Рішення
від 31.01.2024 по справі 927/1604/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

31 січня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/1604/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Белова С.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом: Громадської організації «Українська монолітність»,

код ЄДРПОУ 44291620, вул. В.Тарновського, 16, м.Чернігів, 14000;

до відповідача: Фізична особа-підприємець Малець Олександр Дмитрович ,

ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ;

АДРЕСА_2

про стягнення 80814,00 грн

без повідомлення (виклику) учасників справи (без проведення судового засідання)

Позивачем подано позов до відповідача про стягнення 80814,00 грн. В обґрунтування поданого позову позивач посилається на порушення відповідачем умов Договору про надання послуг № 05/06-2023 від 02.06.2023.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 30.11.2023 прийнято позовну заяву та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд даної справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Судом запропоновано позивачу уточнити позовні вимоги, оскільки сума основного боргу за Договором № 05/06-2023 від 02.06.2023, зазначена ним в описовій частині позовної заяви, визначена в розмірі 72000,00 грн, проте в п.2 прохальної частини позовної заяви позивач просить стягнути з відповідача 70000,00 грн основного боргу.

01.12.2023 позивачем через систему «Електронний суд» подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з відповідача 72000,00 грн основного боргу.

Ухвала суду від 30.11.2023 направлена відповідачу по справі, але повернулась на адресу суду з відміткою відділення зв`язку "неправильно зазначена(відсутня) адреса". Зазначена ухвала 12.01.2024 повторно була направлена на адресу відповідача. Згідно даних офіційного сайту «Укрпошта» відправлення № 0600077426474 не вручене під час доставки 16.01.2024.

Відповідно до ч. 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі, якщо ухвалу про відкриття провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв`язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо.

Відповідно до ч. 7 ст. 120 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Заяв про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи від відповідача не надходило.

Крім того, інформація стосовно слухання судом справ є публічною і розміщується на офіційному сайті Господарського суду Чернігівської області в мережі Інтернет, що також свідчить про наявність у учасників справи можливості дізнатись про слухання справи за їх участю.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, зокрема, з ухвалою про відкриття провадження у справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Частиною 5 статті 242 Господарського процесуального кодексу України визначено, що учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності в особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення, якщо така адреса відсутня.

За приписами ст. 242 ГПК України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відзиву на позов відповідачем суду не надано.

Відповідно до ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними у ній матеріалами.

Приписами ст. 248 Господарського процесуального кодексу України передбачено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Судом було вжито заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, але відповідач своїм процесуальним правом не скористався, відзиву на позов у встановлений судом строк відповідач не надав та не заперечив стосовно позовних вимог, поважність причин неподання відзиву на позовну заяву суду не повідомив, заяв та клопотань від відповідача не надходило, у зв`язку з чим рішення приймається за наявними матеріалами справи на підставі ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, перевіривши та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Предметом заявленого позову є стягнення заборгованості за договором про надання послуг 05/06-2023 від 02.06.2023 року внаслідок невиконання відповідачем свого зобов`язання про надання послуг згідно вищезазначеного договору.

Таким чином, обставинами які підлягають доказуванню є наявність правовідносин договору про надання послуг між сторонами, наявність порушення відповідачем свого зобов`язання щодо надання послуг.

02.06.2023 року між Громадською організацією «Українська монолітність» (як Замовником) та фізичною особою - підприємцем Малець Олександром Дмитровичем - (як Виконавцем) укладено Договір про надання послуг 05/06-2023 від 02.06.2023 року, що регулює відносини між Виконавцем та Замовником щодо надання послуги з питань консультування та укладений з метою виконання Замовником своєї основної діяльності у межах статутних цілей, завдань та для реалізації проєкту за підтримки чеської гуманітарної організації «Людина в біді» (@PeoplemNeedUkrame) та за фінансування Європейського Союзу.

Відповідно до п. 2.1. Виконавець зобов`язаний у відповідності з Договором надати Замовнику послуги з адміністративної роботи, а саме:

- управління та контроль за реалізацією проєкта;

- керування командою проєкта;

- координація систем комунікації, а також надходження інформації у проекті;

- реагування на запити щодо змін;

- усунення перешкоди під час роботи, щоб команда могла довести виконання проєкту до кінця;

- комунікація з донором.

Пунктом 2.2. Договору сторони погодили, що Замовник зобов`язаний:

- своєчасно приймати надані послуги;

- здійснити оплату за надання послуг, передбачених цим Договором.

Відповідно до Розділу 3 Договору вартість наданих послуги становить 12 000,00 грн на місяць. Загальна сума Договору 96 000,00 гривень (дев`яносто шість тисяч гривень, 00 коп.). Без ПДВ. Передоплата Послуг здійснюється після підписання Договору у розмірі 100% від суми Договору. Загальна сума Договору складається з суми вартості усіх послуг, наданих Виконавцем та прийнятих Замовником згідно з актами наданих послуг. Оплата послуг здійснюється в безготівковій формі з поточного банківського рахунку Замовника.

Пунктом 4.1. Договору сторони погодили, що за невиконання чи неналежне виконання умов договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України, у тому числі сплачують пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості зобов`язання за кожен день прострочення такого зобов`язання.

Відповідно до розділу 5 Договору цей Договір діє з моменту підписання до 27.12.2023, а в частині виконання зобов`язань, які виникли під час дії цього Договору - до повного їх виконання.

Даний договір підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки юридичної особи.

Згідно із статтею 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Згідно частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов' язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За приписами частини першої статті 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

За результатами надання оцінки змісту договору, господарський суд дійшов висновку, що укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором про надання послуг. При цьому, юридичним завершенням виконання договору є підписання сторонами актів приймання-передачі виконаних робіт на загальну суму Договору в розмірі 96000,00 грн.

Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач виконав свої зобов`язання за договором належним чином. Матеріали справи містять докази на підтвердження здійснення Позивачем на користь Відповідача оплати в розмірі 96000,00 грн за послуги згідно Договору № 05/06-2023 від 02.06.2023, а саме платіжна інструкція № 102 від 12.06.2023.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг від 02.07.2023 до Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 року Відповідач надав, а Позивач прийняв послуги з координації та керування заходами, згідно проєкту за період з 02.06.2023 по 02.07.2023, а саме:

- управління та контроль за реалізацією проєкта;

- керування командою проєкта;

- координація систем комунікації, а також надходження інформації у проекті;

- реагування на запити щодо змін;

- усунення перешкоди під час роботи, щоб команда могла довести виконання проєкту до кінця;

- тімбілдінгу між командами м.Чернігова та м.Дніпра у м.Вінниця.

Пунктом 2 Акту приймання-передачі наданих послуг до Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 сторонами погоджено, що вартість послуг Виконавця складає 12000,00 грн без ПДВ, які були оплачені згідно Договору № 05/06-2023 на поточний рахунок Виконавця.

Даний Акт підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки юридичної особи.

Матеріали справи містять Звіт виконаних робіт№1 згідно Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 яким сторони погодили, що у період з 02.06.2023 по 02.07.2023 Виконавцем за Договором про надання послуг № 05/06-2023 від 02.06.2023 надано послуги з адміністративної роботи в рамках проєкту за підтримки чеської гуманітарної організації «Людина в біді» (@PeoplemNeedUkrame) та за фінансування Європейського Союзу, а саме:

- здійснено управління та контроль за реалізацією проєкта;

- здійснено керування командою проєкта;

- виконано координацію систем комунікації, а також надходження інформації у проекті;

- здійснено реагування на запити щодо змін;

- усунено перешкоди під час роботи, щоб команда могла довести виконання проєкту до кінця.

Згідно зазначеного звіту вартість послуг Виконавця складає 12000,00 грн без ПДВ, які були оплачені згідно Договору № 05/06-2023 на поточний рахунок Виконавця.

Даний Звіт підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки юридичної особи.

Згідно Акту приймання-передачі наданих послуг від 02.08.2023 до Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 року Відповідач надав, а Позивач прийняв послуги з координації та керування заходами, згідно проєкту за період з 02.07.2023 по 02.08.2023, а саме:

- управління та контроль за реалізацією проєкта;

- керування командою проєкта;

- координація систем комунікації, а також надходження інформації у проекті;

- реагування на запити щодо змін;

- усунення перешкоди під час роботи, щоб команда могла довести виконання проєкту до кінця;

- тімбілдінгу між командами м.Чернігова та м.Дніпра у м.Вінниця.

Пунктом 2 Акту приймання-передачі наданих послуг до Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 сторонами погоджено, що вартість послуг Виконавця складає 12000,00 грн без ПДВ, які були оплачені згідно Договору № 05/06-2023 на поточний рахунок Виконавця.

Даний Акт підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки юридичної особи.

Матеріали справи містять Звіт виконаних робіт№2 згідно Договору № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 яким сторони погодили, що у період з 02.07.2023 по 02.08.2023 Виконавцем за Договором про надання послуг № 05/06-2023 від 02.06.2023 надано послуги з адміністративної роботи в рамках проєкту за підтримки чеської гуманітарної організації «Людина в біді» (@PeoplemNeedUkrame) та за фінансування Європейського Союзу, а саме:

- здійснено управління та контроль за реалізацією проєкта;

- здійснено керування командою проєкта;

- виконано координацію систем комунікації, а також надходження інформації у проекті;

- здійснено реагування на запити щодо змін;

- усунено перешкоди під час роботи, щоб команда могла довести виконання проєкту до кінця.

Згідно зазначеного звіту вартість послуг Виконавця складає 12000,00 грн без ПДВ, які були оплачені згідно Договору № 05/06-2023 на поточний рахунок Виконавця.

Даний Звіт підписаний сторонами та скріплений відтиском печатки юридичної особи.

Як зазначає Позивач в подальшому Відповідач припинив виконувати свої зобов`язання за Договором. Матеріали справи не містять доказів, що заперечували б зазначене Позивачем.

Невиконання зобов`язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) стаття 610 Цивільного кодексу України визначає, як порушення зобов`язання.

Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Згідно ст. 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

При цьому в матеріалах справи наявний лист-претензія № 1 (№47 від 03.11.2023) Позивача на адресу Відповідача з вимогою виконати фінансові зобов`язання, в якому зазначено, що останній з 31.08.2023 ніяким чином не продовжував брати участь у реалізації проєкту та перестав здійснювати свої зобов`язання за Договором. Позивачем зазначено, що станом на 06.11.2023, виконання послуг за Договором прострочене на 95 календарних днів, сума боргу складає 72000,00 грн, пеня за несвоєчасне виконання зобов`язання становить 7740,48 грн. матеріали справи містять докази надсилання Позивачем даного листа на адресу фактичного проживання Відповідача, проте останнім він не отриманий, що підтверджено даними офіційного сайту «Укрпошта» відправлення № 1401306319378, отже лист-претензія був залишений Відповідачем без реагування.

Як встановлено судом, Договором було обумовлено Передоплату послуг у розмірі 100% від суми договору, а саме в розмірі 96000,00 грн. Позивачем доведено перед судом здійснення повної оплати за Договором та отримання послуг за періоди з 02.06.2023 по 02.07.2023 та з 02.07.2023 по 02.08.2023 в загальному розмірі 24000,00 грн. Докази надання послуг Відповідачем в інші періоди та прийняття їх Позивачем в матеріалах справи відсутні. Отже суд погоджується з доводами Позивача, що з 03.08.2023 року Відповідач припинив виконання умов Договору.

Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що Відповідач в установленому порядку обставини, які повідомлені позивачем, не спростував та належних доказів на заперечення відомостей повідомлених Позивачем не надав, господарський суд приходить до висновку, що Позивачем належними та допустимими доказами доведено невиконання Відповідачем своїх обов`язків за договором № 05/06-2023 про надання послуг від 02.06.2023 починаючи з 03.08.2023, відповідно позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу нормативно та документально доведені, а тому підлягають задоволенню повністю в сумі 72000,00 грн.

З посиланням на умови п.4.1. Договору № 05/06-2023 від 02.06.2023 Позивачем було нараховано до сплати Відповідачу пеню у розмірі 8 813,58 грн, яка була нарахована на суму заборгованості за період з 03.08.2023 по 24.11.2023.

Статтею 546 Цивільного кодексу України передбачено, що виконання зобов`язань може забезпечуватись згідно з договором неустойкою, яку боржник повинен сплатити в разі неналежного виконання зобов`язань.

Відповідно до частин 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Пунктом 4.1. Договору сторони погодили, що за невиконання чи неналежне виконання умов договору Сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України, у тому числі сплачують пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості зобов`язання за кожен день прострочення такого зобов`язання.

Позивач за прострочення строків надання послуг (відповідно до обґрунтованого розрахунку сум, що стягуються) керуючись умовами договору, за період з 03.08.2023 по 24.11.2023 нарахував та просить стягнути з Відповідача пеню в сумі 8 813,58 грн.

Здійснивши власний перерахунок пені, в межах розрахунку Позивача, з урахуванням умов Договору, наданих послуг, господарський суд дійшов до висновку, що позовні вимоги в частині стягнення пені підлягають задоволенню повністю в сумі 8 813,58 грн.

Відповідно до ст. 73,74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Судовий збір в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на Відповідача.

Керуючись ст. 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Малець Олександра Дмитровича (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) на користь Громадської організації «Українська монолітність» (код ЄДРПОУ 44291620, вул. В.Тарновського, 16, м.Чернігів, 14000) 72000,00 грн основного боргу, 8813,58 грн пені та 2684,00 грн судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Повне рішення складено та підписано 31.01.2024 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду, з урахуванням п. 17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України, у строки, визначені ст. 256 цього Кодексу.

Суддя С.В. Белов

Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до приписів частин 5-8 статті 6 та частин 5, 6 статті 242 ГПК України, пунктів 5.6, 5.8, 10, 16, 17, 29, 37 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, учасникам справи (їх представникам), які є користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, судові рішення в паперовій формі не надсилаються і не вручаються. Суд надсилає такі рішення в електронній формі до електронного кабінету таких осіб, і вони вважаються врученими в день отримання повідомлення про доставку копії судового рішення на офіційну електронну адресу учасника справи (його представника), з якого і починається перебіг процесуального строку, встановленого законом або судом. Обмін процесуальними документами в електронній формі між судом та/або особами, що є (повинні бути) користувачами Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, мають здійснюватися виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/

засоби зв`язку - тел.099 420 54 50

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення31.01.2024
Оприлюднено02.02.2024
Номер документу116670510
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —927/1604/23

Судовий наказ від 21.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Белов С.В.

Рішення від 31.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Белов С.В.

Ухвала від 30.11.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Белов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні