ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31.01.2024м. ДніпроСправа № 904/1493/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Загинайко Т.В. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмонтажспецбуд" (50006, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Ландау, буд. 2Г; ідентифікаційний код 40376547)
про стягнення 168 159 грн. 38 коп.
Без повідомлення (виклику) представників сторін.
ПРОЦЕДУРА:
Позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (вх.№1475/23 від 23.03.2023) до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмонтажспецбуд" про стягнення 168 159 грн. 38 коп. - заборгованості за Договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з оплати за надані послуги з розподілу електричної енергії за серпень - грудень 2022.
Також просить стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, у тому числі витрати на правову допомогу.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.03.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідач у відзиві (вх.№19047/23 від 18.04.2023) на позовну заяву просить відмовити позивачу у задоволенні позову у повному обсязі та посилається на таке: - відповідач не підписував 06.12.2018 заяву - приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, позивач не надає жодного документу на підтвердження даного твердження; - відповідач з 09.03.2022 передав своє нерухоме майно, розташоване по вулиці Лозуватська, б. 116а військовій частині НОМЕР_1 , тож очевидно, що відповідач не приймав послуги від позивача щодо розподілу електроенергії, так як не споживав електроенергію, за яку позивач нарахував заборгованість; - з лютого 2022 відповідач не здійснює фінансово-господарську діяльність через військову агресію з бору РФ та воєнний стан, що введено на території України та відсутність замовлень, а передав їх на задоволення потреб Збройних Сил України, військових формувань, тим самим виконавши розпорядження військової адміністрації міста Кривого Рогу; - позивачем неправомірно та необґрунтовано нараховано заборгованість у сумі 168 159 грн. 38 коп. за послуги розподілу електричної енергії, які відповідач не отримував через невикористання своїх приміщень.
Враховуючи предмет та підстави позову у даній справи, суд дійшов висновку, що матеріали справи містять достатньо документів, необхідних для вирішення спору по суті та прийняття обґрунтованого рішення, оскільки у відповідача було достатньо часу для подання доказів погашення спірної заборгованості, у разі їх наявності, чого відповідачем зроблено не було.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Справа розглядається відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод протягом розумного строку з урахуванням введення в Україні воєнного стану.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ
Позивач - Акціонерне товариство "ДТЕК Дніпровські електромережі" у відповідності із Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №312 (далі - Правила, ПРРЕЕ), надає послуги з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Дніпропетровської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні AT "ДТЕК Дніпровські електромережі", та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата.
16.11.2018 року позивачу видано ліцензію з розподілу електричної енергії споживачам (постанова НКРЕКП від 16.11.2018 № 1440).
19.04.2018 набрала чинності Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" від 14.03.2018 № 312 (надалі - Постанова).
Відповідно до пункту 2 Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до вимог цих Правил, здійснюється до "01" грудня 2018 року шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Пунктом 4 Постанови визначено, що договір про надання послуг з розподілу електричної енергії вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Позивач стверджує, що відповідачем 06.12.2018 було подано заяву-приєднання до умов Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, крім того відповідач продовжив споживати електричну енергію та сплачувати за її споживання.
Відповідно до пункту 2.1.2 Правил (тут і надалі - в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) Оператор системи зобов`язаний укласти договори про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії з усіма споживачами, електроустановки яких приєднані до електричних мереж на території діяльності відповідного оператора системи.
Пунктом 2.1.4 Правил визначено, що договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України на основі типового договору, що є додатком 3 до цих Правил.
Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії.
Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії за ініціативою споживача або оператора системи відповідно до визначених цими Правилами випадків, як правило, укладається шляхом приєднання споживача за заявою-приєднанням до розробленого оператором системи розподілу договору на умовах складеного оператором системи розподілу паспорта точки розподілу/передачі.
Відповідно до частини першої статті 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Частина перша статті 634 Цивільного кодексу України визначає, що договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Враховуючи факт споживання відповідачем електричної енергії, що підтверджується, зокрема, листом відповідача від 16.11.2022 №65 скерованим позивачеві у якому відповідач зазначає, що розглянув претензію позивача та повідомляє, що з 24.02.2022 з початком запровадження воєнного стану в Україні, відповідач не здійснює фінансово-господарську діяльність та не використовує свої приміщення за призначенням, а передав їх на задоволення потреб Збройних Сих України, військових формувань, тим самим виконавши розпорядження військової адміністрації міста Кривого Рогу, про що неодноразово повідомлялось позивачу. Також у вказаному листі відповідач просить позивача допомогти вирішити питання стосовно заборгованості, яка утворилась та надалі врахувати те, що постачання електроенергії задовольняє потреби ЗСУ, а не підприємства (а.с. 33) та здійснення останнім часткової оплати послуг з розподілу електричної енергії за попередній період, між відповідачем та позивачем діє Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, умови якого розміщені на сайті позивача (далі - Договір) (а.с. 5-13).
За цим Договором оператор системи надає споживачу послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу (передачі) електричної енергії за об`єктом споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку споживача, облікових базах даних оператора системи розподілу (пункт 2.1 Договору).
Пунктом 2.3 Договору визначено, що споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього договору та інші послуги оператора системи згідно з Додатком 4 "Порядок розрахунків".
Відповідно до пункту 3.4 Договору споживач, що не є побутовим, зобов`язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця або в інший узгоджений Сторонами термін, надати Оператору системи розподілу напряму або через (за умови надання відповідного сервісу постачальником) постачальника універсальних послуг/постачальника /постачальника послуг комерційного обліку звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць, зразок якого наведено в Додатку 11 до Договору. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв`язку.
Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується Сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу комерційного обліку.
У разі ненадання Споживачем, що не є побутовим, звіту про дані комерційних засобів обліку за розрахунковий місяць протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця (або в інший узгоджений Сторонами термін) та за відсутності переданої (зчитаної) з них інформації засобами дистанційного зчитування та передачі даних, а також за відсутності контрольного огляду засобу комерційного обліку протягом розрахункового місяця обсяг спожитої (розподіленої) електричної енергії за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового, зазначеного у Додатку 4 до цього Договору, обсягу споживання.
Згідно з пунктом 5.1 Договору його ціною є вартість послуг з розподілу (передачі) електричної енергії на об`єкт (об`єкти) споживача, зазначені в Паспорті точки (точок) розподілу електричної енергії за об`єктом споживача.
Тариф (ціна) на послуги з розподілу (передачі) електричної енергії та терміни оплати послуг зазначаються в Додатку 4 "Порядок розрахунків" (пункт 5.3 Договору).
Згідно з пунктом 6.2 Договору з розподілу, споживач зобов`язується, зокрема: виконувати умови цього договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; невідкладно повідомляти Оператора системи розподілу про недоліки в роботі вузла вимірювання; узгоджувати з Оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності; забезпечувати доступ представникам Оператора системи розподілу, які пред`явили свої службові посвідчення, до свого об`єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки; у разі зміни власника об`єкта (звільнення Споживачем займаного приміщення, реорганізації, ліквідації (у тому числі шляхом банкрутства), відчуження в будь-який спосіб займаного приміщення) не пізніше ніж за 20 робочих днів до припинення користування електричною енергією на об`єкті письмово повідомити Оператора системи розподілу про розірвання цього Договору та не пізніше дня звільнення об`єкту здійснити всі оплати передбачені умовами цього Договору; у разі здійснення оплати за послугу з розподілу безпосередньо Оператору системи розподілу здійснювати таку оплату у терміни передбачені Додатком 4 до цього Договору; у разі, якщо споживач є власником засобу вимірювання, виконувати обґрунтовані вимоги Оператора системи щодо приведення засобу вимірювання в технічний стан відповідно до вимог нормативних документів.
Пунктом 6 Додатку №4 "Порядок розрахунків" визначено, що оплата послуг з розподілу електричної енергії здійснюється споживачем на підставі виставлених Оператором системи розподілу платіжних документів у строки, визначені в цих платіжних документах, які не можуть бути меншими за 5 днів з дня надання такого платіжного документа споживачу.
Відповідно до пункту 7 Додатку 4 "Порядок розрахунків" до Договору споживача у разі не отримання споживачем з будь-яких причин платіжного документу, оплата ним послуг з розподілу електричної енергії здійснюється споживачем самостійно, не пізніше 5 робочих днів після настання строку оплати, встановленого цим Порядком розрахунків, виходячи зокрема з даних, доступних споживачу з використанням веб-сервісу "Особистий кабінет".
Попередня оплата у будь-якому разі здійснюється споживачем не пізніше ніж за 5 банківських днів до початку розрахункового періоду з наступним перерахунком (остаточним розрахунок), що проводиться відповідно до фактичного обсягу розподіленої електричної енергії протягом відповідного розрахункового періоду (пункт 8 Додатку №4 "Порядок розрахунків").
Під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточний розрахунковий період Оператором системи розподілу мають бути враховані суми проведених попередніх платежів у поточному розрахунковому періоді. Остаточний розрахунок за надання послуги з розподілу електричної енергії за поточний розрахунковий період здійснюється споживачем протягом 5 робочих днів після закінчення розрахункового періоду (пункт 9 Додатку №4 "Порядок розрахунків").
Виконуючи умови спірного договору позивач за загальний період з серпня 2022 по грудень 2022 включно надав відповідачеві послуги з розподілу електричної енергії на загальну суму 168 159 грн. 38 коп., про що свідчать акти надання послуг з розподілу електричної енергії, копії яких містяться в матеріалах справи, а саме:
- від 31.08.2022 №40250060107543-1 (за серпень 2022) на суму 10 342 грн. 64 коп. (а.с.18);
- від 30.09.2022 №40250100116604-1 (за вересень 2022) на суму 1 761 грн. 53 коп. (а.с.21);
- від 31.10.2022 №40250701077119-1 (за жовтень 2022) на суму 58 298 грн. 75 коп. (а.с.23);
- від 30.11.2022 №40250140134857-1 (за листопад 2022) на суму 44 392 грн. 63 коп. (а.с.26);
- від 31.12.2022 №40250140142535-1 (за грудень 2022) на суму 53 363 грн. 83 коп. (а.с.29).
Також в матеріалах справи містяться копії актів надання послуги із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії та рахунків позивача.
Позивач звернувся до відповідача з досудовою претензією від 03.11.2022 №35253/1001 у якій повідомляв, що станом на 08.11.2022 за підприємством відповідача рахується заборгованість в сумі 76 893 грн. 02 коп. за надання послуг з розподілу електричної енергії та послуг з перетікання реактивної електроенергії та вимагав сплатити вказану заборгованість(а.с.32).
Як вже зазначалося вище, відповідач листом від 16.11.2022 №65, скерованим позивачеві зазначає, що розглянув претензію позивача від 09.11.2022 №35253/1001 та повідомляє, що з 24.02.2022 з початком запровадження воєнного стану в Україні, відповідач не здійснює фінансово-господарську діяльність та не використовує свої приміщення за призначенням, а передав їх на задоволення потреб Збройних Сих України, військових формувань, тим самим виконавши розпорядження військової адміністрації міста Кривого Рогу, про що неодноразово повідомлялось позивачу. Також у вказаному листі відповідач просить позивача допомогти вирішити питання стосовно заборгованості, яка утворилась та надалі врахувати те, що постачання електроенергії задовольняє потреби ЗСУ, а не підприємства (а.с.33).
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем листом від 13.02.2023 №6802/1001 було скеровано відповідачеві акти за надання послуги з розподілу електричної енергії за період з серпня 2022 по грудень 2022 включно, акти за надання послуг із забезпечення перетікання реактивної енергії за період з серпня 2022 по грудень 2022 та рахунки до них (а.с. 14-16).
Позивач стверджує, що на виконання умов Договору розподілу позивач за період серпень - грудня 2022 надав відповідачеві послуги з розподілу електричної енергії вартістю 168 159 грн. 38 коп., проте оплата відповідачем за надані послуги не здійснювалася; відповідач проти цього заперечує, що і стало причиною виникнення спору та звернення позивача з позовом до суду.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Щодо правовідносин сторін
Відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 Цивільного кодексу України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно зі статтею 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Взаємовідносини між учасниками роздрібного ринку електричної енергії, до яких, зокрема, належать оператор системи розподілу та споживач, визначені Правилами роздрібного ринку електроенергії, затвердженими постановою НКРЕКП № 312 від 14.03.2018 (далі Правила, ПРРЕЕ).
Згідно з пунктом 4.1 цих Правил розрахунки за електричну енергію та послуги, що надаються на роздрібному ринку, між учасниками цього ринку здійснюються у грошовій формі відповідно до укладених договорів.
Розподіл електричної енергії за своєю сутністю є послугами, що надаються оператором системи розподілу.
Статтею 901 Цивільного кодексу України визначено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Відповідно до положень частини першої статті 903 Цивільного кодексу України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Пунктом 4.2 ПРРЕЕ визначено, що послуги з розподілу або передачі електричної енергії оплачуються відповідно до умов договору споживача з електропостачальником або споживачем, або електропостачальником на зазначений у відповідних договорах поточний рахунок оператора системи.
Як вже зазначалося вище, між сторонами діє Публічний договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, умови якого розміщені на сайті позивача.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем у період з серпня 2022 по грудень 2022 включно було виконано зобов`язання за Договором та надано відповідачу послуги з розподілу електричної енергії загальною вартістю 168 159 грн. 38 коп., сплата за які відповідачем не проведена.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (частина 1 статті 193 Господарського кодексу України).
Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (стаття 525 Цивільного кодексу України).
За частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За змістом пункту 9 додатку 4 "Порядок розрахунків" до договору відповідач повинен був здійснити остаточний розрахунок за надання послуги з розподілу електричної енергії за поточний розрахунковий період протягом 5 робочих дні після закінчення розрахункового періоду.
З урахуванням викладеного, строк виконання відповідачем зобов`язань з оплати є таким, що настав.
На момент розгляду справи доказів сплати заборгованості відповідачем не надано, матеріали справи не містять.
Заперечення відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, до уваги господарським судом не приймаються як такі, що спростовані матеріалами справи.
Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів учасників справи та їх відображення у судових рішеннях у справі, питання вичерпності висновків судів, суд враховує, що Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
Відповідно до частини 1 статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами частини 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 Господарського процесуального кодексу України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Законом України від 20.09.2019 №132-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", було внесено зміни до Господарського процесуального кодексу України та змінено назву статті 79 цього кодексу з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції з фактичним впровадженням у господарський процес стандарту доказування "вірогідність доказів".
Стандарт доказування "вірогідність доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати саме ту їх кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу. Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов`язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
За результатами аналізу всіх наявних у справі доказів в їх сукупності, суд приходить до висновку, що докази, надані позивачем на підтвердження факту надання послуги з розподілу електричної енергії відповідачу та наявності заборгованості за надану послугу є достатньо вірогідними, тобто факти, які розглядаються щодо наявності заборгованості відповідача за надану позивачем послугу з розподілу електричної енергії, є більш вірогідними порівняно з доказами, наданими відповідачем на їх спростування.
Статтею 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
З урахуванням викладеного позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо заперечень відповідача
Як вбачається, у відзиві на позовну заяву позивач зазначає, що не підписував 06.12.2018 заяву-приєднання до умов Договору, з приводу чого суд вважає за необхідне зазначити таке.
Пунктом 4 Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" від 14.03.2018 №312 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Матеріали справи не містять заперечень відповідача щодо договірних умов у цілому чи частково. До того ж в матеріалах справи містяться листи відповідача (а.с.33, 55, 59, 61), у яких відповідач не заперечує факт надання послуги з розподілу електричної енергії за адресою відповідача, натомість посилається на укладення договорів оренди від 02.08.2022 №22/08.6-22 між відповідачем, як орендодавцем - балансоутримувачем, Військовою частиною НОМЕР_1 , як стороною-2, та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро, як стороною-3, та від 11.10.2022 №11/10.2-22 між відповідачем, як стороною -1, Військовою частиною НОМЕР_2 , як стороною - 2, та Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпро, як стороною -3 (а.с. 64-69).
Дослідивши вказані вище договори, копії яких містяться в матеріалах справи суд вважає за необхідне зазначити таке.
Як вбачається, за умовами вказаних договорів відповідач надає стороні-2 можливість на спільне безоплатне приміщеннями та обладнанням.
Пунктами 3.2. договорів визначено, що сторона-2 (орендар) зобов`язана відшкодувати стороні-1 (орендодавцю-балансоутримувачу) всі витрати на комунальні послуги, які були отримані строною-2 (орендодавцем) за час дії цього договору.
Пунктами 3.3 договорів визначено, що всі відшкодування за отримані комунальні послуги сторони-2 за цим договором сплачуються стороною-3, але виключно за погодженням із нею.
Відповідно до пунктів 3.4 договорів підставою для відшкодування стороною-3 за сторону-2 комунальних послуг є виставлені рахунки постачальними організаціями, які надають комунальні послуги стороні-1. З метою відшкодування комунальних послуг сторона-1 зобов`язана виставити рахунки стороні-3 та надати копії рахунків, що виставлені стороні-1 постачальними організаціями, які надають комунальні послуги.
Отже, умовами вказаних вище договорів визначено зобов`язання саме щодо відшкодування (компенсації) стороною-3 відповідачеві, сплачених відповідачем комунальних послуг, а не зобов`язання сплатити такі послуги замість відповідача.
З урахуванням викладеного, суд не приймає аргументи відповідача, відхиляє.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Щодо судового збору
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Отже, стягненню з відповідача на користь позивача підлягає 2 684 грн. 00 коп. - витрат на сплату судового збору.
Керуючись пунктом 19.1 Розділу ХІ Перехідних положень, статтями 123, 129, 232, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22; ідентифікаційний код 23359034) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмонтажспецбуд" (50006, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Ландау, буд. 2Г; ідентифікаційний код 40376547) про стягнення 168 159 грн. 38 коп. - задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрмонтажспецбуд" (50006, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, вул. Ландау, буд. 2Г; ідентифікаційний код 40376547) на користь Акціонерного товариства "ДТЕК Дніпровські електромережі" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, буд. 22; ідентифікаційний код 23359034) 168 159 (сто шістдесят вісім тисяч сто п`ятдесят дев`ять) грн. 38 коп. - заборгованості за надані послуги з розподілу електричної енергії та 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп. - витрат на сплату судового збору.
Видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В. Загинайко
Дата підписання рішення,
оформленого відповідно до статті 238 ГПК України,
02.02.2024
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2024 |
Оприлюднено | 05.02.2024 |
Номер документу | 116741044 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Загинайко Тетяна Володимирівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні