Справа № 485/1318/23
Провадження № 2/485/26/24
УХВАЛА
іменем України
про судове доручення про надання
правової допомоги до іноземного суду
06 лютого 2024 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області у складі:
головуючого - судді Соловйова О.В.,
секретар судового засідання Гусарова І.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду м.Снігурівка в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , від імені якого діє адвокат Козирєва Анна Володимирівна, до Горохівської сільської ради Миколаївської області, треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
встановив:
16 жовтня 2023 року ОСОБА_1 , діючи через свого представника - адвоката Козирєвої А.В., звернувся до суду з позовом до Горохівської сільської ради Миколаївської області, треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , в якому просить визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , посилаючись на відмову нотаріальної контори у видачі свідоцтва про право на спадщину за пропуску шестимісячного строку звернення з заявою про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 16 жовтня 2023 року відкрито провадження у справі у порядку загального позовного провадження та розпочато підготовче провадження.
У підготовче засідання учасники справи не з"явилися.
Представник позивача - адвокат Козирєва А.В. подала письмове клопотання про направлення компетентному суду Республіки Молдова судового доручення про вручення третій особі ОСОБА_3 копії позовної заяви з додатками, повідомлення про дату та місце судового засідання, а також про її допит як третьої особи.
Представник відповідача Горохівської сільської ради Миколаївської області просив про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, заперечень щодо позовних вимог не мають.
Третя особа ОСОБА_2 про причини неявки суд не повідомила.
У зв"язкуз неявкоюв судовезасідання всіхучасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розгляд справи здійснено без фіксування судового процесу.
Суд, вивчивши клопотання представника позивача про направлення судового доручення, дійшов до наступного висновку.
Згідно з ст. 189 ЦПК України завданнями підготовчого провадження є: остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Судом встановлено, що третьою особою у справі є ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: Республіка Молдова, Синжерейський район, с. Цамбула.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
Згідно з ст.498 ЦПК України, яка кореспондує з ч.1 ст.80 Закону України «Про міжнародне приватне право», у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Доручення суду України надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
За вищенаведених обставин, ураховуючи що для об`єктивного розгляду справи необхідно з`ясувати думку третьої особи ОСОБА_3 , суд вважає необхідним направити судове доручення компетентному суду (органу) Республіки Молдова про вручення третій особі ОСОБА_3 копії позовної заяви та доданих до неї документів по даній справі, копії ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, а також для відібрання від ОСОБА_3 письмових пояснень по суті спору, в яких вона має висловити свою позицію щодо позовних вимог, або висловити заперечення проти позову.
Згідно зі ст. 6 Конвенції про правову допомогу і правові стосунки в цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року, ратифікованої Верховною Радою України 10 листопада 1994 року (далі - Конвенція) договірні сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної договірної сторони, зокрема складання і пересилання документів, проведення обшуків, вилучення, пересилання і видачі речових доказів, проведення експертизи, допиту сторін, обвинувачених, свідків, експертів, порушення карного переслідування, розшуку і видачі осіб, що вчинили злочини, визнання і виконання судових рішень по цивільним справам, вироків у частині цивільного позову, виконавчих написів, а також шляхом вручення документів.
01 грудня 2022 року ВРУ прийнято ЗУ «Про зупинення дії та вихід з Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах та Протоколу до Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах від 22 січня 1993 року. Даний закон передбачає зупинення дії у відносинах з Російською Федерацією та Республікою Білорусь. Після виходу з Конвенції 1993 року правова допомога буде здійснюватися на підставі інших двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів, зокрема, з Молдовою на підставі договору між Україною і Республікою Молдова про правову допомогу та правові відносини у цивільних і кримінальних справах, ратифікованого постановоюВерховною РадоюУкраїни 10 листопада 1994 року (далі Договір).
Згідно зі ст. 3 Договору в справах, що охоплюються цим договором, установи юстиції зносяться між собою за посередництвом центральних органів, якщо інше не передбачено цим договором. В розумінні цього Договору центральними органами є: з боку України Міністерство юстиції та Генеральна Прокуратура, а з боку Республіки Молдова Міністерство юстиції та Прокуратура Республіки Молдова. Центральні органи можуть домовитися, що установи юстиції договірних сторін зносяться між собою безпосередньо.
Відповідно до ст. 4 Договору договірні сторони надають взаємну правову допомогу шляхом виконання окремих процесуальних дій, зокрема, складання та пересилки документів, виконання доручень про вручення документів.
При цьому, за приписами ст. 5 Договору, у справах, що охоплюються цим договором, клопотання складаються державною мовою запитуючої договірної сторони і до них додаються переклади на державну мову запитуваної сторони або англійську чи російську. Якщо стосовно положень цього Договору вимагається додавати до документів, які пересилаються, їх переклад на мову іншої договірної сторони, ті переклади мають бути здійснені офіційним перекладачем, або нотаріусом, або посадовою особою запитуваної установи, або дипломатичним представництвом чи консульською установою договірної сторони.
Порядок звернення суду про надання правової допомоги щодо вручення документів встановлений інструкцією «Про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень», затвердженою наказом МЮУ та ДСА України від 27 червня 2008 року №1092/5/54 (далі - Інструкція).
Відповідно до п. 1.4 Інструкції обсяг правової допомоги, порядок зносин, вимоги щодо форми і змісту доручення, а також особливості виконання доручення визначаються положеннями міжнародного договору України, який діє у відносинах між Україною та відповідною іноземною державою. Посилання на такий міжнародний договір у дорученні є обов`язковим.
Відповідно до п. 2.1. Інструкції у разі, якщо при розгляді цивільної справи в суду України виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд України складає доручення про надання правової допомоги за кордоном.
За правилами ч. 3 ст. 499 ЦПК України судове доручення про надання правової допомоги оформлюється українською мовою. До судового доручення додається засвідчений переклад офіційною мовою відповідної держави, якщо інше не встановлено міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана ВРУ.
Згідно з п. 2.3 Інструкції переклад здійснюється фахівцем, запрошеним до відповідного суду України згідно із ст. 75 ЦПК України, або засвідчується уповноваженим перекладачем, або нотаріально.
Таким чином, у зв`язку з необхідністю звернення суду із судовим дорученням про надання правової допомоги щодо вручення документів третій особі ОСОБА_3 , суд вважає за необхідне зобов`язати позивача ОСОБА_1 надати до суду нотаріально засвідчений переклад на офіційну мову Республіки Молдова позовної заяви з додатками та ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
При призначенні наступної дати судового засідання суд враховує вимоги пункту 2.2 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах по врученню документів, витребуванню доказів, визнанню і виконанню судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 27 червня 2008 року №1092/5/54, стосовно строків призначення таких справ до розгляду.
Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 252 ЦПК України, суд може з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
У зв`язку з направленням цього доручення, вважаю за необхідне з власної ініціативи зупинити провадження у справі до отримання документів, пов`язаних з виконанням цього доручення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 189, 197-200, 247, 252, 253, 260, 261 ЦПК України, суд
постановив:
Клопотання представника позивача - адвоката Козирєвої Анни Володимирівни про направлення судового доручення - задовольнити.
Доручити компетентному суду Республіки Молдови провести процесуальні дії у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 ,від іменіякого дієадвокат КозирєваАнна Володимирівна,до Горохівськоїсільської радиМиколаївської області,треті особи ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,про визначеннядодаткового строкудля прийняттяспадщини, шляхом:
1) вручити ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: Республіка Молдова, Синжерейський район, с. Цамбула, копію позовної заяви з додатками до неї та копію ухвали від 16 жовтня 2023 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі;
2 ) допитати ОСОБА_3 , яка проживає за адресою: Республіка Молдова,Синжерейський район,с.Цамбула, в якості третьої особи, з наступних питань:
- чи вважає, ОСОБА_3 позовні вимоги ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, такими, що підлягають задоволенню?
- якщо ні, то з яких підстав?
- чи вважає ОСОБА_3 за можливе розглядати справу за позовом ОСОБА_1 провизначення додатковогостроку дляприйняття спадщини у її відсутність або/чи бажає вона брати участь в судовому засіданні особисто чи через представника?
Провадження у справі зупинити до отримання документів, пов`язаних із виконанням цього доручення.
Зобов`язати ОСОБА_1 протягом 10-ти днів з дня отримання даної ухвали надати суду нотаріально засвідчений переклад поданої позовної заяви з додатками та ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі, на офіційну мову Республіки Молдова в 2 (двох) екземплярах.
Призначити дату судового засідання на 06 вересня 2024 року о 09:00 год., резервну дату 07 жовтня 2024 року о 09:00 год.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою https://sn.mk.court.gov.ua/sud1422/.
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення шляхом подачі апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду.
Суддя О.В. Соловйов
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116792676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Соловйов О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні