Справа № 954/576/23
Номер провадження 2/954/197/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2024 рокусмт Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Каневського В.О.,
за участю секретаря судового засідання Ферко Г.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 доНововоронцовської селищної радипро визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Нововоронцовської селищноїради про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , після смерті якого відкрилася спадщина до складу якої входить земельні ділянки площею 3,4900 га (кадастровий номер 6524184500:02:001:0286), площею 0,3751 га (кадастровий номер 6524184500:02:001:0287), площею 0,0810 га (кадастровий номер 6524184500:02:001:0288), в межах згідно з планом, цільове призначення яких - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що знаходяться на території Осокорівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області. За життя ОСОБА_2 склав заповіт 30.03.2020 в смт Нововоронцовка Нововоронцовського району Херсонської області, посвідченого приватним нотаріусом Нововоронцовського районного нотаріального округу Виноградовою Н.М., номер реєстру 331, в якому заповів вищезазначені земельні ділянки позивачу ОСОБА_1 .
Після смерті ОСОБА_2 позивач звернулась до нотаріуса після спливу шести місяців, де їй було роз`яснено, що вона пропустила шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини і цей термін можливо продовжити в судовому порядку, що підтверджується письмовою відмовою від 13.09.2023 №493/01-16. Позивач зазначає, що пропустила строк для подання заяви до нотаріуса про прийняття спадщини з поважних причин, бо з 24.02.2022 почалось російське вторгнення в Україну, на території місця проживання позивача була складна військова обстановка, у зв`язку з чим фактично була припинена робота всіх установ, позивач виїхала з місця проживання, була позбавлена можливості бути проінформованою щодо вчинення нотаріальнихдій, зокрема оформлення спадкових прав на майно, а тому встановлений законодавством строк на прийняття спадщини пропустила з поважних причин.
У зв`язку з цим, позивач просила визначити додатковий строк тривалістю три місяці для подання нею до нотаріальних органів заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У судове засідання позивач не з`явилася, про дату, час, місце розгляду справи повідомлялась у встановленому законом порядку, клопотань не надала, причину неявки до суду не повідомила.
Представник відповідача Нововоронцовської селищноїради у судове засідання не з`явився, про дату, час, місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, клопотань, відзиву не надав, причину неявки до суду не повідомив.
Враховуючи неявку у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, суд вважає за можливе ухвалити рішення, у відповідності до ч. 1 ст. 223 ЦПК України.
Повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які представник позивача посилався, як на підставу своїх вимог, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, суд прийшов до висновку, що заявлені вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Так, суд встановив та підтверджується наявними в справі доказами, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 (копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 13.05.2022, виданого Металургійним відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кривого Розі Криворізького району Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис №1259).
Згідно з копією витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі за № 59924080 від 30.03.2020, до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис, параметрами якого є реєстрація заповіту, номер у спадковому реєстрі 65723798, бланк НОМ 246283, номер в реєстрі нотаріальних дій 331 від 30.03.2020, посвідченого приватним нотаріусом Нововоронцовського районного нотаріального округу Виноградовою Н.М., заповідачем якого є ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Згідно з копіями витягів з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, сформовані представником Михайлівської сільської ради Нововоронцовського району Херсонської області Геращенко С. А. від 26.03.2020, ОСОБА_2 належали: земельні ділянки площею 3,49 га, кадастровий номер 6524184500:02:001:0286 (індексний номер витягу: 205349792), площею 0,3751 га, кадастровий номер 6524184500:02:001:0287 (індексний номер витягу 205351345), площею 0,0810 га, кадастровий номер 6524184500:02:001:0288 (індексний номер витягу 205352653), правокористувачем зазначена ОСОБА_1 .
З повідомлення приватного нотаріуса Нововоронцовського районного нотаріального округу Виноградової Н.М від 13.09.2023 №493/01-16 вбачається, що спадщина позивачем не була прийнята, оскільки вона в установлений законом строк не подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини та вважається такою, що не прийняла спадщину.
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає у день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. ст. 1220,1223,1270 ЦК України). Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1ст. 1269 ЦК України).
Отже, право на спадщину виникає з моменту її відкриття і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Позивачка зазначає причину пропуску для прийняття спадщини умови воєнного стану, зокрема опинення смт Нововоронцовка Бериславського району Херсонської області в зоні активних бойових дій агресором.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Як вбачається із положень ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини, тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
Згідно з п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 року, «Про судову практику у справах про спадкування», особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.80 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивачка пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов, суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування, тому суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, оскільки позивачка надала належні та допустимі докази поважності пропущеного строку для прийняття спадщини.
Оскільки спадщина за померлою матір`ю позивачки ніким не прийнята, в матеріалах справи відсутні докази про наявність інших спадкоємців, які претендують на спадщину, заяв про відмову від спадщини позивачка не подавала, спадщина не визнана судом відумерлою, позивачка в інший спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини, захистити своє порушене право не може, тому суд дійшов висновку, визначити позивачці додатковий строк для прийняття спадщини.
Враховуючи, що в період строку подання заяви про прийняття спадщини відбулося повномаштабне вторгнення рф на територію України, що реально ускладнило обов`язок спадкоємця подати відповідну заяву, суд дійшов висновку, що зазначені представником позивача причини пропуску строку для прийняття позивачем спадщини є поважними і такими, що могли перешкодити їй своєчасно звернутися до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Разом з тим, суд враховує, що інші спадкоємці відсутні, а втручання у право спадкоємця на отримання спадщини (законне очікування) у формі відмови у задоволенні позову про поновлення строку для прийняття спадщини за наявності поважних причин пропуску, не буде пропорційним, та не може визнаватися таким, що переслідує законну мету.
З огляду на викладене, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги та визначити ОСОБА_1 додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ч. 3 ст. 1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 12, 81, 89, 206, 223, 263, 265 ЦПК України,
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ) доНововоронцовської селищноїради (місцезнаходження: вул. Воронцова, 10, смт Нововоронцовка, Бериславський район, Херсонська область, 74200),про визначеннядодаткового строкудля поданнязаяви проприйняття спадщини, - задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 ,померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , строком в три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області.
СуддяВ.О. Каневський
Суд | Нововоронцовський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116794823 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Нововоронцовський районний суд Херсонської області
Каневський В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні