Справа № 161/16450/23
Провадження № 2/161/250/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 січня 2024 року
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Присяжнюк Л.М.,
за участю секретаря судового засідання Шарунович К.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку в порядку загального позовного провадження цивільну справу №161/16450/23 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Буяніської сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Буяніської сільської ради про визнанняправа власностіна житловийбудинок заадресою АДРЕСА_1 , та вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 . Зазначає, що він звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право власності на спадщину, однак йому було відмовлено у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на будинок.
Ухвалою суду від 10 жовтня 2023 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та призначено розгляд справи у підготовчому провадженні.
На адресу надійшла спадкова справа №54/2023 щодо майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Ухвалою суду від 14 листопада 2023 року закрито підготовче провадження у цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 у заяві від 29.01.2024 просив розгляд справи здійснювати без його участі, при цьому вказав, що він позовні вимоги визнає частково, зауважує, що від прийняття спадщини після смерті батька не відмовлявся.
Відповідач ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, у заяві від 13.11.2023 просила розгляд справи здійснювати без її участі, позовні вимоги не заперечувала.
Відповідач 3 у заяві від 13.11.2023 просив розгляд справи здійснювати без представника, у вирішенні справи поклався на розсуд суду.
Розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підставні та підлягають до задоволення частково, виходячи з такого.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с. 6).
Спадковий майном є житловий будинок АДРЕСА_1 (а.с. 17).
З матеріалів спадкової справи №54/2023, заведеної приватним нотаріусом Гловацькою А.В., що після смерті ОСОБА_4 із заявою про прийняття спадщини звернувся ОСОБА_1 (син) (а.с. 27).
Дружина ОСОБА_4 ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 5).
Сестра позивача ОСОБА_6 , прізвище змінено у зв`язку з одруженням, а.с.13) ОСОБА_7 із заявою про прийняття спадщини не зверталася, не заперечувала щодо задоволення позовних вимог.
Постановою №251/02-31 від 17.08.2023 приватний нотаріус Гловацька А.В. відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок через відсутність правовстановлюючих документів на спадкове майно (а.с. 16).
При цьому, у постанові вказано, що з довідки Торчинської селищної ради Луцького району Волинської області від 21.07.2023 №137 вбачається. Що ОСОБА_4 до дня смерті проживав і був зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 разом із синами ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (а.с. 16).
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд виходить з таких норм права
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив.
Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно з ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 прийняв спадщину в установленому законом порядку шляхом подачі заяви до нотаріуса.
Разом з тим, у заяві від 29.01.2024 ОСОБА_2 , який також постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вказав, що він від спадщини після смерті батька не відмовлявся, водночас, не заперечував щодо визнання права власності на частки спірного житлового будинка за братом ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, суд вважає доведеним, що на день смерті ОСОБА_4 йому належало право приватної власності на житловий будинок. Його право на дане майно ніким не оспорюється, тому позивач, будучи спадкоємцем за законом, яка прийняв спадщину, позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину на вищевказане майно.
Суд вважає, що право позивача на спадщину, за захистом якого спрямоване його звернення до суду, порушено, а тому з врахуванням вищевикладених обставин справи, позов підлягає до задоволення частково, за позивачем слід визнати право власності на частку житлового будинку за адресою АДРЕСА_1 . В решті позовних вимог відмовити.
Судові витрати залишити за позивачем.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 77, 78, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати на праві власності в порядку спадкування за законом за ОСОБА_1 1/2 частки житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами АДРЕСА_1 після смерті батька ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
В решті позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
Відповідачі: ОСОБА_2 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 .
ОСОБА_3 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 .
Буянівська сільська рада, Луцький район. с. Буяни, вул. лесі Українки, 4, код ЄДРПОУ 04332213.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області Л.М. Присяжнюк
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2024 |
Оприлюднено | 08.02.2024 |
Номер документу | 116815220 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Присяжнюк Л. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні