Ухвала
від 06.02.2024 по справі 915/111/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

======================================================================

УХВАЛА

06 лютого 2024 року Справа № 915/111/24

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Смородінової О.Г.,

розглянувши матеріали

за позовом: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» (55002, Миколаївська обл., Вознесенський район, м. Южноукраїнськ, вул. Енергобудівників, буд. 11; ідентифікаційний код 44926731)

до відповідача-1: Територіальної громади міста Южноукраїнська в особі

до відповідача-2: Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради Миколаївської області (55002, Миколаївська область, Вознесенський район, м. Южноукраїнськ, вул. Європейська, буд. 48; ідентифікаційний код 20910974)

про: скасування державної реєстрації права власності, визнання незаконним та скасування рішення, визнання недійсним та скасування свідоцтва про право власності,

В С Т А Н О В И В:

01.02.2024 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» звернулося до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою б/н від 01.02.2024 (вх. № 1342/24) (з додатками), в якій просить суд:

1. Скасувати державну реєстрацію права власності територіальної громади міста Южноукраїнська в особі Южноукраїнської міської ради від 25.10.2022р. на нежитлове приміщення загальною площею 16,1 кв.м., за адресою: Енергобудівників 11, під`їзд 1 м. Южноукраїнськ, Вознесенського району Миколаївської області реєстраційний номер майна: 2654050848040. про що видалити запис в реєстрі.

2. Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради міської ради №101 від 06.04.2022 року.

3. Визнати недійсним та скасувати свідоцтво про право власності від 06.09.2001 року №352 (реєстраційний напис № 16) житлового будинку № 11 по вулиці Енергобудівників, м. Южноукраїнську, Миколаївської області у частині посвідчення права власності територіальною громадою в особі Южноукраїнської міської ради Миколаївської області на нежитлове приміщення 2а, загальною площею 16,1 кв. м.

4. Стягнути з Виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради (55002 Миколаївська область, Вознесенського району м. Южноукраїнськ, вул. Європейська, 48, (код ЄДРПОУ 20910974) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11" (55002,вул. Енергобудівників, буд.11, м. Южноукраїнськ, Вознесенського району, Миколаївська область, № р/р НОМЕР_1 АТ КБ «ПРИВАТБАНК», ЄДРПОУ 44926731) витрати по сплаті судового збору та за надання правничої допомоги.

5. Витребувати у Відповідачів свідоцтво про право власності від 06.09.2001 року №352 (реєстраційний напис № 16) на нежитлове приміщення житлового будинку № 11 по вулиці Енергобудівників, у м. Южноукраїнську, Миколаївської області.

Дослідивши матеріали позовної заяви та додані до неї документи, дійшов висновку, що позовна заява Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» б/н від 01.02.2024 (вх. № 1342/24) не відповідає вимогам Глави 1 Розділу ІІІ Господарського процесуального кодексу України за такими підставами.

Статтею 162 Господарського процесуального кодексу України встановлено вимоги до позовної заяви, а саме позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4) зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; 5) виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

За змістом статті 164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують: 1) направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу; 2) сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

До заяви про визнання акта чи договору недійсним додається також копія (або оригінал) оспорюваного акта чи договору або засвідчений витяг з нього, а у разі відсутності акта чи договору у позивача - клопотання про його витребування.

Однак, по-перше, позовна заява не містить оформлених належним чином відомостей, передбачених ч. 3 ст. 162 ГПК України, а саме:

1) всупереч вимогам п. 2 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позивачем не зазначено повного найменування відповідача-1. Так, у вступній частині позову, позивач зазначає відповідачем Територіальну громаду міста Южноукраїнська в особі. Водночас, вказівка на конкретну юридичну особу, в особі якої територіальна громада виступає відповідачем, відсутня. Суд зауважує, що зазначення адреси та ідентифікаційного коду юридичною особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, не звільняє позивача від обов`язку зазначити її повне найменування.

2) всупереч вимогам п. 4, 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України, позовна заява не містить викладу обставин з посиланням на докази, що їх підтверджують та правові підстави позову щодо змісту позовних вимог до кожного з відповідачів. Зокрема, за текстом позовної заяви взагалі не наведено правових підстав щодо другої позовної вимоги, яка заявлена до другого відповідача.

Крім того, за текстом позову, позивач неодноразово зазначає про пов`язані з відповідачем обставини, не виокремлюючи при цьому, якого із відповідачів має на увазі.

3) позовна заява не містить належного викладу обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини, що суперечить вимогам п. 5 ч. 3 ст. 162 ГПК України. Так, за текстом позовної заяви позивач, в обґрунтування заявлених вимог, здійснює посилання на Технічний паспорт багатоповерхового житлового будинку, а також на договір № 49 від 09.02.2022, водночас не надає суду копії вказаних документів, в якості доказів.

По-друге, до позовної заяви не додано документів, передбачених ст. 164 Господарського процесуального кодексу України, а саме:

1) до позовної заяви не додано документу, який підтверджує сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.

Так, приписами ч. 2 ст. 123 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

За змістом ст. 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пп.1 п.2 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір за ставкою 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Приписами ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» у 2024 році встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року - 3028,00 гривня.

Позивачем в позовній заяві викладено три позовні вимоги немайнового характеру, а саме: щодо скасування державної реєстрації права власності територіальної громади міста Южноукраїнська в особі Южноукраїнської міської ради на спірне нежитлове приміщення (1); визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Южноукраїнської міської ради міської ради (2) та визнання недійсним та скасування свідоцтва про право власності (3).

Таким чином, судовий збір за подання позовної заяви з такими вимогами повинен складати 9084,00 грн (3028,04 грн х 3).

Водночас, згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якого при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, оскільки позовна заява подана до суду в електронній формі, через підсистему ЄСІТС «Електронний суд», розмір судового збору за подання відповідного позову має складати 7 267,20 грн.

В якості доказів сплати судового збору позивачем надано суду копії:

- платіжної інструкції № 63 від 26.10.2023 на суму 2684,00 грн;

- платіжної інструкції № 74 від 16.11.2023 на суму 2684,00 грн;

- платіжної інструкції № 99 від 30.01.2024 на суму 688,00 грн.

При цьому, слід зауважити, що на виконання листа Державної судової адміністрації України «Про забезпечення заходів контролю за надходженням та поверненням судового збору» від 14.09.2018 №6-17517/18 суд здійснив перевірку зарахування судового збору, сплаченого позивачем за подання позову у справі №915/111/24, згідно з вищевказаними платіжними інструкціями

Згідно з виписками про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, сформованими за допомогою механізму централізованого отримання виписок з Державної казначейської служби України щодо сплати судового збору у автоматизованій програмі «Діловодство спеціалізованого суду», судовий збір, сплачений позивачем у сумі 2684,00 грн за платіжною інструкцією № 74 від 16.11.2023 та у сумі 688,00 грн, сплачений позивачем за платіжною інструкцією № 99 від 30.01.2024 грн зараховано за звернення до господарського суду Миколаївської області з позовом по справі № 915/111/24.

Разом із тим, згідно з випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України, сформованою за допомогою механізму централізованого отримання виписок з Державної казначейської служби України щодо сплати судового збору у автоматизованій програмі «Діловодство спеціалізованого суду», судовий збір, сплачений позивачем у сумі 2684,00 грн за платіжною інструкцією № 63 від 26.10.2023 зараховано за звернення до господарського суду Миколаївської області з позовом по справі № 915/1709/23.

Судом встановлено, що ухвалою Господарського суду Миколаївської області від 04.12.2023 позовну заяву № б/н від 04.11.2023 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» було повернуто позивачу.

У відповідності до ч. 5ст. 6 Закону України «Про судовий збір» за повторно подані позови, що раніше були залишені без розгляду, судовий збір сплачується на загальних підставах.

Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила у разі повернення заяви або скарги.

Оскільки Господарський процесуальний кодекс України чи Закон України «Про судовий збір» не передбачають можливості при поданні нових позовних заяв, ураховувати платіжні доручення (квитанції) про сплату судового збору за заявами позивача, що вже подавались до суду, а тому після повернення позовної заяви за ухвалою суду від 04.12.2023 у справі № 915/1709/23 Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» отримало право на повернення суми судового збору, сплаченого у такій справі за платіжною інструкцією № 63 від 26.10.2023 на суму 2684,00 грн, яке приєднане до такої справи №915/1709/23, а тому таке платіжне доручення не може бути прийняте, в якості доказу сплати судового збору у цій справі № 915/111/24.

Вказане, mutatis mutandis узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 05.01.2021 у справі №160/5879/20.

Отже, оскільки кожна позовна заява є самостійним, окремим об`єктом справляння судового збору, суд не приймає платіжну інструкцію № 63 від 26.10.2023 на суму 2684,00 грн, як належний доказ оплати судового збору за подання Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» позовної заяви б/н від 01.02.2024 (вх. № 1342/24).

Таким чином, всупереч вимог ст.164 ГПК України, позивач до позовної заяви не надав доказів підтверджуючих сплату судового збору у встановленому порядку та розмірі.

При цьому, суд зауважує, що за змістом ч. 2 ст. 174 ГПК України якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Отже, у даній справі підлягає сплаті судовий збір у розмірі 3 895,20 грн (7 267,20 3 372,00).

2) до позовної заяви не додано документів, передбачених ч. 4 ст. 164 ГПК України, а саме:

Позивачем у даному позові заявлено, зокрема, вимогу про визнання недійсним та скасування в частині свідоцтва про право власності від 06.09.2001 року №352 (реєстраційний напис № 16) житлового будинку № 11 по вулиці Енергобудівників, м. Южноукраїнську, Миколаївської області.

Разом із тим, до позовної заяви не додано копії або оригіналу оспорюваного свідоцтва.

Крім того, викладене у п. у п. 5 прохальної частини позову клопотання позивача про витребування у відповідачів вказаного документу, подане позивачем без дотримання вимог ст. 81 Господарського процесуального кодексу України.

Так, відповідно до приписів ч. 2 ст. 81 ГПК України у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;

5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

Позивачем усіх вказаних відомостей у клопотанні не зазначено, що не дає можливості суду констатувати виконання позивачем вимог ч. 4 ст. 164 ГПК України.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 174 ГПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позивачем не виконано вимоги ст.ст. 162, 164 Господарського процесуального кодексу України, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України є підставою для залишення позовної заяви без руху з наданням строку для усунення вказаних недоліків.

Таким чином, керуючись ст. ст. 174, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позовну заяву Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «ЕНЕРГОБУДІВНИКІВ 11» б/н від 01.02.2024 (вх. № 1342/24) у справі № 915/76/24 залишити без руху.

2. Позивачу усунути встановлені при поданні позовної заяви недоліки у 10-денний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до господарського суду письмової заяви про усунення недоліків з дотриманням вимог, передбачених ст. 170 Господарського процесуального кодексу України.

3. Роз`яснити позивачу, що при невиконанні вимог даної ухвали, позовна заява у відповідності до приписів ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України вважається неподаною та повертається заявнику.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

СуддяО.Г. Смородінова

СудГосподарський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення06.02.2024
Оприлюднено08.02.2024
Номер документу116794835
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі) про комунальну власність щодо визнання незаконним акта, що порушує право власності

Судовий реєстр по справі —915/111/24

Ухвала від 04.03.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

Ухвала від 06.02.2024

Господарське

Господарський суд Миколаївської області

Смородінова О.Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні