Справа № 404/1211/22
Номер провадження 2/404/338/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2024 року м. Кропивницький
Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючої судді - Варакіної Н.Б.
при секретарі - Щербини А.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного провадження в м. Кропивницькому цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища (ЄДРПОУ 23679431, вул. Леваневського, 1А, м. Кропивницький, 25005) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості за внесками на утримання будинку,-
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2022 року представник Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 заборгованість зі сплати щомісячних внесків на утримання будинку за період з 01.02.2019 року по 01.02.2022 року в розмірі 5508,00 грн., 3% річних в розмірі - 496,17 грн., інфляційні втрати в розмірі - 1046,52 грн., а також понесені судові витрати.
Свої вимоги мотивує тим, що Житлово-будівельний кооператив Кіровоградського вищого льотного училища здійснює обслуговування, ремонт та реконструкцію жилого будинку та утримання прибудинкової території за адресою АДРЕСА_2 за кошти членів кооперативу.
Вказує, що ОСОБА_1 є співвласником вказаного багатоквартирного будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями, членом Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища, споживачем послуг, які надає позивач, та використовує належне їй нежитлове приміщення на власний розсуд, а тому має обов`язок своєчасно сплачувати внески у рахунок покриття витрат на експлуатацію та ремонт будинку, за утримання прибудинкової території.
В той же час, з моменту набуття права власності на вбудоване у багатоквартирний будинок нежитлове приміщення, відповідач, щомісячні внески на утримання будинку не сплачує, внаслідок чого утворилася заборгованість.
Неодноразові заклики та листи Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища до відповідача з проханням погасити заборгованість по сплаті щомісячних внесків на управління будинком, ОСОБА_1 ігнорує та фактично відмовляється нести покладенні на неї обов`язки, а тому позивач вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 17.05.2022 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено справу до розгляду.
25.04.2023 року представник позивача надав до суду клопотання прозбільшення позовнихвимог, відповідно до якого просив суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість зі сплати щомісячних внесків на утримання будинку за період з 01.02.2019 року по 01.04.2023 року в розмірі 8823,00 грн., 3% річних в розмірі - 604,17 грн., інфляційні втрати в розмірі - 1932,80 грн.
28.09.2023 року представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого позовні вимоги не визнає в повному обсязі, заперечує проти задоволення позовних вимог. Посилається на те, що не є членом ЖБК КВЛУ, не укладала договори з ним на утримання будинку, тому у позові просить відмовити.
Представник позивача 03.10.2023 року подав до суду відповідь на відзив на позовну заяву. Зазначає, що з вини відповідача, договір про надання житлово-комунальних між Житлово-будівельним кооперативом Кіровоградського вищого льотного училища та ОСОБА_1 не укладався, але житлово-комунальні послуги відповідачу надавались і споживались ОСОБА_1 , тобто, між сторонам наявні фактичні договірні відносини. Таким чином, відповідач правомірно нараховував відповідачу плату за наданні послуги з утримання будинку та прибуткової території (членські внески), однак ОСОБА_1 кошти за вказані послуги не сплачувала, внаслідок чого виникла заборгованість за надані послуги. Вказує, що позивач запрошує всіх членів Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища, в тому числі й відповідача на загальні збори в порядку, визначеному статутом, однак відповідач не користується своїм правом участі у загальних зборах. Ці обставини не можуть бути підставою для уникнення сплати заборгованості щомісячних внесків на утримання будинку.
29.11.2023 року представник позивача надіслав до суду заяву про збільшення позовних вимог, відповідно до якої просив суд стягнути з ОСОБА_1 заборгованість зі сплати щомісячних внесків на утримання будинку за період з 01.02.2019 року по 01.04.2023 року в розмірі 10863,00 грн., 3% річних в розмірі - 1573,00 грн., інфляційні втрати в розмірі - 6130,46 грн.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву, просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні просила відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на підстави зазначені у відзиві на позовну заяву.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 власником приміщення перукарні загальною площею 50,1 кв. м. у будинку АДРЕСА_2 .
Вказані відомості містяться у договорі купівлі-продажу державного майна малого державного комунального побутового підприємства перукарні № 4 від 31.05.1996 року та у свідоцтві про власність від 31.07.1996 року № 61.
Як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних формувань осіб - підприємців 08.10.2001 року зареєстровано юридичну особу Житлово-будівельний кооператив Кіровоградського вищого льотного училища за номером запису 1 444 120 0000 005729.
Відповідно до пунктів4.2.1,4.2.2 розділу 4, статуту житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училищазатвердженого рішенням загальних зборів членів житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища від 24 березня 2013 року, член ЖБК КВЛУ зобов`язаний виконувати вимоги статуту, рішення загальних зборів і правління ЖБК; своєчасно здійснювати оплату комунальних послуг, вносити платежі на рахунок ЖБК у розмірі, встановленому загальними зборами та правлінням.
Відповідно до ч. 4 ст. 319 ЦК України власність зобов`язує, а згідно ст.. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ч.1 ст.526 ЦК Українизобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 ЦК Українивизначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про кооперацію`кооператив - це юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування;
Відповідно до ст.6 Закону України «Про кооператив`кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Ст. 15 Закону України «Про кооператив» визначено, що вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить: визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку`співвласники багатоквартирного будинку, зокрема, зобов`язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; виконувати рішення зборів співвласників; своєчасно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 384 ЦК Україниусі власники (співвласники) квартир та нежитлових приміщень у будинку, спорудженому або придбаному житлово-будівельним (житловим) кооперативом, є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна такого будинку. Спільним майном будинку кооперативу є приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку кооперативу, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб усіх співвласників будинку кооперативу та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташований будинок кооперативу та його прибудинкова територія, з моменту державної реєстрації таких прав відповідно до закону.
Згідно ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах у порядку, передбаченому цією статтею. Якщо у багатоквартирному будинку в установленому законом порядку утворено об`єднання співвласників, проведення зборів співвласників та прийняття відповідних рішень здійснюється згідно із законом, що регулює діяльність об`єднань співвласників багатоквартирних будинків.
Відповідно до ч. 1-2 ст. 12 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку`витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов`язані з виконанням зобов`язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витрати на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передбачені рішенням співвласників або законом.
Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвласника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат.
У відповідності до ст. 12 Закону України «Про кооператив» одним із основних обов`язків членів кооперативу є сплата визначених статутом кооперативу внесків.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов`язки, регулюютьсяЗаконом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; 2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
Згідно статті 9 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору. За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг. Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
При цьому, згідно зазначених норм закону споживач зобов`язаний оплатити житлово-комунальні послуги, якщо він фактично користувався ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Так, рішеннями загальних зборів членів ЖБК КВЛУ з 01.04.2017 року встановлено щомісячні внески на утримання будинку в розмірі 2,00 грн. за квадратний метр (протокол № 12 загальних зборів загальних зборів членів ЖБК КВЛУ від 01.04.2017 року), з 01.10.2019 року встановлено щомісячні внески на утримання будинку в розмірі 3,00 грн. за квадратний метр (протокол № 13загальних зборів загальних зборів членів ЖБК КВЛУ від 21.09.2019 року),з 01.10.2021 встановлено щомісячні внески на утримання будинку в розмірі 5,00 грн. за квадратний метр (протокол № 14загальних зборів загальних зборів членів ЖБК КВЛУвід 19.09.2021 року). Вказані внески накопичуються на рахунку ЖБК КВЛУ щомісяця та використовуються на обслуговування, ремонт та реконструкцію жилого будинку та утримання прибудинкової території за адресою АДРЕСА_2 .
Рішення загальних зборів членів ЖБК КВЛУ щодо затвердження відповідних тарифів не оскаржувалися, в судовому порядку недійсними не визнавались.
Отже, рішення, що прийнятті загальними зборами, є обов`язковими для всіх членів ЖБК КВЛУ. Рішення з питань, що стосуються не членів об`єднання, обов`язкові для власників квартир і нежитлових приміщень-не членів ЖБК КВЛУ.
ОСОБА_1 , яка є співвласником багатоквартирного будинку з вбудованими нежитловими приміщеннямипо АДРЕСА_2 та членом ЖБК КВЛУщомісячні внески на управління будинком встановлені загальними зборами не сплачує.
Згідно наданого позивачем розрахунку загальна сума заборгованості за період з 01.02.2019 року по 01.04.2023 року складає 10863 грн.
Разом з тим, відповідно ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
А відтак, суд, враховуючи вищезазначені положення ЦК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача 3% річних в сумі 1573 грн., індекс інфляції в сумі 6130,46 грн. нарахованих із суми простроченої заборгованості за весь період її виникнення.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2 481,00 грн. - судового збору.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265, 268ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища (ЄДРПОУ 23679431, вул. Леваневського, 1А, м. Кропивницький, 25005) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) про стягнення заборгованості за внесками на утримання будинку- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища (ЄДРПОУ 23679431, вул. Леваневського, 1А, м. Кропивницький, 25005) заборгованість за внесками на утримання будинку в розмірі 10 863 грн, три проценти річних в розмірі 1573 грн та інфляційні в розмірі 6 130,46 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Житлово-будівельного кооперативу Кіровоградського вищого льотного училища (ЄДРПОУ 23679431, вул. Леваневського, 1А, м. Кропивницький, 25005) судовий збір в розмірі 2 481 грн.
Рішення суду може бути оскаржено протягом 30 днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Кропивницького апеляційного суду.
Рішення складено 05.02.2024.
Суддя Кіровського Н. Б. Варакіна
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 06.02.2024 |
Номер документу | 116725116 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Варакіна Н. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні