Рішення
від 07.02.2024 по справі 721/1453/23
ПУТИЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

07.02.2024

Справа №721/1453/23

Провадження 2/721/58/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Путильський районний суд Чернівецької області в складі

головуючої судді Стефанко У.Д.

представника позивача ОСОБА_7.

за участю секретаря судового засідання Свідунович Ю.Ю.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі судових засідань №2 у режимі відеоконференцзв`язку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про визнання батьківства,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання батьківства до відповідачки ОСОБА_2 , де третьою особою є Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 2009 року проживав разом із відповідачкою без реєстрації шлюбу. За час спільного проживання у сторін народилося троє дітей: ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_3 , внесення відомостей про батька дітей записано у відповідності до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

В подальшому сторонами було досягнуто домовленості щодо зареєстрації шлюбу та подальшого внесення відомостей про позивача як біологічного батька дітей. 05 грудня 2023 року між сторонами укладено шлюб, однак відповідачка ухиляється від обумовлених із позивачем дій.

Просив визнати його батьком неповнолітніх дітей та внести зміни до їхніх актових записів, зазначивши його батьком.

У підготовче судове засідання позивач не з`явився, його представник підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити та ухвалити рішення за результатами підготовчого судового засідання у зв`язку із визнанням позову відповідачем.

У підготовче судове засідання відповідач не з`явилася, із заяви про визнання позову надісланої до суду, позовні вимоги визнала і просила їх задовольнити, зміст ст. 206 ЦПК України та наслідки визнання позову її зрозумілі.

У підготовче судове засідання представник третьої особи Путильського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не з`явилася, від неї до суду надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, при вирішенні спору покладалася на розсуд суду.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов наступного висновку.

Згідно ч. 3 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Оскільки від відповідача до суду надійшла заява про визнання позовних вимог, яка не суперечить закону та інтересам сторін, суд вважає, що необхідно ухвалити рішення в підготовчому судовому засіданні.

Так, за приписами ч.ч. 1-4 ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьками якого записано ОСОБА_6 та ОСОБА_2 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України,що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00029935386 від 16.03.2021 року (а.с. 7-8).

ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_5 , батьками якого записано ОСОБА_6 та ОСОБА_2 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України,що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00029936298 від 16.03.2021 року (а.с. 9-10).

ОСОБА_5 народився ІНФОРМАЦІЯ_6 , батьками якого записано ОСОБА_6 та ОСОБА_2 . Відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України,що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 та витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження № 00029935835 від 16.03.2021 року (а.с. 11-12).

05 грудня 2023 року сторони зареєстрували шлюбу у Першому відділі державної реєстрації актів цивільного стану у м. Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, актовий запис № 488, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 (а.с.13).

Відповідно до Звітів про встановлення батьківства ДНК № MGT9798UA, MGT9799UA, MGT9800UA, ОСОБА_1 не може бути виключений як біологічний батько ОСОБА_3 , ОСОБА_5 та ОСОБА_3 , оскільки на основі аналізів локусів STR, ймовірність встановлення батьківства дорівнює 99,99998%, 99,99995% та 99,99997%, відповідно. (а.с. 41-43).

Відповідачка ОСОБА_2 , у свою чергу, позовні вимоги визнала, зазначивши у заяві про те, що саме позивач є біологічним батьком дітей.

Відповідно до ч.1 ст.135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою

Відповідно до ст.125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.

Відповідно ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України.

Пунктом 4 постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч.3 ст. 128 СК приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1ст. 135 СК).

Відповідно до роз`яснень п.9 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2008 року "Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів", за нормою статей 213, 215 ЦПК України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Відповідно до ч.1 ст.76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Відповідно до ст.77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ч.1, 5, 6 ст.81 ЦПК України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства.

За змістом частини першої статті 102 ЦПК України висновок експерта - це докладний опис проведених експертом досліджень, зроблені у результаті них висновки та обґрунтовані відповіді на питання, поставлені експертові, складений у порядку, визначеному законодавством.

Суд також враховує, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорювання батьківства (рішення ЄС Калачова проти Російської Федерації, № 3451/01 від 07 травня 2009 року).

Верховний суд у постановах від 23.10.2019 у справі № 382/2559/15-ц, та від 19 вересня 2018 року у справі № 761/10732/16-ц, дійшов висновку про те, що тест ДНК (судово-медична (молекулярно-генетична) експертиза) станом на сьогоднішній день є єдиним методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини (точність позитивного результату ДНК-аналізу (тобто підтвердження батьківства складає 99,999999 %). Доказова цінність такого тесту переважає будь-який інший доказ на підтвердження або оспорення кровного споріднення та має вирішальне значення у вирішенні спору даної категорії справ.

Згідно наданих представником позивача Звітів про встановлення батьківства ДНК № MGT9798UA, №MGT9799UA, № MGT9800UA вбачається, що позивач ОСОБА_1 не може бути виключений як біологічний батько ОСОБА_3 (ймовірність встановлення батьківства дорівнює 99,99998%); ОСОБА_5 (ймовірність встановлення батьківства дорівнює 99,99995%); ОСОБА_4 (ймовірність встановлення батьківства дорівнює 99,99997%);

Сумнівів у правильності Звітів про встановлення батьківства ДНК судом не встановлено.

Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.

Відповідно до ст.ст. 145 та 147 СК України, прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. По батькові дитини визначається за іменем батька.

У відповідності до положень ст.ст. 1, 3, 15 ЦПК України завданням цивільного судочинства є захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, що виникають, зокрема, з цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.

При цьому, як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в п.11 своєї постанови «Про судове рішення у цивільних справах», оскільки правом на звернення до суду за захистом наділена особа в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів та осіб, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси (ч.ч.1, 2 ст. 3 ЦПК України), то суд повинен встановити, чи були порушені, невизнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, а якщо були, то вказати, чи є залучений у справі відповідач відповідальним за це.

За умовами ч.3 ст. 12, ч.1 ст. 13 ЦПК України обов`язок доказування покладається на сторони у справі.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Судом враховано, що відповідачкою визнано позов, а відповідно до положень ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову, суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

Суд оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів, враховуючи визнання відповідачем позову, приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 є обґрунтованим, та з врахуванням зазначених вимог закону підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 135 Сімейного кодексу України , ст.ст. 43, 4, 10, 13, 76-82, 89, 141, 200, 206, 223, 259, 263-265, 268 ЦПК України -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 видане 08.11.2010 року) народженого в м. Чернівці ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Внести зміни до актового запису № 30 від 08.11.2010 року, складеного виконавчим комітетом Селятинської сільської ради Путильського району Чернівецької області про народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , зазначивши батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_2 видане 03.09.2013 року) народженого в с. Селятин, Путильського району, Чернівецької області ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_9 .

Внести зміни до актового запису № 36 від 03.09.2013 року, складеного виконавчим комітетом Селятинської сільської ради Путильського району Чернівецької області про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , зазначивши батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України.

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 - батьком дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_3 видане 17.09.2019 року), народженого в с. Селятин, Путильського району, Чернівецької області ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_9 ..

Внести зміни до актового запису № 27 від17.09.2019 року складеного виконавчим комітетом Селятинської сільської ради Путильського району Чернівецької області про народження дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , зазначивши батьком дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уроженця с. Довгопілля, Путильського району, Чернівецької області, громадянина України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом 30 днів з дня його проголошення, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини рішення з дня складання повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Чернівецького апеляційного суду.

Сторони у справі:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .

Відповідачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , РНОКПП НОМЕР_6 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 .

Третя особа: Путильський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: 59101, смт. Путила, вул. Українська, 180Б, Вижницький район, Чернівецька область

Повний текст рішення складено 07.02.2024 року.

Суддя Уляна СТЕФАНКО

СудПутильський районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення07.02.2024
Оприлюднено08.02.2024
Номер документу116822732
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —721/1453/23

Рішення від 07.02.2024

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Рішення від 05.02.2024

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Ухвала від 01.02.2024

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Ухвала від 09.01.2024

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

Ухвала від 28.12.2023

Цивільне

Путильський районний суд Чернівецької області

Стефанко У. Д.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні