Рішення
від 29.01.2024 по справі 340/6570/23
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2024 року м. Кропивницький Справа № 340/6570/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дегтярьової С.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Професійно-технічного училища №5 м. Світловодськ (27500, м. Світловодськ, Кіровоградська обл., вул. Приморська, 38б, кв.66, ЄДРПОУ 05403381)

до відповідача: Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 64/53, ЄДРПОУ 41127387)

про визнання протиправним та скасування висновку,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області від 24.07.2023 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-04-04-010744-а.

Підставою позову вказано порушення прав позивача внаслідок прийняття суб`єктом владних повноважень протиправного рішення.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що викладені Східним офісом Держаудитслужби України зауваження у висновку є не обґрунтованими, а висновок таким, що прийнятий з грубим порушенням норм чинного законодавства України та таким, що підлягає скасуванню.

Позивач вважає, що за результатом аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей відсутні порушення вимог пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей, Наказу № 710. За результатами аналізу питання розгляду тендерних пропозицій відсутні порушення вимог підпункту 2 пункту 41, підпункту 1 пункту 48 Особливостей.

Свою позицію мотивує тим, що акти Кабінету Міністрів України не можуть змінювати, зупиняти дію або скасовувати положення закону, а тому висновок відповідача про те, що у тендерній документації вказані норми закону, які не діють, є безпідставним.

Керуючись викладеними в позові аргументами та доводами представник позивача просив суд задовольнити позовні вимог та визнати протиправним оскаржуване рішення.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.10.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Не погоджуючись з аргументами та доводами викладеними представником позивача, представником відповідача подано відзив, в якому останній, заперечуючи щодо задоволення позовних вимог, зазначає, що тендерна документація складена без урахування Особливостей з порушенням вимог пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей, Наказу № 710. В Тендерній документації вказані положення закону, як не діяли на момент її складення.

Додатково вказано, що учасником СТОВ «Земля і люди» у складі тендерної пропозиції надано копію документу, що міститься на другій сторінці у файлі « 11. Сертифікати.pdf», викладений іншою ніж українською, або російською мовами без супроводження засвідченого нотаріально або легалізованого у встановленому законодавством України, перекладу на українську, чим не дотримано вимоги підпункту 7.2 пункту 7 Розділу 1 тендерної документації, а тому така пропозиція повинна була бути відхилена. Окрім цього, документи СТОВ «Земля і люди» підписані не уповноваженою особою.

Представник відповідача зазначив, що відповідач не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування Висновку Східного офісу Держаудитслужби в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області від 24.07.2023 року про результати моніторингу процедури закупівлі №UA-2023-04-04-010744-а.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що 04.04.2023 року, Професійно-технічне училище №5 м. Світловодськ розмістило оголошення про проведення відкритих торгів на закупівлю №UA-2023-04-04-010744-а, ДК 021:2015:24410000-1: Азотні добрива на суму 400000,00 грн.

Вказане оголошення було розміщене на офіційному майданчику публічних закупівель України (акредитований за I, II, III та IV рівнями) Української універсальної біржі мережі інтернет за посиланням: https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2023-04-04-010744-a.

Для участі у процедурі закупівлі тендерну пропозицію подало СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ЗЕМЛЯ І ЛЮДИ".

У відповідності до тендерної документації, позивачем було здійснено розгляд отриманої тендерної пропозиції, про що складено протокол розкриття тендерних пропозицій №UA-2023-04-04-010744-а від 27.04.2023 року. У відповідності до вказаного протоколу розкриття тендерних пропозицій, пропозиція надана СТОВ "ЗЕМЛЯ І ЛЮДИ" визнана такою, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації, визнано відсутність підстав для відмови, установлені ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі».

01.05.2023 року розміщено повідомлення позивача про намір укласти договір про закупівлю №UA-2023-04-04-010744-а з СТОВ "ЗЕМЛЯ І ЛЮДИ".

10.05.2023 року між Професійно-технічним училищем №5 м. Світловодськ та СТОВ "ЗЕМЛЯ І ЛЮДИ" було укладено договір поставки №15.

Наказом від 05.07.2023 року № 47-з Кропивницький "Про початок моніторингу процедур закупівель", відповідно до пункту 23 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 та частини другої статті 8 Закону України «Про публічні закупівлі», пункту 10 Положення про Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області, затвердженого наказом Східного офісу Держаудитслужби від 29 серпня 2016 року № 3 зі змінами, Східним офісом Держаудитслужби вирішено здійснити моніторинг закупівлі на предмет дотримання Професійно-технічним училищем №5 м. Світловодськ вимог Закону №922-VIII, при проведенні процедури закупівлі: ДК 021:2015:24410000-1: Азотні добрива.

06.07.2023 року направлено позивачеві запит про надання пояснення:

"У межах проведення моніторингу ... постала потреба в отриманні пояснення (інформації та документів), яким чином та на підставі яких документів вами здійснено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру витрат та визначено його очікувану вартість.

Також надати посилання на сторінку власного вебсайту або офіційного вебсайту головного розпорядника бюджетних коштів, на якому розміщено обґрунтування технічних та якісних характеристик предмета закупівлі, розміру бюджетного призначення, очікуваної вартості предмета закупівлі.

Позивачем 07.07.2023 року надано відповідь:

"Запланувавши здійснювати посів насіння соняшнику нами було обрано оптимальні добрива для даних культур. Головною проблемою є те, що ця рослина сильно виснажує ґрунт. Застосування добрива призводить до: підвищення врожайності соняшнику, захисту від шкідників та грибкових хвороб, зменшення до 40% впливу посухи на багатий урожай, добиватися гарантовано високих показників урожайності.

Таким чином, аналізуючи добрива нами було обрано азотні добрива. Був проведений аналіз вартості зазначених добрив у офіційних дистриб`юторів та на сайті Прозорро. Відповідно до методики Мінекономіми. Обґрунтування виставлено на офіційному сайті навчального закладу ознайомитись з ним можна за посиланням https://ptu5.kirovedu.com/uk/site/derzhavni-zakupivli.html".

06.07.2023 року направлено позивачеві запит про надання пояснення:

"У межах проведення моніторингу закупівлі товару... постала потреба в отриманні пояснення (інформації та документів) з наступних питань:

1. Чому тендерна документація не відповідає вимогам пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей, оскільки містять норми Закону, які станом на 04.04.2023, тобто на дату оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівель, є такими, що втратили чинність?

2. Чому перелік формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій, не відповідає переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710?

Пояснення, інформацію та документи необхідно надати через електронну систему закупівель протягом трьох робочих днів з дня оприлюднення цього запиту.

Позивачем 07.07.2023 року надано відповідь:

"Тендерна документація складена відповідно до Особливостей та Закону. Варто зауважити, що прийняття постанови Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування не може відмінити документ вищої юридичної дії - Закон України "Про публічні закупівлі". Таким чином посилання на статті закону в тексті тендерної документації не може розглядатись як порушення вчинене замовником якщо норми закону не суперечать Особливостям.

2. П. 2.1 Тендерної документації містить перелік несуттєвих помилок з вказанням прикладу таких. Варто зауважити, що ані закон про закупівлі ані Особливості не передбачають обов`язку замовника повністю цитувати Наказ Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710. Даний наказ який є документом рекомендаційного характеру. оприлюднений на офіційному веб-сайті Верховної ради - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0715-20#Text. Тож кожен учасник процедури має можливість ознайомитись з ним та розуміти яка з помилок є несуттєвою. Вважаємо, що повне цитування наказів Міністерства економіки в тендерній документації є лише перевантаженням документу та не впливає на результати торгів.

06.07.2023 року направлено позивачеві запит про надання пояснення:

"У межах проведення моніторингу закупівлі товару ... постала потреба в отриманні пояснення (інформації та документів) з наступних питань:

1. Чому Вами не відхилено тендерну пропозицію учасника процедури СТОВ «Земля і люди» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 Особливостей, згідно вимог підпункту 2 пункту 41 Особливостей та автоматично не відмінено електронною системою закупівель процедуру відкритих торгів на підставі підпункту 1 пункту 48 Особливостей?

Так, пунктом 2 додатка 3 «Вимоги до предмета закупівлі» (далі Додаток 3) тендерної документації передбачено, що учасник у складі пропозиції надає копію документу на підтвердження якості товару, сертифікат відповідності, та/або сертифікат якості, та/або декларацію відповідності тощо.

У складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» відсутній будь-який документ на підтвердження якості азотного добрива сульфоамофос, що не відповідає вимогам Додатка 3 тендерної документації.

2. Чому Вами не відхилено тендерну пропозицію учасника процедури СТОВ «Земля і люди» як такого, що не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону та автоматично не відмінено електронною системою закупівель процедуру відкритих торгів на підставі підпункту 1 пункту 48 Особливостей?

Так, Додатком 3 тендерної документації передбачено, що повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції уповноваженою особою учасника процедури закупівлі підтверджується для посадових (службових) осіб учасника, які уповноважені підписувати документи пропозиції та вчиняти інші юридично значимі дії від імені учасника на підставі положень установчих документів розпорядчий документ про призначення (обрання) на посаду відповідної особи (наказ про призначення та протокол зборів засновників юридичної особи тощо); для осіб, що уповноважені представляти інтереси учасника під час проведення процедури закупівлі та які не входять до кола осіб, які представляють інтереси учасника без довіреності довіреність, оформлена у відповідності до вимог чинного законодавства, із зазначенням повноважень повіреного, разом з документами, що у відповідності до цього пункту, підтверджують повноваження посадової (службової) особи учасника, що підписала від імені учасника вказану довіреність.

Тендерна пропозиція учасника СТОВ «Земля і люди» підписана головним бухгалтером ОСОБА_1 , обов`язки керівника на яку директором покладено наказом № 2/К від 16.02.2023. Оскільки головний бухгалтер відповідно до Статуту СТОВ «Земля і люди» не є особою, яка уповноважена вчиняти юридично значимі дії від імені учасника, то учасник у складі тендерної пропозиції повинен був надати оформлену до вимог чинного законодавства довіреність або протокол зборів засновників (учасників) юридичної особи, що не відповідає вимогам Додатка 3 тендерної документації.

3. В яких файлах (документах), що завантажені в електронній системі закупівель, у тендерній пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» міститься переклад українською мовою, переклад (або справжність підпису перекладача) засвідчений нотаріально або легалізований у встановленому законодавством України, копії документу, що міститься на другій сторінці у файлі « 11. Сертифікати.pdf», як того вимагає підпункт 7.2 пункт 7 розділу 1 «Загальні вимоги» тендерної документації?

Позивачем 07.07.2023 року надано відповідь:

"1. У складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» присутній документ на підтвердження якості азотного добрива сульфоамофос, що міститься на другій сторінці у файлі « 11. Сертифікати.pdf» та відповідає вимогам Додатка 3 тендерної документації.

2. Повноваження головного бухгалтера Кречетової Оксани Вікторівни, на яку директором покладено обов`язки керівника підприємства з правом підпису та уповноважено вчиняти юридично значимі дії від імені учасника, підтверджується Наказом № 2/К від 16.02.2023р., що міститься на першій сторінці файлу 4.1. Повноваження щодо підпису.pdf у складі тендерної пропозиції СТОВ «Земля і люди».

Повноваження директора підтверджується Наказом №3-04К від 04.03.2004р. про призначення на посаду, що міститься на другій сторінці файлу 4.1. Повноваження щодо підпису.pdf. та протоколом № 2 від 04.03.2004р. загальних зборів засновників юридичної особи, що міститься на третій сторінці файлу 4.1. Повноваження щодо підпису.pdf. Відповідно до Статуту СТОВ «Земля і люди», що міститься у файлі 6. Статут.pdf, а саме (сторінки 10-11 файлу 6. Статут.pdf):

п. 8.3.1. Виконавчим органом Товариства є Директор.

п. 8.3.5. Виконавчий орган Товариства є одноосібним.

п. 8.3.7. Виконавчий орган в межах своїх повноважень, одноособово видає накази та розпорядження, які є обов`язковими до виконання.

Враховуючи вищенаведене, СТОВ «Земля і люди» у складі тендерної пропозиції не потрібно надавати оформлену до вимог чинного законодавства довіреність або протокол зборів засновників (учасників) юридичної особи.

3. В підпункті 7.2 пункту 7 «Інформація про мову (мови), якою (якими) повинно бути складено тендерні пропозиції» розділу 1 «Загальні вимоги» Тендерної документації прописані вимоги щодо викладання українською мовою документів, які складаються безпосередньо учасником.

Всі завантажені документи в електронній системі закупівель, які складені безпосередньо учасником СТОВ «Земля і люди», у тендерній пропозиції викладені українською мовою. Документ, що міститься на другій сторінці файлу « 11. Сертифікати.pdf» безпосередньо учасником не складався. Отже, Тендерна пропозиція учасника СТОВ «Земля і люди» відповідає вимогам Тендерної документації.

В процесі моніторингу предметом аналізу були питання: визначення предмета закупівлі, відображення закупівлі в річному плані, оприлюднення інформації про закупівлю, відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону України «Про публічні закупівлі» (далі Закон) з урахуванням «Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178 (далі Особливості), розгляду тендерних пропозицій, своєчасності укладання договору про закупівлю та його оприлюднення, відповідності умов договору умовам тендерної пропозиції переможця, внесення змін до договору та їх оприлюднення, виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 року № 710 «Про ефективне використання державних коштів» (зі змінами) (далі Постанова № 710), своєчасності надання інформації та документів у випадках, передбачених Законом.

Під час моніторингу проаналізовано: річний план закупівель професійно-технічного училища № 5 м. Світловодськ (далі Замовник) на 2023 рік, оголошення про проведення відкритих торгів, тендерну документацію, затверджену протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 04.04.2023 №11, тендерна пропозиція учасника сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Земля і люди» (далі СТОВ «Земля і люди»), протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 01.05.2023 № 15, повідомлення про намір укласти договір про закупівлю від 01.05.2023, договір від 10.05.2023 № 15 на суму 399 000,00 грн., укладений між Замовником та СТОВ «Земля і люди», додаткова угода від 30.05.2023 № 1 до Договору, пояснення надані 08.07.2023 Замовником через електронну систему закупівель.

За результатом аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей установлено, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей (в редакції від 22.02.2023), а саме:

1) підпункт 4.1 пункту 4 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 19 Особливостей;

2) підпункт 1.2 пункту 1 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 35 Особливостей;

3) підпункт 3.2 пункту 3 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 40 Особливостей;

4) підпункт 4.1 пункту 4 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 41 Особливостей;

5) підпункт 2.2 пункту 2 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 46 Особливостей;

6) підпункт 1.1 пункту 1 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 47 Особливостей;

7) підпункт 1.1 пункту 1, підпункт 2.1 пункту 2 розділу ІІ «Порядок унесення змін та надання роз`яснень до тендерної документації» не відповідає пункту 51 Особливостей.

Підпунктом 3-7 частини третьої розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону установлено, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз. Відповідно до пункту 3 Особливостей Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей.

У висновку відповідач вказав, що в тендерній документації зазначені норми Закону, які станом на дату оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, в тому числі на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, не діють.

8) перелік формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерної пропозиції, зазначених Замовником у підпункті 2.1 пункту 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації, не відповідає переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 (далі Наказ № 710).

9) за результатом аналізу питання розгляду тендерних пропозицій установлено, що на порушення вимог підпункту 2 пункту 41 Особливостей не відхилено тендерну пропозицію учасника СТОВ «Земля і люди» як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 Особливостей та не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Так, пунктом 2 Додатка 3 «Вимоги до предмета закупівлі» (далі Додаток 3) тендерної документації передбачено, що учасник у складі пропозиції надає копію документу на підтвердження якості товару, сертифікат відповідності, та/або сертифікат якості, та/або декларацію відповідності тощо. У складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» відсутній документ який підтверджує якість азотного добрива сульфоамофос, що не відповідає вимогам Додатка 3 тендерної документації.

10) Додатком 3 тендерної документації передбачено, що повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції уповноваженою особою учасника процедури закупівлі підтверджується для посадових (службових) осіб учасника, які уповноважені підписувати документи пропозиції та вчиняти інші юридично значимі дії від імені учасника на підставі положень установчих документів розпорядчий документ про призначення (обрання) на посаду відповідної особи (наказ про призначення та протокол зборів засновників юридичної особи тощо); для осіб, що уповноважені представляти інтереси учасника під час проведення процедури закупівлі та які не входять до кола осіб, які представляють інтереси учасника без довіреності довіреність, оформлена у відповідності до вимог чинного законодавства, із зазначенням повноважень повіреного, разом з документами, що у відповідності до цього пункту, підтверджують повноваження посадової (службової) особи учасника, що підписала від імені учасника вказану довіреність.

Тендерна пропозиція учасника СТОВ «Земля і люди» та в подальшому Договір, підписані головним бухгалтером Кречетовою Оксаною Вікторівною, обов`язки керівника на яку директором ОСОБА_2 покладено наказом від 16.02.2023 №2/К, наданим у складі тендерної пропозиції.

Частиною 2 статті 207 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) керівником юридичної особи учасника СТОВ «Земля і люди» є ОСОБА_2 . Відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи СТОВ «Земля і люди», у тому числі підписувати договори, тощо, відсутні. Тому, якщо ЄДР не містить відомостей про підписанта або підписант змінився, окрім наказу необхідно надати довіреність особі, яка буде виконувати обов`язки директора. Без довіреності представляти інтереси юридичної особи у правовідносинах з третіми особами може тільки та особа, яка зазначена в ЄДР як підписант.

Вказано, що оскільки головний бухгалтер відповідно до Статуту СТОВ «Земля і люди» не є особою, яка уповноважена вчиняти юридично значимі дії від імені учасника, не внесена у відомості ЄДР щодо інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, то учасник у складі тендерної пропозиції повинен був надати оформлену відповідно до вимог чинного законодавства довіреність від директора СТОВ «Земля і люди» Тартикяна Айкарама Рашидовича щодо покладення відповідних повноважень на головного бухгалтера ОСОБА_1 .

Відсутність відповідної довіреності у складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» свідчить про непідтвердження повноважень щодо підпису документів тендерної пропозиції, Договору уповноваженою особою учасника процедури закупівлі, чим не дотримано вимоги Додатка 3 тендерної документації.

11) підпунктом 7.2 пункту 7 розділу 1 «Загальні вимоги» (далі підпункт 7.2 пункт 7 Розділ 1) тендерної документації передбачено, що під час проведення процедури закупівлі усі документи, що мають відношення до тендерної пропозиції та складаються безпосередньо учасником, викладаються українською мовою. У разі надання інших документів складених мовою іншою ніж українська мова або російська мова, такі документи повинні супроводжуватися перекладом українською мовою, переклад (або справжність підпису перекладача) засвідчений нотаріально або легалізований у встановленому законодавством України порядку. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою. Учасником СТОВ «Земля і люди» у складі тендерної пропозиції надано копію документу, що міститься на другій сторінці у файлі « 11. Сертифікати.pdf», викладений іншою ніж українською або російською мовами без супроводження засвідченого нотаріально або легалізованого у встановленому законодавством України, перекладу на українську, чим не дотримано вимоги підпункту 7.2 пункту 7 Розділу 1 тендерної документації.

У висновку вказано, що внаслідок встановленого на порушення вимог підпункту 1 пункту 48 Особливостей відкриті торги автоматично не відмінено.

За результатом аналізу питання відповідності вимог тендерної документації вимогам Закону з урахуванням Особливостей установлено, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 4.1 пункту 4 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 19 Особливостей; підпункт 1.2 пункту 1 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 35 Особливостей; підпункт 3.2 пункту 3 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 40 Особливостей; підпункт 4.1 пункту 4 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 41 Особливостей; підпункт 2.2 пункту 2 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 46 Особливостей; підпункт 1.1 пункту 1 розділу VI «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» не відповідає пункту 47 Особливостей; підпункт 1.1 пункту 1, підпункт 2.1 пункту 2 розділу ІІ «Порядок унесення змін та надання роз`яснень до тендерної документації» не відповідає пункту 51 Особливостей.

У висновку вказано, що з огляду на встановлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель, які є значущими через необ`єктивне та упереджене визначення переможця відкритих торгів з особливостями, керуючись статтями 5 та 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» та статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області зобов`язує здійснити заходи щодо усунення встановлених порушень:

- вимог підпункту 2 пункту 41, підпункту 1 пункту 48 Особливостей - шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності договору;

- вимог пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей, Наказу № 710 - шляхом притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення.

Протягом п`яти робочих днів з дня оприлюднення висновку необхідно оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про вжиття зазначених заходів.

Не погоджуючись з вказаним вище висновком, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-XII (далі - Закон №2939-ХІІ).

Відповідно до ст. 2 Закону №2939-ХІІ головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов`язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов`язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб`єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, інспектування, перевірки закупівель та моніторингу закупівлі.

Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №2939-XII контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель здійснюється шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, встановленому Законом України «Про публічні закупівлі», проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.

Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади встановлює Закон України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі Закон №922-VIII).

Згідно з п.14 ст.1 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі - аналіз дотримання замовником законодавства у сфері публічних закупівель під час проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та протягом його дії з метою запобігання порушенням законодавства у сфері публічних закупівель.

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 №1178 затверджено «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» (далі - Особливості), п.23 яких визначено, що моніторинг відкритих торгів здійснюється Держаудитслужбою та її міжрегіональними територіальними органами відповідно до ст.8 Закону.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону №922-VIII моніторинг процедури закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його міжрегіональні територіальні органи (далі - органи державного фінансового контролю).

Моніторинг процедури закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладення договору про закупівлю та його дії.

Моніторинг процедури закупівлі не проводиться на відповідність тендерної документації вимогам ч.4 ст.22 цього Закону.

Моніторинг процедур закупівель здійснюється також щодо процедур закупівель, особливості яких передбачені у законах, що визначені у ч.ч.8 та 9 ст.3 цього Закону.

Відповідно до ч.4 вказаної статті строк здійснення моніторингу процедури закупівлі не може перевищувати 15 робочих днів з наступного робочого дня від дати оприлюднення повідомлення про початок моніторингу процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

Частиною 6 ст.8 Закону №922-VIII визначено, що за результатами моніторингу процедури закупівлі посадова особа органу державного фінансового контролю складає та підписує висновок про результати моніторингу процедури закупівлі (далі - висновок), що затверджується керівником органу державного фінансового контролю або його заступником. Такий висновок підлягає оприлюдненню в електронній системі закупівель протягом трьох робочих днів з дня його складання.

У відповідності до ч.7 ст.8 Закону № 922-VIII у висновку обов`язково зазначаються:

1) найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код замовника в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, щодо якого здійснювався моніторинг процедури закупівлі;

2) назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися щодо кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності) та його очікувана вартість;

3) унікальний номер оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєний електронною системою закупівель, та/або унікальний номер повідомлення про намір укласти договір про закупівлю у разі застосування переговорної процедури закупівлі;

4) опис порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель, виявленого за результатами моніторингу процедури закупівлі;

5) зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

У висновку може зазначатися додаткова інформація, визначена органом державного фінансового контролю.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі не виявлено порушень законодавства у сфері публічних закупівель, у висновку зазначається інформація про відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Якщо під час моніторингу, за результатами якого виявлено ознаки порушення законодавства у сфері публічних закупівель, було відмінено тендер чи визнано його таким, що не відбувся, орган державного фінансового контролю зазначає опис порушення без зобов`язання щодо усунення такого порушення.

Якщо за результатами моніторингу процедури закупівлі виявлено ознаки порушення законодавства, вжиття заходів щодо яких не належить до компетенції органу державного фінансового контролю, про це письмово повідомляються відповідні державні органи.

Згідно з п.22 ст.1 Закону №922-VIII предмет закупівлі - товари, роботи чи послуги, що закуповуються замовником у межах єдиної процедури закупівлі або в межах проведення спрощеної закупівлі, щодо яких учасникам дозволяється подавати тендерні пропозиції/пропозиції або пропозиції на переговорах (у разі застосування переговорної процедури закупівлі). Предмет закупівлі визначається замовником у порядку, встановленому Уповноваженим органом, із застосуванням Єдиного закупівельного словника, затвердженого у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до ч.ч.1, 3 ст.22 Закону №922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.

Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.

За приписами ч.10 ст.8 Закону №922-VIII у разі незгоди замовника з інформацією, викладеною у висновку, він має право оскаржити висновок до суду протягом 10 робочих днів з дня його оприлюднення, про що зазначається в електронній системі закупівель протягом наступного робочого дня з дня оскарження висновку до суду. Замовник зазначає в електронній системі закупівель про відкриття провадження у справі протягом наступного робочого дня з дня отримання інформації про відкриття такого провадження та номер такого провадження.

Частина 6 ст.10 Закону №922-VIII визначає, що доступ до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, розміщується в електронній системі закупівель безоплатно через авторизовані електронні майданчики.

Згідно з ч.1 ст.26 Закону №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації.

Відповідно до ч.4 ст.41 Закону №922-VIII умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

У справі, яка розглядається, внаслідок проведеного відповідачем моніторингу закупівлі унікальний номер №UA-2023-04-04-010744-а складено висновок, у якому встановлено порушення позивачем вимог ст.19 Особливостей №1178.

Щодо строків звернення до суду

Судом встановлено, що оскаржуваний висновок оприлюднений 24.07.2023 року, а тому кінцевий строк оскарження - 08.08.2023 року.

Позовна заява зареєстрована в канцелярії суду 10.08.2023 року, натомість відправлення з поштового відділення 08.08.2023 року, тобто в останній день строку, а тому в межах строків звернення до суду.

Опис щодо порушення позивачем вимог ст.19 Особливостей №1178

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 4.1 пункту 4 "Істотні умови, що обов`язково включаються до договору про закупівлю" розділу VI "Результати тендеру та укладання договору про закупівлю" Тендерної документації не відповідає пункту 19 Особливостей.

Згідно 4.1. п.4 "Істотні умови, що обов`язково включаються до договору про закупівлю" розділу VІ "Результати тендеру та укладання договору про закупівлю, умови договору про закупівлю" Тендерної документації не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.

Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків передбачених частиною 5 статті 41 Закону:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії; (для закупівлі товарів);

3) покращення якості предмета закупівлі, за умови що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг), у тому числі у разі коливання ціни товару на ринку;

Підтверджується документами, які мають підтвердити саме зміну (коливання) ціни на ринку, тобто містити інформацію про попередню ціну (не раніше дати підписання договору) і про ціну станом на певну дату. З інформації має випливати, що відбулося коливання ціни саме предмета закупівлі, тобто характеристики предмета договору мають збігатися з характеристиками предмета закупівлі в підтвердних документах.

Довідково: учасник може надати довідку про середній рівень цін на ринку, до прикладу, її можуть надати такі установи:

Торгово-промислова палата України (або її регіональний підрозділ);

Головне управління статистики (або органи статистики у відповідному регіоні);

ДП «Держзовнішінформ»;

ДП «Зовнішторгвидав України».

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку зі зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої цієї статті.

Дія договору про закупівлю може бути продовжена на строк, достатній для проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі на початку наступного року в обсязі, що не перевищує 20 відсотків суми, визначеної в початковому договорі про закупівлю, укладеному в попередньому році, якщо видатки на досягнення цієї цілі затверджено в установленому порядку.

У разі якщо сторони не досягли згоди щодо всіх істотних умов, договір про закупівлю вважається неукладеним. Якщо учасник вчинив фактичні дії щодо виконання договору, правові наслідки таких дій визначаються відповідно до Цивільного кодексу України.

Згідно п.19 Особливостей №1178 (в редакції від 25.02.2023 року) істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпункту 13 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

4) продовження строку дії договору про закупівлю та/або строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

5) погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування - пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону.

У разі внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, передбачених цим пунктом, замовник обов`язково оприлюднює повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей.

Відповідно до п.10, на який мається посилання в п.19 Особливостей №1178 (в редакції від 25.02.2023 року), замовники, у тому числі централізовані закупівельні організації, здійснюють закупівлі товарів і послуг (крім послуг з поточного ремонту, предмет закупівлі яких визначається відповідно до пункту 3 розділу II Порядку визначення предмета закупівлі, затвердженого наказом Мінекономіки від 15 квітня 2020 р. № 708 (далі - послуги з поточного ремонту), вартість яких становить або перевищує 100 тис. гривень, послуг з поточного ремонту, вартість яких становить або перевищує 200 тис. гривень, робіт, вартість яких становить або перевищує 1,5 млн гривень, шляхом застосування відкритих торгів у порядку, визначеному цими особливостями, та/або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до порядку, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822 Про затвердження Порядку формування та використання електронного каталогу, з урахуванням положень, визначених особливостями.

За результатами здійснення закупівлі шляхом застосування відкритих торгів або шляхом використання електронного каталогу для закупівлі товару відповідно до цього пункту в електронній системі закупівель замовником оприлюднюється договір про закупівлю та всі додатки до нього відповідно до вимог Закону з урахуванням цих особливостей. У разі коли оприлюднення в електронній системі закупівель інформації про місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або місце поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг (оприлюднення якої передбачено Законом та/або цими особливостями) несе загрозу безпеці замовника та/або постачальника, така інформація в договорі про закупівлю, який оприлюднюється в електронній системі закупівель, може зазначатися як назва населеного пункту місцезнаходження замовника та/або місцезнаходження постачальника (виконавця робіт, надавача послуг), та/або назва населеного пункту, в який здійснюється доставка товару (в якому виконуються роботи чи надаються послуги).

Опис щодо порушення п.35 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 1.2 пункту 1 "Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію" розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» не відповідає пункту 35 Особливостей.

Згідно п.1.2. пункту 1 "Перелік критеріїв та методика оцінки тендерної пропозиції із зазначенням питомої ваги критерію"розділу V "Оцінка тендерної пропозиції" Тендерної документації Єдиним критерієм оцінки згідно даної процедури відкритих торгів є ціна (питома вага критерію 100%).

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону оцінка тендерних пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критерію і методики оцінки, зазначених у цій тендерній документації, та шляхом застосування електронного аукціону. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін пропозицій, розміщений у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. Під час проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель відображаються значення ціни тендерної пропозиції учасника. Електронний аукціон здійснюється у відповідності з положеннями ст. 30 Закону.

Відповідно до п.35 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023) відкриті торги проводяться без застосування електронного аукціону.

Опис щодо порушення п.40 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 3.2 пункту 3 "Інша інформація" розділу V "Оцінка тендерної пропозиції" Тендерної документації не відповідає пункту 40 Особливостей.

Згідно п.3.2. пункту 3 "Інша інформація" розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації учасник, який надав найбільш економічно вигідну тендерну пропозицію, що є аномально низькою, повинен надати протягом одного робочого дня з дня визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції обґрунтування в довільній формі щодо цін або вартості відповідних товарів, робіт чи послуг пропозиції.

Замовник може відхилити аномально низьку тендерну пропозицію, у разі якщо учасник не надав належного обґрунтування вказаної у ній ціни або вартості, та відхиляє аномально низьку тендерну пропозицію у разі ненадходження такого обґрунтування протягом строку, визначеного згідно цього пункту.

Обґрунтування аномально низької тендерної пропозиції може містити інформацію про:

1) досягнення економії завдяки застосованому технологічному процесу виробництва товарів, порядку надання послуг чи технології будівництва;

2) сприятливі умови, за яких учасник може поставити товари, надати послуги чи виконати роботи, зокрема спеціальна цінова пропозиція (знижка) учасника;

3) отримання учасником державної допомоги згідно із законодавством.

Згідно п.40 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у тендерній пропозиції та/або подання яких передбачалося тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерній пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника процедури закупівлі більше ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, крім випадків, пов`язаних з виконанням рішення органу оскарження.

Висновок відносно невідповідностей констатуюча частина оскаржуваного акту не містить.

Опис щодо порушення п.41 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 4.1 пункту 4 "Відхилення тендерних пропозицій" розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Тендерної документації не відповідає пункту 41 Особливостей.

Згідно п.4.1. пункту 4 "Відхилення тендерних пропозицій" розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі якщо:

1) учасник процедури закупівлі:

не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 Закону;

не відповідає, встановленим абзацом першим частиною третьою статті 22 Закону, вимогам до учасника відповідно до законодавства;

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п`ятнадцятою статті 29 Закону;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;

не надав обґрунтування аномально низької ціни передбачене абзацом п`ятим пункту 38 цих особливостей;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог абзацу другого пункту 36 цих особливостей;

є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

2) тендерна пропозиція учасника:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмету закупівлі тендерної документації;

викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;

є такою, строк дії якої закінчився;

3) переможець процедури закупівлі:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону чи п. 44 Особливостей;

не надав копію ліцензії або документу дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону;

надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.

Згідно п.41 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023) замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли:

1) учасник процедури закупівлі:

зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів відкритих торгів, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей;

не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї тендерної пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених замовником невідповідностей, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;

не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного абзацом п`ятим пункту 38 цих особливостей;

визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог абзацу другого пункту 36 цих особливостей;

є громадянином Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах); юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства України, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником (акціонером), що має частку в статутному капіталі 10 і більше відсотків, якої є Російська Федерація/Республіка Білорусь, громадянин Російської Федерації/Республіки Білорусь (крім того, що проживає на території України на законних підставах), або юридичною особою, створеною та зареєстрованою відповідно до законодавства Російської Федерації/Республіки Білорусь; або пропонує в тендерній пропозиції товари походженням з Російської Федерації/Республіки Білорусь (за винятком товарів, необхідних для ремонту та обслуговування товарів, придбаних до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування (Офіційний вісник України, 2022 р., № 84, ст. 5176);

2) тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону;

3) переможець процедури закупівлі:

відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;

не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, визначених пунктом 44 цих особливостей;

не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 Закону;

не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником;

надав недостовірну інформацію, що є суттєвою для визначення результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з абзацом другим пункту 39 цих особливостей.

Опис щодо порушення п.46 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 2.2. пункту 2 "Строк укладання договору" розділу VІ «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» Тендерної документації не відповідає пункту 46 Особливостей.

Згідно п.п.2.2 пункту 2 "Строк укладання договору" розділу VІ «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» Тендерної документації Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 20 днів з дня прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладання договору може бути продовжений до 60 днів.

Відповідно до п.46 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023) рішення про намір укласти договір про закупівлю приймається замовником відповідно до статті 33 Закону та цього пункту.

Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю автоматично формується електронною системою закупівель протягом одного дня з дати оприлюднення замовником рішення про визначення переможця процедури закупівлі в електронній системі закупівель.

З метою забезпечення права на оскарження рішень замовника до органу оскарження договір про закупівлю не може бути укладено раніше ніж через п`ять днів з дати оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Замовник укладає договір про закупівлю з учасником, який визнаний переможцем процедури закупівлі, протягом строку дії його пропозиції, не пізніше ніж через 15 днів з дати прийняття рішення про намір укласти договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації та тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі. У випадку обґрунтованої необхідності строк для укладення договору може бути продовжений до 60 днів. У разі подання скарги до органу оскарження після оприлюднення в електронній системі закупівель повідомлення про намір укласти договір про закупівлю перебіг строку для укладення договору про закупівлю зупиняється.

У разі відхилення тендерної пропозиції з підстави, визначеної підпунктом 3 пункту 41 цих особливостей, замовник визначає переможця процедури закупівлі серед тих учасників процедури закупівлі, тендерна пропозиція (строк дії якої ще не минув) якого відповідає критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і може бути визнана найбільш економічно вигідною відповідно до вимог Закону та цих особливостей, та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю у порядку та на умовах, визначених статтею 33 Закону та цим пунктом.

У разі відхилення тендерної пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію у списку тендерних пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, яка вважається в такому випадку найбільш економічно вигідною, у порядку та строки, визначені цими особливостями.

Опис щодо порушення п.47 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 1.1. пункту 1 " Відміна замовником тендеру чи визнання його таким, що не відбувся " розділу VІ «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» Тендерної документації не відповідає пункту 47 Особливостей.

Згідно пп.1.1 пункту 1 "Відміна замовником тендеру чи визнання його таким, що не відбувся " розділу VІ «Результати тендеру та укладання договору про закупівлю» Тендерної документації Замовник відміняє тендер у разі:

1)відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт і послуг;

2)неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення законодавства у сфері публічних закупівель.

Відповідно до п.47 Особливостей №1178 Замовник відміняє відкриті торги у разі:

1) відсутності подальшої потреби в закупівлі товарів, робіт чи послуг;

2) неможливості усунення порушень, що виникли через виявлені порушення вимог законодавства у сфері публічних закупівель, з описом таких порушень;

3) скорочення обсягу видатків на здійснення закупівлі товарів, робіт чи послуг;

4) коли здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії обставин непереборної сили.

У разі відміни відкритих торгів замовник протягом одного робочого дня з дати прийняття відповідного рішення зазначає в електронній системі закупівель підстави прийняття такого рішення.

Опис щодо порушення п.51 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що тендерна документація складена не у відповідності до Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023), а саме, підпункт 1.1. пункту 1, підпункт 2.1 пункту 2 розділу ІІ «Порядок внесення змін та надання роз`яснень до тендерної докуметації» не відповідає пункту 51 Особливостей.

Відповідно до п.1.1. пункту 1 "процедура надання роз`яснень щодо тендерної документації" розділу ІІ «Порядок внесення змін та надання роз`яснень до тендерної докуметації» фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за 10 днів до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз`ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох робочих днів із дня їх оприлюднення надати роз`яснення на звернення та оприлюднити його в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 Закону.

Згідно п.2.1. пункту 2 "унесення змін до тендерної документації " розділу ІІ «Порядок внесення змін та надання роз`яснень до тендерної докуметації» Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше пяти днів.

Відповідно до п.51 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023) надання роз`яснень щодо тендерної документації та внесення змін до неї здійснюється замовником відповідно до цього пункту.

Фізична/юридична особа має право не пізніше ніж за три дні до закінчення строку подання тендерної пропозиції звернутися через електронну систему закупівель до замовника за роз`ясненнями щодо тендерної документації та/або звернутися до замовника з вимогою щодо усунення порушення під час проведення тендеру. Усі звернення за роз`ясненнями та звернення щодо усунення порушення автоматично оприлюднюються в електронній системі закупівель без ідентифікації особи, яка звернулася до замовника. Замовник повинен протягом трьох днів з дати їх оприлюднення надати роз`яснення на звернення шляхом оприлюднення його в електронній системі закупівель.

Замовник має право з власної ініціативи або у разі усунення порушень вимог законодавства у сфері публічних закупівель, викладених у висновку органу державного фінансового контролю відповідно до статті 8 Закону, або за результатами звернень, або на підставі рішення органу оскарження внести зміни до тендерної документації. У разі внесення змін до тендерної документації строк для подання тендерних пропозицій продовжується замовником в електронній системі закупівель таким чином, щоб з моменту внесення змін до тендерної документації до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій залишалося не менше чотирьох днів.

Зміни, що вносяться замовником до тендерної документації, розміщуються та відображаються в електронній системі закупівель у вигляді нової редакції тендерної документації додатково до початкової редакції тендерної документації. Замовник разом із змінами до тендерної документації в окремому документі оприлюднює перелік змін, що вносяться. Зміни до тендерної документації у машинозчитувальному форматі розміщуються в електронній системі закупівель протягом одного дня з дати прийняття рішення про їх внесення.

У разі несвоєчасного надання замовником роз`яснень щодо змісту тендерної документації електронна система закупівель автоматично зупиняє перебіг відкритих торгів.

Для поновлення перебігу відкритих торгів замовник повинен розмістити роз`яснення щодо змісту тендерної документації в електронній системі закупівель з одночасним продовженням строку подання тендерних пропозицій не менш як на чотири дні.

Висновком з приводу описаних порушень пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей №1178 є те, що в тендерній документації зазначені норми Закону, які станом на дату оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі, в тому числі на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, не діють.

Даний висновок мотивований підпунктом 3-7 частини третьої розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, відповідно до якого, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз.

Відповідно до пункту 3 Особливостей №1178 Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей.

Відповідач не навів аргументів того, яким чином вказання позивачем у Тендерній документації вимог чинного Закону № 922-VIII, вплинуло на результати відкритих торгів.

Єдиним аргументом констатуючої частини оскаржуваного висновку з приводу допущених порушень вимог п.п.19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей №1178 є те, що в тендерній документації зазначені норми Закону № 922-VIII, які, на думку відповідача, станом на дату оприлюднення оголошення про проведення процедури закупівлі не діють.

Цей висновок обґрунтований п.3-7 частини третьої розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII.

Підпункт 3-7 частини третьої розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 922-VIII має такий зміст:

"Установити, що на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених цим Законом, визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності таких замовників від воєнних загроз".

Східний офіс Держаудитслужби в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області дійшов висновку про те, що з моменту набрання чинності Особливостями, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178, положення Закону № 922-VIII, що відмінні від положень Особливостей №1178, не діють, тобто не застосовуються.

Суд звертає увагу сторін на те, що закон це нормативний акт, що приймається Верховною Радою України, він має найвищу юридичну силу і застосовується на всій території держави. При цьому лише Верховна Рада України наділена компетенцією прийняття, зміни або скасування закону. Закони утворюють основу правової системи, визначають права та обов`язки громадян, регулюють питання організації державних структур, діяльності підприємств, правопорядку і т.д.

У рішенні рішення Конституційного Суду України від 17.10.2002 № 17-рп зазначалося, що визначення Верховної Ради України єдиним органом законодавчої влади означає, що жоден інший орган державної влади не уповноважений приймати закони.

Стаття 92 Конституції України визначає питання (суспільні відносини), які можуть врегульовувати винятково закони України. Вища юридична сила закону полягає також у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти:

- приймають на основі законів;

- не повинні за своїм змістом суперечити законам.

Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України (ч.3 ст.113 Конституції України).

Тож, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

Відповідач звертав увагу на те, що відповідно до пункту 3 Особливостей №1178 Замовники, що зобов`язані здійснювати публічні закупівлі товарів, робіт і послуг відповідно до Закону, проводять закупівлі відповідно до Закону з урахуванням Особливостей.

Натомість норми Закону № 922-VIII не є тимчасово зупиненими, у спосіб, який визначений Конституцією України, не є скасованими або такими що втратили чинність або не підлягають застосуванню.

Таким чином, на заперечуючи факту необхідності врахування норм Особливостей №1178, суд вважає норми Закону № 922-VIII такими що підлягають застосуванню в загальному порядку, але з урахуванням змісту Особливостей №1178. При цьому, у випадку, якщо норми Особливостей №1178 містять положення, що не відповідають Закону № 922-VIII, застосуванню підлягають норми закону, як норми акту вищої юридичної сили.

З огляду на викладене, суд вважає, що вказання позивачем у тендерній документації вимог, передбачених Законом № 922-VIII, що відмінні від положень, передбачених Особливостями №1178, не може бути розцінене як допущене ним в ході процедури закупівлі порушення, а тому висновок відповідача про допущене позивачем порушення п.п.19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей №1178 є протиправним.

При цьому, суд бере до уваги також те, що при порівнянні 4.1. п.4 "Істотні умови, що обов`язково включаються до договору про закупівлю" розділу VІ Результати тендеру та укладання договору про закупівлю Тендерної документації та п.19 Особливостей №1178 (в редакції від 25.02.2023 року) судом встановлено відмінності в підпунктах 2 та 5.

Судом встановлено, що п.11.8 проекту договору, що був додатком №6 до тендерної документації, повністю відповідає п.19 Особливостей №1178 (в редакції від 25.02.2023 року):

"11.8. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків визначених пунктом 19 Особливостей, а саме:

11.8.1. зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

11.8.2. погодження зміни ціни за одиницю товару в договорі про закупівлю у разі коливання ціни такого товару на ринку, що відбулося з моменту укладення договору про закупівлю або останнього внесення змін до договору про закупівлю в частині зміни ціни за одиницю товару. Зміна ціни за одиницю товару здійснюється пропорційно коливанню ціни такого товару на ринку (відсоток збільшення ціни за одиницю товару не може перевищувати відсоток коливання (збільшення) ціни такого товару на ринку) за умови документального підтвердження такого коливання та не повинна призвести до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю на момент його укладення;

11.8.3. покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

11.8.4.продовження строку дії договору про закупівлю та строку виконання зобов`язань щодо передачі товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об`єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі обставин непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю;

11.8.5. погодження зміни ціни в договорі про закупівлю в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

11.8.6. зміни ціни в договорі про закупівлю у зв`язку з зміною ставок податків і зборів та/або зміною умов щодо надання пільг з оподаткування пропорційно до зміни таких ставок та/або пільг з оподаткування, а також у зв`язку з зміною системи оподаткування пропорційно до зміни податкового навантаження внаслідок зміни системи оподаткування;

11.8.7. зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

11.8.8. зміни умов у зв`язку із застосуванням положень частини шостої статті 41 Закону".

Більш того, зміст п.11.8 вже укладеного позивачем з СТОВ «Земля і люди» договору від 10.05.2023 року №15 повністю відповідає як проекту договору, що був додатком №6 до тендерної документації, так і п.19 Особливостей №1178 (в редакції від 25.02.2023 року).

З приводу порушення Наказу №710

У висновку вказано, що перелік формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерної пропозиції, зазначених Замовником у підпункті 2.1 пункту 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації, не відповідає переліку формальних помилок, затвердженого наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 (далі Наказ №710).

Згідно підпункту 2.1. пункту 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.

Наприклад:

орфографічні помилки та технічні описки в словах та словосполученнях, що зазначені в документах, які надані учасником;

зазначення назви документу, необхідність у наданні якого передбачена цією документацією, у спосіб що відрізняється від вказаного в цій документації, та який підготований безпосередньо учасником, у разі якщо такий документ за своїм змістом відповідає вимогам цієї документації,

відсутність визначеної замовником інформації (її окремих фрагментів) у змісті певного документу, подання якого вимагається згідно тендерної документації, та за умови наявності такої інформації в повному об`ємі у змісті іншого документу, наданого у складі тендерної пропозиції, тощо.

Згідно Наказу № 710, переліком формальних помилок є:

1.Інформація/документ, подана учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, містить помилку (помилки) у частині:

уживання великої літери;

уживання розділових знаків та відмінювання слів у реченні;

використання слова або мовного звороту, запозичених з іншої мови;

зазначення унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - помилка в цифрах;

застосування правил переносу частини слова з рядка в рядок;

написання слів разом та/або окремо, та/або через дефіс;

нумерації сторінок/аркушів (у тому числі кілька сторінок/аркушів мають однаковий номер, пропущені номери окремих сторінок/аркушів, немає нумерації сторінок/аркушів, нумерація сторінок/аркушів не відповідає переліку, зазначеному в документі).

2. Помилка, зроблена учасником процедури закупівлі під час оформлення тексту документа/унесення інформації в окремі поля електронної форми тендерної пропозиції (у тому числі комп`ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, заокруглення числа), що не впливає на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника процедури закупівлі.

3. Невірна назва документа (документів), що подається учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у тендерній документації.

4. Окрема сторінка (сторінки) копії документа (документів) не завірена підписом та/або печаткою учасника процедури закупівлі (у разі її використання).

5. У складі тендерної пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник процедури закупівлі у своїй тендерній пропозиції, при цьому замовником не вимагається подання такого документа в тендерній документації.

6. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.

7. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера.

8. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа.

9. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, який засвідчений підписом уповноваженої особи учасника процедури закупівлі та додатково містить підпис (візу) особи, повноваження якої учасником процедури закупівлі не підтверджені (наприклад, переклад документа завізований перекладачем тощо).

10. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що містить (містять) застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв`язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ (документи) був (були) поданий (подані).

11. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, в якому позиція цифри (цифр) у сумі є некоректною, при цьому сума, що зазначена прописом, є правильною.

12. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції в форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у тендерній документації, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.

З системного аналізу підпункту 2.1 пункту 2 розділу V «Оцінка тендерної пропозиції» тендерної документації в порівнянні з переліком формальних помилок, затвердженим наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 15.04.2020 № 710 (далі Наказ №710), судом встановлено, що помилки, передбачені підпунктом 2.1 пункту 2 розділу V Тендерної документації, та помилки, передбачені Наказом №710, за своєю суттю та змістом є тотожними, носять формальний (несуттєвий) характер. Обидва переліки таких помилок не є вичерпними, а тому можуть мати місце і додаткові випадки, які такими переліками не передбачені. Однак визначальним фактом в обох випадках залишається їх аналіз за суттю та змістом на предмет формального (несуттєвого) характеру.

З огляду на викладене, суд вважає, що у даному випадку позивач не допустив вищевказаного порушення.

Щодо порушення підпункту 2 п.41 та підпункту 1 пункту 48 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023)

У висновку вказано, що в порушення підпункту 2 п.41 Особливостей №1178 не відхилено тендерну пропозицію учасника СТОВ "Земля і люди" як таку, що не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 Особливостей та не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Згідно пп. 2 п.41 Особливостей №1178 Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, коли тендерна пропозиція:

не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації, крім невідповідності у інформації та/або документах, що може бути усунена учасником процедури закупівлі відповідно до пункту 40 цих особливостей;

є такою, строк дії якої закінчився;

є такою, ціна якої перевищує очікувану вартість предмета закупівлі, визначену замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, якщо замовник у тендерній документації не зазначив про прийняття до розгляду тендерної пропозиції, ціна якої є вищою, ніж очікувана вартість предмета закупівлі, визначена замовником в оголошенні про проведення відкритих торгів, та/або не зазначив прийнятний відсоток перевищення або відсоток перевищення є більшим, ніж зазначений замовником в тендерній документації;

не відповідає вимогам, установленим у тендерній документації відповідно до абзацу першого частини третьої статті 22 Закону.

Відповідно до пп.1 п.48. Особливостей №1178 відкриті торги автоматично відміняються електронною системою закупівель у разі відхилення всіх тендерних пропозицій (у тому числі, якщо була подана одна тендерна пропозиція, яка відхилена замовником) згідно з цими особливостями.

Пунктом 2 Додатка 3 «Вимоги до предмета закупівлі» (далі Додаток 3) тендерної документації передбачено, що учасник у складі пропозиції надає копію документу на підтвердження якості товару, сертифікат відповідності, та/або сертифікат якості, та/або декларацію відповідності тощо. У складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» відсутній документ який підтверджує якість азотного добрива сульфоамофос, що не відповідає вимогам Додатка 3 тендерної документації.

Згідно п.4 та 5 Додатка 3 «Вимоги до предмета закупівлі» нітроамофоска і карбамід або їх аналоги мають відповідати державним стандартам. Сторонні матеріали (каміння, шматки металу, дерева тощо) виявлені за візуальним оглядом партії під час приймання, відвантаження і зберігання має бути вилучено. На товар повинен видаватися оригінал сертифікату (паспорту) якості підприємства-виробника та документ, підтверджуючий сертифікацію товару на території України (на кожне найменування товару), в разі якщо запропонований товар виробляється в іншій країні.

Судом встановлено, що в складі документів СТОВ "Земля і люди" подано копію сертифікату підприємства-виробника, а також копію паспорту №268 ЦВТК, що відповідає вимогам додатку №3 «Вимоги до предмета закупівлі».

Натомість підпунктами 7.1. та 7.2 пункту 7 розділу 1 «Загальні вимоги» (далі підпункт 7.2 пункт 7 Розділ 1) тендерної документації передбачено, що під час проведення процедур закупівель усі документи, що готуються замовником, викладаються українською мовою. Під час проведення процедури закупівлі усі документи, що мають відношення до тендерної пропозиції та складаються безпосередньо учасником, викладаються українською мовою.

У разі надання інших документів складених мовою іншою ніж українська мова або російська мова, такі документи повинні супроводжуватися перекладом українською мовою, переклад (або справжність підпису перекладача) - засвідчений нотаріально або легалізований у встановленому законодавством України порядку. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою.

Учасником СТОВ «Земля і люди» у складі тендерної пропозиції надано копію документу, що міститься на другій сторінці у файлі « 11. Сертифікати.pdf», викладений іншою ніж українською або російською мовами без супроводження засвідченого нотаріально або легалізованого у встановленому законодавством України, перекладу на українську, чим не дотримано вимоги підпункту 7.2 пункту 7 Розділу 1 тендерної документації.

Суд погоджується з позицією позивача про те, що такий документ СТОВ "Земля і люди" особисто не складався. Натомість суд вважає залишеним поза увагою ПТУ №5 абзац другий пункту 7.2. пункту 7 розділу 1 «Загальні вимоги», що передбачає виконання перекладу такого документу, обов`язком щодо якого наділений учасник відкритих торгів, що свідчить про допущене порушення в цій частині.

Також у висновку вказано, що тендерна пропозиція учасника СТОВ «Земля і люди» та в подальшому договір, підписані головним бухгалтером Кречетовою Оксаною Вікторівною, обов`язки керівника на яку директором ОСОБА_2 покладено наказом від 16.02.2023 № 2/К, наданим у складі тендерної пропозиції.

Але частиною 2 статті 207 Цивільного кодексу України передбачено, що правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі ЄДР) керівником юридичної особи учасника СТОВ «Земля і люди» є ОСОБА_2 . Відомості про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи СТОВ «Земля і люди», у тому числі підписувати договори, тощо, відсутні. Тому, якщо ЄДР не містить відомостей про підписанта або підписант змінився, окрім наказу необхідно надати довіреність особі, яка буде виконувати обов`язки директора. Без довіреності представляти інтереси юридичної особи у правовідносинах з третіми особами може тільки та особа, яка зазначена в ЄДР як підписант.

Відсутність відповідної довіреності у складі тендерної пропозиції учасника СТОВ «Земля і люди» свідчить про не підтвердження повноважень щодо підпису документів тендерної пропозиції, Договору уповноваженою особою учасника процедури закупівлі, чим не дотримано вимоги Додатка 3 тендерної документації.

Судом встановлено, що відповідно до п.7 Статуту СТОВ "Земля і люди" статутний капітал товариства становить 179638,00 грн., 100% якого належить ОСОБА_2 , що поклав на період своєї відсутності повноваження директора на головного бухгалтера з правом підпису наказом №2/К від 16.02.2023 року. Дане рішення прирівнюються за правовою природою до рішення вищого органу управління СТОВ "Земля і люди" в силу наступного.

Відповідно до п.8.1.1. Статуту СТОВ "Земля і люди" вищим органом управління товариства є Загальні збори учасників. Згідно п.8.1.2.7. обрання одноосібного виконавчого органу є компетенцією Загальних зборів учасників.

У відповідності до п.8.3.1. Статуту виконавчим органом товариства є директор.

З огляду на те, що 100% статутного капіталу належить ОСОБА_2 , який є одночасно і директором підприємства, можна дійти висновку, що у даному випадку "загальні збори учасників" та "виконавчий орган товариства" представлений в одній особі - ОСОБА_2 , а тому його наказ про покладення обов`язків директора на період його відсутності на головного бухгалтера є легітимним документом, виданим уповноваженою особою, що виключає наявність у позивача підстав відхилення пропозиції.

Щодо зобов`язальних вимог Східного офісу Держаудитслужби України у висновку здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору, з огляду на порушення вимог підпункту 2 пункту 41, підпункту 1 пункту 48 Особливостей, суд зазначає про таке.

Згідно п.п.19 ч.1 ст.4 КАС України встановлено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Висновок про результати моніторингу процедури закупівлі є актом індивідуальної дії, що приймається відповідачем в межах наданих йому повноважень і на виконання, покладених на нього завдань та встановлює для позивача певні обов`язки щодо його виконання.

За п.5 ч.7 ст.8 Закону №922-VIII у висновку обов`язково зазначаються зобов`язання щодо усунення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель.

Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядку його заповнення» №552 від 08.09.2020 затверджено форму висновку про результати моніторингу процедури закупівлі та порядок заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі.

Відповідно до п.2, 3 Розділу ІІІ Порядку заповнення форми висновку про результати моніторингу процедури закупівлі «Порядок заповнення констатуючої частини форми висновку» у пункті 2 заповнюється висновок про наявність чи відсутність порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель за кожним із питань, що аналізувалися. У разі виявлення порушення (порушень) законодавства у сфері публічних закупівель пункт 3 має містити посилання на структурну одиницю компетенційного нормативно-правового акта, на підставі якого орган державного фінансового контролю зобов`язує замовника усунути у встановленому законодавством порядку такі порушення, а також зобов`язання щодо їх усунення.

Можливість усунення виявлених порушень прямо залежить від чіткого визначення суб`єктом владних повноважень конкретного заходу (варіанту поведінки), яких слід вжити уповноваженій особі замовника для усунення порушень.

Згідно ч.1 ст.179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов`язання, які виникають між суб`єктами господарювання або між суб`єктами господарювання і негосподарюючими суб`єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов`язаннями.

За ч.1 ст.41 Закону №922-VIII договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

У частині 1 ст.203 Цивільного кодексу України наведено вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину.

Частина 1 ст.215 Цивільного кодексу України визначає підставою недійсності правочину недодержання в момент його вчинення стороною (сторонами) вимог, встановлених наведеними приписами статті 203 Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Аналіз наведених нормативних підстав недійсності правочинів та її наслідків дає можливість дійти висновку, що інститут недійсності має на меті повне скасування правочину (розірвання договору) саме як юридичного факту, а його застосування має приводити до відновлення стану, який існував до укладення договору, який суперечить законодавству.

Норми Закону №922-VIII не передбачають порядку усунення виявлених порушень процедури закупівлі після визначення переможця процедури закупівлі та укладення із ним договору про закупівлю.

Верховний Суд у постанові №420/5590/19 від 30.11.2021 вказав, що з моменту визначення переможця торгів та встановлення відповідності пропозиції позивача вимогам тендерної документації та вимогам Закону №922-VIII неможливо відмінити процедуру закупівлі, у порядку, передбаченому ст.31 Закону №922-VIII, оскільки це нівелює принципи та основні положення Закону №922-VIII. Право на відміну торгів існує лише на стадії до завершення процедури торгів, а не після їх завершення на стадії укладання договору з переможцем. Після укладення договору про закупівлю процедура закупівлі є завершеною.

Частиною 1 ст.188 Господарського кодексу України встановлено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

За приписами ч.1, 2 ст.598 Цивільного кодексу України зобов`язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах встановлених договором або законом. Припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках встановлених договором або законом.

За змістом наведених норм господарський договір, укладений між юридичними особами може бути розірваний лише за згодою сторін або у судовому порядку, проте для цього повинні існувати підстави.

Визначення контролюючим органом такого способу усунення виявлених порушень як «припинення зобов`язань» не вирішує питання обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії, оскільки, підстави припинення зобов`язань врегульовані главою 50 Цивільного кодексу України. У свою чергу, питання щодо розірвання договору визначені ст.651 Цивільного кодексу України, згідно якої розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно матеріалів справи, між позивачем та сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю «Земля і люди» було укладено договір поставки №15.

На цей час вказаний договір виконуються належним чином у відповідності до вимог замовника передбачених технічним завданням тендерної документації. Щодо вказаних обставин відповідач не заперечував та доказів зворотного до суду не надавав.

Відповідно до умов договору, припинення чи розірвання договору можливе за взаємною згодою сторін або за рішенням суду на вимогу однієї із сторін на підставі та в порядку, встановлених чинним законодавством України та договором.

Ні умовами договору, ні чинним законодавством не визначено такої підстави розірвання договору як вимога органу контролю.

Спонукання позивача до розірвання договору є виходом за межі повноважень відповідача.

При цьому, ні приписами Закону №922-VIII, ні іншими нормативно-правовим актами не встановлено право органів фінансового контролю вимагати вжиття заходів щодо розірвання договору відповідно до законодавства.

Суд зауважує, що виявлене уповноваженими особами відповідача порушення не є істотним та не є підставою для припинення зобов`язань за договором та застосування наслідків для здійснення розірвання такого договору.

Крім того, усунення виявлених під час проведення моніторингу закупівлі порушень у запропонований в оскаржуваному висновку спосіб призведе до порушення прав та інтересів сторін укладеного договору та матиме негативні наслідки для репутації третьої особи, що є непропорційним у співвідношенні з виявленим недоліком та стверджуваним порушенням.

У Рішенні від 25.01.2012 №3-рп/2012 (справа №1-11/2012) Конституційний Суд України зазначив, що одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який означає, зокрема, що заходи, передбачені в нормативно-правових актах, повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею.

Додержання принципу пропорційності означає необхідність дотримання балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване відповідне рішення.

Суд також враховує, що у висновку про результати моніторингу закупівлі не йде мова про неефективне, незаконне, нецільове використання бюджетних коштів.

Вимога припинити зобов`язання за договором про закупівлю з переможцем публічної закупівлі, який сумлінно виконується сторонами, може призвести до безпідставного порушення майнових прав господарюючих суб`єктів - сторін договору.

Відтак, зобов`язавши позивача вжити заходів щодо припинення/розірвання зобов`язань за договорами, укладених за результатами проведеної процедури закупівлі, відповідач порушив принцип пропорційності та діяв без легітимної мети.

Суд також виходить з того, що в оскаржуваному висновку необґрунтовано необхідність застосування саме такого способу усунення встановлених порушень, не наведено наслідків, до яких призвели допущені позивачем порушення, їх значення з огляду на мету та принципи Закону №922-VII.

За наведених обставин, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зобов`язання позивача здійснити заходи щодо усунення виявлених порушень шляхом припинення зобов`язань за договором, в тому числі із застосуванням відповідних наслідків недійсності/нікчемності договору.

Додатково у висновку вказано на необхідність притягнення до відповідальності осіб, якими допущені порушення вимог пунктів 19, 35, 40, 41, 46, 47, 51 Особливостей, Наказу №710.

Як описано вище, суд не визнав наявними такі порушення з боку позивача, а тому така вимога є безпідставною.

Суд бере до уваги, що неподання СТОВ «Земля і люди» у складі тендерної пропозиції копії сертифікату, викладеного українською або російською мовами з супроводженням засвідченого нотаріально або легалізованого у встановленому законодавством України, перекладу на українську, є одним із трьох мотивів порушення підпункту 2 п.41 та підпункту 1 пункту 48 Особливостей №1178 (в редакції від 22.02.2023). З огляду на те, що інші два порушення визнані безпідставними, враховуючи несуттєвість та малозначність такого порушення, беручи до уваги безпідставність вимоги про розірвання укладеного договору, в тому числі, і через таке порушення, суд не вбачає перешкод для скасування висновку у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір в сумі 2 684,00 грн, тому ці витрати, враховуючи задоволення позову, слід присудити на користь позивача.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати висновок Східного офісу Держаудитслужби України в особі Управління Східного офісу Держаудитслужби в Кіровоградській області про результати моніторингу закупівлі (Ідентифікатор закупівлі: №UA-2023-04-04-010744-а) №160 від 24.07.2023 року, яка проведена Професійно-технічним училищем №5 м. Світловодськ.

Стягнути на користь Професійно-технічного училища №5 м. Світловодськ (код ЄДРПОУ 05403381) судовий збір в сумі 2 684,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Східного офісу Держаудитслужби України (код ЄДРПОУ 40477689).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. ДЕГТЯРЬОВА

Дата ухвалення рішення29.01.2024
Оприлюднено02.02.2024
Номер документу116676019
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо