Справа № 279/7994/23
Провадження № 2/279/320/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 лютого 2024 року
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області у складі судді Недашківської Л.А., з секретарем Хомутовською М.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу №279/7994/23 за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства "Коростенський житловий сервіс №5" про стягнення матеріальної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом про відшкодування шкоди зазначивши, що вона є власником квартири АДРЕСА_1 . Квартира розташована на другому поверсі двоповерхового будинку та перебуває на балансі та обслуговуванні в ПП "Коростенський житловий сервіс №5". В ніч на 07.10.2023 року сталось залиття її квартири, у зв`зку з запуском системи централізованого опалення на горищі будинку відбулось протікання води, внаслідок чого їй було завдано матеріального збитку. 15.11.2023 року комісією у складі працівників ПП "Коростенський житловий сервіс №5" було складено акт про залиття кварири, згідно якого залиття сталось через неякісне з`єднання труб опалення, внаслідок залиття пошкоджено: шпалери в приміщенні коридору та кухні, стеля. Згідно довідки оцінювача ОСОБА_2 , вартість усунення наслідків залиття квартири становить 5000,00 грн. Просить стягнути з відповідача 5000,00 грн. спричиненої шкоди внаслідок залиття квартири, 500 грн. за послуги оцінювача, 1073,60 грн. судових витрат зі сплати судового збору та 2000,00 грн. витрати на професійну правничу допомогу.
Розгляд справи проведено в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідач належним чином повідомлявся про судовий розгляд справи, відзив на позов та інших заяв не подав.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Статтею 5 ЦПК України встановлено, що здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.
Згідно статті 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 1/3 частин квартири АДРЕСА_1 . Квартира перебуває на балансі та обслуговуванні в ПП "Коростенський житловий сервіс №5".
В ніч на 07.10.2023 року сталось залиття квартири АДРЕСА_1 . 15.11.2023 року комісією у складі працівників ПП "Коростенський житловий сервіс №5" було складено акт про залиття кварири, згідно якого залиття сталось через неякісне з`єднання труб опалення, внаслідок залиття пошкоджено: шпалери в приміщенні коридорута кухні, стеля.
За змістом положень частини третьої статті 386 ЦК України власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової і моральної шкоди.
Відповідно до частин першої та другої статті 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно з частинами першою та другою статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Відповідно до частини другої статті 1192 ЦК України розмір збитків, що підлягають відшкодуванню потерпілому, визначається відповідно до реальної вартості втраченого майна на момент розгляду справи або виконання робіт, необхідних для відновлення пошкодженої речі, та за принципом змагальності сторін доводяться особою, яка звертається із відповідними вимогами.
Правилами утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затвердженими наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 року № 927/11207 (далі - Правила), передбачено, що у разі залиття квартири складається відповідний акт (пункт 2.3.6 Правил). В додатку № 4 до цих Правил зазначено, що факт залиття квартири та його наслідки фіксується актом комісійного обстеження квартири за участю представників організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди є виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, представників організації (підприємства), яка згідно з укладеною угодою обслуговує внутрішньо-будинкові системи опалення та водопостачання, представника власника будинку, будинкового комітету та затверджується начальником організації (підприємства), яка відповідно до укладеної угоди надає послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Присутність зацікавлених осіб від потерпілої сторони та з боку винної є обов`язковою. В акті повинно бути відображено: дата складання акта (число, місяць, рік); прізвища, ініціали та посади членів комісії; прізвище, ім`я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; адреса квартири, поверх, форма власності; характер залиття та його причини; завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість); висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.
Судом встановлено, що залиття квартири АДРЕСА_1 сталось 07.10.2023 року внаслідок протікання води від центрального опалення, в результаті неякісного технчного матеріалу на з`єднанні, про що було складено відповідний акт від 15.11.2023 року.
Згідно даних довідки оцінювача ОСОБА_2 , вартість усунення наслідків залиття квартири становить 5000,00 грн. За послуги суб`єкта оціночної діяльості - ФОП ОСОБА_2 позивачем сплачено 500,00 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №43220395 від 29.11.2023 року.
З урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності і диспозитивності цивільного процесу, положень ЦК України щодо відшкодування шкоди, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності вини у завданні шкоди.
Натомість відповідачем жодних доказів на доведеність відсутності вини у завданні шкоди не надано.
Відповідно до п.7 ч.4 ст.8 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний: за рішенням співвласників багатоквартирного будинку та в межах виділених ними коштів організовувати виконання та виступати замовником робіт з капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку.
Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню сплачені судові витрати з проведення оцінки визначення вартості завданих збитків та витрати зі сплати судового збору.
Також з відповідача підлягає стягненню 2000,00 грн. за надання професійної парвничої допомоги, на підтвердження понесення вказаних витрат позичаем надано одрер та квтанція до патіжної інструкції №43293427 від 05.12.2023 року.
Керуючись ст. ст. 13, 81, 141, 247, 259, 263-265 ЦПК України, ст. ст. 22, 23, 1166, 1167 ЦК України,
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Коросенський житловий сервіс №5" на користь ОСОБА_1 5000 (п`ять тисяч) гривень матеріальної шкоди, 500 (п`ятсот) гривень витрат по оплаті послуг за визначення вартості збитку, 1073 (одна тисяча сімдесят три) гривні 60 копійок судового збору та 2000 (дві тисячі) гривень за надання професійної правничої допомоги, а всього: 8573 (вісім тисяч п`ятсот сімдесят три) гривні 60 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку в 30-денний строк, який обчислюється з дня проголошення (складення) рішення. Учасник справи, якому рішення не було вручено у день його проголошення (складення), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а в разі подання апеляційної скарги - після розгляду справи апеляційним судом, якщо рішення не було скасовано.
Сторони:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Приватне підприємство "Коростенський житловий сервіс № 5", місце знаходження: 11501, м. Коростень, вул.Каштанова, 21, Житомирська область, ЄДРПОУ 35824590.
Суддя Недашківська Л.А.
копія згідно з оригіналом
Суд | Коростенський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116757576 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Недашківська Л. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні