Справа № 535/1356/23
Провадження № 2/535/213/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2024 року смт Котельва
Котелевський районний суд Полтавської областіу складіголовуючого - суддіМальцева С.О.,за участю секретаря судового засідання Білик Н.О.
Справа № 535/1356/23
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ;
відповідач: Котелевська селищна рада;
розглянув позов про визнання в порядку спадкування права власності на нерухоме майно,
Стислий виклад позиції позивача.
06 грудня 2023 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Котелевської селищної ради, в якій просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом право власності на нерухоме майно, що складається з житлового будинку - літ. А-1, загальною площею 84 кв.м., в тому числі житлової площі 50,6 кв.м., та господарських будівель і споруд: гаражу - літ. Б, погреба - літ. В, сараю - літ. Г, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , й до дня смерті належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
22 грудня 2023 року Котелевська селищна рада надали до суду відзив, в якому позовні вимоги визнає в повному обсязі, визнає обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги, а також цілком погоджується з правовою оцінкою обставин, наданих позивачем у позові. Наслідки визнання позову, передбачені ч.4 ст.206 ЦПК України відомі та зрозумілі.
Заяви, клопотання та інші процесуальні дії у справі.
07 грудня 2023 року ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області було прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі, підготовче засідання призначено на 10 год 00 хв 25 січня 2024 року.
У підготовче засідання представник Котелевської селищної ради не з`явився, подали до суду відзив, в якому просили розгляд справи проводити без їх участі, позов визнають в повному обсязі наслідки визнанн позову, передбачені ч.4 ст.206 ЦПК України відомі та зрозумілі.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
У підготовче засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, подала до суду заяву, в якій позов підтримала у повному обсязі, просила його задовольнити, справу просила розглядати у її відсутність.
Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин. Мотиви суду.
Всебічно, повно, об`єктивно та безпосередньо дослідивши наявні у справі докази, з`ясувавши обставини, на які посилалися сторони, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши ці докази на належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позову з таких підстав.
Відповідач подав до суду заяву про визнання позову.
Частинами 3 та 4 статті 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі визнання позову проводиться в порядку, встановленому статтею 206 цього Кодексу.
Відповідач позов визнав, визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, в зв`язку з чим, суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити.
Пленум Верховного Суду України в п. 4 своєї постанови №5 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства, що регулюють провадження у справі до судового розгляду» від 12.06.2009 року роз`яснив судам, що ухвалюючи в попередньому судовому засіданні рішення у зв`язку з визнанням відповідачем позову, суди повинні враховувати положення статей 174, 175 ЦПК України та до ухвалення відповідного судового рішення роз`яснювати сторонам наслідки вчинення відповідних процесуальних дій. У разі визнання відповідачем (або його представником за відсутності у дорученні відповідних обмежень) позову можливе лише ухвалення рішення про задоволення позову, а не про задоволення позову частково чи про відмову в його задоволенні. Ухвалюючи рішення по суті спору чи постановляючи ухвали в попередньому судовому засіданні, суд у мотивувальній частині судового рішення зазначає лише про дії сторін щодо розпорядження своїми процесуальними і матеріальними правами та здійснені судом заходи з перевірки таких дій.
Суд вважає встановленою наявність фактів, якими обґрунтовувалися вимоги позивача про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування.
ОСОБА_1 , є дочкою ОСОБА_2 , родинні відносини з яким посвідчуються свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим Кротенківською сільською Радою Полтавської області 06.02.1973 року, свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_3 , виданим Котелевським відділом ЗАГС Полтавської області 22.02.1997 року.
ІНФОРМАЦІЯ_2 батько позивачки - ОСОБА_3 помер, про що свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_4 , видане Котелевським відділом ДРАЦС у Полтавському районі Полтавської області Пн.-Сх. МУ МЮ (м. Суми) 23.12.2022 року.
Відповідно до довідки за №4161, виданої виконавчим комітетом Котелевської селищної ради Полтавської області 15.11.2023 року вбачається, що гр. ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (стара адреса: АДРЕСА_2 ).
При цьому на час відкриття спадщини, ІНФОРМАЦІЯ_2 , з гр. ОСОБА_3 за вищевказаною адресою були зареєстровані: дочка - ОСОБА_1 , зять - ОСОБА_4 , онука - ОСОБА_5 , онука - ОСОБА_6 .
За життя ОСОБА_3 зробив заповідальне розпорядження та заповів ОСОБА_1 , все належне йому майно, де б воно не було та з чого б воно не складалося і взагалі все те, що належатиме йому на день смерті, і на що він матиме право, про що свідчить заповіт, посвідчений Котелевською державною нотаріальною конторою 26 листопада 2010 року, за реєстровим №2735.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
17 січня 2023 року позивачкою до нотаріуса було подано заяву про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька.
На даний час у провадженні приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпака Віталія Івановича заведена спадкова справа №2/2023 на майно ОСОБА_2 , і ОСОБА_1 являється єдиною спадкоємицею після його смерті.
Від інших осіб заяв про прийняття чи про відмову від прийняття спадщини не надходило.
18.07.2023 року за реєстровим №1103 на ім?я ОСОБА_1 , дочки померлого, було видане свідоцтво про право на спадщину за заповітом, посвідченим Котелевською державною нотаріальною конторою 26 листопада 2010 року за реєстровим №2735 на земельну ділянку площею 5.9982 га, яка розташована на території Полтавської територіальної громади (раніше Бричківської сільської ради) Полтавського району Полтавської області, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер - 5324080200:00:001:0014, та належала ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов?язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкове майно після смерті батька, яке залишилося неоформленим, складається з: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до статей 68, 69 Закону України «Про нотаріат» та підпунктів 4.14, 4.15, п. 4 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України при видачі свідоцтва про право на спадщину як за законом, так і за заповітом, нотаріус перевіряє склад спадкового майна, на яке видається свідоцтво про право на спадщину. На підтвердження цих обставин від спадкоємців витребовуються документи, які підтверджують вказаний факт. Видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкоємцеві.
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії №479/02-31 від 13 листопада 2023 року, приватний нотаріус Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області Ковпак В.І., був позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за номером АДРЕСА_3 ), що в АДРЕСА_4 , і належав ОСОБА_2 на підставі договору дарування, посвідченого Котелевською державною нотаріальною конторою 23.05.1996 року за реєстровим №1994, зареєстрованого в КП Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» у реєстрову книгу №20 під реєстровим №3854, оскільки з довідок, виданих ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» 09.08.2023 року за № № 8591; 8590, та технічного паспорта, виготовленого ПП Полтавське бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» станом на 08.08.2023 року, який виданий на житловий будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , видно, що збудовано самочинно гараж літ. та сарай літ.Г, на які не надано документи, що дають право на виконання будівельних робіт або засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів.
Згідно з підпунктом 4.19 п. 4 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз?яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
На підставі договору дарування, посвідченого Котелевською державною нотаріальною конторою 23.05.1996 року за реєстровим №1994, зареєстрованого в КП Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» у реєстрову книгу №20 під реєстровим №3854, вбачається, що ОСОБА_7 подарував батькові позивачки житловий будинок літ. А-1, що розташований по АДРЕСА_5 ), що в АДРЕСА_4 .
Після набуття майна у дар, батько позивачки, переобладнав житловий будинок та самовільно побудував декілька господарчих будівель.
Згідно матеріалів Полтавського бюро технічної інвентаризації «Інвентаризатор» та проведеного обстеження станом на 07 серпня 2023 року, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 (стара адреса: АДРЕСА_6 ) відповідає наступним характеристикам: Житловий будинок літ. А-1 загальною площею 84,0 кв.м., житловою площею 50,6 кв.м. Господарські будівлі та споруди: гараж літ.Б, погріб літ.В, сарай літ. Г.
Житлова площа по житловому будинку літ. А-1 змінилася в зв`язку з переплануванням підсобних приміщень та демонтажем кухонного вогнища.
Самочинно збудовано: гараж літ. Б (1997 року побудови), сарай літ. Г (1997 року побудови). У відповідності до укладеного договору та ст. 376 Цивільного Кодексу України на зазначені будівлі, не надано документи, що дають право на виконання будівельних робіт або засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів. Збудований погріб літ. В не підлягає прийняттю в експлуатацію, згідно Постанови КМУ за №406 від 7 червня 2017 року зі змінами.
Відповідно до ч. 1 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Механізм прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів визначено Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів, затвердженого Постановою КМУ №461 від 13.04.2011 року (далі - Порядок).
Згідно з п. 17 Порядку передбачено, що замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю один примірник декларації щодо самочинно збудованого об?єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, за формою, наведеною у додатку 5 до цього Порядку.
Відповідно до п. 8 Декларації про готовність до експлуатації самочинно збудованого об?єкта, на яке визнано право власності за рішенням суду, форма якої затверджена у додатку 5 до Порядку, визначено, що в ній обов`язково зазначається інформація про рішення суду (форма судового рішення, дата ухвалення рішення, назва суду, номер судової справи, дата набрання судовим рішенням законної сили).
Відповідно до п. 19 Порядку передбачено, що у разі подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог орган державного архітектурно-будівельного контролю повертає її замовнику (його уповноваженій особі) у спосіб, відповідно до якого були подані документи, з письмовим обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації.
Таким чином, наявність рішення суду про визнання права власності на самочинно збудований об?єкт є обов?язковою умовою для можливості прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об?єктів.
У зв?язку зі смертю спадкодавця, ОСОБА_1 не має можливості отримати дозвіл на узаконення самочинної будівлі та ввести в експлуатацію самочинне будівництво від його імені.
Відповідно до п. 10 Порядку у випадку визнання права власності на самочинно збудований об?єкт за рішенням суду він приймається в експлуатацію згідно з цим Порядком за умови можливості його надійної та безпечної експлуатації за результатами проведення технічного обстеження такого об?єкта.
За результатами проведення технічного обстеження об?єкта, 07.08.2023 року, сертифікованим інженером Скороходом І.Л. , встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації, про що свідчить відмітка про проведення технічного обстеження, зроблена у технічному паспорті житлового будинку садибного типу та Витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (реєстраційний номер документа: TI01:4631-7831-9921-3322).
Вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами розташований на земельній ділянці площею 0,15 га, кадастровий номер: 5322255100:30:002:3107, що належить до земель комунальної власності, про що свідчить довідка №09-12/141-а, видана виконавчим комітетом Котелевської селищної ради Полтавської області 12.07.2023 року.
Згідно з ч.3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Згідно роз?яснень, наданих у п.23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30 травня 2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до змісту вимог ч.1, ч.2 ст. 331 ЦК України, право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом, право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, то право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Згідно з ч. 3 ст. 375 ЦК України право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до ст. 376 ЦК України на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно з ст. 392 ЦК України власник майна може пред?явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.
Відповідно до ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. ст. 1216,1218 ЦІК України, спадкуванням є перехід прав та обов?язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов?язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.ст. 1217,1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно зі ст.ст. 1217,1223 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтями 1268,1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Статтею 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов?язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. Якщо спадщину прийняло кілька спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається на ім?я кожного з них, із зазначенням імені та частки у спадщині інших спадкоємців.
Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, об?єкт незавершеного будівництва, майбутній об?єкт нерухомості.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 16, 328, 1216-1218, 1221, 1223, 1268, 1269, 1297 ЦПК України, суд
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , в порядку спадкування за заповітом право власності на нерухоме майно, що складається з житлового будинку - літ. А-1, загальною площею 84 кв.м., в тому числі житлової площі 50,6 кв.м., та господарських будівель і споруд: гаражу - літ. Б, погреба - літ. В, сараю - літ. Г, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , і до дня смерті належав ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи.
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Котелевська селищна рада, місце знаходження: Полтавська область, Полтавський район, смт Котельва, вул. Полтавський шлях, 221, код ЄДРПОУ 13955812.
Повний текст рішення складено 05.02.2024.
Суддя С.О.Мальцев
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 25.01.2024 |
Оприлюднено | 07.02.2024 |
Номер документу | 116758869 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні