Справа № 930/291/24
Провадження №2/930/307/24
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.02.2024 року м. Немирів
Суддя Немирівського районного суду Вінницької області Царапора О.П., розглянувши матеріали позовної заяви Селянського (фермерського) господарства «Райдуга» Сича Володимира Андрійовича, в інтересах якого діє представник, адвокат Сувалов Валерій Олександрович до Немирівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю, -
В С Т А Н О В И В:
30.01.2024 року від адвоката Сувалова В.О., що діє в інтересах Селянського (фермерського) господарства «Райдуга» Сича Володимира Андрійовича на адресу Немирівського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява до Немирівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 30.01.2024 року, зазначена справа передана на розгляд судді Царапорі О.П.
Вирішуючи питання про прийняття справи до розгляду та відкриття провадження у справі, суддя дійшов висновку про відмову у відкритті провадження у справі з наступних підстав.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Поняття «суд, встановлений законом» включає в себе, зокрема, таку складову, як дотримання усіх правил юрисдикції та підсудності.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (частина перша статті 4 ЦПК України).
Критеріями розмежування судової юрисдикції є суб`єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, в якому розглядається визначена категорія справ.
Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Як зазначено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 01 березня 2018 року в цивільній справі № 461/12052/15-ц, провадження № 14-14цс18, в порядку цивільного судочинства можуть розглядатися будь-які справи, у яких хоча б одна зі сторін є фізичною особою, якщо їх вирішення не віднесено до інших видів судочинства. Це правило є загальним.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суд відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Частинами другою, третьою статті 4 Господарського процесуального кодексу України(далі ГПК України) визначено, що юридичні особи та фізичні особи підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Статтею 20 ГПК України встановлені особливості предметної та суб`єктної юрисдикції господарських судів, якими уточнено коло спорів, що розглядаються господарськими судами, та встановлено, що господарські суди розглядають справи у спорах, які виникають у зв`язку зі здійсненням господарської діяльності, та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Як вбачається із позовної заяви, представник позивача просить визнати за Селянським (фермерським) господарством «Райдуга» ОСОБА_1 право власності за набувальною давністю на земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 1,6909 га, кадастровий номер 0523089400:02:001:0126.
При цьому, відповідачем у вказаній справі позивач вказав Немирівську міську раду, тобто орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади.
Як визначено у ст. 1 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Разом з тим, згідно ст. 8 Закону України «Про фермерське господарство», фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Отже, Фермерське господарство є юридичною особою.
У постановах Верховного Суду України у справі №6-20100св09, справі №6-20859св07, справі №6-13576св07, справі №6-14879св07, справі №6-20275св07 зроблено висновок, що з дня державної реєстрації фермерського господарства як юридичної особи відбулась заміна орендаря у відносинах, щодо яких виник спір, а саме фізична особа - фермер вибув з спірних правовідносин оренди земельних ділянок, натомість його місце у спірних договірних правовідносинах в силу наведених вище вимог статей 1, 5, 7, 8, 12 Закону України «Про фермерське господарство» зайняло створене ним фермерське господарство як орендар по оспорюваним договорам оренди землі.
Оскільки фермерське господарство є юридичною особою, спори, пов`язані із використанням земельної ділянки, наданої для ведення фермерського господарства, розглядаються господарськими судами.
Така правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13 березня 2018 року у справі 348/992/16-ц, від 20 червня 2018 року у справі № 317/2520/15-ц, від 12 грудня 2018 року у справі № 388/1103/16-ц, від 13 березня 2019 року у справі № 691/1148/17 та від 27 березня 2019 року у справі № 574/381/17-ц, від 02 жовтня 2019 року № 922/538/19, від 22 жовтня 2020 року № 922/1974/19.
За таких обставин, оскільки спір у даній справі виник між юридичними особами, він не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини першої ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, у відкритті провадження за позовом Селянського (фермерського) господарства «Райдуга» Сича Володимира Андрійовича, в інтересах якого діє представник, адвокат Сувалов Валерій Олександрович до Немирівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю, слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 186, 353, Цивільного процесуального кодексу України, ст. ст. 1, 8 Закону України «Про фермерське господарство», ст. ст. 1, 4 Господарського процесуального кодексу України, суддя, -
П О С Т А Н О В И В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній справі, за позовною заявою Селянського (фермерського) господарства «Райдуга» Сича Володимира Андрійовича, в інтересах якого діє представник, адвокат Сувалов Валерій Олександрович до Немирівської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1 , про визнання права власності на земельну ділянку за набувальною давністю.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Вінницького апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її підписання. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Суддя О.П. Царапора
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 02.02.2024 |
Номер документу | 116692169 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Царапора О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні