Рішення
від 26.01.2024 по справі 930/3369/23
НЕМИРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 930/3369/23

Провадження № 2/930/174/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26.01.2024 року Немирівський районний суд

Вінницької області

у складі: головуючого - судді: Науменка С.М.

за участю: секретаря судового засідання: Андрущак Л.П.

представника позивача: ОСОБА_6,

відповідача: ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Немирів цивільну справу за позовом Брацлавської селищної ради, як органу опіки та піклування до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог - Комунальне некомерційне підприємство «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушення психіки Вінницької обласної ради» про позбавлення батьківських прав, -

В С Т А H О В И В:

Позивач Брацлавська селищна рада, як орган опіки та піклування звернулася до Немирівського районного суду з позовом до ОСОБА_1 , третя особа без самостійних вимог - Комунальне некомерційне підприємство «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушення психіки Вінницької обласної ради» про позбавлення батьківських прав.

Позовні вимоги мотивує наступним: 28 вересня 2023 року до Брацлавського селищного голови звернулась жителька села Монастирське, Тульчинського району Вінницької області ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , безробітня, із заявою про позбавлення її батьківських прав щодо її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

05 жовтня 2023 року вказана заява була винесена на розгляд Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Брацлавської селищної ради.

Комісією встановлено наступне: відповідачка є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 29.12.2020 року.

Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої ст. 135 СК України від 07.07.2022 року № 00036066708, батьком малолітнього ОСОБА_2 , зі слів матері, записаний ОСОБА_3 .

30 грудня 2020 року, на підставі заяви відповідача від 28.12.2020 року, її малолітній син ОСОБА_2 був влаштований до КНП «Тульчинський обласний спеціалізований будинок для дітей з ураженням ЦНС та порушенням психіки ВОР», в якому знаходиться по даний час і перебуває на повному державному утриманні, що підтверджується листом від 06.09.2023 року № 556.

Відповідно до листа КНП «Тульчинський обласний спеціалізований будинок для дітей з ураженням ЦНС та порушенням психіки ВОР» від 06.09.2023 р. № 556, за час перебування дитини у закладі, відповідачка відвідувала сина 8 разів, а саме: 04.01.2021 року, 03.03.2021 року, 07.06.2021 року, 02.09.2021 року, 06.11.2021 року16.06.2022 року, 08.12.2022 року та 22.07.2023 року.

З 2022 року малолітній ОСОБА_2 перебуває на обліку у Службі у справах дітей Брацлавської селищної ради, як дитина, що потрапила у складні життєві обставини по причині неналежного виконання матір`ю батьківських обов`язків по відношенню до дитини.

Відповідачка не виявляє жодного бажання займатися вихованням свого малолітнього сина ОСОБА_2 , надавати матеріальну допомогу на його утримання, піклуватись про стан його здоров`я, фізичний та духовний розвиток.

Питання невиконання своїх батьківських обов`язків відповідачкою неодноразово розглядалось на Комісії.

17.04.2023 року, 01.05.2023 року та 03.08.2023 року начальником Служби у справах дітей Брацлавської селищної ради ОСОБА_6 з відповідачкою були проведені профілактичні бесіди, щодо обов`язку належного виконання батьківських обов`язків відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 , що підтверджується відповідними довідками.

З метою роз`яснення відповідачу наслідків у зв`язку з позбавленням її батьківських прав, 28.09.2023 року начальником Служби у справах дітей Брацлавської селищної ради ОСОБА_6 було проведено профілактичну бесіду, що підтверджується відповідною довідкою.

4 жовтня 2023 року комісією у складі начальника Служби у справах дітей Брацлавської селищної ради ОСОБА_6, директором КУ «Центр надання соціальних послуг» ОСОБА_7, головного спеціаліста Служби у справах дітей Брацлавської селищної ОСОБА_8 було обстежено умови проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 , про що було складено відповідний акт. Під час проведення обстеження було встановлено:

-за вказаною адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: відповідачка, її малолітня донька ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та співмешканець відповідачки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;

-санітарно-гігієнічні умови будинку задовільні, будинок придатний для проживання.

В зв`язку з вищенаведеним, з метою соціально-правового захисту малолітньої дитини, орган опіки та піклування Брацлавської селищної ради звернувся до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав відносно її дитини.

Представник позивача ОСОБА_6 , в судовому засіданні позовні вимоги про позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 підтримала та наполягала на їх задоволенні, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Відповідачка ОСОБА_1 , в судовому засіданні позовні вимоги визнає повністю не заперечує проти їх задоволення.

Представник третьої особи - Комунального некомерційного підприємства «Тульчинський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей з ураженням центральної нервової системи та порушення психіки Вінницької обласної ради», в судове засідання не з`явився, надав суду клопотання про розгляд справи без участі представника КНП «Тульчинський обласний будинок дитини ВОР». Позовні вимоги третя особа підтримує в повному обсязі.

Заслухавши пояснення представника позивача, відповідачки, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить до наступного висновку.

Статтею 4 ЦПК України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Згідно ст. 10 ЦПК України суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

З наявної в матеріалах справи копії Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 вбачається, що батьками малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 . При цьому відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України (за вказівкою матері), що підтверджується Витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Відповідно до ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані: піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя, поважати дитину. Передача дитини на виховання іншим особам не звільняє батьків від обов`язку батьківського піклування щодо неї.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у п. 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння, вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16.07.2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. При цьому основні інтереси дитини є надзвичайно важливими.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дітей лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно позиції органу опіки та піклування Брацлавської селищної ради Тульчинського району Вінницької області, останні вважають за доцільне позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП: НОМЕР_2 , батьківських прав відносно її дитини - малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить рішення виконавчого комітету Брацлавської селищної ради Вінницької області № 72 від 05.10.2023.

Відповідно до п.15 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» позбавлення батьківських прав, що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Пунктом 16 вказаної постанови Пленуму передбачено, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст.164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до положень ч.1 ст.3 Конвенції «Про права дитини», ч.7, 8 ст.7 Сімейного Кодексу України при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен керуватися максимальним забезпеченням інтересів дітей, саме зважаючи на які, суд прийшов до переконання, що ОСОБА_1 беззаперечно має бути позбавлена батьківських прав відносно її малолітнього сина ОСОБА_2 , від виховання якого вона свідомо ухиляється, не піклується про фізичний і духовний розвиток своєї дитини, не утримує її матеріально, не спілкується з нею, не цікавиться її життям та здоров`ям, у зв`язку з чим суд і прийшов до висновку про необхідність задоволення позовних вимог Брацлавської селищної ради про позбавлення ОСОБА_1 батьківських прав.

Керуючись ст.ст. 164 -166 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 4, 12, 79, 80-85, п. 1 ст. 200, п.5 ч.1 ст. 257, 259, 263 - 265, 268 ЦПК України, суд -

У Х В А Л И В:

Позов задовольнити повністю.

Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьківських прав, щодо її малолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку передбаченому ст.ст. 351-356 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Суддя Немирівського

районного суду: С.М.Науменко

СудНемирівський районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення26.01.2024
Оприлюднено05.02.2024
Номер документу116683694
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —930/3369/23

Рішення від 26.01.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Рішення від 26.01.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 09.01.2024

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

Ухвала від 13.12.2023

Цивільне

Немирівський районний суд Вінницької області

Науменко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні