У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2024 року
м. Київ
справа №2014/1-430/11
провадження №51-7519впс23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного кримінального суду (далі - Суд):
головуюча ОСОБА_1 ,
судді: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
розглянувши в судовому засіданні клопотання ОСОБА_4 про направлення матеріалів кримінального провадження (2014/1-430/11) за його апеляційною скаргою на ухвалу Зміївського районного суду Харківської області від 19 червня 2020 року про відмову у задоволенні його клопотання про зняття судимості, з Полтавського апеляційного суду до Харківського апеляційного суду,
в с т а н о в и в:
До Верховного Суду в порядку ст. 34 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) надійшло клопотання ОСОБА_4 про направлення матеріалів кримінального провадження (2014/1-430/11) за його апеляційною скаргою на ухвалу Зміївського районного суду Харківської області від 19 червня 2020 року про відмову у задоволенні його клопотання про зняття судимості, з Полтавського апеляційного суду до Харківського апеляційного суду.
На обґрунтування клопотання ОСОБА_4 зазначає, що кримінальне правопорушення відповідно до обвинувального акту вчинено в Харківському районі Харківської області, всі учасники судового розгляду проживають на території
м. Харкова та Харківської області.Крім того, ОСОБА_4 вказує, що має інвалідність і фінансову неспроможність добиратися до Полтавського апеляційного суду. Враховуючи ці обставини, з метою дотримання розумних строків та ефективного розгляду справи, просить передати зазначені матеріали провадження до Харківського апеляційного суду.
Учасникам судового провадження було повідомлено про час та місце розгляду клопотання, проте в судове засідання вони не з`явилися, що не перешкоджає його розгляду. Заперечень і клопотань про відкладення такого розгляду не надійшло.
Заслухавши доповідь судді, дослідивши матеріали провадження та перевіривши доводи, наведені у клопотанні, колегія суддів дійшла такого висновку.
Частиною 3 ст. 34 КПК України передбачено, що питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції різних апеляційних судів, а також про направлення провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого вирішується колегією суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду за поданням суду апеляційної інстанції або за клопотанням сторін чи потерпілого не пізніше п`яти днів з дня внесення такого подання чи клопотання, про що постановляється вмотивована ухвала.
Так, до Суду в порядку ст. 34 КПК України надійшло клопотання ОСОБА_4 про зміну підсудності матеріалів провадження стосовно нього.
Однак, зі змісту вищезазначеної норми Кримінального процесуального закону України вбачається, що Верховний Суд не визначає (не змінює) підсудність, а лише вирішує питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого суду за наявності підстав, передбачених ст. 34 КПК України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 34 КПК України кримінальне провадження передається на розгляд до іншого суду, якщо: до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності; після задоволення відводів (самовідводів) чи в інших випадках неможливо утворити склад суду для судового розгляду; обвинувачений чи потерпілий працює або працював у суді, до підсудності якого належить здійснення кримінального провадження; ліквідовано суд або з визначених законом підстав припинено роботу суду, який здійснював судове провадження.
Згідно з абзацом 6 ч. 1 ст. 34 КПК України до початку судового розгляду у виняткових випадках кримінальне провадження з метою забезпечення оперативності та ефективності кримінального провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків, а також у разі неможливості здійснювати відповідним судом правосуддя (зокрема, надзвичайні ситуації техногенного або природного характеру, епідемії, епізоотії, режим воєнного, надзвичайного стану, проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).
Відповідно до інформації, наданої Полтавським апеляційним судом,
до суду надійшло кримінальне провадження (2014/1-430/11) за апеляційною скаргою ОСОБА_4 на ухвалу Зміївського районного суду Харківської області від 19 червня 2020 року про відмову у задоволенні його клопотання про зняття судимості. Розгляд справи по суті не розпочато.
Із системного аналізу норм абз. 6 ч. 1 ст. 34 КПК України випливає, що кримінальне провадження може бути передано на розгляд іншого суду за місцем проживання обвинуваченого, більшості потерпілих або свідків тільки у виняткових випадках, якщо іншим чином забезпечити виконання завдань цього провадження неможливо.
Звертаючись з клопотанням, ОСОБА_4 зазначив, що всі учасники судового розгляду проживають на території м. Харкова та Харківської області, проте ним не наведено підтвердження неможливості розгляду Полтавським апеляційним судом вказаної апеляційної скарги, а факт проживання учасників провадження на території іншої області сам по собі не є винятковим випадком в розумінні положень ст. 34 КПК України для передачі кримінального провадження з одного суду апеляційної інстанції до іншого.
Крім того, у клопотанні ОСОБА_4 серед іншого зазначив, що прокурори, які підтримують державне обвинувачення у вказаному кримінальному провадженні, здійснюють свою діяльність у м. Харкові.
Проте, положеннями ст. 34 КПК України не передбачено направлення матеріалів кримінального провадження за місцем здійснення своєї діяльності прокурорами, у зв`язку з чим, доводи клопотання в цій частині не ґрунтуються на вищезазначених положеннях КПК України.
Посилаючись на обставини, які на думку ОСОБА_4 , можуть ускладнити судовий розгляд у Полтавському апеляційному суді, він фактично зазначає обставини, що відносяться до організаційних питань по здійсненню забезпечення судового розгляду апеляційним судом.
Таким чином, у клопотанні не наведено належного обґрунтування щодо наявності обставин, що є винятковими, відповідно до абзацу 6 ч. 1 ст. 34 КПК України, для направлення вказаного кримінального провадження з Полтавського апеляційного суду до Харківського апеляційного суду для розгляду.
З урахуванням наведеного, клопотання ОСОБА_4 про направлення матеріалів вказаного кримінального провадження на розгляд до іншого суду апеляційної інстанції слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. 34 КПК України, Верховний Суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання ОСОБА_4 про направлення матеріалів кримінального провадження (2014/1-430/11) за його апеляційною скаргою на ухвалу Зміївського районного суду Харківської області від 19 червня 2020 року про відмову у задоволенні його клопотання про зняття судимості, з Полтавського апеляційного суду до Харківського апеляційного суду, залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 01.02.2024 |
Оприлюднено | 02.02.2024 |
Номер документу | 116705065 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Стефанів Надія Степанівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні