначено, що: "щодо предмету доказування у даній категорії справи, то СК України будь-яких особливостей не визначає. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другої статті 128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи".

Європейський суд з прав людини зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (KALACHEVA v. RUSSIA, № 3451/05, § 34, ЄСПЛ, від 07 травня 2009 року).

Така правова позиція міститься у Постанові Першої судової палати Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 04.08.2021 за № 494/1611/18 (провадження № 61-10395св20).

Висновку експертизи щодо підтвердження батьківства ОСОБА_2 щодо дітей ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 до суду не надано.

В судовомузасіданні булодопитано свідків ОСОБА_15 та ОСОБА_16 ,які непідтвердили,що померлий ОСОБА_2 є батькомдітей заявника ОСОБА_1 ,а лишепідтвердили фактспільного проживаннязаявниці з ОСОБА_17 .

В судовому засіданні були оглянуті надані заявницею фотознімки, на яких зображені чоловік, жінка та діти, але суд не приймає їх до уваги, оскільки зазначені особи не ідентифіковані.

Отже, всупереч вимог ст.ст. 12, 81 ЦПК України будь-яких доказів, які б підтверджували батьківство ОСОБА_2 щодо дітей ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 суду не надано.

Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає заяву не обґрунтованою та такою, що не підлягає задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 259, 263-265, 293, 315, 319 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління соціального захисту Балаклійської міської ради Харківської області, про встановлення факту родинних відносин відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 .

Заінтересована особа: Управління соціальногозахисту Балаклійськоїміської радиХарківської області,місцезнаходження:64207,Харківська область,Ізюмський район,м.Балаклія,вул.Центральна,буд.16,код ЄДРПОУ 44092127.

Повний текст рішення складено 31 січня 2024 року.

Головуючий В.М. Тімонова

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено01.02.2024
Номер документу116663525
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —610/3458/23

Рішення від 29.01.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Рішення від 29.01.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

Ухвала від 02.01.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Тімонова В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні