Рішення
від 05.02.2024 по справі 401/3997/23
СВІТЛОВОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

05.02.2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 401/3997/23 Провадження № 2/401/408/24

05 лютого 2024 року місто Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі:

головуючий суддя - Андріянова С.М.

за участю секретаря судового засідання Волкової М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в Світловодському міськрайонному суді Кіровоградської області, за правилами загального позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

02 листопада 2023 року представник позивача, адвокат Чобан Р.А., звернувся до суду з позовом до Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення ОСОБА_1 додаткового строку достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтуванні позову посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , місце смерті: Хмельницька область, Кам`янець - Подільський район, с. Острівчани. За свого життя ОСОБА_2 15 жовтня 2015 року склала заповіт на ОСОБА_1 та згідно розпорядження заповідала належну їй земельну ділянку з кадастровим номером 3525281200:02:000:0209, що розташована на території Глинської сільської ради Світловодського району, площею 3,69 га, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно витягу зі спадкового реєстру спадкова справа після померлої ОСОБА_2 не заводилася та заповіт вчинений ОСОБА_2 чинний. Позивач звернувся до приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Драної Л.А. із заявою про прийняття спадщини, проте отримав відмову в зв`язку з пропуском строку звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Пропущення ОСОБА_1 строку для подання зави про прийняття спадщини пов`язане з тим, що йому було відомо про існування строків прийняття спадщини, але він вважав, що якщо він є спадкоємцем за заповітом і спору щодо спадкового майна у нього не було, то він має право бути власником спадкового майна та оформити його у будь-який час. Окрім того, позивач зазначає, що строк для прийняття спадщини ним пропущено в результаті вторгнення рф на територію України 24 лютого 2022 року та встановлення обмежувальних заходів у зв`язку з цим, що в сукупності свідчить про поважність причин пропуску строку встановленого в ст.1270 ЦК України. Оскільки, ОСОБА_1 пропустив строк для прийняття спадщини через збіг важких особистих обставин, просить суд визнати ці обставини поважними і надати йому додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини.

Ухвалою від 03 листопада 2023 року відкрито провадження у справі та призначено її до підготовчого розгляду в порядку загального позовного провадження та надано відповідачу строк для подання відзиву, терміном 15 днів з дня вручення даної ухвали суду.

На виконання вимог ст.178 ЦПК України відповідач у встановлений судом строк відзиву не надав.

Згідно з розпорядженням керівника апарату Світловодського міськрайонного суду від 24 листопада 2023 року № 170, у зв`язку зі звільненням судді ОСОБА_3 з посади у зв`язку з поданням заяви про відставку, призначено повторний автоматизований розподіл справи № 401/3997/23; провадження 2/401/2123/23.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24 листопада 2023 року справу передано судді Андріяновій Світлані Миколаївні.

Ухвалою від 30 листопада 2023 року прийнято до розгляду та призначено судове засідання у справі.

Ухвалою від 12 грудня 2023 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Позивач в судове засідання не з`явився. 02 лютого 2023 року від представника позивача адвоката Чобана Р.А., надійшла до суду заява про розгляд справи за його відсутності та відсутності позивача, позові вимоги підтримують повністю та просять суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився. Про день, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином. Причини неявки суду невідомі. Заяв та клопотань про відкладення чи розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.

Оскільки, сторони у справі не з`явилися, фіксація судового засідання технічними засобами не здійснювалася, у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України.

Дослідивши письмові докази у справі, суд приходить до слідуючих висновків.

З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що зроблено відповідний актовий запис № 1394 Кам`янець-Подільським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). (а.с.11)

З копії заповіту посвідченого секретарем Ходоровецької сільської ради Кам`янець-Подільського району Хмельницької області Надюк Н.П., судом встановлено, що 15 жовтня 2015 року ОСОБА_2 заповідала ОСОБА_1 належну їй земельну ділянку з кадастровим номером 3525281200:02:000:0209, що розташована на території Глинської сільської ради Світловодського району, площею 3,69 га, переданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належить їй на підставі державного акта на право приватної власності на землю серії РІ № 317207.(а.с.7)

Згідно витягу зі спадкового реєстру від 09 жовтня 2023 року № 74261942 відносно померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутні спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину.(а.с. 10)

З копії постанови приватного нотаріуса Олександрійського районного нотаріального округу Кіровоградської області Драної Л.А. від 09 жовтня 2023 року встановлено, що ОСОБА_1 відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину, оскільки пропущено строк для прийняття спадщини.(а.с.9)

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини та у відповідності до ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Якщо строк, що залишився, менший як три місяці, він продовжується до трьох місяців.

Відповідно строкдля прийняттяспадщини пропущенийз поважноїпричини,суд можевизначити йомудодатковий строк,достатній дляподання нимзаяви проприйняття спадщини.

За ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. За нормами ст.1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.

Як вбачається із матеріалів справи позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_2 . В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що до нотаріальної контори в установлений законом строк із заявою про прийняття спадщини не звернулася, оскільки він вважав, що якщо позивач є спадкоємцем за заповітом та спору щодо спадкового майна у нього не було, то він і має право бути власником спадкового майна та оформити його у будь-який час.

Як роз`яснив Пленум ВСУ в абз.6 п.24 постанови від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування», вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Згідно з правовою позицією ВСУ від 04.11.2015 р. (справа №6-1486цс15), відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини. За змістом вищезазначеної статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є ті, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Отже, правила ч.3 ст.1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Суд вважаєпричину пропускупозивачем строкуна прийняттяспадщини поважною,оскільки останнійє спадкоємцемза заповітом,не реалізувавналежне йомуправо наприйняття спадщинивнаслідок своєїправової необізнаностіпропустивши визначенийзаконом строкдля спадкоємцяна вчиненнядій щодоприйняття спадщини.

Таким чином, суд вважає за доцільне встановити позивачу додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини терміном два місяці з моменту набрання рішенням законної сили, забезпечивши права позивача на спадкування, враховуючи відсутність при цьому порушень прав третіх осіб чи інтересів держави.

Судові витрати у справі віднести за рахунок позивача.

Керуючись ст.ст.1261, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст.ст.141, 178, 263-265, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великоандрусівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити повністю.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , додатковий строк терміном 2 (два) місяці, з моменту набрання рішенням законної сили, для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Судові витрати у справі віднести за рахунок позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Світловодського міськрайонного суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач: Великоандрусівська сільська рада Олександрійського Кіровоградської області, вул. Центральна, буд. 43, с. В. Андрусівка, Олександрійського району Кіровоградської області, ЄДРПОУ 04364294.

Суддя Світловодського міськрайонного

суду Кіровоградської області С.М. Андріянова

СудСвітловодський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення05.02.2024
Оприлюднено07.02.2024
Номер документу116788018
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —401/3997/23

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

Ухвала від 12.12.2023

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

Ухвала від 30.11.2023

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Андріянова С. М.

Ухвала від 03.11.2023

Цивільне

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області

Гармаш Т. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні