Справа № 750/15391/23
Провадження № 2/750/159/24
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2024 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова в складі
судді Требух Н.В.,
з участю секретаря судового засідання - Дудка Є.М.
розглянувши у судовому засіданні в спрощеному позовному провадженні справу за позовом ОСББ «Льотна 43» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості
в с т а н о в и в:
19.10.2023 ОСББ «Льотна 43» звернулось до суду з позовом до відповідача про стягнення заборгованості в сумі 8292 грн. 90 коп. та судових витрат.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 01.11.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачу було запропоновано протягом п`ятнадцяти днів із дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив на позовну заяву.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не надав.
У відповідності до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши наявні у справі матеріали, суд прийшов до наступного висновку.
Рішенням власників житлових та нежитлових приміщень, розташованих у будинку № 43 по вулиці Льотній (стара назва Червоногвардійська) в місті Чернігові (надалі - Будинок), було створено Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Льотна 43» , державна реєстрація якого відбулася 16.11.2017 року.
Згідно положень розділу ІІ Статуту Позивача останній є неприбутковою організацією та використовує свої доходи (прибутки) виключно для фінансування видатків на своє утримання, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених установчими документами.
Об`єднання включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій на підставі рішення контролюючого органу ДФС № 934/25-01-12-02-19 від 28.11.2017.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» № 2866-III від 29.11.2001 р. (надалі - Закон «Про ОСББ») об`єднання створено для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Згідно частини 4 даної статті основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Статтею 12 Закону «Про ОСББ» визначено, що управління багатоквартирним будинком здійснює об`єднання через свої органи управління.
Як зазначено в статті 10 Закону «Про ОСББ» вищим органом управління об`єднання є загальні збори. Рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Співвласники багатоквартирного будинку (далі - співвласники) - власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (ст. 1 Закону «Про ОСББ»).
Згідно даних Інформаційної довідки № 350432430 від 15.10.2023 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна (додається) ОСОБА_1 (надалі - Відповідач) є власником житлового приміщення (квартири) АДРЕСА_1 . Загальна площа такого житлового приміщення становить 71,80 м.кв.
Квартира АДРЕСА_1 розташована на 8 поверсі, що вбачається з даних Інвентаризаційної справи.
Згідно ч. 3 статті 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 р. № 417-VIII невикористання власником належної йому квартири чи нежитлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Маючи статус співвласника спільного майна в багатоквартирному будинку, Відповідач набув цілу низку обов`язків, які передбачені статтею 15 Закону «Про ОСББ», а також статутом Позивача. Серед обов`язків Відповідача, як співвласника варто виділити такі: - виконувати рішення статутних органів, прийняті в межах їхніх повноважень; забезпечувати збереження приміщень, брати участь у проведенні їх реконструкції, реставрації, поточного та капітального ремонтів, технічного переоснащення; своєчасно й у повному обсязі сплачувати належні внески та платежі.
Статутом Позивача, зокрема пунктом 2 розділу IV, визначено, що сплата встановлених загальними зборами об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до ремонтного, резервного фондів у розмірах і в строки, що встановлені загальними зборами об`єднання, є обов`язковою для всіх співвласників.
Частка співвласника у загальному обсязі внесків і платежів на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна встановлюється пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Порядок сплати, перелік та розміри внесків і платежів співвласників, у тому числі відрахувань до резервного, ремонтного фондів, встановлюються загальними зборами об`єднання відповідно до законодавства та статуту.
Рішенням загальних зборів Об`єднання від 29.12.2019 р., яке було оформлено Протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням м. Чернігів, вулиця Льотна, будинок 43 , було затверджено кошторис та розмір внеску на утримання багатоквартирного будинку (5,50 грн./кв.м для квартир 2-10 -го поверхів та 4,91 грн./кв.м для квартир 1-го поверху).
З акту звіряння взаємних розрахунків від 13.10.2023 р. вбачається, що заборгованість Відповідача за утримання будинку та прибудинкової території за період з січня 2022 року по 30 вересня 2023 року включно по квартирі АДРЕСА_1 складає 8292 грн. 90 коп.
Протягом вказаного часу Відповідач, фактично отримує послуги з обслуговування будинку та прибудинкової території, але їх не сплачує. Отже, Відповідач не виконує свого обов`язку по своєчасному та в повному обсязі перерахуванню внесків визначених рішенням загальних зборів Об`єднання на рахунок останнього.
Закон «Про ОСББ» реалізував положення ст. 13 Конституції України в якій зазначено, що власність зобов`язує. У цьому випадку зобов`язує саме спільна власність, яку необхідно утримувати, ремонтувати, поліпшувати незалежно від того, чи проживає фактично у своїй квартирі той чи інший співвласник або користується він чи ні ліфтом, комунікаціями тощо.
Закон «Про ОСББ» не вимагає укладати договори між об`єднанням та співвласниками, оскільки такі відносини не є договірними. Також Законом «Про ОСББ» не передбачено обов`язок об`єднання виставляти співвласникам кожного місяця рахунки, оскільки розмір внесків та порядок їх сплати узгоджується із всіма співвласниками на загальних зборах, тобто є волевиявленням всіх співвласників. Рахунки ж Позивачем виставляються всім співвласниками (в т.ч. й Відповідачеві) виключно задля нагадування та належного здійснення бухгалтерського обліку.
Власність не тільки надає переваги тим, хто її має, а й покладає на них певні обов`язки, зокрема, утримувати його. Це конституційне положення пов`язане з принципом поєднання інтересів власника, суспільства та інших власників і користувачів об`єктами власності. Власність зобов`язує власника використовувати свою власність не тільки у своїх інтересах, а й поважати інтереси інших людей, всього суспільства.
Позивач, в силу положень абзаців 4, 5 ч. 1 ст. 17 Закону «Про ОСББ», для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків, має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів та звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодовувати заподіяні збитки, своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені цим Законом та статутом об`єднання внески і платежі, у тому числі відрахування до резервного та ремонтного фондів.
Частиною першою статті 15 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних права та обов`язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інші юридичні факти.
Відповідно до статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Між позивачем та відповідачем виникли відносини, що породжують цивільні права та обов`язки.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову.
Також з відповідача на користь позивача у відповідності до ст.. 137, 141 ЦПК України підлягають стягненню судові витрати в розмірі 2684 грн. сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 81, 141, 264, 265, 270, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
в и р і ш и в:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Льотна 43» (місто Чернігів вулиця Льотна 43 код ЄДРПОУ 41740519) 8292 грн. 90 коп. та 2684 грн. 00 коп. у відшкодування витрат по сплаті судового збору, а всього 10976 грн. 90 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивач має право оскаржити заочне рішення до Чернігівського апеляційного суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Н.В.Требух
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 05.02.2024 |
Номер документу | 116721453 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Требух Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні