Рішення
від 19.01.2024 по справі 160/20076/23
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2024 року Справа № 160/20076/23 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБухтіярової М.М. за участі секретаря судового засіданняПоліщук О.О. за участі: представника позивача представника відповідачаКороби Ю.А. Ферафонтова Ю.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу №160/20076/23 за позовною заявою Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОКС» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі відповідач), в якій позивач просить:

-визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення, прийняте Східним міжрегіональним управлінням Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків форми «Н» від 08.05.2023р. №374/32-00-04-01-01-01/05393079, як таке, що є необґрунтованим, прийнятим без достатніх правових підстав, а також не відповідає вимогам чинного в Україні законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято контролюючим органом неправомірно. Відповідно до п.п. 69.18 п.69. підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України тимчасово до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платника податків здійснюється у робочі дні з 8 до 20 години. Крім того, пунктом 11 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючим органом, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на час прийняття рішення про застосування таких санкцій (з урахуванням пункту 7 цього підрозділу), а відтак цим приписом було запроваджено зворотню дію у часі. Таким чином, якщо відбувається пом`якшення відповідальності, то зменшений розмір застосовується у часі назад, відповідно до норм ПК України та загального конституційного принципу. Однак, в акті перевірки контролюючим безпідставно проігноровано і не відображено дійсні обставини справи, що свідчить про відсутність порушення з боку ПрАТ «Южкокс» граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків. Позивач наполягає, що ПаАТ «Южкокс» своєчасно та у встановлені пунктом 201.10 статті 201 ПК України строки здійснив визначені цією статтею та Порядком №1246 дії з реєстрації податкових накладних, однак невчасна їх реєстрація в ЄРПН сталась не з вини платника, не мала ознак протиправності з боку підприємства, в діях підприємства відсутній склад податкового правопорушення. За таких обставин, накладення штрафу згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України є протиправним, а податкове повідомлення-рішення від 08.05.2023 №374/32-00-04-01-01-01/05393079є таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.08.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/20076/23; справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.

Цією ж ухвалою суду було витребувано у відповідача докази, що стали підставою для прийняття податкового повідомлення-рішення форми «Н» від 08.05.2023р. №374/32-00-04-01-01-01/05393079.

29.08.2023 на адресу суду від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшов відзив, в якому відповідач заперечує у задоволенні позовних вимог та просить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Відділом податкового адміністрування підприємств гірничої галузі управління податкового адміністрування було проведено камеральну перевірку ПрАТ «Южкокс» з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених в березні та червні 2022 року. Перевіркою встановлено порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних до 15 календарних днів на суму ПДВ в розмірі 61373385,77грн. та від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ у розмірі 6523,24грн. Підприємством надано заперечення на акт перевірки. Податкові накладні, зазначені в акті перевірки, зареєстровані в ЄРПН з порушенням граничних термінів, що підтверджується квитанціями №1. Тому цілком обґрунтовано прийнято рішення про застосування штрафних санкцій. Доводи позивача про те, що контролюючим органом не встановлено вини платника відповідач вважає безпідставними, оскільки до ПрАТ «Южкокс» застосована відповідальність за п.120-1 ст. 120 ПК України, яка не входить у перелік, визначений п. 109.3 ст. 109 ПК України. Стосовно зауважень платника щодо обмеження доступу до електронних ресурсів (в тому числі реєстру платників ГІДВ та реєстру платників єдиного податку), не врегулювання процедури повідомлення про перехід контрагентів платника податків на сплату єдиного податку за ставкою 2% тощо відповідачем зазначено, що такі зауваження позивача не пов`язані із несвоєчасною реєстрацією податкових накладних. Щодо реєстрації податкових накладних №3103045 від 31.03.2022 та розрахунку коригування №3103027 від 31.03.2022 відповідачем вказано, що дотримання встановлених строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування продавцем є безумовним та визначальним відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України обов`язком платника ПДВ. При цьому, можливість в подальшому виправляти допущені ним помилки шляхом складання відповідного розрахунку коригування не можуть нівелювати цей обов`язок. Крім того, зауважив, що розрахунок коригування до ПН від 31.03.2023 №3103027 складений не з метою анулювання зайво складеної ПН від 31.03.2023 №3103027. За таких обставин вважає, що нарахування штрафних санкцій відбулось у відповідності до вимог чинного законодавства за встановленого порушення граничного терміну реєстрації податкових накладних, тому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

У відзиві відповідачем заявлено клопотання про розгляд справи в загальному провадженні, оскільки позивачем оскаржується податкове повідомлення-рішення на суму 6138643,25 гривень.

06.09.2023 позивачем подано заперечення (відповідь на відзив), в якому зазначає не погодження з доводами відповідача та просить задовольнити позов у повному обсязі. В обґрунтування відповіді позивачем зазначено, що у акті камеральної перевірки не наведено доказів, що підтверджують вину платника податків у несвоєчасній реєстрації податкових накладних. Дані обставини під час перевірки взагалі не досліджувались та не встановлені. Наполягає, що податкові накладні, наведені в акті перевірки, подані на реєстрацію своєчасно. Також зауважує, що Законом №2876 передбачені нові строки реєстрації податкових накладних та штрафні санкцій, та застосовуються з 24.02.2022, що не враховано контролюючим органом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.09.2023 розглянуто клопотання відповідача та постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 02.10.2023 на 11:30.

Копія ухвали суду від 11.09.2023 разом із судовими повістками направлені сторонам.

21.09.2023 від позивача надійшло клопотання про відкладення (перенесення) розгляду справи у зв`язку із зайнятістю представника в іншому судовому процесі.

22.09.2023 від відповідача надійшли додаткові пояснення, в обґрунтування яких зазначає про безпідставність доводів позивача про своєчасність реєстрації ПН, оскільки єдиним належним доказом підтвердження реєстрації податкових накладних в ЄРПН є квитанція із зазначеними у ній датами приймання та реєстрації, які були надані суду разом із відзивом. Щодо посилань позивача на Закон №2786-ІХ вказує, що на сайті ДПС України 08.02.2023 були опубліковані роз`яснення щодо застосування внесених Законом від 12.01.2023 №2786-ІХ, визначені пунктом 89 строки реєстрації в ЄРПН застосовуються до ПН/РК, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди з дати набрання чинності Законом №2876-ІХ, тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023 та діють протягом дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Щодо доводів позивача щодо відсутності вини у несвоєчасній реєстрації податкової накладної, відповідачем повторно зауважено, що до ПрАТ «Южкокс» була застосована відповідальність за п. 120-1 ст.120-1 ПКУ, яка не входить у перелік, визначений п. 109.3 ст.109 ПКУ.

27.09.2023 позивачем подано відповідь на відзив, в якій викладені заперечення на додаткові пояснення відповідача, аналогічні за змістом доводам, викладеним у позові та відповіді на відзив. Додатково позивачем зауважено, що податкові накладні надіслані підприємством на реєстрацію до ДПС України засобами електронного зв`язку за допомогою програми «М.Е.Doc» 30.06.2022 без порушень термінів, встановлених законодавством.

У підготовче засідання 02.10.2023 з`явився представник відповідача. Судом розглянуто клопотання представника позивача про відкладення засідання. Протокольною ухвалою суду від 02.10.2023 підготовче засідання було відкладено на 20.10.2023.

18.10.2023 відповідачем подані письмові пояснення, аналогічні за змістом викладеним у додаткових поясненнях.

У підготовче засідання 20.10.2023 з`явились представники сторін. З метою надання представнику позивача додаткового часу на ознайомлення з письмовими поясненнями відповідача та надання пояснень в підготовчому засіданні оголошено про відкладення засідання до 10.11.2023.

У підготовче засідання 10.11.2023 з`явились представники сторін, однак засідання не відбулось через масштабну повітряну тривогу на всій території України. Наступне підготовче засідання призначено на 04.12.2023.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.11.2023 продовжено строк підготовчого провадження.

У підготовче засідання 04.12.2023 з`явились представники сторін. Представником позивача заявлено клопотання про витребування додаткових доказів. Протокольною ухвалою суду від 04.12.2023 в підготовчому засіданні оголошено перерву до 08.12.2023 для надання відповідачу додаткового часу для подання доказів надіслання позивачем податкових накладних на реєстрацію в ЄРПН, щодо яких прийнято оспорюване податкове повідомлення-рішення.

08.12.2023 відповідачем подано до суду додаткові пояснення у справі, в якому з приводу додаткової інформації про надходження податкових накладних на сервер (шлюз) ДПС України зазначив, що відповідно до п.69.18 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПКУ в редакції, діючої на час реєстрації податкових накладних, приймання електронних документів від платника податків здійснюється у робочі дні з 8 до 18 годин, при цьому єдиним документом, що підтверджує надходження ПН до ЄРПН є квитанція. По направленим позивачем на реєстрацію ПН були сформовані квитанції.

У підготовче засідання 08.12.2023 з`явились представники сторін. Заслухано доводи представника відповідача щодо додаткових пояснень. Відповідач наполягав, що належним доказом направлення на реєстрацію ПН є квитанція. Представник позивача, заперечуючи позицію відповідача, зауважив, що відповідачем не надано доказів на спростування факту надіслання ПН саме 30.06.2023 та просив суд надати можливість подати такі докази. Судом роз`яснено таке право позивача та акцентовано увагу сторін на дотриманні процесуальних строків розгляду справи.

У підготовчому засіданні судом поставлено на розгляд питання щодо можливості закінчення підготовчого провадження. Проти закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті та вирішення цього питання у письмовому провадженні сторони не заперечували.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.12.2023 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 05.01.2024.

18.12.2023 позивачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи додаткових доказів надіслання на реєстрацію до ДПС України електронних документів.

25.12.2023 відповідачем надані додаткові пояснення.

У судовому засіданні 05.01.2024 розглянуто клопотання позивача та приєднані до матеріалів справи долучені до нього докази, а також додаткові пояснення відповідача. Представники сторін надали свої пояснення щодо обставин, зазначених у поданих заявах по суті.

У судовому засіданні оголошено перерву до 17.01.2024.

У судове засідання у призначений для розгляду справи час з`явились представники сторін, однак засідання не відбулось через оголошення повітряної тривоги у м. Дніпрі та Дніпропетровській області. Наступне засідання призначено на 19.01.2024.

В судовому засіданні 19.01.2024 представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представник відповідача проти задоволення позову заперечував.

У судовому засіданні 19.01.2024 було оголошено вступну і резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОКС» зареєстроване 25.12.1995, про що 27.07.2004 вчинено запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про державну реєстрацію юридичної особи за ідентифікаційним кодом 05393079; з 08.01.1993товариство перебуває на обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків; місцезнаходження юридичної особи: 51909, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Вячеслава Чорновола, будинок 1.

Згідно із відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основний вид господарської діяльності товариства: 19.10Виробництво коксу та коксопродуктів.

Приватне акціонерне товариство «ЮЖКОК» є платником податку на додану вартість, індивідуальний податковий номер 053930704039.

30.03.2023 на підставі пп.19-1.1.2. п.19.-1.1 ст.19, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.86 глави 8 розділу ІІ та пп.75.1.1 п.75.1 ст.75, ст.76 Податкового кодексу України була проведена камеральна перевірка з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ПрАТ «ЮЖКОКС» (код ЄДРПОУ 5393079) за березень 2022 року, червень 2022 року.

За результатами перевірки складено акт камеральної перевірки від 30.03.2023 № 266/32-00-04-01-01-01/5393079.

За висновками акту від 30.03.2023 № 266/32-00-04-01-01-01/5393079 перевіркою встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: до 15 календарних днів на суму ПДВ в розмірі 61373385,77грн. та від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ у розмірі 6523,24грн.

Виявлені порушення обґрунтовані в акті наступним.

В порушення п.201.10 ст.201 Кодексу, Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, платником не дотримано законодавчо визначені граничні терміни реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

-податкова накладна №1006005 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №606005 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006002 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1506001 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №906002 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306002 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006004 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №606002 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №706004 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1406002 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №206002 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №606001 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №906003 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806003 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1506002 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №706003 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806004 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306004 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806008 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006003 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №906004 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №706001 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1506003 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №306001 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1406003 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806001 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306001 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306006 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №306002 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1406001 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806005 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №706002 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006001 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №906001 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806002 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306005 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №106001 від 01.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006006 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №206001 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №606004 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306007 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806007 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №806006 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1306003 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №1006007 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №606003 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №306003 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 30.06.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 1;

-податкова накладна №3103027 від 31.03.2022, дата реєстрації 12.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 31.03.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 28;

-податкова накладна №3103045 від 31.03.2022, дата реєстрації 12.08.2022, граничний термін реєстрації в ЄРПН 31.03.2022, кількість календарних днів порушення граничного терміну реєстрації пн/рк 28.

Копію акту направлено позивача та вручено 08.04.2023 (а.с.87 т.1).

Позивачем подано заперечення до акту перевірки.

Листом від 02.05.2023 № 2621/6/32-00-04-01-09 відповідач повідомив, що висновки, викладені у акті камеральної перевірки правомірні, відповідають нормам чинного законодавства та залишаються без змін.

08.05.2023 на підставі акту від 30.03.2023 № 266/32-00-04-01-01-01/5393079Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» № 374/32-00-04-01-01-01/05393079, згідно з яким до Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» застосовано штраф у сумі6 138 643, 25 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних за період березень, червень 2022 року.

Відповідно до розрахунку штрафу до вказаного податкового повідомлення-рішення за порушення термінів реєстрації ПН в ЄРПН відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України застосовано такі штрафні санкції:

ПН № 1306001 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 59550 грн;

ПН № 606001 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 15520 грн;

ПН № 706001 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28грн;

ПН № 706002 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 706003 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 45350,29 грн;

ПН № 806006 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 25983,38 грн;

ПН № 706004 від 07.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 10158,62 грн;

ПН № 1506003 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 38705,12 грн;

ПН № 606004 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 333333,3 грн;

ПН № 1006005 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 1064579 грн;

ПН № 1306006 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 150923,6 грн;

ПН № 206002 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 112318,9 грн;

ПН № 1406002 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 806005 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 278580,9 грн;

ПН № 306001 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 39328,16 грн;

ПН № 906001 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 37664,55 грн;

ПН № 1406003 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 38118,87 грн;

ПН № 1006001 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 31858,6 грн;

ПН № 806007 від 08.06.2022, дата реєстрації01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 92413,44грн;

ПН № 806003 від 08.06.2022, дата реєстрації01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 38404,34 грн;

ПН № 306002 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 300000 грн;

ПН № 1306005 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 866666,7 грн;

ПН № 906003 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 9250 грн;

ПН №806001 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 1506002 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 866666,7 грн;

ПН № 206001 від 02.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 4347,79 грн;

ПН № 1306004 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 38525,49 грн;

ПН № 806004 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 221419,1 грн;

ПН № 606005 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 16666,67 грн;

ПН № 806008 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 181603,2 грн;

ПН № 306003 від 03.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 250000 грн;

ПН № 1306007 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 199076,4 грн;

ПН № 1306002 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 1406001 від 14.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 39001,93 грн;

ПН № 1506001 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 906002 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 36706,28 грн;

ПН № 1006003 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 35001,74 грн;

ПН № 806002 від 08.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 17500,87 грн;

ПН № 606003 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 39349,45 грн;

ПН № 1006004 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 39508,96 грн;

ПН № 606002 від 06.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 5000 грн;

ПН № 1006007 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 283333,3 грн;

ПН № 1006006 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 35420,91 грн;

ПН № 106001 від 01.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 9950,03 грн;

ПН № 1006002 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 7680 грн;

ПН № 1306003 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 1609,814 грн;

ПН № 906004 від 09.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 (1 день затримки), 10% штрафу від суми ПДВ, що становить 24,467 грн;

ПН № 3103045 від 31.03.2022, дата реєстрації 12.08.2022 (28 днів затримки), 20% штрафу від суми ПДВ, що становить 652,32грн;

ПН № 3103027 від 31.03.2022, дата реєстрації 12.08.2022 (28 днів затримки), 20% штрафу від суми ПДВ, що становить 652,32 грн.

30.05.2023 Приватним акціонерним товариством «ЮЖКОКС» подано скаргу до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на вказане податкове повідомлення-рішення.

Рішенням Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 12.07.2023 № 18962/6/99-00-06-03-01-06податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 08.05.2023№ 374/32-00-04-01-01-01/05393079 залишено без змін, а скаргу без задоволення.

Не погодившись з податковим повідомленням-рішенням форми «Н» від 08.05.2023 № 374/32-00-04-01-01-01/05393079, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України в редакції на час виникнення спірних відносин).

Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до положень підпунктів 19-1.1, 19-1.1.2 пункту 19-1.1.статті 19-1 ПК України контролюючі органи, що визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконують такі функції, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків, контролюють своєчасність подання платниками податків та платниками єдиного внеску передбаченої законом звітності (декларацій, розрахунків та інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів), своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів.

За змістом підпунктів 20.1.4, 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до пунктів 61.1, 61.2 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.1. пункту 75.1 статті 75 ПК України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.

Предметом камеральної перевірки також можуть бути, зокрема: своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних.

Єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами (підпункт 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Стаття 120-1 ПК України визначає відповідальність платників податку на додану вартість за порушення, зокрема, строків реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Так, відповідно пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами «а» - «г» цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

З системного аналізу наведених норм права вбачається, що законодавцем чітко визначено обов`язок платника податку (продавця) в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. При цьому, реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків, зокрема: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. Порушення платниками податку на додану вартість граничного строку для реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних тягне за собою накладення штрафу у розмірі, визначеному пунктом 120-1.1. статті 120-1 ПК України.

Водночас, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день, а останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування - з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 10.12.2021 у справі №420/10367/20.

Разом з тим, Законом України від 12.05.2022 №2260-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану», який набрав чинності 27.05.2022, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Згідно з підпунктом 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Отже, Законом №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період, починаючи з 24.02.2022 до 27.05.2022 (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану»), за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

В ході судового розгляду встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є платником податку на додану вартість.

За наслідками камеральної перевірки щодо своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за березень, червень 2022 року, результати якої зафіксовані в акті від 30.03.2023 № 266/32-00-04-01-01-01/5393079, встановлено порушення граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних: №1006005 від 10.06.2022, №606005 від 06.06.2022, №1006002 від 10.06.2022, №1506001 від 15.06.2022, №906002 від 09.06.2022, №1306002 від 13.06.2022, №1006004 від 10.06.2022, №606002 від 06.06.2022, №706004 від 07.06.2022, №1406002 від 14.06.2022, №206002 від 02.06.2022, №606001 від 06.06.2022, №906003 від 09.06.2022, №806003 від 08.06.2022, №1506002 від 15.06.2022, №706003 від 07.06.2022, №806004 від 08.06.2022, №1306004 від 13.06.2022, №806008 від 08.06.2022, №1006003 від 10.06.2022, №906004 від 09.06.2022, №706001 від 07.06.2022, №1506003 від 15.06.2022, №306001 від 03.06.2022, №1406003 від 14.06.2022, №806001 від 08.06.2022, №1306001 від 13.06.2022, №1306006 від 13.06.2022, №306002 від 03.06.2022, №1406001 від 14.06.2022, №806005 від 08.06.2022, №706002 від 07.06.2022, №1006001 від 10.06.2022, №906001 від 09.06.2022, №806002 від 08.06.2022, №1306005 від 13.06.2022, №106001 від 01.06.2022, №1006006 від 10.06.2022, №206001 від 02.06.2022, №606004 від 06.06.2022, №1306007 від 13.06.2022, №806007 від 08.06.2022, №806006 від 08.06.2022, №1306003 від 13.06.2022, №1006007 від 10.06.2022, №606003 від 06.06.2022, №306003 від 03.06.2022 на 1 календарний день (дата реєстрації 01.07.2022 при граничному 30.06.2022), та граничних термінів реєстрації в ЄРПН податкової накладної №3103045 від 31.03.2022 та розрахунку коригування №3103027 від 31.03.2022 на 28 календарних днів (дата реєстрації 12.08.2022 при граничному 31.03.2022), про що прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 08.05.2023 № 374/32-00-04-01-01-01/05393079.

Щодо ПН/РК №3103045 від 31.03.2022 та №3103027 від 31.03.2022.

З матеріалів справи вбачається, що реєстрація вказаних ПН/РК №3103045 від 31.03.2022 та №3103027 від 31.03.2022 була здійснена вже у період дії Закону №2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 по 27.05.2022 (наявне інше нормативне обґрунтування), за умови їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Однак, позивач не забезпечив реєстрацію ПН/РК №3103045 від 31.03.2022 та №3103027 від 31.03.2022 до 27.05.2022, тому суд доходить висновку, що позивач порушив терміни реєстрації вказаних ПН/РК в ЄРПН.

При цьому, посилання на сам факт запровадження воєнного стану в Україні не може безумовно вважатись поважною причиною для звільнення від відповідальності за порушення строків реєстрації податкових накладних. Належних доказів на підтвердження існування обставин, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами для своєчасної реєстрації ПН, позивач суду не надав, а матеріали справи не містять.

Щодо податкових накладних за червень 2022 року, зазначених в акті, то граничні терміни їх реєстрації в ЄРПН не підпадають під період звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію, що передбачений підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України у редакції Закону №2260-ІХ.

Суд зазначає, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, а тому у даному випадку необхідно враховувати плинність та змінюваність законодавства, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних.

З матеріалів справи вбачається, що податкові накладні №1006005 від 10.06.2022, №606005 від 06.06.2022, №1006002 від 10.06.2022, №1506001 від 15.06.2022, №906002 від 09.06.2022, №1306002 від 13.06.2022, №1006004 від 10.06.2022, №606002 від 06.06.2022, №706004 від 07.06.2022, №1406002 від 14.06.2022, №206002 від 02.06.2022, №606001 від 06.06.2022, №906003 від 09.06.2022, №806003 від 08.06.2022, №1506002 від 15.06.2022, №706003 від 07.06.2022, №806004 від 08.06.2022, №1306004 від 13.06.2022, №806008 від 08.06.2022, №1006003 від 10.06.2022, №906004 від 09.06.2022, №706001 від 07.06.2022, №1506003 від 15.06.2022, №306001 від 03.06.2022, №1406003 від 14.06.2022, №806001 від 08.06.2022, №1306001 від 13.06.2022, №1306006 від 13.06.2022, №306002 від 03.06.2022, №1406001 від 14.06.2022, №806005 від 08.06.2022, №706002 від 07.06.2022, №1006001 від 10.06.2022, №906001 від 09.06.2022, №806002 від 08.06.2022, №1306005 від 13.06.2022, №106001 від 01.06.2022, №1006006 від 10.06.2022, №206001 від 02.06.2022, №606004 від 06.06.2022, №1306007 від 13.06.2022, №806007 від 08.06.2022, №806006 від 08.06.2022, №1306003 від 13.06.2022, №1006007 від 10.06.2022, №606003 від 06.06.2022, №306003 від 03.06.2022 за даними сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» надіслані ПрАТ «ЮЖКОКС» на реєстрацію до ЄРПН 30.06.2022 після 18:00 та до 20:00. При цьому, згідно із квитанціями №1 наведені податкові накладні прийняті 01.07.2022.

Враховуючи викладене, відповідач наполягає, що фактична реєстрація вказаних ПН відбулась на наступний день, оскільки товариством здійснена така реєстрація після 18.00 год.

Суд не погоджується з такою позицію відповідача з наступного.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПК України підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до ЄРПН, звіряння даних, що містяться у виданих платникам ПДВ - отримувачам (покупцям) товарів (послуг) податковій накладній та/або розрахунку коригування, з відомостями, які містяться у Реєстрі, визначено Порядком ведення Єдиного державного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Порядок №1246).

У цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

Пункт 3 вказаного Порядку визначає, що операційний день триває в робочі дні з 08:00 години до 20:00 години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Відповідно до пункту 11 Порядку №1246 після накладення кваліфікованого електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.

Згідно з пунктом 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (пункт 14 Порядку №1246).

Отже, поняття «операційний день» для реєстрації податкових накладних визначено спеціальним нормативно-правовим актом з цього питання Порядком №1246 і триває в робочі дні з 08:00 години до 20:00 години, змін до цього Порядку внесено не було, а тому відповідач помилково вважає, що операційний день закінчився о 18:00, а не о 20:00.

З аналізу зазначених норм ПК України та Порядку №1246 слідує, що прийняття чи неприйняття податкових накладних, надісланих засобами електронного зв`язку, відбувається на автоматичному рівні з урахуванням особливостей електронного документообігу у межах операційного дня, який відповідно до Порядку №1246 триває у робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.

Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Оскільки законодавством встановлено чіткі та обмежені строки для реєстрації податкових накладних, задля уникнення порушення платником податків граничних строків для реєстрації податкових накладних у випадку, коли гранична дата припадає на вихідний чи святковий день, положеннями Порядку №1246 та пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2021 у справі №160/10558/19 дійшов висновку про те, що при розгляді справ про застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних принциповим є не дата фактичного надходження податкових накладних до ЄРПН, а дата їх відправлення, виходячи з технічного способу реєстрації податкових накладних.

Враховуючи, що даними сервісу електронного документообігу «M.E.Doc» вказані податкові накладні були подані позивачем на реєстрацію в останній день граничного строку, визначеного статтею 201 ПК України, і до кінця операційного дня 30.06.2022 квитанції про їх прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкових накладних не надходили, податкові накладні не були зареєстровані ДПС України того ж дня, а зареєстровані наступного - 01.07.2022, суд доходить висновку, що порушень податкового законодавства з боку позивача, які стверджує відповідач, допущено не було.

При цьому, відповідач не надав суду доказів несправності засобів телекомунікаційного зв`язку платника податків чи інших доказів на підтвердження наявності вини позивача у порушенні граничного строку направлення на реєстрацію податкових накладних №1006005 від 10.06.2022, №606005 від 06.06.2022, №1006002 від 10.06.2022, №1506001 від 15.06.2022, №906002 від 09.06.2022, №1306002 від 13.06.2022, №1006004 від 10.06.2022, №606002 від 06.06.2022, №706004 від 07.06.2022, №1406002 від 14.06.2022, №206002 від 02.06.2022, №606001 від 06.06.2022, №906003 від 09.06.2022, №806003 від 08.06.2022, №1506002 від 15.06.2022, №706003 від 07.06.2022, №806004 від 08.06.2022, №1306004 від 13.06.2022, №806008 від 08.06.2022, №1006003 від 10.06.2022, №906004 від 09.06.2022, №706001 від 07.06.2022, №1506003 від 15.06.2022, №306001 від 03.06.2022, №1406003 від 14.06.2022, №806001 від 08.06.2022, №1306001 від 13.06.2022, №1306006 від 13.06.2022, №306002 від 03.06.2022, №1406001 від 14.06.2022, №806005 від 08.06.2022, №706002 від 07.06.2022, №1006001 від 10.06.2022, №906001 від 09.06.2022, №806002 від 08.06.2022, №1306005 від 13.06.2022, №106001 від 01.06.2022, №1006006 від 10.06.2022, №206001 від 02.06.2022, №606004 від 06.06.2022, №1306007 від 13.06.2022, №806007 від 08.06.2022, №806006 від 08.06.2022, №1306003 від 13.06.2022, №1006007 від 10.06.2022, №606003 від 06.06.2022, №306003 від 03.06.2022.

За таких обставин, суд вважає, що відправивши на реєстрацію наведені податкові накладні 30.06.2022 після 18:00 та до 20:00, позивач виконав свій обов`язок щодо своєчасної їх реєстрації, тому нарахування штрафу за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в цій частині є безпідставним.

Крім того, застосовуючи розмір штрафу відповідно до пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України, контролюючий орган у спірних правовідносинах діяв цілком протиправно.

Законом України «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, окрім іншого, доповнено підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пунктами 89 та 90 такого змісту:

« 89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів».

Отже, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

При цьому, Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших його положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись.

Поряд з цим, слід зазначити, що пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України чітко визначено, що штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Зазначене дає підстави для висновку, що на час прийняття оспорюваного податкового повідомлення-рішення, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції лише у розмірах, визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, а не пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Посилання відповідача на те, що на сайті ДПС України 08.02.2023 були опубліковані роз`яснення щодо реєстрації ПН/КР в Єдиному реєстрі податкових накладних та застосування штрафу при порушенні реєстрації у зв`язку із набранням чинності Закону України №2876-ІХ про те, що визначені штрафи у розмірах, встановлених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, застосовуються у разі порушення платником податку передбачених пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу граничних строків реєстрації ПН/РК у ЄРПН із датою складання, починаючи з 16 січня 2023 року, не враховуються судом, оскільки подібні роз`яснення мають інформаційний характер та не є нормативно-правовими актами.

При цьому, суд звертає увагу, відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Конституційний Суд України у рішенні від 09.02.1999 у справі №1-рп/99 за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) вказав, що положення частини першої статті 58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи) і не поширюється на юридичних осіб. Подібне тлумачення не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб, проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Враховуючи наведений висновок, суд погоджується з позивачем, що за наявності у відповідному законі прямої вказівки про зворотну (ретроактивну) дію норми права в часі, яка пом`якшує чи скасовує відповідальність юридичної особи у порівнянні із законом, який діяв на час виникнення правовідносин, така норма має зворотну (ретроактивну) дію для юридичних осіб.

З огляду на викладене, з урахуванням наведених законодавчих норм та встановлених обставин, суд доходить висновку про те, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийнято не на підставі та не у спосіб, що визначений законодавством, що в свою чергу свідчить про невідповідність такого рішення критеріям, визначеним частиною другою статті 2 КАС України, та безумовно вказує на його протиправність.

Відповідно до статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов`язаний суб`єкт владних повноважень.

Відповідачем не доведено правомірності свого рішення у спірних правовідносинах.

Враховуючи викладене, на підставі наданих доказів у їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, суд вважає, що позовна заява обґрунтована та підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з наступного.

Частиною першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на викладене, судові витрати зі сплати судового збору, понесені позивачем при зверненні до суду з цією позовною заявою у розмірі 21472,00 грн., підлягають стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача.

Зважаючи на те, що з 22.01.2024 по 30.01.2024 включно суддя Бухтіярова М.М. перебувала у відпустці, повний текст рішення суду складено першого робочого дня.

Керуючись ст.ст. 9, 72-90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» (код ЄДРПОУ 05393079, місцезнаходження: 51909, Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, вул. Вячеслава Чорновола, буд. 1) до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, просп. Олександра Поля, буд.57) про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків форми «Н» від 08.05.2023№ 374/32-00-04-01-01-01/05393079.

Стягнути зі Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (код ЄДРПОУ 43968079, місцезнаходження: 49600, м. Дніпро, просп.. Олександра Поля, буд.57) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного акціонерного товариства «ЮЖКОКС» (код ЄДРПОУ 05393079, місцезнаходження: 51909, Дніпропетровська обл., м. Кам`янське, вул. Вячеслава Чорновола, буд. 1) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 21472,00 грн. (двадцять одна тисяча чотириста сімдесят дві гривні 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду оскаржується шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 31.01.2024.

Суддя М.М. Бухтіярова

Дата ухвалення рішення19.01.2024
Оприлюднено05.02.2024
Номер документу116705718
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення