№ 207/5749/23
№ 2-о/207/8/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 січня 2024 року Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Бистрової Л.О.
за участю секретаря Пономаренко В.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кам`янське цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кам`янська міська рада про встановлення факту постійного проживання разом із спакодавцем на час відкриття спадщини,
В С Т А Н О В И В:
Заявниця звернулась до суду із заявою, в якій просить встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 до дня її смерті, тобто на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування заяви заявниця вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла мати заявника, ОСОБА_2 , про що 30 грудня 2019 року Дніпровським районним у місті Кам`янське відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
Після смерті матері відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, кадастровий номер № 1223781400:03:001:0080 площею 0.1094 га., яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський р., с/рада. Іванівська, садівниче товариство "Золота нива", цільове призначення - для колективного садівництва та 1/2 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_2 є тільки заявник інших спадкоємців не має, також зазначила, що ОСОБА_2 за життя заповіту не складала.
Бажаючи оформити спадщину після померлої, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 заявник, ОСОБА_1 , звернувся до приватного нотаріуса Кам`янського районного нотаріального округу Дніпропетровської області Бурдік Світлани Станіславівни.
Однак, їй було відмовлено в видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом та надано Постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, в якій значиться - "Що, заява ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину надійшла до приватного нотаріуса після спливу 6-ти місячного строку зі дня смерті спадкодавця. Документів, які б підтверджували фактичне прийняття спадщини спадкоємцем, нотаріусу не надані, та було рекомендовано звернутися в суд для вирішення питання по суті."
В матеріалах спадкової справи 36/2023 міститься оригінал довідки, яка була видана, ОСОБА_1 , в якій зазначено, що її мати, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що померла ІНФОРМАЦІЯ_5 , була зареєстрована і проживала сама до дня смерті за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , але фактично проживала разом зі своєю мамою, ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1 , вони вели спільне господарство, ОСОБА_1 постійно доглядала та допомагала своїй матері, тобто жили однією сім`єю, тому заявник вважала, що прийняла спадщину автоматично відповідно до ч.3 ст. 1268 Цивільного кодексу України, тому не подавала до нотаріуса заяву про прийняття спадщини.
ОСОБА_1 є власником 1/2 частки квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності виданого 19.01.2006 фондом комунального власності згідно з розпорядженням від 19 січня 2006 року, тобто ОСОБА_1 спільно зі своєю мамою ОСОБА_2 володіли та користувались вищевказаною квартирою.
Жодної відмови про спадщину заявник не заявляв, навпаки, бажає оформити права на спадщину та зареєструвати за собою право власності на земельну ділянку, кадастровий номер № 1223781400:03:001:0080 площею 0.1094 га., яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський р., с/рада Іванівська, садівниче товариство "Золота нива", цільове призначення - для колективного садівництва та 1/2 частку квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
Заявниця та її представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити, з підстав, викладених у заяві.
Представник заінтересованої особи Кам`янської міської ради в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просив справу розглянути за їх відсутністю.
Вислухавши пояснення заявниці, допитавши свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які кожний окремо підтвердили факт постійного проживання заявниці зі спадкодавцем, дослідивши спадкову справу № 36/2023 заведену після померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_2 , суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно вимог ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.
Згідно ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує такі питання: чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; які правовідносини сторін випливають із встановлених обставин; яка правова норма підлягає застосуванню до цих правовідносин; 5) чи слід позов задовольнити або в позові відмовити; як розподілити між сторонами судові витрати; чи є підстави допустити негайне виконання судового рішення; чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову.
Правовідносини по справі є цивільно-правовими та стосуються сімейних відносин у зв`язку з чим підлягають розгляду відповідно до положень Цивільного кодексу України та Сімейного кодексу України.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 1 ст. 293 ЦПК України встановлено, що окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Відповідно до змісту ст. 315 ЦПК України, судом можуть бути встановлені юридичні факти, зокрема, факт постійного проживання спадкоємця зі спадкодавцем на день смерті останнього.
Судом було встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_2 , про що 30 грудня 2019 року Дніпровським районним у місті Кам`янське відділом державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2 .
Після смерті ОСОБА_2 відкрилась спадщина, яка складається із земельної ділянки, кадастровий номер № 1223781400:03:001:0080 площею 0.1094 га., яка розташована за адресою: Дніпропетровська область, Петриківський р., с/рада. Іванівська, садівниче товариство "Золота нива", цільове призначення - для колективного садівництва та 1/2 частки квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до свідоцтва про народження ОСОБА_1 серії НОМЕР_3 в якому зазначені батьки: батько - ОСОБА_5 , мати - ОСОБА_2 .
Згідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_4 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , змінила прізвище на ОСОБА_2 .
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу, серії НОМЕР_5 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після розірвання шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_2 на ОСОБА_2 .
ОСОБА_1 є власником 1/2 частки квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією свідоцтва про право власності виданого 19.01.2006 фондом комунального власності згідно з розпорядженням від 19 січня 2006 року.
Відповідно до Акту №255 від 07.07.2023 року наданого КП КМР «Добробут» ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 з 2008 року спільно проживала та вела спільне господарство з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_5 за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 01.06.2023 року вбачається, що заява ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину надійшла до приватного нотаріуса після спливу 6-ти місячного строку зі дня смерті спадкодавця. Документів, які б підтверджували фактичне прийняття спадщини спадкоємцем, нотаріусу не надані, та було рекомендовано звернутися в суд для вирішення питання по суті.
Відповідно до Спадкової справи №36/2023 заведеної після смерті, ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 вбачається, будь-яких інших заяв про прийняття спадщини або відмову від спадщини окрім заяви ОСОБА_1 до нотаріальної контори не надходило.
Статтею 3 Сімейного Кодексу України визначено, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки.
Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Таким чином, суд приходить до висновку, що доказами дослідженими в судовому засіданні фактично підтверджується факт спільного проживання померлої ОСОБА_2 та заявника ОСОБА_1 однією сім`єю, з 2008 року по ІНФОРМАЦІЯ_3 , вони були пов`язані спільним побутом і мали взаємні права та обов`язки.
Згідно з вимогами ст. 328 ЦК України громадянин набуває права власності на майно на підставах, що не заборонені законом.
У відповідності до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ч. 1 ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Згідно ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, для одержання права на спадкування у зазначених осіб необхідне встановлення двох юридичних фактів: 1) проживання однією сім`єю; 2) на час відкриття спадщини має пройти принаймні п`ять років, протягом яких спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім`єю.
Ознакою проживання спадкоємця однією сім`єю зі спадкодавцем є систематичне ведення з ним спільного господарства, тобто прийняття участі у спільних витратах, спрямованих на забезпечення життєдіяльності сім`ї. При цьому важливою, проте не основною ознакою, є проживання в одному приміщенні зі спадкодавцем.
Згідно з позицією Верховного Суду України, викладеною в абз. 2 п. 2 Постанови Пленуму «Про судову практику у справах про спадкування» за № 7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до п.21 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справа про спадкування» - при вирішення спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті 3 СК (2947-14) про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом. До спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю зі спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо.
Пунктом 6 Рішення Конституційного Суду України від 03 червня 1999 року № 5-рп/99 встановлено, що до членів сім`ї належать особи, що постійно мешкають разом та ведуть спільне господарство. Ними можуть бути не тільки близькі родичі, але й інші особи, які не перебувають у безпосередніх родинних зв`язках. Обов`язковою умовою для визнання їх членами сім`ї є факт спільного проживання, ведення спільного господарства, наявність спільних витрат, купівлі майна для спільного користування, участі у витратах на утримання житла, його ремонт і т.п.
У судовому засіданні встановлено та доведено заявником, що спадщину за померлою ОСОБА_2 , заявник ОСОБА_1 прийняла фактично, так як проживала з нею останні п`ять років до дня її смерті.
Таким чином, вбачається, що заявник є донькою померлої ОСОБА_2 , встановлення факту її постійного проживання разом з нею на момент її смерть дозволить ОСОБА_1 отримати свідоцтво про право на спадщину, а тому суд вважає що право заявника підлягає захисту, а заява про встановлення факту задоволенню.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Згідно ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в матеріалах справи наявні належні та допустимі докази, які підтверджують обставини наведені у заяві та дають підстави для задоволення даної заяви про встановлення факту.
Керуючись ст.ст. 1217, 1264, 1268, 1270 ЦК України, ст.ст.12, 13, 81, 247, 263-265, 315 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кам`янська міська рада про встановлення факту постійного проживання разом із спакодавцем на час відкриття спадщини - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 зі спадкодавцем ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 до дня її смерті, тобто на час відкриття спадщини, за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати покласти на заявника.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду у тридцятиденний строк з дня проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя Л.О. Бистрова
Суд | Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська |
Дата ухвалення рішення | 08.01.2024 |
Оприлюднено | 09.02.2024 |
Номер документу | 116847956 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Баглійський районний суд м.Дніпродзержинська
Бистрова Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні