Рішення
від 06.02.2024 по справі 904/5081/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2024м. ДніпроСправа № 904/5081/23

За позовом Приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", м. Ізмаїл, Одеська область

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод азбестових та резинотехнічних виробів "Імпульс", м. Дніпро

про стягнення сплаченої передплати за договором-рахунком

Суддя Красота О.І.

Без участі представників сторін

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товариство "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод азбестових та резинотехнічних виробів "Імпульс" і просить суд стягнути сплачену передплату у розмірі 14 784,00 грн., пеню процент за користування чужими грошовими коштами на рівні облікової ставки НБУ від простроченої суми, у розмірі 10 746,25 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач на виконання умов Договору-рахунку № 4389 від 06.08.2018 сплатив Відповідачу 14 784,00 грн. Однак Відповідач товар на суму 14 784,00 грн. не поставив, передплату не повернув.

Ухвалою суду від 25.09.2023 позовну заяву залишено без руху; встановлено Позивачу семиденний строк з дня вручення цієї ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати належні докази направлення Відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.

06.10.2023 від Позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 11.10.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач відзив на позов, а також докази повної оплати до суду не надав, ухвалу суду від 11.10.2023 про відкриття провадження у справі направлено за його місцезнаходженням згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 26, 27), що підтверджується конвертом АТ "Укрпошта", повернутим відділенням поштового зв`язку з відміткою "адресат відсутній за вказаною адресою" (а.с. 36-39).

З урахуванням викладеного, господарський суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами, відповідно до ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Справу відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розглянуто судом протягом розумного строку.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

06.08.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод азбестових та резинотехнічних виробів "Імпульс" (далі Відповідач, Постачальник) та Публічним акціонерним товариством "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат", (далі Позивач, Покупець) укладено Договір-рахунок № 4389 (далі Договір).

Згідно з п. 1.1 Договору Постачальник зобов`язується передати у власність Покупцеві товар, а саме фторопласт лист 3 мм (8,7 кв.м), 56 кг, вартістю 14 784,00 грн., а Покупець зобов`язується прийняти вказаний товар та оплатити його в порядку і за умовами, передбаченими Договором.

Відповідно до п. 1.2 Договору ціна на товар включає в себе вартість упаковки, маркування, тари і доставки з урахуванням положень Правил Інкотермс.

За умовами п. 2.1 Договору Покупець здійснює передплату у розмірі 100% на поточний рахунок Постачальника. Датою (моментом) оплати вважається дата списання коштів з поточного рахунку Покупця. Якщо Постачальник, який одержав суму попередньої оплати, не поставив у встановлений Договором строк товар, Покупець має право вимагати передання товару або повернення суми попередньої оплати. На суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до ст. 536 Цивільного кодексу України від дня одержання суми попередньої плати до дня фактичного передання товару.

Згідно з п. 3.1 Договору постачання товару здійснюється на умовах СРТ відповідно до вимог Інкотермс-2010.

Доставка: склад перевізника ТОВ "Нова Пошта", від. № 1, м. Ізмаїл, відповідно до вимог Інкотермс-2010.

Відповідно до п. 3.2 Договору термін поставки: 5 робочих днів від дати сплати передплати.

Згідно з п. 3.3 Договору датою поставки вважається дата передачі товару перевізнику. Перехід права власності до Покупця не звільняє Постачальника від зобов`язання замінити неякісний товар, якщо його невідповідність буде встановлено при остаточному прийманні на складі вантажоодержувача.

Пунктом 5.1 Договору передбачено, що Договір-рахунок набуває чинності з моменту його підписання обома сторонами та діє до повного виконання обома сторонами своїх договірних зобов`язань.

Відповідно до п. 6.2 Договору з усіх питань, неурегульованих цим Договором, сторони будуть керуватись діючим законодавством України.

Відповідач виставив Позивачу рахунок № СФ-00004389 від 18.07.2018 на суму 14 784,00 грн. (а.с. 8).

На виконання умов Договору 13.09.2018 Позивач здійснив попередню оплату за товар у розмірі 14 784,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням № 1156 від 12.09.2018, проведено банком 13.09.2018 (а.с. 9).

Однак Відповідач не поставив Позивачу товар у встановлений Договором строк, попередню оплату у розмірі 14 784,00 грн. не повернув, що і є причиною виникнення спору.

Ухвалюючи рішення, господарський суд виходив з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно з ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

За приписами ст. 662 Цивільного кодексу України продавець зобов`язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 663 Цивільного кодексу України передбачено, що продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 664 Цивільного кодексу України обов`язок продавця передати товар покупцеві вважається виконаним у момент:

1) вручення товару покупцеві, якщо договором встановлений обов`язок продавця доставити товар;

2) надання товару в розпорядження покупця, якщо товар має бути переданий покупцеві за місцезнаходженням товару.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Враховуючи положення п.п. 2.1, 3.2 Договору, Відповідач повинен був поставити товар у строк до 20.09.2018 включно.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, Відповідач не здійснив поставку товару у встановлений Договором строк.

Згідно з ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання.

Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 Цивільного кодексу України).

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Частиною 1 статті 670 Цивільного кодексу України унормовано, що якщо продавець передав покупцеві меншу кількість товару, ніж це встановлено договором купівлі-продажу, покупець має право вимагати передання кількості товару, якої не вистачає, або відмовитися від переданого товару та його оплати, а якщо він оплачений, - вимагати повернення сплаченої за нього грошової суми.

За приписами ч. 1 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок покупця частково або повністю оплатити товар до його передання продавцем (попередня оплата), покупець повинен здійснити оплату в строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо такий строк не встановлений договором, - у строк, визначений відповідно до статті 530 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Отже, зі змісту зазначеної норми права можна зробити висновок, що умовою її застосування є неналежне виконання продавцем свого зобов`язання зі своєчасного передання товару покупцю. А у разі настання такої умови покупець має право діяти альтернативно: або вимагати передання оплаченого товару від продавця, або вимагати повернення суми попередньої оплати.

Можливість обрання певного визначеного варіанта правової поведінки боржника є виключно правом покупця, а не продавця.

Отже, волевиявлення щодо обрання одного з варіантів вимоги покупця має бути вчинено ним в активній однозначній формі такої поведінки, причому доведеної до продавця. Законом не визначено форму пред`явлення такої вимоги покупця, а тому останній може здійснити своє право будь-яким шляхом: як шляхом звернення до боржника з претензією, листом, телеграмою тощо, так і шляхом пред`явлення через суд вимоги у визначеній законом процесуальній формі позову.

За встановлених обставин, зважаючи на те, що доказів повернення суми передплати у розмірі 14 784,00 грн. чи поставки товару матеріали справи не містять, відповідно до ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України у Позивача виникло право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати від Відповідача, який одержав суму попередньої оплати товару і не передав його, тому позовна вимога щодо стягнення з Відповідача суми сплаченої передплати у розмірі 14 784,00 грн. є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Позовна вимога Позивача щодо стягнення з Відповідача пені проценту за користування чужими грошовими коштами на рівні облікової ставки НБУ від простроченої суми, у розмірі 10 746,25 грн. задоволенню не підлягає, враховуючи таке.

Позивач при нарахуванні пені проценту за користування чужими грошовими коштами посилається на ст. 536 Цивільного кодексу України та ст. 1048 Цивільного кодексу України, обчислюючи його від облікової ставки Національного банку України.

Відповідно до ч. 3 ст. 693 Цивільного кодексу України на суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати. Договором може бути встановлений обов`язок продавця сплачувати проценти на суму попередньої оплати від дня одержання цієї суми від покупця.

Згідно зі ст. 536 Цивільного кодексу України за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором між фізичними особами. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Суд зазначає, що підставами для застосування до правовідносин сторін статті 536 Цивільного кодексу України є, по-перше, факт користування чужими коштами, по-друге - встановлення розміру відповідних процентів договором або чинним законодавством.

Термін "користування чужими коштами" може використовуватись у двох значеннях. Перше значення - це одержання боржником (як правило, за плату) можливості правомірно не сплачувати кредитору борг протягом певного часу. Друге значення - прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити гроші, але неправомірно не сплачує їх.

Висновок про необхідність застосовувати до відносин поставки положення частини 1 статті 1048 Цивільного кодексу України за аналогією закону, аби визначити розмір процентів, є помилковими, бо, по-перше, тут йдеться про неправомірну поведінку боржника (у той час, як частина 1 статті 1048 Цивільного кодексу України застосовується у випадку правомірної поведінки), а по-друге, у законодавстві немає прогалини у цій частині.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10.04.2018 у справі № 910/10156/17.

Як вказувалось вище, за умовами п. 2.1 Договору Покупець здійснює передплату у розмірі 100% на поточний рахунок Постачальника. Датою (моментом) оплати вважається дата списання коштів з поточного рахунку Покупця. Якщо Постачальник, який одержав суму попередньої оплати, не поставив у встановлений Договором строк товар, Покупець має право вимагати передання товару або повернення суми попередньої оплати. На суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до ст. 536 Цивільного кодексу України від дня одержання суми попередньої плати до дня фактичного передання товару.

Однак сторонами у Договорі розмір таких процентів встановлено не було.

Невизначення сторонами розміру процентів за користування коштами (як чужими грошовими коштами) у випадку порушення зобов`язань, враховуючи правову позицію Великої Палати Верховного Суду (пункт 8.14 цієї постанови), позбавляє Позивача у даному випадку застосувати такий спосіб захисту порушеного права, як стягнення процентів на рівні облікової ставки НБУ за користування чужими грошовими коштами.

З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню зі стягненням з Відповідача сплаченої передплати у розмірі 14 784,00 грн.

В решті позову слід відмовити.

У зв`язку із частковим задоволенням позову судовий збір за подання позовної заяви відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-79, 86, 129, ч. 9 ст. 165, ст.ст. 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпропетровський завод азбестових та резинотехнічних виробів "Імпульс" (49000, м. Дніпро, вул. Моніторна, 7, кв. 378, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 37213113) на користь Приватного акціонерного товариства "Ізмаїльський целюлозно-картонний комбінат" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 300, ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 00278818) сплачену передплату у розмірі 14 784,00 грн. та судовий збір у розмірі 1 554,24 грн.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.

Суддя О.І. Красота

Повне рішення складено

06.02.2024

Дата ухвалення рішення06.02.2024
Оприлюднено08.02.2024
Номер документу116793554
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення сплаченої передплати за договором-рахунком

Судовий реєстр по справі —904/5081/23

Судовий наказ від 05.03.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Рішення від 06.02.2024

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 11.10.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

Ухвала від 25.09.2023

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Красота Олександр Іванович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні